صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

کاربرد بلاکچین در ارزهای دیجیتال

برای فعالیت کردن در دنیای ارز دیجیتال و بازار کریپتوکارنسی باید با برخی از مفاهیم اولیه و پایه آشنا شوید. از مهمترین این مفاهیم بلاک چین بوده که رمزارزهای دیجیتال بر پایه آن تولید شده‌اند. در واقع کاربرد بلاکچین در ارزهای دیجیتال بسیار مهم و ضروری است و تمامی انجام تراکنش‌های مالی و حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به آنها بر عهده بلاکچین می‌باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد تأثیر بلاکچین بر ارز دیجیتال و کاربردهای آن ارائه می‌دهیم.

بلاک چین چیست؟

برای شناخت هر چه بهتر و بیشتر مفاهیم اولیه بلاکچین و رمزارز لازم است تا ابتدا سیستم متمرکز و غیرمتمرکز را بشناسید. در یک سیستم متمرکز یک شخص، یک گروه، یا یک سازمان اقدام به کنترل فرایند انجام کارها و تصمیم گیری‌ها می‌کنند و به عنوان قدرت مطلق محسوب می‌شود. به دلیل تک بودن موجودیت سیستم، امکان دخل و تصرف در شبکه وجود دارد.
نمونه بارز برای سیستم متمرکز می‌توان به سیستم بانک مرکزی کشورها اشاره کرد که می‌توانند بدون توجه به مشکلات به وجود آمده در آینده یا تورم، اقدام به چاپ بی رویه پول نمایند، یا اینکه مطابق میل خود حساب برخی از افراد را مسدود نمایند.

بلاکچین و ارز دیجیتال با سیستم غیر متمرکز کار می‌کند که تمامی تراکنش‌های مالی در شبکه رمزارزها به طور غیر متمرکز ثبت شده و در یک فضایی به نام دفتر کل یا پایگاه داده ذخیره سازی می‌شود. این پایگاه داده توسط هزاران نفر از کاربران بلاک چین قابل مشاهده بوده و تمامی بروزرسانی‌ها در دفتر کل صورت می‌گیرد. به همین جهت کاربران می‌توانند از فرایند انجام تراکنش‌ها در این شبکه اطمینان به دست آورند و امکان تقلب در اسناد، تغییر یا حذف اطلاعات وجود ندارد. در واقعیت شبکه‌های پولی بلاک چینی به شکل غیر متمرکز با استفاده از هزاران کامپیوتر در سراسر جهان فعالیت می‌کنند که این موضوع تاثیر مستقیم بر افزایش امنیت می‌گذارد.
به طور کلی در سیستم متمرکز تنها با هک یک سرور امکان دزدی، نفوذ و تقلب به وجود می‌آید؛ اما در سیستم بلاک چین باید هزاران کامپیوتر به طور همزمان حذف شوند، تا امکان تغییر در تراکنش‌ها فراهم گردد که به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

کاربرد بلاکچین در ارز دیجیتال

کاربرد بلاکچین در ارز دیجیتال چگونه است؟

بلاکچین از ترکیب دو کلمه بلاک و چین تشکیل شده که در فارسی می‌توان آن را به صورت زنجیره‌ای از بلوک‌ها ترجمه کرد. هر بلاگ اطلاعات خاصی را ذخیره می‌کند، تا بتوان از جزئیات این اطلاعات در تراکنش‌های یک شبکه مالی استفاده نمود. برای اینکه با نحوه کاربرد بلاکچین در ارز دیجیتال آشنا شوید باید با مفاهیم کاربردی که در این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، به درستی آشنا باشید. سه مفهوم مهم و کاربردی در بلاکچین عبارتند از:

بلاک BLOCK

بلاک به معنای زنجیره است که هر کدام از این زنجیره‌ها از چندین و چند بلوک تشکیل شده و هر کدام از بلوک‌ها از عناصر مختلفی تشکیل می‌گردد. سه عنصر در بلوک نقش اساسی ایفا کرده که این سه عنصر شامل موارد ذیل است:

