صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره تحلیل فاندامنتال چه می دانید؟

بازار ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی یک بازار فناوری محور بوده که بر اساس تکنولوژی‌ها حرکت می‌کند. برای تحلیل هر چه بهتر این بازار از لحاظ قیمت‌ها بهتر است تا از ابزارهایی مانند تحلیل فاندامنتال استفاده شود. این تحلیل با توجه به اهمیت مسائل مهم شروع به تحلیل و بررسی این بازارها می‌نماید. اگر برای شما هم این سوالات به وجود می‌آید که روش تحلیل کردن بصورت فاندامنتال چگونه است؟ در ادامه اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید…

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

 تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اشاره به یک روش تحلیلی به صورت خطی دارد که بر اساس عوامل موثر بر رمز ارز برای آینده آن تصمیم‌گیری می‌کند. در واقع در تحلیل فاندامنتال رمزارزها، تحلیلگر با توجه به مسائل مهم، شروع به تحلیل کرده و به مسائل کم اهمیت نیز می‌پردازد؛ زیرا تحلیلگر می‌داند که تکیه بر یک عامل اصلاً شرایط مناسبی برای تحلیل یک رمزارز نیست و باید به همه فاکتورها توجه شود.

فاندامنتال یا بنیادی به مفاهیم ریشه‌های مربوط به هر ارز دیجیتال توجه کرده و بدون در نظر گرفتن نمودار قیمت برای سرمایه گذاری در هر بازار تصمیم گیری می‌کند. روش تحلیل کردن به صورت فاندامنتال یک روش جدید نیست؛ بلکه برای همه بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به راحتی با کمک این روش تحلیل می‌توان در بازار فارکس، بازار طلا، بازار دلار، بازار سکه و بورس تحلیل‌های مناسبی را ارائه داد.

در واقع ماهیت اصلی این تحلیل برای تمامی بازارها قابل استفاده بوده و فقط باید تحلیل گران بر عوامل موثر بر هر بازار تسلط کافی داشته باشند و با استفاده از دانش و تجربه تصمیم‌های بهتری را بگیرند. در روش فاندامنتال لازم است تا عوامل و فاکتورهایی که بر قیمت ارز دیجیتال تاثیرگذار هستند؛ به طور کامل مورد آنالیز قرار بگیرد و پس از آنالیز مرحله به مرحله، یک نتیجه نهایی به دست آید. هرچقدر که تعداد فاکتورهای مورد بررسی بیشتر و مهم‌تر باشد، در نتیجه تحلیل بهتری صورت گرفته و به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

تحلیل فاندامنتال

روش تحلیل کردن به صورت فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال یک رویکرد کامل است که نیاز به درک و دانش عمیق دارد و باید از سه مولفه اصلی تحلیل اقتصاد، تحلیل صنعت و تحلیل شرکت استفاده شود ،تا بتوان در اقتصاد کلان با کمک دانش‌های تکنیکی نتایج خوبی به دست آورد. روش‌ها و عوامل زیادی در تحلیل فاندامنتال تاثیر می‌گذارد که هر کدام می‌‌توانند نتایج خاصی را به دست آورند و برای پیش بینی و بازارهای مختلف کاربرد دارند. اما به طور کلی روش تحلیل کردن به صورت فاندامنتال به دو شیوه مهم است.

تحلیل فاندامنتال از کل به جز

تحلیلگران در این روش برای تحلیل‌های خود از کل به جز استفاده می‌کنند، با تجزیه و تحلیل عوامل مختلف موثر در اقتصاد کلان مانند: نرخ بهره، تورم، میزان تولید ناخالص داخلی و غیره سعی دارند جهت اقتصاد را مشخص کرده و چشم اندازهای خاص و فرصت‌‌های بالقوه بازار را برای سرمایه ‌گذاری مشخص نمایند.

تحلیل فاندامنتال از جز به کل

در این روش تحلیل به جای شروع تحلیل از مقیاس‌های بزرگ از همان ابتدا به سراغ سهام رفته و شروع به تحلیل آن می‌نمایند. تحلیلگران که از این روش استفاده می‌نمایند، معتقدند که ممکن است سهام و ارز عملکردی به مراتب بهتری را نسبت به صنعت داشته باشد و در این نوع تحلیل عواملی مانند درآمد شرکت و معیارهای مالی متمرکز شده اهمیت دارند.

مراحل تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای اینکه به شکل کاربردی بتوانید از تحلیل ‏ فاندامنتال استفاده کنید، باید مراحل آن را به ‌طور کامل و قدم به قدم انجام دهید. در اینجا چهار قدم حرفه ‌ای را برای تحلیل فاندامنتال به صورت کل به جز بررسی کرده، تا با آیتم‌ها و فاکتورهای موثر بر این روش تحلیلی بیشتر آشنا شوید. در واقع در این روش تحلیلی ابتدا کلیت بازار مورد بررسی قرار گرفته و پس از مساعد بودن شرایط، اقدام به سرمایه گذاری در ارز مورد نظر می‌کنند.
توجه داشته باشید که تمامی این مراحل که در اینجا ذکر می‌شود لازم نیست برای همه ارزها اجرا گردد، بلکه با توجه به میزان تسلط و شرایط سرمایه گذاری می‌توانید مهمترین فاکتورها را انتخاب کرده و بر روی آنها بیشتر تحلیل و بررسی انجام دهید.

بررسی شرایط رمز ارز در بازار

برای بررسی تحقیق و دستیابی به اطلاعات لازم در مورد رمزارز باید از سایت‌های معتبر استفاده کرده و به بررسی برخی از آنها بپردازید که عبارتند از:

رتبه ارز دیجیتال

رتبه ارز دیجیتال جزء موارد مهم در اطلاعات فاندامنتال محسوب می‌گردد، هر چقدر که رتبه یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، طبیعتاً از بازار بیشتری هم برخوردار است.

رتبه ارز دیجیتال

ارزش بازار رمز ارز

توجه به ارزش بازار ارزها جزء موارد مهم در تحلیل فاندامنتال محسوب می‌شود. ارزهایی که ارزش بالای یک میلیارد دلار دارند، می‌توانند گزینه‌های بهتری برای سرمایه گذاری باشند.

حجم معاملات روزانه

حجم معاملاتی که برای رمزارزها در طول روز صورت می‌گیرد، می‌تواند یک فاکتور مهم جهت تحلیل فاندامنتال بهتر محسوب شود.

کوین یا توکن

بین کوین و توکن تفاوت‌های زیادی وجود دارد و برای سرمایه گذاری کوین‌ها از ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به توکن‌ها برخوردارند.

صرافی‌های پشتیبانی کننده

هر چقدر که صرافی‌های پشتیبانی کننده بیشتر باشند در نتیجه ارزش ارز و کیفیت آن نیز بیشتر می‌شود.

تعداد سکه‌های در گردش

اطلاعات بسیار مهم و حیاتی تحلیل فاندامنتال، تعداد سکه‌های در گردش آن است که ارزش بازار از ضرب کردن قیمت آن در کل سکه‌های در گردش به دست می‌آید

تعداد سکه‌های کل

تعداد سکه‌های کل به مرور با افزایش سکه‌های در گردش افزایش پیدا می‌کند؛ به همین جهت عدد ثابتی برای آن مشخص نیست.

بررسی شرایط رمز در شبکه

دومین مرحله مهم در تحلیل فاندامنتال، فاکتور شرایط رمزارز در شبکه آنلاین است که تقریباً تکمیل کننده مرحله اول می‌باشد. نکات مهمی که در این مرحله باید به آنها توجه شود، شامل موارد ذیل می‌گردد:

بررسی شرایط رمز در شبکه

وضعیت شبکه

داشتن کاربردهای مختلف و راحتی استفاده کردن از آن، در کنار امنیت بالا، مشخص کننده ویژگی‌های یک شبکه است.

کیف پول‌های پشتیبانی کننده

به عنوان یک فاکتور مهم در تحلیل فاندامنتال باید بررسی کنید که آیا کیف پول مناسبی برای ذخیره سازی ارز دیجیتال وجود داشته باشد؛ زیرا در صورت نداشتن کیف پول‌های مناسب استقبال خوبی هم از ارز نمی‌شود.

کارمزد شبکه برای نقل و انتقال

بالا بودن کارمزد برای نقل و انتقالات، موجب شده که پس از گذشت مدت زمانی از سبد سرمایه گذاری کاربران خارج گردد.

ساز و کار عرضه یا استخراج

نحوه عرضه اولیه و استخراج و عرضه توکن‎ها، از عوامل مهمی است که تأثیر در آینده ارز دارد.

میزان محبوبیت شبکه

بررسی میزان محبوبیت توکن و کوین کار سختی نیست، در حال حاضر محبوب ترین شبکه‎های بلاک چین، بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و چند شبکه دیگر می‎باشند.

