صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

کمک های تحلیل بازار به سرمایه گذاران

با فراگیری علم و دانش بهترین روش‌های تحلیل بازار، به شکل مناسب‌تری می‌توانید به بازارهای مختلف مالی ورود کرده و اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید. کمک تحلیل بازار به سرمایه‌ گذاران بازارهای مالی جدید مانند ارزهای دیجیتال که یکی از حوزه‌های پرطرفدار است، موجب شده تا افراد کمتر دچار شکست و از دست دادن یک شبه سرمایه شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم با معرفی بهترین روش‌های تحلیل بازار، به شما برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای کمک کنیم.

تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری چیست؟

تحلیل سرمایه‌گذاری، معیارهای بسیار وسیعی دارد که باید در کلیه ارکان بازار از جمله: دارایی‌ها، روندهای مالی و بخش‌های مختلف آن صورت بگیرد. در واقع تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری بررسی سوابق گذشته یک بازار و پیش‌بینی عملکرد آینده است. تجزیه و تحلیل‌های درست و اصولی سرمایه‌گذار، سبب می‌شود تا به شکل بهتری برای حضور در بازارها بدون ریسک عمل کند، تا پتانسیل و بازدهی خوبی دریافت نماید.

در تجزیه و تحلیل سرمایه‌ گذاری باید تحقیقات اجتماعی و نظریه مناسبی بر روی جامعه کوچکی از سرمایه‌گذاران صورت بگیرد. در این جمع آوری اطلاعات از روش‌ها و تکنیک‌های آماری و تحلیلی و همچنین برخی از علوم کاربردی استفاده می‌کنند. در حوزه ارزهای دیجیتال که جزء بازارهای نوظهور هستند، تجزیه و تحلیل سرمایه‌ گذاری می‌تواند بسیار موثر عمل نماید. با شناخت تمامی بخش‌های مختلف هر ارز نحوه فعالیت آن و بسیاری از عوامل دیگر امکان شناخت بخش‌های مختلف آن آسان‌تر می‌گردد.

کمک تحلیل بازار به سرمایه گذاران

چگونگی کمک تحلیل بازار به سرمایه گذاران

تحلیل بازار به سرمایه‌ گذاران می‌تواند یک سرویس بسیار مهم برای همه افراد محسوب ‌شود که در تصمیم‌گیری‌های بهتر و آگاهانه تر کمک کننده است. هرچقدر که تحقیقات بیشتر و گسترده تر صورت بگیرد، در نتیجه با بدست آوردن اطلاعات بیشتر امکان سرمایه‌گذاری‌های موفق‌تر به وجود می‌آید. در این بخش به چگونگی کمک تحلیل بازار سرمایه گذاران و تأثیر آن در سرمایه‌گذاری اشاره می‌نماییم:

تقویت موقعیت

تحقیقات در بازارهای سرمایه‌گذاری و به دست آوردن دیدگاه و درک بهتر از بازار به مخاطبان کمک کرده تا از رشد و پیشرفت یک بازار، ارز یا شرکت خاص اطمینان حاصل کنند.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری

کم کردن ریسک سرمایه گذاری جزء مهم ترین عوامل در تجارت محسوب می‌شود که سرمایه‌گذار بخش کوچکی از سرمایه خود را به منظور بررسی بازار و مخاطبان آن مورد استفاده قرار بدهد.

شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها

تحقیقات درست و اصولی اولیه و تحقیقات ثانویه به عنوان یک بیمه نامه می‌تواند مسیر پیش رو را تضمین کنند. با تحلیل‌های عمیق و اصولی بازار فرصت‌ها یا علائم هشدار دهنده به شکل بهتری برجسته می‌شود.

کشف نقاط قوت و ضعف بازار

تحلیل‌های درست و اصولی موجب شده تا تمامی نقاط قوت و ضعف یک بازار یا یک ارز دیجیتال را شناسایی کرده و با استفاده از این تجزیه و تحلیل‌ها و بهره بردن از مزایای آن، به صورت آگاهانه به بازار ورود کرده و برنامه ریزی‌های بهتری صورت می‌گیرد.

آسان‌تر کردن برنامه‌ریزی‌ها

در نظر گرفتن تحقیقات بر اساس شواهد و تحلیل رفتار بازارهای مالی و برنامه‌ریزی استراتژیک برای دستیابی به اهداف تجاری سرمایه‌گذاران کمک می‌کند.

جلوتر ماندن از رقبا

همه سرمایه‌گذاران بازارهای مالی ترجیح می‌دهند تا با حفظ اصول اولیه معاملات در صدر قرار بگیرند که این مسئله با درک بینش دقیق بازار و استفاده از تحقیقات تحلیل گران و استخراج داده‌های مناسب، از این تحقیقات برای پیشرفت و ماندن در صدر رقبا لازم و ضروری است.