  1. داده‌های موجود در بلوک که مشخص کننده تراکنش‌های مختلف است.
  2. در هنگام ایجاد هر بلوک یک عدد تصادفی 32 بیتی به نام nonce تولید می‌شود که این عدد در ادامه منجر به تولید هش hash بلوک می‌گردد.
  3. از طریق nonce یک عدد 256 بیتی به نام هش تولید می‌شود که این عدد باید عدد کوچکی باشد، یعنی تعداد زیادی صفر در آغاز آن قرار می‌گیرد، با ایجاد اولین بلوک در زنجیره nonce برای ایجاد یک امضای دیجیتال هش را تولید می‌کند.

ماینر MINER

ماینرها از طریق استخراج، بلوک‌های جدیدی را به زنجیر اضافه می‌نمایند. هر بلوک در بلاک چین از nonce و hash منحصر به فرد برخوردار است که این اعداد به بلوک‌های قبلی هم متصل می‌گردند. همین موضوع اتصال بلوک‌ها به یکدیگر موجب شده تا استخراج یک بلوک خاص در زنجیره‌های بزرگ کار دشواری شود.
ماینرها از نرم افزارهای خاصی برای حل مسائل سخت ریاضی استفاده می‌کنند تا هش مناسبی تولید شود. حدود 4 میلیارد ترکیب هش 32 بیتی باید تولید شود تا یک ماینر بتواند یک بلوک را به زنجیره اضافه نماید.

اگر به این موضوع فکر می‌کنید که ممکن است کسی بخواهد بلوک قبلی را تغییر دهد، باید بدانید که در واقعیت این کار امکان پذیر نیست؛ زیرا در صورت تغییر هر بلوک باید بلوک‌های قبل از آن نیز استخراج شده و تغییر یابد. به همین جهت فرآیند دست کاری و خرابکاری در بلاک چین غیرممکن می‌گردد و این سیستم کاملا ایمن می‌باشد. هر زمانی که یک بلوک جدید استخراج شود، تمامی گره‌های آن که تغییر را می‌پذیرند، به ماینر هم پاداش لازم را می‌دهند.

تاثیر بلاکچین بر ارز دیجیتالی

نودها یا گره‌ها

نودها جزء اصلی‌ترین مفاهیم در حوزه بلاکچین بوده که هیچ کامپیوتر یا سازمانی نمی‌تواند ادعای مالکیت بر بلاک چین را داشته باشد. در حقیقت بلاک چین دفتر کل توزیع شده‌ای است که در اختیار تمامی گره‌ها قرار می‌گیرد. هر دستگاه الکترونیکی می‌تواند گره یا نود را در خود جای دهد و هر گره ساختار اولیه بلاک چین را به صورت کپی در خود داشته و یکی از دلایل شفافیت بلاکچین، همین مشخص بودن تمامی تغییرات در گره‌ها و نودها است.
تمامی افرادی که معاملات بلاک چین را انجام می‌دهند یک شماره شناسایی الفبایی دارند که برای معاملات انجام داده شده کاملاً مشخص می‌گردد.

ظهور فناوری بلاک چین با ارز رمز گذاری شده

ظهور اولین نسل بلاک چین به سال‌ها قبل از تولد ارزهای دیجیتال بر می‌گردد؛ اما تا زمانی که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال تولید شد، این فناوری محبوبیت چندانی نداشت. بیت کوین به عنوان اولین رمزارز دیجیتال که بر پایه بلاک چین تولید و کاملاً موفق گردید، موجب شد تا این فناوری نیز در سراسر جهان شناخته شود.

کاربردهای فناوری بلاکچین

در فناوری بلاک چین، بانک مرکزی یا کنترل کننده وجود ندارد و سیستم مالی توسط هزاران کامپیوتر توزیع شده در سراسر جهان قابل مشاهده است. پایدار بودن اکوسیستم بلاک چین کمک زیادی به مدیریت هر چه بهتر آن می‌کند. در واقع اولین هدف از خلق بیت کوین به وجود آوردن یک سیستم پولی غیر متمرکز برای افرادی که تمایل ندارند هویت آنها در برخی از معاملات بین‌المللی فاش شود، می‌توانستند از آن استفاده نمایند. اما تغییر و تحولاتی در این حوزه به وجود آمده که امروزه به بیت‌کوین به چشم یک دارایی، برای ذخیره ارزش نگاه می‌کنند و روز به روز هم بر محبوبیت و مقبولیت این ارز دیجیتال افزوده می‌شود.

