صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره اتریوم چه می دانید؟

امروزه بسیاری از مردم یا صاحب رمزارز دیجیتال هستند و یا این که اطلاعاتی در مورد آنها دارند. به احتمال قوی همه ما می‌دانیم که بیت کوین و اتریوم جزء معروف‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان هستند. بیت کوین به عنوان اولین ارز و اتریوم به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. اتریوم در حال حاضر از کاربردهای بسیار گسترده ای برخوردار است. جهت آشنایی با نحوه عملکرد اتر و جایگاه ارز دیجیتال اتریوم در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهیم.

تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم

در دنیای ارزهای دیجیتال یکی از ارزهای پرطرفدار است که به عنوان ملکه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. در واقعیت اتریوم ارز دیجیتال نیست؛ بلکه یک پلتفرم بوده و نام ارز مورد معامله در این شبکه با نام اختصاصی ETH می‌باشد. زیر ساخت اتریوم بر اساس تکنولوژی بلاکچین است که امکان اجرای برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز را به وجود می‌آورند.

بستر پلتفرم اتریوم یک محل مناسب برای قراردادهای هوشمند می‌باشد؛ زیرا غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ فردی کنترل نمی‌شود به همین جهت امکان تشکیل قراردادهای هوشمند بدون دخالت و تقلب وجود دارد.
حال قصد داریم به سوال مهم شبکه اتریوم چگونه راه‌اندازی شده است؟ پاسخ مناسبی بدهیم.

شبکه اتریوم توسط یک فرد جوان به نام ویتالیک بوترین راه اندازی شده؛ بوترین در ابتدا وایت پیپر شبکه را منتشر کرد و سپس با کمک تیم توسعه‌دهندگان اتریوم توانست این شبکه را بسیار ایمن راه اندازی کند. از ابتدای آغاز به کار شبکه اتریوم هر سال رویدادهای مهمی در این شبکه به وجود آمده که هرکدام از آنها موجب رشد و پیشرفت این شبکه شده‌اند.

ارز دیجیتال اتریوم

قرارداد هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

قرارداد هوشمند یک پروتکل است که از آن برای تنظیم قراردادها استفاده می‌شود. در واقع قراردادهای هوشمند پروتکل‌های ویژه‌ای بوده که برای مشارکت، تایید یا اجرای برخی از دستورالعمل‌ها و قراردادهای خاص فعال می‌گردند. با استفاده از قرارداد هوشمند معامله‌ها و فرآیندها به صورت کاملا تضمینی صورت گرفته و نیازی به حضور اشخاص ثالث نیست، از مهم ترین ویژگی قرارداد هوشمند قابلیت پیگیری و قابلیت برگشت آن است.
در این مدل از قراردادها به طور خودکار تمامی اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات هدفگذاری شده صورت می‌گیرد.
نحوه عملکرد قرارداد هوشمند بدین صورت بوده که بدون نیاز به افراد و سازمان‌های وابسته فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد پس از پردازش آنها و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد صورت می‌گیرد.

بلاک چین اتریوم برخلاف سایر بلاک چین‌های دیگر نه تنها کدها را پردازش می‌کند بلکه برای داشتن مجموعه‌ای از عملیات‌های محدود به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد، تا نرم افزارهای خودکار را بر روی این بلاکچین اجرا کنند. بلاک چین اتریوم برای همه کسانی که بتوانند برنامه غیرمتمرکز ارائه دهند، قابلیت استفاده دارد.

عملکرد اتر چگونه است؟

 رمزارز اصلی شبکه اتریوم هم به مانند بیت‌کوین نوعی دارایی رمزنگاری‌شده محسوب می‌شود که به وسیله آن پرداخت‌های آنلاین همتا به همتا و غیرمتمرکز صورت می‌گیرد. اما تنها کاربرد اتر پرداخت و انتقال ارزش نیست؛ بلکه این رمزارز به عنوان سوخت اصلی شبکه اتریوم و یک محرک برای فعالیت در این شبکه محسوب می‌گردد.

عملکرد اتر را به سوخت خودروها تشبیه می‌کنند و گاهی اتر را به عنوان نفت دیجیتال معرفی می‌کنند؛ اما دلیل این نامگذاری چیست و چرا به اتر نفت دیجیتال می‌گویند؟
بلاک چین اتریوم که از روز اول برای فراهم سازی یک بستر جهت اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن‌های مربوط به آن راه اندازی شد، برای تامین امنیت شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها و جلوگیری از تقلب در شبکه نیاز به یک محرک و کمک کننده داشت.

