صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

با انواع کیف پول بیت کوین آشنا شوید

کیف پول بیت کوین شباهت زیادی به حساب بانکی دارد، در واقع کیف پول ارزهای دیجیتال اجازه ارسال، دریافت و نمایش موجودی به کاربر را می‌دهند. انواع کیف پول بیت کوین وجود دارد که هر فرد بسته به نیاز و شرایط خود، می‌تواند بهترین آن را انتخاب کند. برخی از اولویت‌ها در انتخاب کیف پول‌ های معاملاتی وجود دارد که توجه به آنها اطمینان در معاملات را به وجود می‌آورد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال در دنیای رمزارزها وظیفه نگهداری از ارزها را به عهده دارد و در واقع می‌توان گفت همانطور که کیف پول‌های دستی در دنیای فیزیکی از پول محافظت می‌کنند، در دنیای دیجیتال نیز کیف پول‌ها وظیفه محافظت از ارز دیجیتال را دارند. در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید، باید انواع کیف پول و نحوه کارکرد آنها را بدانید. معمولاً پول فیزیکی را می‌توان بدون کیف پول هم مدیریت کرد؛ اما برای مدیریت ارز دیجیتال باید یک کیف پول یا Wallet تهیه نمود.

برای درک بهتر مفهوم کیف پول ارز دیجیتال باید بدانید که کیف پول می‌تواند یک وسیله فیزیکی، برنامه یا سرور باشد که تمامی اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی برای تکمیل تراکنش‌های رمزارز را در خود ذخیره می‌کند. به غیر از داشتن رمزهای پایه، کیف پول ارز دیجیتال قابلیت رمزگذاری و ایجاد امضای دیجیتالی نیز در شالوده خود دارد. کیف پول ارز دیجیتال تمامی فعالیت‌های افراد در بازار ارز دیجیتال، از جمله تراکنش‌ها میزان دارایی‌ها و معاملات را مدیریت می‌کند. آشنایی کامل با نحوه کارکرد کیف پول، مشخصات کیف و مکانیسم امنیتی آن مهم می‌گردد.

انواع کیف پول بیت کوین

بررسی بخش های مختلف کیف پول دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال از فناوری‌های خاصی تشکیل شده که این فناوری‌ها در ایجاد امنیت و امکان ارتباط با سرویس‌های دیگر موثر هستند. با کمک کیف پول دیجیتال می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به کلیدهای خصوصی و عمومی و تراکنش‌های رمزارزها را ذخیره کرد. در ادامه به بخش‌های مختلف اجزای کیف پول ارز دیجیتال می‌پردازیم:

کلید خصوصی و عمومی

از مهم‌ترین اجزای حیاتی در کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی است که در علوم کامپیوتر از این کلیدها برای اعتبارسنجی و سندیت استفاده می‌شود. با کمک رمزنگاری نامتقارن و کاملا ایمن می‌تواند از داده‌ها محافظت کند. وجود فناوری رمزنگاری و رمزگشایی در کیف پول‌ها موجب شده تا دنیای ارزهای دیجیتال از حالت رویایی در آمده و قابلیت استفاده پیدا کنند. کلید عمومی برای به اشتراک گذاری با سایر افراد و دریافت ارز دیجیتال تولید و رمزنگاری شده است.

کلید خصوصی از تابع‌های خاصی تشکیل شده که این تابع‌ها فقط از یک طرف قابل حل شدن داشته و تجزیه معکوس آنها امری
غیر ممکن می‌باشد. کلید خصوصی در دسته اطلاعات فوق محرمانه قرار می‌گیرد که حق مالکیت فرد بر دارایی‌های داخل کیف پول را ثابت می‌کند.
در نتیجه با کنار هم قرار گرفتن کلید عمومی و خصوصی افراد می‌توانند به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کرده و در واقع یک وسیله برای اثبات مالکیت رمزهای دیجیتال درون کیف پول است.

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای کیف پول را در خود ذخیره می‌کند. نرم افزارهای موجود در کیف پول ارز دیجیتال معمولا عبارت بازیابی را بعد از ثبت نام و ایجاد حساب رمز ارز به صورت خودکار تولید کرده و به کاربر یادآور می‌شوند تا عبارت موجود را بر روی کاغذ نوشته و در جای امن نگهداری کنند. در صورت بروز هرگونه مشکل در کیف پول ارز دیجیتال و یا نصب آن بر روی دستگاه دیگر، این عبارت بازیابی کمک کرده، تا به محتویات درون کیف پول دسترسی داشته باشید.

روش ذخیره عبارت بازیابی کیف پول

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال اهمیت زیادی دارد و می‌تواند رمزارزها را کنترل کند، به همین جهت روش‌های مختلفی برای حفاظت آن از قبیل تایید دو مرحله‌ای وجود دارد. نگهداری از عبارت بازیابی قطعاً اهمیت زیادی پیدا کرده و از تمامی روش‌های پنهان کاری می‌توان برای نگهداری آن استفاده نمود.

نحوه کارکرد کیف پول بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین رمزارز در دنیای کریپتو کارنسی کیف پول‌های مختلفی دارد، کاربران می‌توانند با توجه به شرایط خود از هر کدام این کیف پول‌ها استفاده کنند. در واقع کیف پول بیت کوین به مانند حساب بانکی است که اجازه ذخیره سازی بیت کوین‌های خریداری شده را می‌دهد و می‌توان بسته به نیاز، خریدهای بیت کوین را افزایش داده و یا آنها را فروخت.
کیف پول بیت کوین با بررسی نقل و انتقالات انجام شده در بلاک چین و محاسبه موجودی مشخص می‌کند که افراد چه مقدار از ارز خود را می‌توانند به کیف پول‌های دیگر ارسال نمایند. بیشتر افرادی که با کیف پول بیت کوین کار می‌کنند، به طور دقیق از نحوه کارکرد آن اطلاع ندارند.
یک کیف پول بیت کوین با رصد تراکنش‌ها و سوابق ثبت شده در بلاک چین می‌تواند موجودی را محاسبه کرده و به کاربر نمایش دهد. به طور کلی کیف پول بیت کوین با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی که به آنها به طور مفصل پرداختیم کار می‌کند.

کیف پول های معاملاتی

انواع کیف پول بیت کوین

با افزایش کاربران فعال در دنیای کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال بیت کوین، کیف پول‌های مختلفی برای این ارز طراحی و تولید شده ‌اند که نحوه انجام عملیات و تراکنش‌ها را آسان‌تر می‌نماید. معمولاً کیف پول بیت کوین به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

کیف پول گرم

HOT WALLET نرم‌افزاری است که به صورت آنلاین کار می‌کند و وظیفه آن ذخیره سازی سرمایه و مشخصات کاربران است. این کیف پول‌ها به دلیل فعالیت در فضای آنلاین بیشتر در معرض حملات سایبری آسیب‌پذیر قرار می‌گیرند. اما از مهم‌ترین مزایای این کیف پول‌ها دسترسی ساده است و داشتن نسخه‌های مختلف تحت وب یا مناسب برای نصب بر روی گوشی‌های موبایل، موجب توجه بیشتر به این نوع کیف پول می‌گردد.

کیف پول سرد

COULD WALLT کیف پول دیجیتالی است که به صورت آفلاین اطلاعات را ذخیره سازی می‌کند. به همین سبب نگهداری و مراقبت از آن در محیطی امن و راحت تر است. این نوع از کیف پول نیز به دو شکل کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری طراحی و تولید شده است.

آشنایی با انواع کیف پول های معاملاتی در ارز دیجیتال

تا اینجا دریافتیم که انواع کیف پول سرد و گرم وجود دارد که هر فرد با توجه به نیازهای شخصی و نیاز به امکانات مختلف می‌تواند هر کدام از این کیف پول‌ها را انتخاب کند. اما کیف پول‌ های معاملاتی در ارز دیجیتال در چندین مدل مختلف طراحی شده‌اند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

کیف پول روی دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ تنها بر روی یک لپ تاپ یا کامپیوتر خاص دانلود شده و دسترسی به آن فقط از طریق همان سیستم خاص امکان پذیر است. این نوع کیف پول‌ها ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را دارند.