کاربرد بلاک چین در ارز دیجیتال بسیار است؛ اما از مشهورترین و محبوب ترین کاربردهای آن در حوزه رمزارزها است که در حال حاضر ارزهای دیجیتال زیادی تولید شده‌اند که عملکرد آنها بر پایه بلاک چین می‌باشد. از محبوب‌ترین این ارزها می‌توان به بیت کوین، اتریوم، لایت کوین اشاره نمود. فناوری بلاک چین به عنوان یک دفتر کل برای همه افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری کرده‌اند، قابل مشاهده بوده و به عنوان یک سیستم امنیتی پیشرفته عمل می‌کند. به همین دلیل است که معاملات زیادی در این سیستم در محیطی کاملا امن انجام می‌گردد.

رمزارزها در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند که یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت را می‌توان به تأثیر بلاکچین بر ارز دیجیتال ارتباط داد. به دلیل وجود محیط بسیار امن و اینکه رمزارزها دارای شماره شناسایی غیر قابل تغییر می‌باشند، دزدی در این محیط امکان پذیر نبوده و یا بسیار دشوار است. این ویژگی جوجب شده تا کسب و کارهای زیادی به سمت بازار ارزها رفته و در این بازارهای عجیب و غریب به سودهای قابل قبولی نیز دست پیدا کرده‌اند.

تاثیر بلاکچین بر ارز دیجیتال و ذخیره سازی آن

بلاک چین با داشتن برخی از ویژگی‌ها و مشخصات به نسبت سایر سرورهای ابری متمرکز سنتی از استقبال بیشتری برخوردار است. در واقع تاثیر بلاکچین بر ارز دیجیتال به گونه ای بوده که افراد زیادی تمایل به ذخیره سازی دارایی‌های خود بر روی شبکه بلاک چین خرید ارز دیجیتال پیدا کرده‌اند. در اینجا به چند مورد مهم از مزایا و ویژگی‌های شبکه بلاک چین اشاره می‌کنیم:

امنیت بلاک چین

امنیت شبکه بلاک چین بر هیچ کسی پوشیده نیست و در این شبکه تمامی فایل‌ها با کلیدهای خصوصی رمزگذاری می‌شوند که موجب شده دسترسی به آنها برای هکرها غیر قابل امکان باشد.

تغییر ناپذیری

بر روی شبکه بلاک چین هیچ نهاد مرکزی کنترل ندارد، به همین جهت امکان تغییر یا سانسور در اطلاعات آن وجود نداشته و هر هش در دفتر کل نگهداری می‌شود.

هزینه کمتر

فضای ذخیره سازی بلاکچین ضمن ایجاد امنیت بالاتر به نسبت سایر رقبا هزینه کمتری را دریافت می‌کند.

پاداش ذخیره سازی

شبکه‌های بلاک چین خاصی وجود دارند که از ارزهای دیجیتال مخصوص، برای انگیزه دادن به کاربران استفاده کرده و آنها را به عنوان پاداش در برابر برخی از فعالیت‌ها به کاربران می‌دهند.

ارزهای دیجیتالی

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که تاریخچه بلاکچین با حضور ارز دیجیتال بیت کوین به صورت حرفه‌ای شروع می‌شود. بلاک چین‌ها با داشتن ویژگی‌هایی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت بالا، امنیت مناسب و تغییر ناپذیر بودن به عنوان یک فضای کاربردی برای ذخیره ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند و این امنیت بالا موجب شده تا ارزهای دیجیتال بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

منابع

  • وب‌سایت bit24
  • وب‌سایت shanbemag
  • وب‌سایت exchaino
  • وب‌سایت  maktabkhooneh
ممکن است شما دوست داشته باشید