صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

رفتار سرمایه گذاران در بازار رقابتی سرمایه


بررسی و تحلیل رفتار سرمایه‌ گذاران در بازار رقابتی حال حاضر پیچیده است و به دلیل نبود نظریه‌های مثبت، اقتصاد خرد و وجود شرایط ریسک زیاد، به راحتی نمی‌توان بازارها را تحلیل کرد. اما با استفاده از رفتارشناسی معامله گری و بینش بازارشناسی  و پلن معاملاتی قوی ، به شکل بهتری می‌توان مدل‌های سنتی سرمایه گذاری را در بازارهای مالی حال حاضر پیش بینی نمود. برای آشنایی بیشتر با رفتار سرمایه گذاران در بازار و تأثیر تحلیل در معاملات مالی، تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

رفتارشناسی معامله گری به چه معناست؟

معامله گری یکی از شغل‌های بسیار مهمی است که در یک چشم بر هم زدن سرمایه چندین برابر شده و یا به طور کامل مبلغ زیادی از سرمایه از بین می‌رود. با رفتارشناسی معامله گری در می‌یابید، اشخاصی که در بازارهای سرمایه گذاری سودهای بزرگ می‌کنند خوش شانس نیستند؛ بلکه آنها تمامی قوانین معامله گری را رعایت کرده و با استفاده از تجربه‌های بدست آمده و تحلیل درست بازار، اقدام به انجام معاملات مختلف می‌نمایند.

در واقع با استفاده از روانشناسی معامله گری تصمیم‌گیری خود را مدیریت کرده و با حفظ آرامش می‌توانید تعادل را در معاملات خود قرار دهید.

مهمترین توانایی‌های یک معامله گر موفق

یک معامله گر موفق برای ورود به هر بازاری باید به برخی از ابزارها و دانش‌ها مسلط باشد تا بتواند با تحلیل‌های درست تصمیمات به موقع بگیرد. چند ابزار وجود دارند که تکمیل کننده یکدیگر محسوب می‌‌شوند و معامله گران برای ورود به هر بازاری لازم است تا به این ابزارها مجهز گردند.

در اینجا به معرفی چند ابزار مهم برای تحلیل بازارهای سرمایه گذاری که موجب شده که معامله‌گر کمتر دچار اشتباه و ضرر و زیان شود، اشاره می‌کنیم:

  • تحلیل بنیادی
  • تحلیل تکنیکال
  • روانشناسی بازار
  • شناخت رفتار معامله گران
  • داشتن تجربه

مهمترین عوامل موثر بر رفتار معامله گران در بازار سرمایه گذاری

بازارهای سرمایه گذاری در حال حاضر تنوع بسیار زیادی دارند که داشتن تجربه و مهارت کمک می‌کند تا در این بازارها به شکل بهتری حرکت نمایید. اما ممکن است که با داشتن علم مناسب باز هم برخی از عوامل بر روی رفتار معامله گران در بازار سرمایه تأثیر بگذارد.

در اینجا به برخی از عوامل موثر بر رفتار معامله گران در بازار سرمایه گذاری اشاره می‌نماییم:

شاخص بازار

در صورت نزول ناگهانی شاخص بازار، ممکن است برخی از افراد احساسی عمل کرده و در یک حوزه سرمایه زیادی را وارد کنند. همچنین با ریزش ناگهانی و منفی شدن بازارها، افراد با سرعت ناامید شده و دست به کارهای غیر منطقی بزنند. افرادی که تجربه زیادی در این زمینه ندارند، به طور ناگهان شروع به فروش سرمایه خود کرده و در چنین شرایطی ضررهای جبران ناپذیری را متحمل می‌شوند.

دیدگاه نامناسب بر رفتار معامله گران

گاهی اوقات خوش بینی زیاد یا بدبینی افراطی بر رفتار معامله گران موجب شده تا بیشتر سرمایه گذاران تصمیمات نادرستی در مورد معاملات خود بگیرند. تجربه ثابت کرده که هر گاه عده زیادی از از فعالین در یک بازار احساس خوشحالی داشته باشند؛ باید با تجزیه و تحلیل بیشتر به آن حوزه ورود کرد.

