صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره پروژه آربیتروم چه می دانید؟

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده است و هر روزه تعداد زیادی از افراد به سمت این بازار روی می‌آورند. معمولاً ارزهای دیجیتال بر روی بلاک چین‌های خاصی قابلیت نقل و انتقال دارند. اتریوم به عنوان دومین رمز ارز پرطرفدار، شبکه معاملاتی پرجنب و جوشی داشته و فعالیت‌های زیاد کاربران تراکم بالایی را در بلاک چین به وجود می‌آورند که کند شدن تراکنش‌ها را به وجود می‌آورد. آربیتروم به عنوان یک راهکار مناسب، توسط توسعه دهندگان اتریوم ارائه شده، تا بتواند بخش زیادی از تراکنش‌های مالی را از شبکه کاهش دهد. در ادامه بیشتر به دلایل رشد شبکه آربیتروم و همکاری‌های پروژه آربیتروم می‌پردازیم.

پروژه آربیتروم چیست؟

می‌دانیم که اتریوم یک پلتفرم محبوب بوده که برای توسعه برنامه‌های غیر متمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سال‌های اخیر به دلیل استفاده زیاد مردم از این پلتفرم اشباع شده و کارمزد معامله‌ها به شدت در آن افزایش پیدا کرده است. گروه توسعه دهنده تلاش کرده‌اند تا برای برطرف کردن این مشکلات در بلاک چین اتریوم به دنبال راه حل‌های جدیدی باشند که در طی این مسیر به راه حل‌های لایه دوم دست پیدا کرده‌اند که به این راه حل‌ها شبکه دوم می‌گویند.

پروژه آربیتروم

پروژه آربیتروم یک راه حل لایه دوم است که برای بهبود قابلیت‌ قراردادهای هوشمند اتریوم طراحی شده، تا بتواند سرعت و مقیاس پذیری این شبکه را افزایش داده و ویژگی‌های بهتری به آن اضافه کند. پروژه آربیتروم به گونه‌ای طراحی شده که به توسعه دهندگان اجازه استفاده از قراردادهای ماشین مجازی اتریوم را می‌دهد و به اندازه یک شبکه اتریوم امنیت دارد.

این شبکه راه‌اندازی شده تا بتواند، برخی از نقاط ضعف اتریوم را پوشش دهد که یکی از مهمترین نقطه ضعف‌های این شبکه، هزینه‌های اجرایی بالای آن برای کاربران می‌باشد که تقریباً تراکنش‌های گرانی در آن صورت می‌گیرد. آربیتروم یا شبکه بدون توکن از تکنیکی استفاده می‌کند که به نام رول آپ معرفی می‌شود، این تکنیک تراکنش‌های زیادی که بر روی زنجیره اصلی اتریوم قرار می‌گیرند را در یک بلاک جمع کرده و آنها را بر روی لایه دوم بارگذاری می‌نماید که موجب شده هزینه‌های مربوط به محاسبات و ذخیره سازی کاهش یابد.

نحوه کارکرد آربیتروم

تمامی پروتکل‌های لایه دوم به صورت یک چهارچوب قانونی بر روی بستر لایه اصلی بلاک چین طراحی می‌شوند و راهکارهایی را برای بهبود عملکرد زنجیره اصلی ارائه می‌کنند. آربیتروم یک مجموعه کامل از راه حل‌های مقیاس پذیر را عرضه می‌نماید. راهکارهایی که لایه دوم به عنوان یک فناوری ارائه می‌دهد موجب ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند شبکه آربیتروم و زنجیره اصلی اتریوم است.
پروژه آربیتروم پردازش معامله‌ها را با سرعت بالاتری انجام می‌دهد و تا زمانی که صداقت معاملات توسط اعتبار سنج‌ها تأیید شود، آنها را بر روی زنجیره اصلی ثبت نمی‌کند و پس از تایید اعتبار سنج‌ها اجرا شدن درست کدها را تضمین می‌نماید.

دلایل رشد شبکه بدون توکن آربیتروم

به طور معمول دلایل رشد یک شبکه، توکن‌ها هستند که به عنوان سرمایه بین معامله گرها جابجا می‌شوند. در واقع دارایی‌های دیجیتال افراد شامل توکن‌ها و سکه‌ها است که برای فعال نگه داشتن شبکه‌های بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر آربیتروم این قانون کلی را نادیده گرفته و به عنوان یک شبکه بدون توکن توانسته، به موفقیت زیادی دست پیدا کند.

آربیتروم به عنوان لایه جانبی یا لایه دوم اتریوم عمل کرده و برنامه‌های کاربردی خود را از طریق قراردادهای هوشمند بر پایه بلاک چین اتریوم انجام می‌دهد، به همین سبب توانسته است در بین راه حل‌های مختلف، منحصر به فرد عمل کرده و رشد بیشتری داشته باشد.
در واقع این راه حل لایه ۲ به دنبال حل مشکلات و محدودیت‌های شبکه اتریوم بوده و توسعه دهندگان توانسته‌اند با استفاده از قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم به یک پلتفرم آسان و کارآمد و مقیاس پذیر دست پیدا کنند. از مهمترین دلایل رشد شبکه بدون توکن آربیتروم که موجب متمایز شدن این شبکه شده، عبارتند از:

سازگاری بالا با اتریوم

‏ آربیتروم با زبان EVM سازگار است و برای توسعه آن از همین زبان استفاده می‌شود، هر زبان دیگری که بتواند با  EVM کامپایل کند، مانند زبان SOLLIDITY و VYPER برای توسعه بیشتر می ‌تواند با پروژه آربیتروم همکاری داشته باشد.