عملکرد اتر

بلاک چین اتریوم هم مانند بیت کوین به یک مکانیزم برای حفظ امنیت شبکه خود احتیاج دارد. مکانیسم‌هایی که در عمل پاداش دهی برای ثبت بلاگ‌ها، پرداخت کارمزد برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و همچنین پرداخت هزینه اجرای کد قراردادهای هوشمند کاربرد داشته باشد. تمامی این عملکردها موجب شده تا نودهای شبکه با یکدیگر مشارکت بیشتر داشته باشند و موجب افزایش امنیت شبکه گردند، در چنین شرایطی باید به آنها کارمزد و پاداش پرداخت شود.

بر روی شبکه اتریوم انواع توکن قرار گرفته و هر کدام ارزش و کاربرد خاصی دارند ولی نمی‌توان برای پرداخت این پاداش‌ها از توکن‌ها استفاده کرد؛ زیرا پرداخت ناهماهنگ و غیرعادلانه می‌گردد. پس شبکه اتریوم برای حفظ امنیت و ایجاد انگیزه برای فعالیت برای این پلتفرم احتیاج به سوخت شبکه یا همان نفت دیجیتال دارد که با به وجود آمدن رمزارز اتر به عنوان واحد و مورد قبول همه اعضای شبکه، این مشکل برطرف شده است.

کاربردهای شبکه اتریوم

در میان دستاوردهای گسترده‌ای که شبکه اتریوم با خود به همراه دارد، اقتصاد غیرمتمرکز و دیفای جزء بزرگترین دستاورد آن محسوب می‌شود. امکان استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز با کاربردهای مختلف موجب محبوبیت روز به روز این بلاک چین شده است. هر چقدر که دیتای بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد، در شبکه اتریوم هم بیشتر کاربرد دارد، در نتیجه محبوبیت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

در حال حاضر هنرمندان با استفاده از توکن‌های NFT آثار خود را بر روی شبکه بلاک چین قرار می‌دهند و از فروش آنها میلیون‌ها دلار به دست می‌آورند. نکته مهم اینکه امکان اسکرین شات گرفتن از آثار دیجیتالی هنرمندان وجود دارد، پس چرا باید برای خرید آنها هزینه کرد؟پاسخ این سوال بسیار ساده است؛ زیرا کلکسیونرها به دنبال گرفتن حق مالکیت این آثار می‌باشند؛ به همین جهت حاضرند تا هزینه‌های مربوط به خرید آنها را پرداخت کنند.

توکن‌های غیر مثلی که در این بلاک چین قرار گرفته، نه تنها به عنوان مالکیت مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بلکه به عنوان یک ابزار امن برای ذخیره‌سازی هم کاربرد دارند.

همچنین از توکن‌های غیر مثلی برای آیتم‌های کاربردی دیگری مانند لوازم جانبی، بازی‌های آنلاین نیز استفاده می‎شود؛ به همین جهت توکن‌ها به عنوان یک راه درآمد جدید برای تولیدکنندگان محتوا محسوب می‌گردند. بازی‌هایی بر بستر بلاکچین اتریوم قرار گرفته‌اند که کاربران می‌توانند از طریق وقت گذاشتن و بازی کردن در این فضا پس از مدت زمانی بازی‌های خود را بفروشند و به درآمد دست پیدا کنند.

تمامی مواردی که در اینجا ذکر شد و بسیاری از کاربردهای دیگر این شبکه به صورت اتوماتیک و با استفاده از قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود؛ به همین جهت است که اقتصاد غیرمتمرکز موجب شده تا کاربران بیشتر از همیشه به این شبکه اعتماد کرده و بر روی آن سرمایه گذاری کنند.

