صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

روانشناسی معامله گری و رازهای موفقیت آن

برای ورود به بازارهای مالی و همچنین موفق شدن در این بازارها باید برخی از اطلاعات و مهارت‌های فردی را داشته باشید. اما با داشتن همه این مهارت‌ها بدون استفاده از روانشناسی معامله‌گری، امکان موفقیت در همه حوزه‌ها وجود ندارد؛ زیرا با احساسات عمل‌کرده و تصمیمات نادرستی را در معاملات مختلف اتخاذ می‌نمایید. روانشناسی معامله گری یک اصطلاح بسیار گسترده است که شامل تمامی عواطف و احساسات می‌شود. یادگیری کنترل این عواطف و احساسات از مهم‌ترین رازهای موفقیت در معاملات است. برای آشنایی بیشتر با راز موفقیت معامله گری تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

اهمیت روانشناسی معامله‌گری

روانشناسی موجب شده تا به شکل بهتری احساسات انسانی درک شود. در واقع با کمک روانشناسی می‌فهمیم که چرا افراد با احساسات فکر می‌کنند. در تجارت و معامله‌گری، روانشناسی به اندازه سایر دانش‌های دیگر مانند تجربه و مهارت، اهمیت داشته و در موفقیت معاملات تأثیرات زیادی می‌گذارد.
از آنجایی که غلبه بر تعصبات عاطفی کاری دشوار بوده و معامله کردن با احساسات اغلب با تصمیم‌گیری‌های اشتباه همراه می‌گردد، با کمک روانشناسی معامله گری می‌توان نحوه تعامل با بازارهای مالی را یاد گرفته و احساساتی مانند: حرص، طمع، ترس، امید، وحشت و همه این موارد را بهتر کنترل نمود.
مهارت‌های زیادی در حوزه تجارت و بازارهای مالی وجود دارند که توانایی ارزیابی، اصول حرکت و تعیین جهت بازارهای مالی جزء مهمترین آنها است؛ اما هیچ کدام از مهارت‌های فنی به اندازه تفکرات معامله‌گر مهم نیستند.
در واقع در معاملات تجاری تصمیمات فوری اهمیت زیادی داشته؛ زیرا اغلب معامله‌گران باید با سرعت فکر کرده و تصمیمات درستی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بگیرند. برای انجام چنین کاری به شکل اصولی نیاز به ذهن با نظم و انضباط داریم تا بتوان تمامی برنامه‌های تجاری را از لحاظ سود و زیان بررسی کرده و بدون دخالت احساسات تصمیم‌گیری نماییم.

چند راز موفقیت معامله‌گری با کمک روانشناسی

معمولاً معامله‌گران تا زمانی که دچار ناامیدی در معاملات نشوند، پی به اهمیت روانشناسی معاملات نمی‌برند. در واقع با توجه به روانشناسی تجارت، متوجه کلید موفقیت در بازارهای مالی شده و می‌توانند به شکل بهتری در این بازارها فعالیت کنند.
در این بخش برای صرفه جویی در زمان و دریافت اطلاعات مهم چند راز موفقیت معامله‌گری با کمک روانشناسی را ذکر کرده که برای همه معامله‌گران دانستن آنها لازم و ضروری است:

تمرکز بر روی معاملات از دست رفته
باید به معاملات بازنده به عنوان کلید موفقیت نگاه کرد و بدون عصبانیت به بررسی دقیق این نوع معاملات پرداخت. در واقع زمانی شروع به پیشرفت می‌کنید که بتوانید با معاملات بازنده به شکل مناسبی رو‌ در‌ رو شده و از آن‌ها درس‌های مهم بگیرید.

پرسش در مورد دلایل معامله
برخی از افراد برای کسب درآمد سریع وارد معاملات می‌شوند؛ اما در واقع تجارت چیزی نیست که بتوان با سرعت به اهداف مختلف رسید. در واقع مشخص کردن دلایل معامله‌گر شدن و موفقیت در معاملات اهمیت زیادی دارد؛ چرا که دلایل هدفمند موجب شده تا با کنترل احساسات تصمیمات بهتری اتخاذ نمایید.

تاثیر محیط اطراف بر معاملات
در صورت داشتن ارتباط با افراد منظم و شاد، احتمال اینکه شبیه آنها رفتار کنید بیشتر شده، پس به جای بازی کردن نقش قربانی، احساسات خود را کنترل کرده و به دنبال افراد شاد و پر انرژی و با مهارت برای ارتباط بیشتر باشید.