ابزارهای قوی توسعه دهنده

تیم توسعه دهنده این بستر با قدرت بالا در حال برطرف کردن ضعف‌های موجود بوده و از ورود موانع به لایه دوم تا حد ممکن جلوگیری می‌کنند. این گروه توسعه دهنده با ابزارهای موجود در اتریوم می‌توانند شروع به کار نمایند و نیازی به استفاده از پلاگین‌ها و کامپایلرهای مختلف و صرف وقت براس نمونه‌های مناسب نیست.

هزینه‌های کمتر

راه حل مقیاس پذیری‌ها روی اتریوم علاوه بر اینکه برای افزایش توان معاملات اداری هم طراحی شده، نقش تاثیرگذاری در کاهش هزینه‌های معاملات دارد. با استفاده از فناوری رول آپ کمک می‌کند تا هزینه‌ها تا حد زیادی کم شود.

اکوسیستم بازتر

شبکه آربیتروم در ابتدای راه اندازی عمومی بیش از ۴۰۰ پروژه دیفای را با نحوه کارکرد خود آشنا کرده و با راه اندازی شبکه ده‌ها برنامه در همان ابتدا با این شبکه همکاری داشته‌اند. در واقع درب این شبکه برای توسعه هر پروژه‌های باز بوده و چیزی که تبدیل به شهرت برای این شبکه شده پروژه‌های سرمایه‌گذاری بوده که آنها بازدهی نجومی به همراه داشته‌اند.
در واقع در این شبکه یک پروژه خاصی صورت گرفته که در آن پروژه سهام گذاران سودهای ۱۰۰۰ درصدی به دست آورده‌اند که با موفقیت یک فرصت برای این اکوسیستم جدید فراهم آورد.

همکاری های گسترده شبکه آربیتروم

شبکه آربیتروم در حال حاضر با طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیر متمرکز اتریوم همکاری می‌کند. به همین سبب به عنوان لایه دوم پیش فرض برای کاربران و توسعه دهندگان اتریوم تبدیل شده است. اخیر صرافی OKEX امکان واریز مستقیم و برداشت از پروژه آربیتروم را برای کاربران پشتیبانی کرده تا از هزینه‌های نقل و انتقال جلوگیری کند. شبکه آربیتروم همکاری‌‌های گسترده‌ای با سایر برنامه‌های غیر متمرکز اتریوم دارد که در این بخش به برخی از این همکاری‌ها می‌پردازیم:

همکاری با ALCHEMY

اولین همکاری آربی تریوم با ALCHEMY بوده که همزمان با راه اندازی پروژه آربیتروم صورت گرفته است. این پلتفرم ۷۰ درصد از برنامه‌های برتر اتریوم را سرویس دهی می‌کند، از آنجایی که هزینه‌های استخراج در این پلت فرم بالا است، استفاده از فناوری لایه ۲ آربیتروم می‌تواند به عنوان یک راه حل بلند مدت این چالش را برای توسعه دهندگان و کاربران اتریوم آسان‌تر می‌نماید.

همکاری با اتراسکن

این پلتفرم با در نظر داشتن تکرار یک شبکه بزرگ و مطمئن مانند اتریوم قصد دارد تا برخی از پروژه‌های زیرساختی و فوق العاده خود را با کمک شبکه اتریوم انجام دهد. در واقع این پلتفرم از مهمترین ابزارها برای توسعه دهندگان و کاربران نهایی محسوب می‌شود که در حال ساخت یک جستجوگر برای آربیتروم بوده که کاربران می‌توانند به آسانی تعاملات بین لایه اول و دوم اتریوم را با این جستجوگر انجام دهند.

همکاری با یونی سوآپ ۳

بنیانگذار یونی سوآپ تمایل دارد، تا با ارائه نسخه سوم آن در شبکه بدون توکن آربیتروم به کاربران خود اجازه رشد بیشتر و بهتر را بدهد، تا از رقابت صرافی‌های دیگر نیز باز نماند. در حال حاضر این امکان برای برخی از توسعه دهندگان فعال بوده و برای همه کاربران هم به زودی قابل دسترس می‌باشد.

شبکه بدون توکن

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که، خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز به بسترهای قدرتمند، اما بسیار امن دارد، تا کاربران با خیال راحت بتوانند سرمایه‌های خود را در این فضا نگهداری کنند. شبکه بدون توکن آربیتروم به عنوان لایه دوم اتریوم فعالیت کرده، پس به مانند این شبکه بلاک چین کاملاً امن می‌باشد. همچنین این شبکه بدون توکن از هزینه‌های بسیار پایین جهت مبادلات و تراکنش‌ها برخوردار است که از نقاط قوت این شبکه محسوب می‌شود. به طور کلی از ویژگی‌های خاص آربیتروم، می‌توان به سرعت بالای آن و مقیاس پذیری بیشتر به نسبت اتریوم اشاره کرد.

منابع: 

  • وب‌سایت ELECECO
  • وب‌سایت  BITQIN
  • وب‌سایت  ARZDIGITAL
  • وب‌سایت   ALIREZAMEHRABI
  • وب‌سایت MIHANBLOCKCHAIN
ممکن است شما دوست داشته باشید