کاربردهای شبکه اتریوم

استخراج ارز دیجیتال اتریوم چگونه است؟

استخراج اتریوم بیشتر با استفاده از کارت گرافیک صورت می‌گیرد که با تهیه کارت گرافیک GPU و نصب آن بر روی کامپیوترها می‌توان عملیات استخراج اتریوم را شروع کرد. برای استخراج اتریوم باید در ابتدا چند فرایند طی شود:

  • تهیه یک سیستم سخت افزار قدرتمند به نام ریگ استخراج
  • ایجاد کیف پول اتریوم برای ذخیره سازی اترهای استخراج شده بر بستر بلاک چین اتریوم
  • اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخرهای استخراج بزرگ

توجه داشته باشید که استخراج کردن اتریوم یا هر رمزارز دیجیتال دیگری، به معنای ثروتمند شدن نبوده؛ بلکه باید با در نظر گرفتن قیمت، هزینه برق، هزینه سخت افزار، تغییرات شبکه، استهلاک سخت افزار به سود این استخراج توجه شود. برای استخراج اتریوم باید یک ریگ استخراج یا کارت گرافیکی تهیه گردد، در حقیقت ریگ کارت گرافیک مشابه با کیس کامپیوتر خانگی می‌باشد و از همان سخت افزارها در آن استفاده کرده‌اند که با نصب کارت گرافیکی بر روی آن دستگاه آماده برای شروع به کار است.

پس از آماده کردن کیف پول و ریگ مهم‌ترین بخش استخراج، پیوستن ‌به استخر استخراج اتریوم می‌باشد. به زبان ساده استخر استخراج یک محل مجازی بوده که در آن استخراج کنندگان با توجه به قدرت سخت افزارهای خود تلاش می‌کنند، ماینر یا هر دستگاه دیگری بر اساس توان خود پردازش‌های مختلف را انجام دهد.

مزایای پلتفرم غیر متمرکز اتریوم

با آشنایی بیشتر با پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم در می‌یابید که این شبکه، مزیت‌های زیادی دارد و استفاده از می‌تواند بسیاری از مشکلات در دنیای تجارت را برطرف کند. در واقع با کمک گرفتن از بلاک چین اتریوم بسیاری از مشکلات سیستم‌های سنتی برطرف شده و با وجود قراردادهای هوشمند امکان دستیابی به معاملات بدون خطرتر به وجود می‌آید. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین مزایای این پلتفرم می‌پردازیم:

مزایای پلتفرم غیر متمرکز اتریوم

شبکه بزرگ و در دسترس

شبکه اتریوم حجم تردیدهای زیادی را انجام می‌دهد و به عنوان یک جامعه بزرگ و جهانی به عنوان بزرگترین اکوسیستم در بین بلاک چین‌ها و رمزارزها است.

عملکردهای گسترده

از این شبکه علاوه بر ارز دیجیتال، برای انجام سایر تراکنش‌های مالی، اجرای قراردادهای هوشمند، ذخیره سازی اپلیکیشن‌های شخص ثالث استفاده می‌شود.

نوآوری مداوم

توسعه دهندگان اتریوم شامل یک جامعه گسترده بوده که به طور مداوم در حال یافتن راه‌های بهتر برای ارتباط شبکه و توسعه اپلیکیشن‌های جدید می‌باشند؛ به همین جهت اتریوم به عنوان یک شبکه محبوب برای انجام معاملات هیجان انگیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

پرهیز از واسطه‌ها

در شبکه اتریوم واسطه‌های شخص ثالث حذف شده، برای مثال برای انجام هیچ قراردادی نیاز به استفاده از وکیل و تفسیر آن نیست؛ زیرا تمامی مراحل کار کاملاً شفاف و روشن می‌باشد.

غیر قابل تغییر بودن

این شبکه پس از انجام قراردادها غیرقابل تغییر بوده و به هیچ عنوان افراد دیگر نمی‌توانند تغییراتی در قرارداد به وجود بیاورند.

محیطی امن

پلتفرم اتریوم بدون نظارت هیچ نهاد مرکزی فعالیت کرده و فقط توسط رمزنگاری‌ها امنیت آن تامین می‌شود.

همیشه در دسترس

شبکه اتریوم همیشه فعال بوده و به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند و از تمرکز زدایی جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

در دنیای ارزهای دیجیتال و بازار کریپتوکارنسی، وایت پیپرها و ایده‌های جدید زیادی به وجود آمده‌اند؛ اما هیچ کدام از این مفاهیم جدید به مانند اتریوم نتوانسته‌اند که همگام با تکنولوژی‌های ادعا شده حرکت کنند. تاکنون اتریوم با اجرای بی‌نقص تمامی فعالیت‌ها به عنوان یک برنامه چند جانبه مورد توجه تمامی فعالین این حوزه قرار گرفته است.

منابع

  • وب‌سایت khanesarmaye
  • وب‌سایت  heyvalaw
  • وب‌سایت  finmag
  • وب‌سایت borna