صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

با بهترین کیف پول های ارز دیجیتال آشنا شوید

با فراگیر شدن استفاده از بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال نیاز کاربران به آشنایی با کیف پول‌های ارز دیجیتال بیشتر از گذشته احساس می‌شود. در بین تنوع بالای کیف پول که در حال حاضر طراحی شده، شناخت بهترین کیف پول ارز دیجیتال با برخی از چالش‌ها روبرو می‌گردند.  در ادامه با بررسی ویژگی‌های بهترین کیف پول ارز دیجیتال و بررسی انواع کیف پول، اطلاعات بیشتری در این حوزه ارائه می‌دهیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یک ابزار برای نگهداری، ذخیره، دریافت و پرداخت و جابجایی ارزهای دیجیتال است. در واقع کیف پول‌های ارز دیجیتال به مانند کیف پول‌های واقعی عمل می‌کنند. از دیدگاه فنی زمانی که یک تراکنش با کیف پول انجام می‌شود در واقع کیف پول در نقش یک واسط بین کاربر و شبکه بلاکچین عمل می‌کند و درخواست کاربر را به شبکه می‌فرستند، خرید یا فروش ارز دیجیتال صورت می‌گیرد.
در انجام معاملات توسط کیف پول در واقع به مانند کارت به کارت، انتقال مالکیت ارز دیجیتال از یک کیف پول به کیف پول دیگر صورت می‌پذیرد.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کلید عمومی و کلید خصوصی

کیف پول در درون خود دو رشته متنی بلند را ذخیره می‌کند که به آنها کلید خصوصی و کلید عمومی می‌گویند. کلیدها مشخص می‌کند که مالک چه مقدار از ارز دیجیتال خواهید بود.

کلید خصوصی

کلید خصوصی از یک رشته متنی تشکیل شده، از حروف و اعداد انگلیسی مانند رمز کارت بانکی تشکیل می‌شود. کلید خصوصی در واقع دارایی‌های کیف پول است که هر فردی با داشتن این کلید می‌تواند موجودی کیف پول را منتقل کند.

کلید عمومی

کلید عمومی هم از یک رشته متنی تشکیل شده، از حروف و اعداد انگلیسی برخوردار بوده که از لحاظ ریاضی با کلید خصوصی پیوند داشته، در واقع یکدیگر را کامل می‌کنند. کاربرد اصلی کلید عمومی برای اطمینان شبکه از انجام تراکنش از کیف پول ارسال شده است.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های ارز دیجیتال دسته بندی‌های مختلفی دارند و هر فرد بنابر برداشت خود از نحوه کارکرد این کیف پول‌ها می‌تواند آنها را دسته بندی کند. برخی کیف پول‌ها را بر اساس تعداد ارز پشتیبانی شده و برخی دیگر براساس رابط کاربری و برخی بر اساس معیار امنیت و موارد دیگر طبقه بندی می‌گردند.
یک معیار مهم که مورد توجه همه افراد قرار می‌گیرد، طبقه بندی کیف پول‌ها از لحاظ نوع دسترسی است، که عبارتند از:

 • کیف پول موبایل: این کیف پول به صورت یک برنامه بر روی تلفن همراه نصب می‌گردد.
 • کیف پول تحت وب: این کیف پول بر روی یک سایت پیاده سازی شده و با مرورگرهای اینترنت مانند گوگل یا فایرفاکس قابل دسترسی است.
 • کیف پول افزونه مرورگر: این نوع کیف پول بر روی مرورگرهایی مانند کروم نصب شده و تراکنش‌ها از طریق مرورگر صورت می‌گیرد.
 • کیف پول دسکتاپ: این نوع کیف پول‌ها، نرم‌افزارهایی بوده که بر روی کامپیوترهای شخصی و سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک نصب می‌گردد.
 • کیف پول سخت افزاری: کیف پول سخت افزاری جزء امن‌ترین کیف پول‌ها بوده که برای ذخیره سازی بلند مدت ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری‌های سنگین مناسب است.
 • کیف پول کاغذی: کیف پول‌های کاغذی در واقع همان کلیدهای خصوصی بوده که بر روی کاغذ چاپ می‌گردند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

ویژگی های بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول در واقع به معنی بانک خصوصی است که کاربران فعال در حوزه ارز دیجیتال با کمک آن از سرمایه‌گذاری‌های خود محافظت می‌کنند. پس برخی از مشخصات و ویژگی‌ها داشته تا کاربر بتواند به طور مناسب از آن بهره ببرد. توجه کردن به ویژگی‌های خاص کیف پول‌ها و در اولویت قرار دادن برخی از فاکتورهای مهم کمک می‌کند تا کاربران گزینه‌های مد نظر خود را به شکل بهتری انتخاب کنند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های بهترین کیف پول ارز دیجیتال که بسیار کاربردی و مهم بوده اشاره می‌کنیم:

امنیت

امنیت در کیف پول مهمترین ویژگی‌های است که باید به خصوص برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت مد نظر قرار بگیرد. اما امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال به فاکتورهای مختلفی ارتباط دارد که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.