بررسی شرایط خود رمز ارز

مرحله سوم در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، بررسی ویژگی‌های خود رمزارز است. گاهی اوقات برای بررسی شرایط یک رمز ارز به صورت دقیق و کامل باید مسلط به دانش زبان انگلیسی باشید، تا بتوانید در کانون اطلاعات قرار بگیرید. اما مهم ترین مراحل برای شناخت رمزارز عبارتند از:

نقشه راه پروژه

تیم توسعه دهنده هر رمز ارز برای آن نقشه مشخصی طراحی کرده‌اند که جهت پیشبرد اهداف خود هر سال آن را به روز رسانی می‌کنند. بررسی این نقشه می‌تواند راه بهتری را به کاربر نشان دهد.

کاربردها و فعالیت‌ها

اهدافی که رمزارز برای آن توسعه پیدا کرده مهم بوده، به عنوان مثال اتریوم برای پرداخت هزینه‌ها در نظر گرفته شده و ارز دیجیتال سولانا برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها هدفگذاری شده است. فعالیت‌ها و کاربردهای هر رمزارز می‌تواند مختص به خود همان شبکه طراحی شود.

تیم پروژه رمز ارز

از مهمترین فاکتورها برای تحلیل رمز ارزها تیم پروژه بوده که هر چقدر اعتبار و محبوبیت آن بالاتر باشد، در نتیجه رشد شبکه و رمز ارز نیز بهتر می‌گردد.

وایت پیپر ارز دیجیتال

وایت پیپر ارز دیجیتال یک سندی است که معمولاً به صورت pdf منتشر شده و در این سند، تیم توسعه دهنده تمامی شرایط ارز از ۰ تا ۱۰۰ را مشخص می‌کند.

شرایط توزیع و عرضه اولیه

با بررسی شرایط توزیع توکن‌ها می‌توانید به کلاهبرداری بودن این رمزها یا اعتبار آنها پی‌ ببرید، تا در دام سیاست‌های پیشگیری از تورم و توکن سوزی نیفتید.

شرکت‌های حاضر در پروژه

سرمایه‌گذارانی که بر روی این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، تاثیر زیادی در رشد و پیشرفت آن می‌گذارند. پس از مهمترین مراحل تحلیل فاندامنتال بررسی این سرمایه‌گذاران است.

بررسی رقبای رمز ارز

بررسی رقبا می‌تواند به عنوان آخرین مرحله و مهمترین آن محسوب شود، پیدا کردن رقبا و تحت نظر گرفتن آنها می‌تواند کمک بیشتری به رشد بهتر و شناخت بازار رمز ارز داشته باشد.

نکات مهم برای تحلیل فاندامنتال

با بررسی مرحله به مرحله و دقیق تحلیل فاندامنتال ارز‌های دیجیتال درمی‌یابیم که این تحلیل جزء تکنیک‌های بسیار مدرن و حرفه‌ای است که کمک زیادی در بازار سرمایه گذاری برای به دست آوردن شرایط بهتر می‌کند. بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی قوانین نانوشته، اما محکمی دارد که با دستیابی به این قوانین شرایط تجزیه و تحلیل آنها بهتر می‌شود. توجه کردن به چند نکته مهم می‌تواند برای تحلیل فاندامنتال به صورت حرفه‌ای کمک ‌کننده باشد:

روش تحلیل کردن بصورت فاندامنتال

  • بررسی تعداد آدرس منحصر به فرد فعال در شبکه به صورت روزانه
  • بررسی ارزش معاملات رمزارز به صورت روزانه
  • هزینه استخراج رمزارز به صورت روزانه

توجه کافی به این نکات و دریافت آموزش‌های قوی در مورد تحلیل فاندامنتال کمک می‌کند، تا شرایط بهتری در این بازار به دست آورید.

سخن آخر

با بررسی این مطالب دریافتیم که از مهمترین دلایلی که اقتصاد دانان و تحلیلگران ترجیح می‌دهند تا به آیتم‌ها و فاکتورهای مختلف در این بازار بپردازند و پس از بررسی دقیق و کامل، تصمیمات نهایی خود را برای ورود به یک بازار یا خروج از آن بگیرند، این است که هر کدام از این فاکتورها می‌تواند به شیوه خاصی بر آینده یک ارز تاثیر بگذارد.

منابع

  • وب‌سایت  kanoonbourse
  • وب‌سایت  hoseinifinnance
  • وب‌سایت bitpin
  • وب‌سایت blog.faradars