صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین که این روزها موضوع روز قرار گرفته و تقریباً همه افراد راجب به آن صحبت می‌کنند، یک فناوری بزرگ محسوب شده و جایگاه ویژه‌ای در علوم کامپیوتر دارد؛ اما همه افراد جامعه به درستی نمی‌دانند که بلاک چین چیست؟ یا کاربردهای آن کدامند؟ در این مقاله قصد داریم تا در مورد بلاک چین، انواع آن و نحوه عملکرد بلاکچین اطلاعاتی را ارائه دهیم. همراه ما باشید…

بلاک چین چیست؟

تمامی افرادی که از صندوق‌های سرمایه گذاری و بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند با واژه بلاک چین آشنایی دارند، در واقع مهمترین چیزی که در این بازارها وجود داشته، تکنولوژی‌های زیربنایی آن، یعنی فناوری بلاکچین است که تمامی فعالیت‌ها باید بر اساس این تکنولوژی صورت بگیرد.
اما اگر هنوز برای شما این سوال وجود دارد که بلاک چین (Block-chain) چیست؟ باید بدانید که این واژه از دو کلمه بلاک و چین تشکیل شده که کلمه بلاک به معنای بلوک و چین به معنای زنجیره می‌باشد.
به زبان ساده‌تر بلاک چین یک دیتابیس است که در تمام کامپیوترها به اشتراک گذاشته شده و در بلاک چین می‌توان اطلاعاتی را ذخیره کرد که از ویژگی امنیت، شفافیت و غیرمتمرکز بودن برخوردار می‌گردد.

بلاک چین

امنیت این فناوری به دلیل ثبت شدن اطلاعات در بلاک چین و غیر قابل تغییر بودن این اطلاعات بوده، شفافیت آن هم به این دلیل است که هر فردی می‌تواند اطلاعات داخل بلاک چین را بررسی کند، غیرمتمرکز بودن آن به این دلیل بوده که هیچ شخصی از جمله دولت یا شرکت‎های خاص نمی‌توانند بر روی بلاکچین نظارت داشته و یا آن را کنترل نمایند.

بررسی انواع بلاکچین

بلاک چین یک فناوری نوظهور بوده که کارایی‌ بسیار زیادی داشته و در زمینه‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد و ارزهای دیجیتال تنها یکی از کاربردهای انواع بلاکچین می‌باشد. بلاک چین‌ها در چهار گروه دسته‌بندی شده که هر گروه عملکرد خاصی داشته و نحوه عملکرد بلاکچین‌ با توجه به فاکتورهایی مانند توانایی دیدن تراکنش‌ها، شرایط پیوستن نود جدید یا گره به شبکه، مدل پیاده سازی الگوریتم اجماع و موارد دیگر متفاوت عمل می‌کنند.

هر کدام از نسخه‌های بلاکچین که در ادامه بیشتر راجع به آنها توضیح می‌دهیم، ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را داشته و افراد و سازمان‌ها با توجه به شرایط و نیاز خود می‌توانند از هر کدام آنها استفاده کنند.

بلاکچین عمومی PUBLIC

در بلاک‌چین عمومی کاربران می‌توانند بدون محدودیت تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین را ببینند. همچنین پیوستن به بلاک‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها محدود نیست. تمامی بلاک‌ها از اختیارات و قدرت‌های برابر برخوردار هستند، معمولاً بلاک چین عمومی بیشترین درجه شفافیت و اعتماد را ایجاد کرده و از امنیت بالاتری هم برخوردار است؛ اما به دلیل شلوغی گاهی اوقات سرعت پردازش تراکنش‌ها کم می‌شود.
از ابتدایی‌ترین کاربرد بلاکچین‌های عمومی استخراج و تبادل ارزهای دیجیتال است که از معروف‌ترین این ارزهای دیجیتال می‌توان به بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین اشاره نمود.

بلاک چین خصوصی PRIVATE

بلاک چین خصوصی برای همه افراد قابل دسترسی نیست. این بلاکچین توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده شده و فقط بلاک‌های خاصی می‌توانند به این بلاکچین بپیوندند. همچنین بیشتر برای کارهایی مانند رای‌گیری و هویت دیجیتال کاربرد دارند. از آنجایی که بلاک چین‌های خصوصی تعداد بلاک کمتری دارند، امکان نفوذ و رخنه به آنها برای هک اطلاعات ذخیره شده در آن بیشتر بوده و امنیت آن به نسبت بلاکچین‌های عمومی کمتر است.

انواع بلاکچین

بلاکچین کنسرسیوم CONSORTIUM

این بلاک چین به صورت نیمه متمرکز بوده و بیشتر از یک سازمان تبادل اطلاعات یا استخراج را انجام می‌دهند، در واقع بر خلاف بلاکچین‌های خصوصی توسط چند سازمان مدیریت شده و امنیت بالایی داشته، این بلاک چین‌ بیشتر توسط بانک‌ها و سازمان‌های دولتی به کار می‌رود.

بلاکچین هیبرید HYBRID

بلاکچین هیبرید از بلاک‌های عمومی و خصوصی ترکیب شده و ویژگی هر دو بلاک را دارد، کاربرهای چنین شبکه‌هایی می‌توانند به اطلاعات خاص که افراد مشخص می‌کنند دسترسی پیدا نمایند، همچنین کاربر می‌تواند اجازه دسترسی به برخی از اطلاعات را ندهد، برای ورود به بخش عمومی همه افراد آزاد بوده؛ اما برای پیوستن به بخش خصوصی اجازه دسترسی لازم است.

بررسی کلی فناوری بلاک چین

نحوه عملکرد بلاکچین بسیار پیچیده بوده و برای این که یک کاربر ساده به درستی با فناوری بلاکچین آشنا شود، نیاز به دریافت اطلاعات زیادی دارد. اما به طور کلی بدانید که فناوری بلاک چین از ترکیب ۳ فناوری اصلی تشکیل شده که هیچ کدام از این فناوری‌ها جدید نیستند؛ اما هماهنگی این ۳ فناوری با یکدیگر منجر به ایجاد فناوری جدیدی به نام بلاک چین شده است. سه فناوری پایه‌ای تشکیل بلاک چین‌ها شامل موارد ذیل می‌باشد:

 1. رمزنگاری و ایجاد کلیدهای خصوصی
 2. دفتر توزیع کل یا یک شبکه اختصاصی
 3. انگیزه و قوانین امنیتی

نقش بلاک چین در حوزه رمز ارزها

در ابتدا بلاک چین مناسب رمز‌ارزها طراحی و تولید شده و بیشترین کاربرد این فناوری در حوزه ارزهای دیجیتال است. تمامی اطلاعات مربوط به یک ارز دیجیتال در بلاک چین آن ذخیره شده، تمامی تراکنش‌ها نیز در آنجا صورت می‌گیرد. در حال حاضر رمز‌ ارزهای زیادی از جمله بیت کوین و اتریوم برای معرفی خود و انجام تراکنش‌ها از بلاک چین استفاده می‌کنند و جزء مطرح‌ترین فناوری‌های مناسب برای ارئه ارزهای دیجیتال در جهان محسوب می‌شود.

تاثیر بلاکچین در رمز ارزها

نحوه عملکرد یک بلاکچین چگونه است؟

نحوه عملکرد بلاکچین با توجه به اجزای تشکیل دهنده آن مشخص می‌شود، هر بلاک چین دارای یک لیستی است که شامل داده‌ها و یک نشانگر هش می‌باشد. هش به معنای نشانگری بوده که علاوه بر آدرس بلوک فعلی، آدرس بلوک قبلی و اطلاعات آن را نیز ذخیره می‌کند. به همین جهت به هیچ عنوان نمی‌توان با تغییر یک بلوک به داده‌های آن دست پیدا کرد؛ زیرا به صورت زنجیره وار داده‌ها در بلوک‌های قبلی و بعدی تغییر می‌یابند.
به همین جهت باید با نحوه عملکرد یک بلاکچین به صورت کامل آشنا شوید، تا بتوانید فعالیت‌های مالی خود را به خوبی در آن انجام دهید. وقتی یک بلوک داده جدیدی را ذخیره می‌کند داده جدید به زنجیره بلوک‌های قبلی اضافه شده و به مانند رشته‌های به هم متصل شده، این بلوک‌ها تشکیل می‌گردد.
برای این که بلوک به زنجیره بلوک‌های قبلی اضافه شود باید چند عملیات انجام شود، در اینجا به طور کامل نحوه عملکرد یک بلاکچین را توضیح می‌دهیم:

انجام شدن یک تراکنش

انجام خرید و نهایی کردن آن یعنی درخواست تعداد مشخصی از بیت کوین یا رمز‌ارزهای مختلف از یک آدرس به آدرس دیگر می‌باشد. هرگاه این خریدها به صورت گروهی صورت بگیرد، شبکه بلاک چین چندین تراکنش را به صورت یک پکیج ذخیره می‌نماید.

تایید تراکنش

باید پس از خرید، تراکنش انجام شده تأیید گردد، در سیستم بلاکچین وظیفه تأیید اسناد و پرونده‌ها به عهده کامپیوترها است، شبکه کامپیوتری با بررسی انجام تراکنش، درستی آن ‌را تأیید کرده و اجازه ادامه کار را می‌دهد.

ذخیره تراکنش در یک بلوک

پس از اینکه صحت تراکنش مورد تأیید قرار گرفت، با دریافت یک چراغ سبز مبلغ مورد نظر را بر حسب دلار و با امضای دیجیتالی فرد در یک بلاک ذخیره می‌کند و در این بخش تراکنش صورت گرفته به هزاران تراکنش شبیه به آن متصل می‌گردد.

اختصاص یافتن یک هش به بلوک

زمانی که تمامی تراکنش‌های بلوک تأیید شد، یک کد دارای شناسه منحصر به فرد به آن تعلق می‌گیرد که به آن کد هش می‌گویند. پس از اینکه تراکنش هش انجام شد، به راحتی به شبکه بلاکچین و زنجیره بلوکی آن اضافه می‌شود.

هدف اصلی از معامله در بلاک چین

از آنجایی که معاملات در بلاکچین به صورت ایمن صو رت می‌گیرد، برای دسترسی به داده‌ها باید کلیدهای خصوصی و عمومی ارائه گردد.
در حوزه بلاکچین امکان اشتراک گذاری و ذخیره داده‌های ارزشمند به روش ایمن و غیر قابل هک امکان‌پذیر است. این فناوری از نام کاربری و رمز عبور استفاده نمی‌کند؛ بلکه با استفاده از رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی تمامی تراکنش‌ها را انجام می‌دهد.

هر فرد برای ورود به این بستر باید یک کلید خصوصی برای خود ایجاد کند، این کلیدهای خصوصی مجموعه طولانی از اعداد بوده و هک آن به هیچ وجه امکان پذیر نیست. همچنین کلیدهای عمومی با روش یک طرفه از طریق کلید خصوصی به دست می‌آید که در واقع با مهندسی معکوس کلید عمومی برای رسیدن به کلید خصوصی کاربرد دارد. در زمان انتقال بیت کوین در شبکه بلاک چین باید از کلید عمومی و کلید خصوصی فرد انتقال دهنده استفاده کرده و با کمک کلید عمومی دریافت کننده این انتقال صورت بگیرد.

نحوه عملکرد بلاکچین

مزایای فناوری بلاکچین

بلاک چین به عنوان یک پدیده نوظهور مزایای بسیار زیادی در انجام معاملات ایجاد کرده که اغلب کاربرها تمایل دارند به آن وارد شوند. در واقع با کمک فناوری بلاکچین می‌توان سیستم‌های غیر متمرکزی را به وجود آورد که مدیریت آنها ساده‌تر باشد. از مهمترین مزایای این فناوری توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • شفافیت بیشتر بر خلاف سیستم‌های سنتی و انجام کارها بر اساس قوانین اجماع
 • امنیت بالاتر با کمک رمزنگاری و ارتباط زنجیره اطلاعات در بلاکچین
 • کاهش هزینه‌ها به واسطه حذف واسطه‌ها و قابلیت ارتباط همتا‌ به ‌همتا
 • حذف سانسور به دلیل داشتن قدرت برابر همه اعضا در وبلاگ‌ها
 • امکان ردیابی اطلاعات و معاملات انجام شده به واسطه ذخیره شدن تمامی اطلاعات مالی در کیف پول

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که بلاکچین یک فناوری جدید و بسیار گسترده است که هر روزه در حال رشد بوده و قابلیت ایجاد تحول‌های بنیادی در حوزه‌های مختلف را دارد. انواع مختلفی از شبکه بلاکچین وجود داشته که امکان انجام معاملات در یک محیط امن را ایجاد می‌کند و این امنیت حاصل ایده‌های مبتکرانه در حوزه رمزنگاری است.

ذکر منبع

 • وب‌سایت HOSEINIFINANCE
 • وب‌سایت  G2O.ACADEMY
 • وب‌سایت BITPIN
 • وب‌سایت ECOMOTIVE
ممکن است شما دوست داشته باشید