صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره دامیننس یا سلطه بیت کوین چه می دانید؟

اصطلاح دامیننس یا سلطه بیت کوین به این معنی است که چه مقدار از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال از بیت کوین و چه مقدار از آلت کوین‌ ها تشکیل می‌شود که به سرمایه‌گذاران در درک بهتر روند بازار کمک می‌کند. برای درک بهتر تجارت دیجیتال و سود بردن از نوسانات قیمت، باید به طور کامل در مورد این اصطلاح اطلاعات به دست آورید.

اصطلاح دامیننس چیست؟

مفهوم کلی اصطلاح دامیننس به معنای تسلط یا سلطه است. وقتی که از این کلمه در بازارهای مالی استفاده می‌شود، یعنی شاخص درصد سهم آن ارز از کل بازار را مشخص می‌کند. در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال، دامیننس بیت کوین جزء مهمترین‌ها محسوب می‌شود. زیرا حجم زیادی از این بازار را به خود اختصاص می‌دهد. در واقع تریدرها این روزها به شکل حرفه‌‌ای از این شاخص‌ها استفاده کرده و اقدام به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در بازار کریپتوکارنسی بررسی دامیننس نشان دهنده احساس سرمایه‌گذاران در بازه زمانی مشخص است که نوسانات در یک ارز روبه افزایش یا روبه کاهش می‌باشد. در صورتی که دقت کافی در بررسی و تحلیل دامیننس وجود داشته باشد، می‌توان تسلط بهتری بر بازار به دست آورد و از این تحلیل‌ها برای سایر ارزهای دیگر و آلت کوین‌ها استفاده نمود.

اصطلاح دامیننس

سلطه بیت کوین به چه معناست؟

بیشترین حجم بازار دیجیتال کریپتوکارنسی را بیت کوین به خود اختصاص داده است و شاخص رفتاری این ارز می‌تواند در کل بازار تاثیر بگذارد. با استفاده از سلطه بیت کوین سرمایه‌گذاران می‌توانند آینده سایر آلت کوین‌ها را نیز بررسی کنند و تشخیص می‌دهند که کدام آلت کوین می‌تواند سود بیشتری را برای آنها به وجود بیاورد.

در صورتی که سرمایه‌گذاران در این تحلیل‌ها پی ببرند که بیت کوین قرار است سود بیشتری را در مدت زمان مشخص به وجود بیاورد، در نتیجه سرمایه خود را از آلت کوین‌ها خارج کرده و وارد بازار بیت کوین می‌‌کنند و در چنین شرایطی منجر به افزایش درصد سلطه بیت ‌کوین در بازار می‌‌شوند. با یک مثال می‌توانیم معنای سلطه بیت کوین را به شکل آسان‌تری بیان نماییم، اگر فرض کنیم بازار رمزارزها ۱۰ میلیارد دلار است؛ به طوری که از این بازار سهم بیت کوین ۷ میلیارد دلار و سهم سایر ارزهای دیگر که در بازار مورد توجه قرار دارند، ۳ میلیارد دلار است. در چنین شرایطی می‌‌گویند که دامیننس بیت کوین در بازار ۷۰ درصد می‌باشد.

چرا دامیننس بیت کوین مهم است؟

بیت کوین یکی از ارزهای بسیار مهم و حجیم در بازار بوده که بیشترین حجم بازار را در اختیار دارد. در صورتی که حجم تمام معاملات ارزهای دیجیتال و آلت کوین‌ها را با یکدیگر محاسبه کنید، حجم مارکت حرفه‌ای بازار دیجیتال به دست می‌‌آید که در این محاسبات بیشترین حجم را بیت کوین به خود اختصاص می‌‌دهد.

در سال‌های گذشته که تعداد ارزهای دیجیتال خیلی کم بود، دامیننس بیت کوین نزدیک ۱۰۰ درصد بازار را تشکیل می‌داد. اما در سال‌های اخیر که ارزهای دیجیتال دیگری به بازار ورود کرده و در بین کاربران محبوبیت پیدا کرده‌‌اند، سطله بیت ‌کوین کمتر شده است. هر چه قدر که سلطه بیت کوین در بازار افزایش پیدا کند، در نتیجه حجم بازار بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شود، تا جایی که ممکن است سایر ارزها یا آلت کوین‌ها دچار ریزش شوند.