تصور موفقیت
امکان تصور موفقیت، باور توانایی بیشتر را در افراد به وجود آورده و برای تقویت این باور می‌توان از روانشناسی معامله‌گری و همچنین دیدن فیلم‌های مناسب برای تقویت ذهن استفاده نمود.

نمایش قدرت
نتایج به دست آمده از معاملات را برای خود کم اهمیت نکنید و با نمایش دادن موفقیت‌های خود احساس بهتری در ذهن و مغز خود ایجاد کرده که در چنین شرایطی امکان تقویت مهارت‌ها و ارتقاء آنها نیز به وجود می‌آید.

درک تعصبات منفی
پس از ورود به معاملات ممکن است در ذهن شما مطالب مختلفی قرار بگیرد. مانند نتیجه نگرفتن از معامله، ضرر کردن، کلاهبرداری و مواردی از این قبیل که درک این تعصبات منفی از شکست در معاملات جلوگیری می‌نماید. اما برای رفع این تفکرات منفی، باید آگاهی خود را افزایش دهید.
حذف استرس‌های غیر ضروری
موفقیت در تجارت با داشتن یک طرز فکر درست امکان پذیر است. با تلاش در هر حوزه به طور معقول می توان به کسب درآمد پرداخت. هیچگاه با رها کردن شغل اصلی و قرار دادن تمامی سرمایه در یک بازار مالی، اقدام به تجارت نکنید؛ زیرا این مسائل استرس‌های زیادی را به وجود می‌آورند.

یک معامله‌گر موفق چگونه عمل می‌کند؟

نکات بسیار زیادی وجود دارد که معامله‌گران با توجه به آنها می‌توانند معاملات حرفه‌ای و موفق انجام دهند؛ اما چند راهکار مشترک در بین تمامی معامله‌گران وجود دارد که دقت و توجه به آنها در هر سطحی از معاملات در استراتژی‌های معاملاتی تأثیر می‌گذارد.
چند نکته مهم که یک معامله‌گر موفق به آن عمل می‌کند عبارتند از:

داشتن نگرش مثبت به بازار
یکی از موضوع‌های بسیار سخت است؛ اما داشتن نگرش مثبت سبب شده تا به فکر انجام معاملات جدید و بهتر باشید.

پذیرفتن اشتباه
کنار گذاشتن نفسانیات و غرور و پذیرفتن معاملات اشتباه موجب شده تا معاملات بعدی را بهتر مدیریت کرده و در نهایت به سودآوری برسید.

معاملات هدفمند
شاید در بعضی از روزها چندین معامله خوب انجام دهید و چند هفته متوالی معامله مناسبی پیدا نکنید، درچنین شرایطی معامله نکردن بهتر از انجام معاملات بی هدف است.

ناامید نشدن
در واقع معامله‌گری یک راه طولانی و پر پیچ و خم که با ناامیدی نمی‌توانید به شکل مناسبی به مسیر خود ادامه دهید، در نتیجه در طی این سفر طولانی باید با داشتن یک راه حل مسیر را ساده‌تر کرد.

رازهای موفقیت در معاملات به صورت عمومی بوده و در همه بازارها کاربرد دارند. در صورت تسلط به روانشناسی معامله‌گری می‌توانید در بازار سهام، فیوچر، فارکس و ارزهای دیجیتال نیز در هر بازه زمانی با قدرت بالا فعالیت نمایید.
یک معامله‌گر قدرتمند همیشه قوانین بسیار کمی داشته و با آسان گرفتن شرایط، امکان درک بهتر از معاملات را برای خود به وجود می‌آورد؛ به همین سبب در اغلب برنامه‌های معاملاتی موفق می‌گردد.

نتیجه‌گیری

برداشتن گام‌های کوچک و هدفمند منجر به موفقیت‌های بزرگ در معاملات می‌شود که با خود شناسی امکان برداشتن این گام‌ها ساده‌تر است. با آموزش روانشناسی معامله گری به شکل بهتری می‌توانید به راز موفقیت معامله‌گری پی برده و با تجزیه و تحلیل بازارهای مختلف به خوبی شرایط را آنالیز کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید