صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

آیا معامله بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بوده که در داخل کشور نیز مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. اما مهم ترین دغدغه این افراد این بوده که آیا معامله بیت کوین در ایران قانونی است؟ معاملات بیت کوین در ایران چگونه صورت می‌گیرد؟ وجود بیت کوین در کشور چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟ و بسیاری از سوالات دیگر که ذهن سرمایه‌گذاران را به خود مشغول می‌کند. در ادامه قصد داریم برخی از نکات را برای شفاف سازی این سوالات بیان نماییم.

بیت کوین چیست؟

بیت ‌کوین نوعی ارز دیجیتال است که به صورت آنلاین و الکترونیکی در رایانه‌ها ایجاد و در همانجا نگهداری شده و نیازی به انتقال آن به بانک مرکزی یا محل امن نیست. ویژگی خاص بیت کوین این بوده که به هیچ عنوان به مانند پول‌های کاغذی دلار، ریال، یورو یا هر نوع دیگری، توسط بانک و مقامات دولتی کنترل نمی‌شود.
بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که توسط افراد یا مشاغل خاص با کمک دستگاه‌های پیشرفته کامپیوتر و حل مسائل ریاضی سخت تولید می‌گردد.
یکی از ویژگی‌های بیت کوین این بوده که مقامات دولتی نمی‌توانند که بیت کوین را کنترل کنند. زیرا این رمزارز غیر متمرکز است و هر کسی که دسترسی به رایانه دارد، می‌تواند بیت کوین خود را در عرض چند ثانیه به کیف پول شخصی خود انتقال دهد.

معاملات بیت کوین در ایران

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

مسئله قانونی بودن ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین برای سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد. قبل از ورود به این بازار آشنایی با وضعیت قانونی آن در کشور در تصمیم گیری‌های آنها تأثیر می‌گذارد. برای پاسخ به این سوال، باید گفت که بیت کوین در ایران هنوز به طور کامل به رسمیت شناخته نشده؛ اما استفاده از آن در کشور جرم محسوب نمی‌شود.

خرید و فروش و ذخیره سازی بیت کوین توسط مردم به صورت عادی، هیچ‌گونه منع قانونی ندارد و در واقع آیین‌نامه خاصی در رابطه با آن تصویب نشده است. اما اگر فردی قصد فعالیت گسترده تجاری یا راه اندازی کسب و کاری بر مبنای ارز دیجیتال را دارد، باید گفت که پاسخ کاملاً متفاوت است و به راحتی نمی‌تواند در این حوزه فعالیت کند.

پس در حال حاضر خرید و فروش و فعالیت به صورت شخصی در حوزه ارز دیجیتال، هیچ‌گونه منع قانونی ندارد. در صورت بروز مشکلات قانونی از نیروی انتظامی و قوه قضاییه، برای پیگیری کلاهبرداری‌های صورت گرفته در این فضا، نیز می‌توان کمک گرفت. نکته مهم این که معاملات بیت کوین در ایران توسط بانک‌ها و مراکز دولتی قانونی نبوده و صدور اطلاعیه ای مبنی بر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برای تمامی بانک‌ها و مراکز مالی ممنوعیت دارد.

پس به طور کلی خرید و فروش و معامله بیت کوین در ایران غیر قانونی نبوده؛ اما اگر بیت کوین به عنوان ابزار جرم دیگری مورد استفاده قرار بگیرد، قوانین را نقض می‌کند. در چنین شرایطی جرم محسوب شده و توسط نیروی انتظامی مورد پیگرد قرار می‌گیرند. به عنوان مثال برخی از افراد با استفاده از معاملات بیت کوین، اقدام به پولشویی می‌نمایند که در چنین شرایطی مرتکب جرم می‌شوند.