دسترسی آسان

داشتن دسترسی آسان به خصوص برای افرادی که به طور مداوم خرید و فروش می‌کنند اهمیت دارد. کیف پول‌های نرم افزاری و موبایلی در دسته کیف پول‌های با کاربری آسان قرار می‌گیرند.

رابط کاربری ساده

داشتن یک محیط کاربرپسند و ساده که انجام تراکنش‌ها و ارسال و دریافت رمز ارزها در آن بدون ایجاد سردرگمی صورت بگیرد.

ناشناس بودن

برخی افراد تمایل دارند که هویت شان در بازار ارز دیجیتال ناشناس بماند، برای این افراد کیف پول‌های خاصی طراحی شده که از قابلیت ناشناس ماندن تراکنش‌ها بهره می‌برد.

نحوه مدیریت حساب

نحوه مدیریت کیف پول و ارائه کلیدهای خصوصی و عمومی جزء نکات بسیار مهمی است که در حفظ و نگهداری دارایی ارز دیجیتال اهمیت پیدا می‌کند. در اختیار داشتن کلیدهای خصوصی از مسدود شدن حساب کاربری جلوگیری می‌نماید.

نداشتن خطر تحریم

یکی از ویژگی‌هایی که کاربران ایرانی باید مد نظر قرار دهند، سرویس دهی مناسب آنها است؛ زیرا به دلیل مسائل تحریم‌های بین المللی برخی از کیف پول‌ها از دادن سرویس به ایرانی‌ها امتناع می‌کنند.

نکات موثر در امنیت کیف پول

کیف پول یا ولت ارز دیجیتال وظیفه نگهداری و مراقبت از ارزهای خریداری شده را به عهده دارد، در واقع باید از سرمایه، سرمایه‌گذاران محافظت کند. پس داشتن امنیت بالا و راه‌های سخت دسترسی به این کیف پول‌ها لازم و ضروری است. تمامی کیف پول‌های ارز دیجیتال اولین مرحله با ارائه یک کد چهار رقمی یا بیشتر اجازه دسترسی به کیف پول را می‌دهند. در هنگام انجام تراکنش‌ها برای استفاده از کیف پول رمزنگاری به شکل کلیدهای خصوصی و عمومی صورت می‌گیرد.
اما برخی از نکات در کیف پول تأثیر بیشتری در امنیت آن می‌گذارد در ادامه به بررسی چند نکته مهم می‌پردازیم:

احراز هویت دو مرحله‌ای

این ویژگی یک کلید از کیف پول ایجاد می‌کند، به منظور دسترسی به کیف پول باید آن را بدانید، این کد اضافی از طریق ایمیل یا پیامک ارسال می‌گردد. با داشتن این کد می‌توانید به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. اما سیستم کیف پول هر چند ثانیه یک بار یک عدد جدید تولید می‌کند که هکرها نمی‌توانند به راحتی به آن را شناسایی نمایند. زیرا باید اطلاعات هویتی اکانت و همچنین دستگاه مورد استفاده را به دست آورند.

پشتیبانی از قابلیت چند امضایی

قابلیت چند امضایی، همانند حساب بانکی با کلید امنیتی مشترک کار می‌کند، این سیستم سه کلید تولید کرده که یکی توسط صاحب حساب کنترل شده و دیگری توسط سرویس کنترل می‌شود و یک کلید هم مشترک است و برای ورود به کیف پول حداقل به دو کلید از صفحه کلید نیاز خواهد بود.

امانی یا غیر امانی بودن

در صورتی که کلمات بازیابی و بکاپ گیری کلید خصوصی در اختیار کاربر قرار بگیرد، از کیف پول غیر امانی استفاده می‌کند و اگر این کلمات خصوصی ارائه نشوند، با یک کیف پول امانی مواجهه می‌گردید. در واقع می‌توان گفت که از مهم‌ترین نکاتی که در امنیت کیف پول و تعیین سطح آن مؤثر بوده، همین ویژگی امانی و غیر امانی بودن آن است. کیف پول‌های غیر امانی درصد امنیت بالاتری نسبت به کیف پول‌های امانی دارند.