کیف پول روی موبایل

کیف پول روی موبایل شباهت زیادی به کیف پول دسکتاپ دارد؛ زیرا این نوع کیف پول به شکل مستقیم بر روی دستگاه قرار گرفته و از طریق دانلود اپلیکیشن آن به کیف پول دسترسی پیدا می‌کنید.

کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب جزء بهترین کیف پول‌ های بیت کوین محسوب می‌شود که شرایط راحتی را برای ارسال کوین‌ها به دیگران به وجود می‌آورد. اما از لحاظ سطح امنیت پایین است.

کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی جزء کم ارزش‌ترین نوع کیف پول‌های دیجیتال بوده و باید تنها از کلیدهای عمومی و خصوصی نوشته شده بر روی کاغذ محافظت نمایید. اما سطح امنیت پول را بالا نگه می‌دارند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری از لحاظ امنیتی بهتر از همه مدل‌های کیف پول است و تنها هدف ذخیره سازی کلیدهای عمومی و خصوصی را دارد. این دستگاه فقط در هنگام نیاز به انتقال وجه به اینترنت متصل می‌شود.

ویژگی های مهم کیف پول‌های معاملاتی

در هنگام انتخاب کیف پول معاملاتی بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری، باید برخی از مشخصات و ویژگی‌ها را در نظر بگیرید، تا بتوانید به شکل بهتر با کیف پول خود کار کنید. هیچ کدام از مدل‌های مختلف کیف پول، جزء بهترین‌ها نیستند و هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند که باید با شناخت نیازها و اهداف خود بهترین راه متناسب را انتخاب نمایید. در اینجا قصد داریم مهمترین معیارهایی که در هنگام انتخاب کیف پول باید به آنها توجه شود، را ارائه دهیم:

ویژگی های مهم کیف پول‌های معاملاتی

امنیت

انتخاب کیف پول‌هایی که امنیت بالاتری دارند، برای حفظ حریم شخصی کاربران اهمیت پیدا می‌کند و به شکل بهتری می‌تواند از دارایی‌های درون کیف پول محافظت نماید.

رابط کاربری ساده

داشتن رابط کاربری ساده سبب شده تا همه افراد تازه کار نیز بتوانند، با این کیف پول‌ها کار کرده و عملیات ارسال و دریافت را انجام دهند.

تأیید پرداخت ساده

امکان تایید پرداخت‌ها بدون نیاز به نرم افزارهای اضافی در هنگام جابجایی پول در شبکه بیت کوین، جزء جذاب‌ترین ویژگی‌های کیف پول دیجیتال محسوب می‌شود.

پشتیبانی سریع

کاربران بتوانند در صورت بروز هر گونه مشکل با سرعت با تیم پشتیبانی کننده ولت، ارتباط گرفته و ایرادهای سیستم را برطرف نمایند.

دریافت کارمزد مناسب

در هنگام معاملات ارزهای دیجیتال، کیف پول‌ها کارمزدهایی را دریافت می‌کنند که در کنار امنیت بالا، کارمزد مناسب نیز جزء ویژگی‌های کیف پول است.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که برای نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باید از کیف پول‌های مناسب استفاده شود. با شناخت نحوه کارکرد کیف پول و بخش‌های مختلف آن می‌توانید به شکل بهتری تراکنش‌های مالی در بازار بیت کوین را انجام دهید. نکته مهم در انتخاب کیف پول، توجه به امنیت کیف پول‌ها با روش‌های تأیید دو مرحله‌ای و کلیدهای خصوصی و عمومی است.

منابع

  • وب‌سایت virgool
  • وب‌سایت bitpin
  • وب‌سایت arzdigital
  • وب‌سایت khanesarmaye
ممکن است شما دوست داشته باشید