پیش بینی رشد

بخشی از تحلیل‌های بازار می‌توانند بر اساس اعداد و رقم‌ها و با بررسی روند‌های آینده بازار، قیمت‌ها را پیش‌بینی نمایند. لزوماً این قیمت‌ها در آینده نشان دهنده رشد یک بازار نیست؛ بلکه ممکن است یک بازار به شدت سقوط کند. با بررسی این موارد و تصمیم گیری‌های به موقع می‌توان به درآمد مناسبی دست پیدا کرد.

نحوه تحلیل بازار سرمایه گذاران

تحلیل بازار یعنی ارزیابی کمی و کیفی یک بازار مالی، که از نظر حجم، ارزش و همچنین بخش‌های مختلف مشتریان و الگوهای خرید انجام می‌شود. مهمترین اهداف تحلیل بازار این است که به افراد سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف تجارت نشان دهد که باید به درستی بازار خود را شناخته و به صورت کاملا پایدار در بازار قدم بردارند. برای انجام تحلیل بازار، سرمایه‌گذاران باید چند مرحله را طی کنند که عبارتند از:

بهترین روش های تحلیل بازار

جمعیت شناسی

در هنگام بررسی اندازه یک بازار سرمایه‌گذاری با توجه به نوع رویکرد کسب و کار و جمعیت فعال در آن یکی از موارد بسیار مهم است که افراد فعال در هر بازار به چند دسته و گروه تقسیم بندی می‌شوند و هر کدام از این دسته‌ها بر بازار مالی تأثیر می‌گذارند. در این مرحله باید عوامل مختلفی مانند حجم و ارزش یک بازار، ارزش بازار و روش‌‌های تخمین زدن رشد بازار و حجم معاملات آن در روز کاملا مورد بررسی قرار بگیرد.

بازار هدف

با شناخت بازار هدف و افراد فعال در آن بهتر می‌توان بر روی بالا و پایین شدن بازار تمرکز کرده بازار را از لحاظ کیفی تحلیل کرد.

نیاز بازار

برای مشخص کردن یک مسیر برای سرمایه‌گذاران نیاز است که جزئیات دقیق و کامل از خدمات مختلف بازارها ارائه گردد. با برجسته کردن مزایای آن و بررسی و نشان دادن معایب آن، سرمایه‌گذار می‌تواند به شکل بهتری موقعیت را پذیرش کرده و برای سرمایه‌گذاری آماده شود.

رقابت

نشان دادن رقابت در بازار و بررسی نقاط قوت و ضعف هرکدام از رقبا به بازار، موجب تجزیه و تحلیل منطقی‌تر می‌گردد.

موانع ورود

باید به تمامی موانعی که در جلوی ورود سرمایه‌گذاران به بازار است اشاره شود، تا با تلاش برای رفع آنها به شکل بهتری بتوان اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی پروژه مورد نظر نمود.
از مهمترین موانعی که مانع ورود سرمایه‌گذار به یک بازار می‌شود می‌توان به میزان سرمایه‌گذاری، فناوری‌های مورد استفاده در پروژه، نام‌های تجاری، مقررات خاص، دسترسی به منابع انحصاری، موقعیت مکانی و بسیاری از موارد دیگر می‌باشند.

مقررات

آشنایی با تمامی مقررات برای ورود به یک بخش سرمایه‌گذاری کمک می‌کند، تا سرمایه‌گذاران با تحلیل بهتر و درک قوانین به ‌شکل آگاهانه اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

آشنایی با بهترین روش های تحلیل بازار

سرمایه‌گذاران با انگیزه‌های مختلفی در هر کدام از حوزه‌های مالی ورود پیدا نمایند، به دنبال دریافت سودهای بالا و سرمایه‌گذاری در یک محیط امن می‌باشند. یکی از عوامل مهمی که در توسعه و رشد پایدار سرمایه نقش موثری ایفا می‌کند، آشنایی بیشتر سرمایه‌گذاران با روش‌های مختلف تحلیل بازار است. با تحلیل‌های توانمند و قوی سرمایه‌گذاری‌های کاملاً موفق صورت می‌گیرد. جهت آشنایی بیشتر با بهترین روش‌ های تحلیل بازار در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی که به آن تحلیل فاندامنتال می‌گویند، بر این اعتقاد است که هر سهم یا ارز، از ارزش ذاتی برخوردار بوده و قابلیت بررسی دارد؛ اما از طریق روش‌های مختلفی تحلیل‌های بنیادی صورت می‌گیرد. در تحلیل بنیادی هر زمان که ارزش بازار کمتر از ارزش اصلی باشد، زمان خریدن و هر زمان که بازار بیشتر از ارزش ذاتی باشد، زمان فروش دارایی است. تحلیل بنیادی ابتدا اقتصاد و بازار به صورت کلی مورد بررسی قرار گرفته و سپس با بررسی آینده هر بازار، زمان سرمایه‌گذاری یا خروج از آن مشخص می‌گردد.  برای بررسی بازار ارزهای دیجیتال، باید بر روی چند فاکتور مهم تحلیل و بررسی انجام شود، مانند:

 • بررسی شرایط رمزارز در بازار: باید به رتبه ارز و ارزش آن در بازار، حجم معاملات روزانه، صرافی‌های پشتیبانی کننده، تعداد سکه‌های در گردش و موارد مختلف دیگر توجه کنند.
 • بررسی شرایط رمز در شبکه: باید وضعیت شبکه، کیف پول‌های پشتیبانی کننده، کارمزد شبکه برای نقل و انتقال، ساز و کار عرضه یا استخراج و میزان محبوبیت ارز را بررسی نمایند.
 • بررسی شرایط خود رمزارز: برای تحلیل بهتر باید نقشه راه پروژه، تیم پروژه و وال پیپر آن را به طور دقیق و کامل مورد بررسی قرار دهند.
 • بررسی رقبای رمزارز: رقبا عوامل بسیار موثری در رشد و پیشرفت هستند و باید آنها را به طور کامل شناخت.

تحلیل بنیادی

مزایای تحلیل بنیادی:

 • ایجاد امنیت در برابر امواج روانی بازار
 • داشتن کمترین ضریب خطا نسبت تحلیل‌های دیگر
 • شناسایی بازارهای سرمایه‌گذاری بلند مدت
 • تمرکز بالا بر روی روندهای طولانی مدت جهت سرمایه‌گذاری بهتر

تحلیل تکنیکال

به تحلیل تکنیکال تحلیل فنی می‌گویند و جزء قدیمی‌ترین روش‌های تحلیل بازار محسوب می‌شود. تحلیل تکنیکال بر اساس داده‌های منتشر شده در بازار که شامل قیمت سهام، سطح شاخص بازار، حجم و شاخص‌های تکنیکی، روند نمودار و موارد مختلف دیگر صورت می‌گیرد. در واقع تحلیل تکنیکال تغییر قیمت و حرکت قیمت را زیر نظر گرفته و با استفاده از داده‌های دیگر می‌تواند آینده حرکت بازار مورد نظر را پیش بینی کند.
ابزازهای لازم برای شناخت و بررسی اصول تحلیل تکنیکال:

 • روند شناسی
 • شناخت خطوط مقاومت و حمایت
 • امواج الیوت
 • فیبوناتچی
 • کندل شناسی
 • اندیکاتورها

مهم‌ترین مزایای تحلیل تکنیکال:

 • هزینه و زمان تحلیل کم
 • مشخص کردن بهترین زمان ورود یا خروج
 • قابلیت استفاده از این تحلیل در تمامی بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال

روانشناسی بازار

با توجه به بحث روانشناسی بازارهای مالی، نقش احساسات و عواطف در آنها به ویژه در کوتاه مدت، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. برای ورود یک معامله‌گر به بازار هیچ گونه تحلیل خاصی وجود ندارد؛ بلکه فقط مدیریت احساسات در حیطه معاملات ضروری است. باید معامله‌گران با سرعت فکر کنند و در زمان کوتاه به خرید و فروش بپردازند. از مهم‌ترین نقاط مثبت روانشناسی بازار:

 • توانایی تغییر عادات ذهنی و همسو شدن با جریانات بازار
 • توانایی کنترل و غلبه بر احساسات مختلف مانند طمع و انعطاف پذیری
 • ایجاد یک برنامه ریزی مدون و با خطر ریسک کمتر
 • جلوگیری از تصمیمات احساسی و انجام کارها مطابق منطق

نتیجه گیری

با مطالعه این مطالب دریافتیم که نحوه تحلیل بازار سرمایه‌ گذاران به چه صورت بوده و بهترین روش برای تحلیل بازار سرمایه‌گذاری استفاده از تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و همچنین روانشناسی بازار در کنار یکدیگر است. در واقع به کار بردن این ۳ تکنیک می‌تواند راه روشن‌تری را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد.

منابع

 • وب‌سایت  khanesarmaye
 • وب‌سایت arzdigital
 • وب‌سایت charisma
 • وب‌سایت weforum
ممکن است شما دوست داشته باشید