معاملات بیت کوین در ایران چگونه است؟

معاملات بیت کوین به معنای خرید و فروش بیت کوین است که کاربران از این خرید و فروش‌ها سودهای زیادی دریافت می‌کنند. از آنجا که خرید و فروش بیت کوین به صورت حضوری نبوده، هر فردی از هر کجای دنیا می‌تواند به این ارز دسترسی یابد. چرا که این ارز شکل فیزیکی و وجود خارجی ندارد و بدون نیاز به افتتاح حساب در مرکز خاصی و با استفاده از یک کیف پول می‌توان ارز دیجیتال داشت.

در ایران نیز مانند هر کجای دیگر، کاربرانی که تمایل به فعالیت در این فضا را داشته‌اند می‌توانند پس از طی کردن چند مرحله، با ایجاد کیف پول و حساب کاربری به راحتی در معاملات بیت کوین شرکت کنند. خرید و فروش بیت کوین به صورت اینترنتی به کمک صرافی‌های بزرگ و نام ‌آشنای بین‌المللی صورت می‌گیرد. اما روند این معاملات در ایران کمی متفاوت است؛ زیرا به دلیل وجود تحریم‌ها صرافی‌های بزرگ به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند.
پس معاملات بیت کوین در ایران کمی متفاوت بوده و باید از روش‌های دیگری استفاده شود، در این بخش به مراحل خرید بیت کوین اشاره می‌کنیم:

وجود بیت کوین در کشور

ایجاد کیف پول

اولین مرحله قبل از خرید و فروش بیت کوین ایجاد کیف پول دیجیتالی است؛ زیرا کیف پول دیجیتال قابلیت نگهداری و ذخیره بیت کوین را دارد. در واقع کیف پول مانند حساب بانکی بوده و تنها یک آدرس اینترنتی، متشکل از حروف و اعداد دارد. کیف پول‌ها کلیدهای عبور یا رمز عبور داشته که نباید آنها را فراموش کرد. زیرا در صورت فراموشی قابل بازگشت نبوده و تمامی دارایی فرد، غیر قابل دسترس می‌گردد. برای ایجاد کیف پول بیت کوین بر روی رایانه شخصی یا گوشی تلفن همراه، به سایت معتبر مربوطه وارد می‌شوید. با ورود به سایت و دانلود نرم افزار مربوطه، با وارد کردن یک ایمیل و تعیین رمز شخصی، یک کیف پول دیجیتال برای شما به وجود می‌آید.

شارژ حساب

پس از ایجاد کیف پول دیجیتال، باید کیف خود را شارژ کنید و این از طریق کارت بانکی صورت می‌گیرد. به هر میزان که تمایل دارید بیت ‌کوین خریداری کنید، باید نقدینگی آن را تأمین نماید.

خرید بیت کوین

پس از ایجاد کیف پول و شارژ آن، قدم بعدی خرید بیت کوین و پیدا کردن یک فروشنده است. باید در حساب کاربری خود اقدام به ثبت یک سفارش کرده و در آن میزان بیت‌ کوین درخواستی را با توجه به موجودی حساب خود ثبت نمایید. تمامی مراحلی که برای خرید بیت کوین انجام می‌‌دهید، برای فروش آن نیز، از طریق همان کیف پول دیجیتالی که ایجاد کرده‌اید، اقدام  به ثبت سفارش فروش بیت کوین کنید. پس از ثبت سفارش و فروش باید منتظر شده تا خریدار با قیمت پیشنهادی شما موافقت نماید.

تمامی عملیات خرید و فروش را می‌توانید از طریق صرافی‌های داخل ایران، که به آنها اعتماد دارید انجام دهید. با اعلام خرید یا فروش بیت کوین، صرافی با حساب کاربری شما اقدام به خرید یا فروش بیت کوین می‌کند. اگر افراد فعال در معاملات بیت کوین را می‌شناسید، می‌توانید به صورت شخصی هم اقدام به خرید و فروش بیت کوین نمایید؛ اما در انجام چنین معاملاتی، جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کرده و به همه افراد به راحتی اعتماد نکنید.

خرید بیت کوین از صرافی داخلی

خرید بیت کوین از طریق صرافی داخلی به نسبت خرید آنلاین و شخصی، روشی امن تر است. با مراجعه به صرافی‌های معتبر می‌توانید با پرداخت کارمزد اقدام به انجام معاملات نمایید. با مراجعه به سایت‌های معتبر صرافی‌ها و ارائه آدرس کیف پول دیجیتالی خود به آسانی درخواست خرید بیت کوین را ثبت نمایید.

تفاوت عمده‌ای که این روش با روش خرید شخصی دارد، این بوده که صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران از کاربران اطلاعات و مدارک شناسایی می‌خواهند. چرا که شناسایی دو مرحله‌ای موجب جلوگیری از کلاهبرداری، پولشویی و جرم‌های دیگر می‌شود. باید معادل با هر میزان از ارز دیجیتال، به حساب صرافی پول واریز کرده و در مقابل صرافی ارز دیجیتال را به کیف پول شما منتقل می‌کند. البته برخی از صرافی‌ها برای انجام معاملات و خرید بیت کوین محدودیت اعلام می‌نمایند. قبل از ثبت نام و اقدام به خرید لازم است که دستورالعمل‌های صرافی‌ها را به خوبی بخوانید.

کیف پول بیت کوین

کارمزد خرید و فروش بیت کوین چقدر است؟

همان طور که در بازار سهام و بورس کارگزاری‌ها برای انجام هر عملیاتی یک مبلغ اضافه به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند، صرافی‌های ارز دیجیتال نیز دقیقاً همین روند را پیش رو گرفته‌اند. صرافی‌ها برای خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، یک نرخ تعرفه اعلام می‌کنند که ممکن است هر صرافی نرخ متفاوتی اعلام نماید. به طور معمول نرخ تعرفه صرافی‌ها به صورت درصدی بوده و هر چقدر که مبلغ مورد معامله بیشتر باشد، کارمزد معامله نیز بیشتر می‌شود.

وجود بیت کوین در کشور چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر رواج زیادی پیدا کرده و ارزش معامله کردن در این بازارها با سرعت در حال رشد است. بیت کوین که یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بوده، به عنوان یک پول یا دارایی باارزش در ایران نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد. وجود بیت کوین در کشور تاثیر زیادی بر بخش اقتصاد دارد؛ زیرا شرایط انتقال بین المللی پول را به وجود می‌آورد. یعنی انتقال پول بین کشورها با استفاده از ارز دیجیتال بسیار راحت تر شده است. در واقع افرادی که خانواده‌هایشان در خارج از کشور زندگی می‌کنند برای انتقال پول به آنها به صورت مرتب، می‌توانند از بیت کوین استفاده نمایند.

از آنجا که بیت کوین بدون مکث و کاملاً ایمن در سرتاسر جهان انتقال می‌یابد، این ارز دیجیتال محبوب توانسته، ارسال حواله‌ها به خارج از کشور را آسان‌تر و ایمن‌تر کند. به عنوان یک راهکار ارزان و کاربردی به حهت دور زدن تحریم‌ها محسوب می‌شود. اما در حال حاضر دسترسی ایرانیان به بازارهای فروش بین‌المللی ارزهای دیجیتال بسیار کم است. همین مسئله باعث محدودیت سهم بیت کوین در ایران شده؛ زیرا ایرانیان به راحتی به سیستم و نظام مالی دنیا متصل نمی‌شوند. اما در صورتی که نظام قانونی و مالیاتی مناسبی در حوزه بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین ایجاد شود، می‌توان تأثیر بیت کوین بر اقتصاد و سرعت بخشیدن به رشد اقتصاد را مشاهده نمود.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که وضعیت قانونی خرید و فروش بیت کوین در کشور، به طور کامل واضح و شفاف نیست و مجوزهای قانونی برای آن صادر نشده؛ اما جرم هم محسوب نمی‌شود. کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، می‌توانند به صورت شخصی و یا با کمک صرافی‌های معتبر داخلی اقدام به خرید و فروش بیت کوین نمایند.

منابع:

  • وب‌سایت wallex
  • وب‌سایت blog.yourypto
  • وب‌سایت bites.cash
  • وب‌سایت kabaronlinine