صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

ماینر به چه کسی می گویند؟

در بازارهای شلوغ ارز دیجیتال روش‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که ماینرها یکی از این روش‌ها محسوب می‌شوند. با کمک یک دستگاه ماینر می‌توان اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرد و بدون اقدام به معامله‌گری و پذیرفتن ریسک‌های زیاد آن سود خوبی را به دست آورد. اما برای معرفی ماینر و وظایف ماینرها، قصد داریم در ادامه مطالب جزئی‌تری را ارائه دهیم.

معرفی ماینر

با روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و در ابتدای آن بیت‌کوین افراد زیادی از سراسر دنیا تلاش کرده‌اند تا در این حوزه ورود کرده و اقدام به فعالیت‌های مختلف در این حوزه نموده‌اند. به طور ساده به افرادی که دستگاه‌های لازم، جهت استخراج ارزهای دیجیتال را دارند و در شبکه‌های بلاکچین فعالیت می‌کنند در اصطلاح ماینر یا استخراج‌گر می‌گویند.

معرفی ماینر

در زبان فارسی، ماینر به معنای استخراج معادن است و در بازار ارزهای دیجیتال، به معنای استخراج کوین‌های با ارزش بوده که با پیروی از الگوریتم‌های خاص و حل معادلات ریاضی پیچیده می‌تواند سکه و کوین جدید تولید نماید. ماینرها در صرافی‌ها با استفاده از فرآیندهای ماینینگ پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند که اغلب افراد با کمک کامپیوتر و دستگاه‌های خاص و اینترنت می‌توانند تبدیل به یک ماینر شوند.

قطعاً با معرفی ماینر و نحوه کارکرد آن افراد زیادی ترجیح می‌دهند وارد این بازارها شده و در زمینه استخراج ارزهای مختلف فعالیت نمایند. ماینرها می‌توانند به طور به صورت انفرادی و یا به صورت گروهی و در یک استخر استخراج عملیات ماینینگ را انجام دهند. استخرهای استخراج برای تقویت ماینرها طراحی شده تا با کمک یکدیگر بتوانند با سرعت بالاتر و قدرت پردازش بیشتر معادلات را حل کرده و کوین‌های جدید را پس از استخراج در بلاک ثبت کنند. اما ماینرها برای اینکه به استخر‌های استخراج به پیوند لازم است تا به چند نکته مهم و ضروری توجه نمایند:

 • سازگاری زیرساخت استخر متناسب با الگوریتم دستگاه ماینر
 • بررسی مکانیسم تقسیم وظایف در استخرهای مختلف
 • شفافیت استخر توسط اپراتور و ایجاد اعتماد بین اعضای ماینینگ
 • پایداری و استحکام استخر در شرایط سخت و حملات هکرها
 • ساختار و هزینه استخرها
 • تقسیم عادلانه ارزهای بدست آمده بین تمامی ماینرها

وظایف ماینرها چیست؟

ارزهای دیجیتال از شبکه‌های غیر متمرکز تشکیل شده که توسط هیچ شبکه یا سازمانی کنترل نمی‌شود. تمامی فعالیت‌های این ارزها با کمک کاربرانی که بر روی شبکه ارز دیجیتال مشترک هستند صورت می‌گیرد. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال توسط ماینرها تأیید یا رد می‌گردد. در واقع ماینرها زمان زیادی را صرف حل توابع پیچیده ریاضی کرده و با حل آن به جواب مناسب دست پیدا می‌کنند، پاداش این صرف زمان و وقت، ارز استخراج شده توسط دستگاه است که به ماینر اعطا می‌شود. دستگاه ماینر کمک کرده، تا از پس سختی استخراج ارزهای دیجیتال بر آمده و با موفق شدن در حل معادلات، به ارز دیجیتال دست پیدا کنید.

اگر در مورد وظایف ماینرها هنوز هم برای شما سوالات و ابهام وجود داشته، باید بگوییم که ماینرها تأثیر زیادی در حفظ اعتدال شبکه‌های بلاکچین دارند. وظایف ماینرها عبارتند از:

 • حل کردن مسائل سخت ریاضی و توابع پیچیده
 • محافظت از بلاک چین‌ها در برابر کلاهبرداری و حملات هکرها
 • تضمین عدم تمرکز شبکه
 • تأیید تراکنش‌های کاربران در بلاک چین

در واقع فرایند ماینینگ که با کمک دستگاه‌های ماینر صورت می‌گیرد، موجب معرفی هر چه بیشتر و بهتر کوین‌های جدید شده و به بازار کریپتوکارنسی امکان می‌دهد تا در یک شبکه همتا به همتا بدون نیاز به مقامات دولتی فعالیت کند.