همچنین عکس این موضوع نیز وجود دارد که در صورت نارضایتی اغلب فعالین در یک بازار نباید با سرعت از آن خارج شد؛ بلکه در چنین شرایطی نیز باید با تحلیل مناسب اقدام به فروش سرمایه کرد.

داشتن استراتژی پیوسته

با تجربه‌ای که از بازارهای مختلف به دست آمده در می‌یابیم که در تمامی زمینه‌ها افرادی که دارای برنامه و استراتژی منظم هستند، به اهداف خود دست پیدا می‌کنند. با متمرکز کردن ذهن و منظم کردن رفتارها می‌توان به دور از هیجانات و احساسات در بازارهای مالی حرکت نمود. حتماً باید قبل از ورود به یک بازار، تمامی بخش‌های مختلف آن مورد بررسی قرار بگیرد، تا در صورت بروز هر مشکل امکان ارائه یک راهکار مناسب وجود داشته باشد.

ترس زیاد

داشتن ترس در بازارهای مالی خوب است؛ اما زیاد بودن این ترس موجب درگیر کردن ذهن و فکر شده و از انجام معاملات درست نیز جلوگیری می‌کند. همچنین برخی از افراد پس از ورود به یک معامله به صورت لحظه‌ای ضرر و زیان خود را محاسبه کرده که شرایط سختی را برای خود و اطرافیان به وجود می‌آورند.

داشتن طمع

گاهی اوقات طمع موجب می‌شود تا بدون هیچ تجربه‌ای وارد یک بازار سرمایه گذاری شوید. در چنین شرایطی به دلیل ناآگاهی به بخش‌های مختلف این بازارها ممکن است که ضررهای جبران ناپذیری برای شما به وجود بیاید. پس قبل از ورود به هر حوزه تمامی بخش‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید.

تاثیرپذیری از خبرهای خوب و بد

در صورتی که ذهن معامله گر آماده پذیرفتن خبرهای مختلف نباشد، با شنیدن هر خبر خوب یا بد دچار هیجان شده و شرایط بازار را برای خود سخت می‌کند.

داشتن دید مثبت

از لحاظ روانشناسی داشتن تفکر و دید مثبت بر اغلب فعالیت‌های مالی تأثیرات زیادی دارد و پس از ورود به یک بازار با اطلاعات کامل، داشتن تفکر مثبت نیز کمک کرده تا سودهای خوبی به دست آورید.

صبور بودن

در تمامی بازارهای مالی صبر کردن جزء عوامل مهمی است که در حوزه روانشناسی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد که با صبر امکان رسیدن به موفقیت بیشتر می‌شود.

 

طمع در معاملات چگونه آسیب می‌رساند؟

معمولا زمانی که در یک معامله سود خوبی بدست می آید، معامله گر دچار طمع شده و هر چند که تحلیل‌های گوناگون نشان دهند که پایان رشد بازار است؛ به دنبال سود بیشتر به موقع از معامله خارج نمی شود.

زیرا ذهن معامله گر بر اثر شرایط بازار دچار اعتماد به نفس کاذب شده و از اصل پول هم دچار ضررهای زیادی می‌گردد. در چنین شرایطی فرد باید با تکیه به تحلیل‌های درست و مشخص کردن هدف، به موقع از یک معامله خارج شده و بر حس طمع غلبه نماید.

نتیجه گیری

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که معامله‌گران را در بازارهای سرمایه گذاری دچار سود یا زیان می‌کند که شناخت این عوامل و برطرف کردن برخی از مشکلات موجب شده تا در هر بازار مالی، سرمایه گذاران را به سودهای خوبی برساند. در واقع رفتارشناسی معامله گری سبب شده تا بر هرگونه هیجان، ترس و طمع و عوامل دیگر کاملا مسلط بوده و با استفاده از ابزارها و روش‌های تحلیلی، بهترین تصمیمات برای سرمایه گذاری گرفته شود. به طور کلی با داشتن ابزارهای مناسب، امکان تحلیل رفتار سرمایه گذاران در بازارهای مختلف به آسانی فراهم می‌آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید