صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

توکن چیست؟ آیا تفاوت آن را با کوین می‌ دانید؟

بسیاری از افرادی که به جهان بلاک چین و ارزهای دیجیتال وارد شده‌اند، بدون درک کامل از مفهوم توکن و کوین این دو واژه را مترادف یکدیگر به کار می‌برند؛ اما در واقع این دو تفاوت‌های زیادی با یکدیگر داشته و هر کدام معنا مفهوم خاصی دارند. در این مقاله با زبانی ساده به بیان تفاوت‌های میان توکن و کوین می‌پردازیم.

توکن چیست؟

توکن در فناوری بلاک چین به مفهوم یک واحد رمز ارز به کار می‌رود که با مفهوم ارز دیجیتال تفاوت‌های زیادی دارد. برای درک بهتر مفهوم توکن خوب است بدانید که این واژه در دیکشنری با معنای لغوی «نشانه، علامت و ژتون» می‌باشد. با درک بهتر مفهوم این واژه در می‌یابیم که نه تنها در حوزه بلاک چین، بلکه در حوزه‌های مختلفی از اقتصاد، کامپیوتر و رسانه‌های دیگر نیز کاربرد دارد.
توکن در فناوری بلاکچین به هر نوع دارایی گفته می‌شود که قابلیت مبادله و انتقال دیجیتالی بین افراد مختلف را دارد. در واقع ارزش توکن‌ها از سازمان‌ها و گروهی تأثیر می‌پذیرد که از شبکه بلاک چین پشتیبانی می‌نمایند.
توکن‌ها پس از ایجاد بر روی بلاک چین با توجه به خصوصیات و ویژگی‌هایی که برای آنها مشخص در نظر گرفته شده، در دسته بندی‌های مختلف قرار گرفته و هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

توکن

معرفی انواع توکن‌ها

معمولاً سازمان‌ها و استارتاپ‌ها برای جذب سرمایه اولیه توکن عرضه می‌کنند، تا بین سرمایه‌گذاران توزیع شده و سرمایه اولیه برای اجرای یک پروژه جمع شود. همچنین از طریق ایجاد این توکن‌ها، میان کاربران می‌توانند تعامل بیشتری را ایجاد نمایند. به طور کلی بر اساس قوانین استاندارد مالی، توکن‌ها در چهار دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

توکن بهادار SECURITY TOKEN

ارزش توکن بهادار از دارایی‌های غیر از خودش که زیر نظر سازمان‌های دولتی فعالیت می‌کنند به دست می‌آید و در واقع به مانند سهام بوده و قابلیت پیگیری از طریق مراجع قانونی در صورت عمل نکردن سازمان به وعده‌هایش را دارد و جزء امن‌ترین گروه سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد.

توکن کاربردی UTILITY TOKEN

توکن کاربردی به اندازه ارزشی که دارند امکان استفاده از خدمات و محصولات شرکت‌ها را به کاربر می‌دهد و این دسته از توکن‌ها ملزم به رعایت قوانینی بوده که برای آنها به صورت مشخص و تعریف شده می‌باشند. در واقع از این توکن برای پیش فروش محصولات مختلف مانند بازی ویدئویی، کتاب یا گوشی هوشمند استفاده می‌کنند.

توکن پرداخت PAYMENT TOKEN

کارکرد توکن پرداخت، فقط در فضای اینترنت، جهت خرید خدمات یا محصولات مختلف بوده که ارزش این دسته از توکن‌ها نوسان نداشته و غالباً یکسان هستند.

توکن سهامی EQUITY TOKENS

توکن سهامی نشان دهنده سهام در شرکت ارائه دهنده توکن می‌باشد و فقط در همان شرکت ارائه دهنده اعتبار داشته و تابع قوانین خاصی نیست و در حال حاضر چندان مورد اعتماد عموم مردم نمی‌باشد بنابراین تعداد کمی از شرکت‌ها برای این نوع توکن تلاش کرده‌اند.
نکته مهم این که در نظر داشته باشید، یک توکن می‌تواند در چند دسته‌بندی قرار بگیرد.

ویژگی های توکن

کاربردهای مختلف Token

با توجه به اینکه توکن‌ها ابتدای مراحل رشد را می‌گذرانند، دسته‌بندی کاربردهای احتمالی آن‌ها در آینده نزدیک کار دشواری است؛ زیرا به احتمال زیاد به کاربردهای گسترده‌ای دست می‌یابند. توکن‌ها به همراه فناوری بلاک چین مراحل رشد را طی کرده و در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری نقش پیدا می‌کنند. اما در حال حاضر چند مورد از از کاربردهای توکن عبارتند از:

 • به عنوان یک روش پرداخت بین دو طرف قرارداد بر اثر توافق
 • پاداش دهی به مشارکت‌کنندگان در یک شبکه
 • ایجاد شبکه‌های با امنیت بالا
 • ایجاد تجربه کاربری ارتقا یافته و پیشرفته

البته باید گفت که در حال حاضر بیشترین کاربرد توکن بهادار با هدف جذب سرمایه برای شرکت‌های نوظهور است؛ اما در آینده‌ای نزدیک کارکردهای توکن‌ها بسیار زیاد می‌شود.

کوین چیست؟

ارز کوین یک پول دیجیتالی بوده که با تکنیک‌های رمزگذاری شده ایجاد می‌شود و به شبکه بلاک چین اختصاصی تعلق دارد. کوین در طول زمان می‌تواند ارزش واقعی پول را حفظ کرده و در واقع یک معادل دیجیتالی پول محسوب می‌گردد. از مهم‌ترین کوین‌هایی که اغلب افراد با آن آشنایی دارند، می‌توان به بیت کوین، اتر و لایت کوین اشاره داشت که هر کدام بر روی شبکه بلاک چین خود اهداف خاصی را دنبال می‌کنند.