وظایف ماینرها

انواع ماینرها کدامند؟

با پیشرفت‌هایی که در صنعت و تکنولوژی رخ داده در حوزه بازار ارز‌های دیجیتال نیز دستگاه‌های پیشرفته و به روزتری وارد شده‌اند که کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاه‌تر ارزهای دیجیتال استخراج و تولید شوند. ماینرها وظیفه استخراج ارز دیجیتال را با حل معادلات ریاضی داشته اند که در حال حاضر این دستگاه در تنوع بالایی از لحاظ نحوه کارکرد، ابعاد و اندازه تولید شده است. در حال حاضر ۴ مدل کلی دستگاه ماینر وجود دارند که ماینرها می‌توانند با استفاده از آنها اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال نمایند. در ادامه به معرفی بیشتر این دستگاه‌ها می‌پردازیم:

دستگاه پردازنده مرکزی یا GPU

پردازنده مرکزی اولین نوع دستگاه استخراج است که در ابتدای ورود به بازار، از محبوبیت خوبی برخوردار بوده؛ اما امروزه توجه به این دستگاه‌ها کمتر شده و تقریباً کم استفاده شده اند. اما هنوز هم افرادی با کمک این دستگاه اقدام به استخراج ارز دیجیتال به ویژه ارز مونرو می‌کنند.

دستگاه پردازنده گرافیکی یا GPU

دستگاه پردازنده گرافیکی که در ابتدا برای استخراج بیت کوین کاربرد زیادی داشت، در حال حاضر این دستگاه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما همچنان می‌توان از آن برای استخراج ارزهای دیجیتالی که استخراج آنها با دستگاه‌های مختلف به صرفه نیست استفاده کرد، یکی از ارزهای مهم قابل استخراج با این دستگاه ارز اتریوم می‌باشد.

دستگاه ماینر FPGA

این دستگاه به عنوان سومین دستگاهی است که برای استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نسبت سایر دستگاه‌های دیگر به صرفه‌تر می‌باشد. این دستگاه از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و به دلیل برخورداری از قدرت تولید مناسب، میزان مصرف برق بهینه و اشغال فضای کمتر اغلب افراد ترجیح می‌دادند تا از آن استفاده کنند.

دستگاه ماینر آی سیک ASIC

ورود دستگاه آیسیک به بازار ارز دیجیتال موجب شد تا دستگاه‌های دیگر تا حد زیادی محبوبیت خود را از دست بدهند. دستگاه‌های آیسیک از مصرف برق بهینه، قدرت بالا و مقدار فضای کمتری برخوردار هستند؛ به همین جهت استفاده از آنها مقرون به صرفه بوده و اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا از این دستگاه به دلیل سرعت بالا در استخراج استفاده کنند.
دستگاه آی سیک بیشتر مناسب برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، بیت‌کوین کش لایت‌کوین و زی‌کش می‌باشد.
مهمترین مزایای دستگاه ای سیک می‌توان به سرعت بالا، زمان کمتر و مصرف برق مناسب آن اشاره کرد. اما یک نکته مهم در مورد این دستگاه‌ها وجود دارد که برای استخراج هر نوع ارزی بر روی شبکه بلاک چین خاص، باید دستگاه مناسب آن تهیه شود.

تفاوت میان انواع ماینرها

وظایف همه ماینرها استخراج ارزهای دیجیتال و ایجاد تعادل در بازار کریپتوکارنسی است؛ اما نکته مهم این که هر کدام از مدل‌های دستگاه ماینر تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. دستگاه‌های ماینر هرکدام برای استخراج ارز به خصوصی طراحی و تولید شده و از الگوریتم خاصی پیروی می‌کنند. اما به طور کلی می‌توان گفت که دستگاه‌های ماینر از چند جنبه با یکدیگر متفاوت می‌باشند که شامل موارد ذیل است:

 • قیمت و هزینه صرف شده برای دسترسی به دستگاه
 • مقبولیت و معروفیت دستگاه در بین مصرف‌کنندگان از لحاظ نحوه کارکرد
 • سودآوری دستگاه با توجه به سرعت استخراج ارز
 • وزن و ابعاد دستگاه ماینر
 • نحوه به روز رسانی و نصب نرم‌افزارهای مختلف دستگاه‌های ماینر بر روی سیستم‌های کامپیوتری
 • توان دستگاه ماینر و منبع تأمین انرژی آن
 • شیوه راه اندازی دستگاه‌ها و عملکرد آنها

می‌توان گفت که از مهمترین عوامل تفاوت میان دستگاه‌های ماینر استخراج‌های مختلف است که از یک دستگاه نمی‌توان برای استخراج چندین ارز استفاده کرد، هر دستگاه می‌تواند بر روی بلاک چین خاصی کار کند. البته موارد دیگری مانند ایجاد سر و صدای دستگاه‌ها در هنگام کار و گرمای تولید شده نیز جزء مواردی بوده که در هنگام تهیه دستگاه باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا تمایز زیادی بین آنها وجود دارد.

مزرعه ماینرها

نکات مهم در انتخاب ماینر

در حال حاضر که انواع مختلفی ماینر وجود دارد، هر کدام از آنها به شیوه خاصی کار می‌کنند. تهیه یک ماینر جهت استخراج ارز دیجیتال می‌تواند بهترین روش برای کسب درآمد به نظر برسند. اما در هنگام انتخاب ماینر توجه به برخی از نکات می‌تواند تأثیر بیشتری در افزایش سود بگذارند. چند نکته مهم که در انتخاب ماینرها تأثیر می‌گذارد، شامل موارد ذیل می‌شود:

بررسی ارز دیجیتال توسط ماینر

هر کدام از ارزهای دیجیتال که بر روی بلاک چین خاصی وجود دارند از الگوریتم‌های ویژه پیروی می‌کنند که لازم است تا دستگاه‌های ماینر هماهنگ با آنها طراحی و تولید گردند. پس با مشخص کردن حوزه استخراج می‌توانید یک دستگاه ماینر مناسب بخرید.

تأثیر مصرف برق در ماینر

دستگاه‌های ماینر از هر مدل که انتخاب شوند به میزان مصرف برق زیادی نیاز دارند، پس در هنگام تهیه این دستگاه‌ها با توجه به تعرفه‌های برق و امکان انشعاب گیری مناسب، اقدام به تهیه این دستگاه‌‌ها نمایید.

میزان صدای تولید شده

با توجه به فضایی که قرار است دستگاه ماینر قرار بگیرد می‌توان این دستگاه‌ها را تهیه کرد. زیرا صدای آن‌ها بسیار زیاد بوده و در محیط عادی و منزل نمی‌توان از این دستگاه‌ها نگهداری نمود.

توجه به شرایط دستگاه ماینر

به قدرت دستگاه ماینر هش‌ریت می‌گویند که به معنای شمارش تراکنش منحصر به فرد برای هر بلاک است. در واقع می‌توان گفت که هش‌ریت یک کد، با طول ثابت و متشکل از حروف و اعداد بوده که باعث افزایش توان محاسباتی دستگاه می‌گردد. هرچقدر که هش‌ریت بالاتر باشد، در نتیجه توان محاسباتی دستگاه نیز بیشتر می‌شود.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که فعالیت کردن در بازار کریپتوکارنسی محدود به معامله‌گری و سرمایه‌گذاری نیست بلکه با استفاده از ماینرها و انجام عملیات ماینینگ می‌توان به سود‌های خوبی دست پیدا کرد. در صورتی که قصد ورود به این حرفه را دارید، باید ابتدا به خوبی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کرده، ارز مورد نظر برای استخراج را مشخص نموده و سپس اقدام به تهیه یکی از دستگاه‌های ماینر متناسب با شبکه بلاک چین ارز مورد نظر کرد. در واقع دستگاه‌های ماینر برای استخراج همه ارزهای دیجیتال مناسب نیستند و برای هر حوزه باید دستگاه مناسب آن تهیه شود.

منابع

 • وب‌سایت  arzdigital
 • وب‌سایت  khanesarmaye
 • وب‌سایت  iribnews
 • وب‌سایت ramzarz
 • وب‌سایت maktabkhooneh