آنلاین یا آفلاین بودن کیف پول

مسئله مهم و تأثیر گذار بر امنیت کیف پول نحوه اتصال آن به اینترنت است. از آن جایی که اینترنت را اصلی‌ترین راه‌های دسترسی هکرها و مجرمان اینترنتی به کیف پول‌ها بوده پس آنلاین بودن کیف پول موجب می‌شود تا همیشه دارایی‌ها در معرض خطر قرار بگیرند. کیف پول‌ها به دو گروه سرد یا گرم تقسیم بندی می‌شود:

۱. کیف پول‌های سرد

کیف پول‌هایی بوده که دارایی را بدون اتصال به اینترنت و به شکل آنلاین نگهداری می‌کنند و تنها هر مواقع نیاز به تراکنش در بازار ارز دیجیتال، به اینترنت متصل می‌گردند. این نوع کیف پول به خاطر شیوه نگهداری کلید خصوصی امنیت بالاتری دارد.

۲. کیف پول‌های گرم

کیف پول‌های داغ دارایی افراد را در شرایطی نگهداری می‌کنند که همیشه به اینترنت متصل است، کیف پول‌های داغ بیشتر برای سرمایه گذاری‌های کوتاه و تراکنش‌های روزمره به کار می‌آیند.

معرفی بهترین کیف پول ارز های دیجیتال در سال ۲۰۲۲

انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال ارتباط مستقیم به نیازهای هر فرد دارد و ارائه یک رتبه قطعی در این باره غیر ممکن است. در واقع می‌توان گفت که بهترین کیف پول ارز دیجیتال شامل عوامل و معیارهایی بوده که هر فرد به آنها نیاز پیدا می‌کند. در ادامه به معرفی برخی از کیف پول‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند می‌پردازیم:

 1. کیف پول تراست ولت TRUST WALLET: تراست ولت قابلیت پشتیبانی از چندین ارز را دارد و آی پی ایران را تحریم نکرده، به همین جهت برای کاربران ایرانی مهم است.
 2. کیف پول اکسودوس EXODUS: این کیف پول با داشتن رابط کاربری جذاب، تعداد زیادی ارز دیجیتال را پوشش می‌دهد.
 3. کیف پول کوین بیس COINBASE: کیف پول کوین بیس در دسته ولت‌های نرم‌افزاری قرار می‌گیرد و حالت امانی ندارد.
 4. کیف پول الکتروم ELECTRUM: این کیف پول قابلیت نصب بر روی پلتفرم‌های ویندوزی، لینوکس، مکس و حتی پلتفرم اندروید و موبایلی را دارد و مناسب برای کاربران حرفه‌ای ارز دیجیتال است.
 5. کیف پول مای سلیوم  MAYCELIUM: این کیف پول فقط بر روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود و از ارزهای اتریوم، بیت کوین و توکن‌های استاندارد پشتیبانی می‌کند.
 6. کیف پول اتومیک والت ATOMIC WALLET: این کیف پول علاوه بر پشتیبانی از بیت کوین و اتریوم از ۳۰۰ نوع کوین و توکن دیگر پشتیبانی می‌نمایند و در دسته کیف پول‌های سرد قرار می‌گیرد.
 7. کیف پول ارز دیجیتال بلاک چین BLOCCHAIN: جزء قدیمی‌ترین کیف پول‌های این بازار است که به صورت تحت وب در دسترس کاربران قرار می‌گیرد؛ اما این کیف پول از ارزهای محدوده پشتیبانی می‌کند.
 8. کیف پول سخت افزاری لجر LEDGER NANO X: این کیف پول از طریق درگاه usb و بلوتوث به گوشی یا کامپیوتر متصل می‌گردد و جزء محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری با رابط کاربری آسان است.
 9. کیف پول سخت افزاری تزرور TREZOR: این کیف پول قابلیت اتصال به گوشی هوشمند و کامپیوتر را دارد و از ۱۶۰۰ نوع رمز ارز و توکن پشتیبانی کرده و در دسته امن‌ترین کیف پول‌ها قرار می‌گیرد.

کیف پول های امن ارز دیجیتال

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که کیف پول ارز دیجیتال در واقع به عنوان بانک خصوصی هر فرد محسوب می‌شود که دو عامل بسیار مهم رابط کاربری ساده و امنیت ازمهمترین ویژگی‌های آن است. همچنین در صورت سرمایه‌گذاری طولانی مدت استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری گزینه‌های بهتری محسوب می‌گردد.

منابع

 • وب سایت eghtesadnews
 • وب سایتarzdigital
 • وب سایت wallex
 • وب سایت  zoomit