بیت کوین به عنوان مشهورترین نوع کوین از ابتدا قصد داشته تا در معاملات و تراکنش‌های مالی واسط سوم را از بین ببرد. از آنجایی که در زنجیره هر بلاک چین داده‌ها به طور واضح و مشخص قابل پیگیری هستند، در این شبکه احتمال کلاهبرداری تا حد زیادی کاهش پیدا می‌یابد. به طور کلی کوین‌ها از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند که سبب استفاده بیشتر از کوین‌ها شده است.

مهم ترین ویژگی‌ های کوین‌ها

 • کوین‌ها قابلیت تعویض دارند.
 • کوین‌ها را می‌توان تقسیم کرد.
 • کوین‌ها قابلیت انتقال دارند.
 • کوین‌ها ماندگار می‌باشند.
 • کوین‌ها به طور محدود عرضه می‌شوند.

در واقع می‌توان گفت که از مشخصه‌های اصلی کوین امکان دسترسی عمومی و قابلیت ارسال، دریافت و استخراج می‌باشد.

بررسی کاربردهای کوین

از کوین به عنوان یک پول دیجیتالی واقعی می‌توان استفاده کرد، از نمونه‌های شناخته شده کوین به ارزهای دیجیتال بیت کوین، لایت کوین یا مونرو می‌توان اشاره داشت. اما کوین‌ها اهدافی بالاتر از کارکرد یک پول دیجیتالی دارند، در اینجا به برخی از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم:

 • کوین‌ها به عنوان یک ذخیره کننده ارزش محسوب شده و قابل مبادله با کالای دیگر می‌باشند.
 • جهت انتقال پول برای دریافت ارزها یا معاملات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • یک نوع واحد پولی محسوب شده و امکان قیمت‌گذاری کالاها و خدمات بر اساس آن وجود دارد.

تفاوت توکن با کوین

تفاوت توکن با کوین در چیست؟

در فضای نوظهور کریپتوکارنسی که هر روز در حال رشد است و اصطلاحات جدیدی شنیده می‌شود که به دلیل شناخت ناکافی، برخی از افراد از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، دو واژه مهم کوین و توکن با مفهوم متفاوت وجود دارند. تا اینجا با مفهوم کلی توکن و کوین به عنوان دو اصطلاح مهم در ارزهای دیجیتال پرداختیم و تا حدودی با ارزش هر کدام از این دو آشنا شدیم.

برای درک بهتر خوب است بدانید که در بازار ارزهای دیجیتال، توکن به عنوان یک ارز دیجیتال محسوب شده که بلاک چین مستقل نداشته و بر روی شبکه‌های دیگر ایجاد می‌شود و با توجه به نوع بستر ایجاد شده خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارد؛ اما کوین دارای ارزش پولی بوده و از بلاک چین مخصوص به خود برخوردار می‌باشند.
نکته مهم در مورد توکن این بوده که در صورتی که تا حد کافی توسعه یابد، می‌تواند بلاک ‌چین مستقل برای خود راه اندازی کرده و تبدیل به کوین می‌گردد.

از مهم‌ترین شباهت بین کوین و توکن می‌توان به این موضوع پرداخت که هر دو برای کاربران امکان پرداخت ایجاد می‌کنند. اما در این بخش برای درک بهتر مفهوم دو اصطلاح مهم توکن و کوین به بیان تفاوت توکن با کوین می‌پردازیم:

 • توکن در شبکه‌های بلاکچینی که از قبل به وجود آمده‌اند ایجاد می‌شود که شبکه اتریوم جزء معروف‌ترین شبکه‌های بلاک چین توکن است؛ اما کوین برای تولید شدن، شبکه بلاک چین اختصاصی داشته و تنها در شبکه مستقل خود مشاهده می‌گردد.
 • ارزش توکن با توجه به میزان مفید بودن و ویژگی‌های آن مشخص شده و هر چقدر کاربرد توکن بیشتر باشد ارزش آن نیز بالاتر می‌رود؛ اما کوین ارزش مشخص دارد.
 • توکن‌ها کاربردهای بسیار زیادی داشته و به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما کوین‌ها ارزش پولی داشته و به عنوان ارز دیجیتال در فرایند پرداخت مورد استفاده هستند.
 • توزیع توکن‌ها معمولاً در رویدادهای عرضه اولیه کوین صورت می‌گیرد؛ اما توزیع کوین به مانند تولید آن نیاز به محاسبات پیچیده داشته و از طریق استخراج انجام می‌شود.
 • توکن‌ها برای ذخیره سازی بر روی کیف پول‌های بلاک چین میزبان ذخیره شده؛ اما کوین‌ها کیف پول اختصاصی خود را برای ذخیره سازی دارند.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب به اطلاعات زیادی در حوزه توکن، کوین و تفاوت آنها دست پیدا کردیم، دریافتیم که در بازار ارزهای دیجیتال توکن بلاک چین مستقلی نداشته؛ اما موارد استفاده و کاربردهای گسترده‌ای دارد؛ اما کوین‌ها در بستر بلاک چین اختصاصی ایجاد شده و قادرند ارزش پول را حفظ کنند. به هیچ عنوان صحیح نیست که این دو اصطلاح مهم در فناوری بلاک چین به جای یکدیگر استفاده شوند.

منابع:

 • وب‌سایت ZOOMIT
 • وب‌سایت IRANICARD
 • وب‌سایت  IMNA
 • وب‌سایت  KHANESARMAYE