رابطه‌ای که بین دامیننسن بیت کوین و آلت کوین‌ها وجود دارد، همیشه به یک شکل ثابت نیست؛ اما بررسی نمودار حجم آلت کوین‌ها به نسبت نمودار دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که در اغلب مواقع، این نمودارها درست عمل می‌کنند. امکان پیش بینی صعودی یا نزولی شدن آلت کوین‌ها با استفاده از تحلیل دامیننس بیت کوین وجود دارد. با بررسی موارد گفته شده به چهار دسته‌بندی در بازار ارز دیجیتال دست پیدا می‌کنید که شامل موارد ذیل است:

 • هر زمان که قیمت ‌بیت ‌کوین رشد کند، ارزش آن افزایش پیدا کرده و در نتیجه آلت کوین‌ها دچار ریزش می‌شوند.
 • هر زمان که قیمت بیت کوین با رشد مواجه بوده؛ اما سلطه بیت کوین کاهش یابد، در نتیجه آلت کوین‌ها با سرعت بالاتری رشد پیدا می‌کنند.
 • در صورتی که قیمت بیت کوین در شرایط ثابت قرار بگیرد و شاخص بیت کوین رو به رشد باشد، در نتیجه قیمت آلت کوین‌ها به شدت نزولی می‌شود.
 • زمانی که قیمت بیت کوین کاملاً ثابت شده؛ اما سلطه بیت کوین با کاهش روبرو گردد، در نتیجه آلت کوین‌ها رشد بسیار بالایی پیدا می‌کنند.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که هر زمانی که دامیننس بیت کوین رو به افزایش باشد، قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرده، در نتیجه تریدرها تمایل بیشتری به تهیه بیت کوین دارند. اما زمانی که دامیننس بیت کوین رو به کاهش است، تریدرها تمایل داشته که سرمایه خود را بر روی سایر آلت کوین‌ها به کار ببرند. نتایج به دست آمده از تحلیل بازار ارزهای دیجیتال در چنین شرایطی نشان می‌دهد که رشد آلت کوین‌ها افزایش چشمگیری می‌یابد.

سلطه بیت کوین

هنر تحلیل بازار با استفاده از سلطه بیت کوین

برای تحلیل بازار، شاخص‌های بسیار زیادی وجود دارند که بررسی دقیق هر کدام از این شاخص‌ها می‌توانند در تحلیل بازار به کار بیایند. یکی از شاخص‌های بسیار مهم که در تحلیل بازار دیجیتال کمک کننده است، دامیننس بیت کوین و سایر ارزهای دیگر است. در صورت مقایسه بیت کوین با سایر آلت کوین‌ها، می‌‌توانید پی به شرایط بازار ببرید.

در بررسی‌های مداوم دامیننس در می‌یابیم که هر زمان بیت کوین رو به افزایش باشد، دامیننس سایر ارزهای دیجیتال رو به کاهش بوده و این نتیجه بلعکس هم اتفاق می‌‌افتد.
از این نتیجه گیری متوجه می‌شویم که هر زمانی که ورود نقدینگی به یک بازار افزایش پیدا کند، در نتیجه قیمت آن نیز رو به افزایش می‌رود و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا بیشتر سرمایه خود را به بازارهای رو به افزایش وارد کنند.
با بررسی و تحلیل سلطه بیت کوین به راحتی می‌توانید روندهای حاکم در بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کرده و از آنها استفاده درست ببرید، این جزء مهمترین قابلیت‌های سلطه بیت کوین  است. در هنگام تحلیل درست بازار ارزهای دیجیتال و بررسی دامیننس بیت کوین، برخی از عوامل می‌توانند بر نتیجه نهایی کار تأثیر بگذارند، مانند:

 • برخی از سکه‌های بیت کوین در کیف پول‌ها قرار گرفته؛ اما رمز کیف پول‌ها فراموش شده است.
 • فراموشی برخی از افراد از دارایی‌های خود و سکه‌های بیت کوین، علل نوسانات تحلیل‌ها می‌باشد.
 • برخی از سکه‌های بیت کوین که در بازار گم شده‌اند.
 • انجام معامله برای سرگرمی به خصوص در بازار آلت کوین‌ها که از عوامل موثر در نوسانات دامیننس آلت کوین است.
 • هجوم سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از جا ماندن و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید، موجب تغییرات زیاد در بازار می‌شود.

به طور کلی شناخت ناکافی بازار و ورود سرمایه‌گذاران آماتور به این بازارها، به صورت هجومی، مشکلات زیادی را در بازار به وجود می‌آورند که فقط با تحلیل‌های درست می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرده و یا به رفع آنها کمک نمود.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که شاخص سلطه بیت کوین جزء اصلی‌ترین ابزارها جهت پیش‌بینی حرکت بازار ارزهای دیجیتال در بلند مدت است. تحلیلگر تکنیکال این بازار می‌تواند با بررسی دقیق حرکات نمودار، زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین یا آلت کوین را مشخص کند.

منابع

 • وب‌سایت ramzarzyar
 • وب‌سایت arzdigital
 • وب‌سایت darasadhezari
 • وب‌سایت coinmarketcap
ممکن است شما دوست داشته باشید