صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

متاورس چیست و چه تاثیری بر NFT دارد؟

متاورس مرحله جدیدی از اینترنت است که می‌تواند به عنوان یک عامل ترکیب واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و دنیای فیزیکی باشد. در واقع نقطه اتصال زندگی واقعی و دیجیتالی محسوب می‌گردد. تمامی تعاملاتی که در این فضا ایجاد شده، همه آنها بر پایه NFTها بوده و در واقع در این فضا به معامله و خرید و فروش NFTها می‌پردازند. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد NFTها، تاثیر متاورس بر NFT و بازارهای محبوب خرید و فروش آنها ارائه می‌دهیم.

متاورس چیست؟

متاورس یک شبکه گسترده سه بعدی دیجیتالی است که کاربران در آن فرصت‌های بی پایانی برای انتقال دارایی‌ها و خدمات در دنیای واقعی به دست می‌آورند. در واقع با پشتیبانی بلاک چین‌ ها، متاورس یک اقتصاد باز و منصفانه را به وجود می‌آورد. متاورس به‌عنوان یک پروژه بلاک چین عمومی و منبع باز معرفی شده که هدف آن ارائه زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی، شرکتی و خصوصی است.
این شبکه گسترده فضاهای آنلاین ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌تر از فناوری‌های فعلی بوده و به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران می‌توانند در این فضا به مانند دنیای فیزیکی فعالیت کنند.

متاورس

متاورس زیر مجموعه‌ای از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و اینترنت در کنار یکدیگر است که یک فضای یکپارچه ایجاد کرده و اجازه حرکت از یک مکان به مکان دیگر را به آسانی می‌دهد. به جهت این حرکت‌ها و انجام پرداخت‌ها باید از ارزهای دیجیتال استفاده شود. به طور کلی می‌توان گفت که متا ورس تا حدود زیادی به عنوان رویای نسل بعدی و آینده اینترنت است که تجربیات کاملا جدیدی، متفاوت با طرز فکر ما در مورد رایانه ارائه می‌دهد.

NFT چیست؟

NFT مخفف کلمه NON-FUNGIBLE TOKEN بوده که ترجمه آن به معنای توکن غیر معاوضه است. توکن که در اصطلاح به معنای ژتون بوده، به جای پول در معاملات دیجیتال کاربرد دارد. مفهوم غیر قابل معاوضه بودن NFTها به این اشاره کرده که هیچ کدام از NFT با یکدیگر کاملاً برابر و یکسان نیستند و نمی‌توان یکی از آنها را با دیگری معاوضه نمود.
برای درک بهتر مفهوم NFTها خوب است بدانید که یک عدد از ارز مانند بیت کوین در کیف پول هر فردی که باشد، ارزش کاملاً مشخصی دارد و به راحتی می‌توان جهت پرداخت یک معامله از آن استفاده کرد. اما NFTها ویژگی‌های خاص خود را داشته و با شناسنامه منحصر به فرد به نام خریدار ثبت می‌شوند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که NFTهای غیر قابل معاوضه به چه دردی می‌خورند و چرا عده ای به سراغ خرید و فروش آن می‌روند. NFT در واقع یک سند بوده که مشخص می‌کند فرد یک آیتم خاص را خریداری کرده و این آیتم می‌تواند یک تصویر دیجیتالی ساده، یا یک قطعه موسیقی و حتی یک توییت باشد.
با گسترده شدن مفهوم NFTها در می‌یابیم که خرید و فروش در این فضا لزوماً به دست آوردن یک محصول فیزیکی نیست، بلکه تنها فرد خریدار می‌تواند نام خود را به عنوان صاحب محصول ثبت کند.
از آنجا که NFTها در بازارهای دیجیتال بر بستر بلاک چین خرید و فروش می‌شوند و در این بستر تمامی اطلاعات و داده‌ها ثبت شده، خریدار می‌تواند معاملات خود را هر زمان که لازم باشد پیگیری نماید.

NFT

علت استقبال از NFT ها

دنیای NFTها بسیار حیرت انگیز بوده و فعالیت‌های تجاری در این فضا به فعالیت‌های جنجالی تبدیل شده است. خریدار NFT نه تنها جنس فیزیکی تحویل نمی‌گیرد؛ بلکه در اکثر مواقع آیتم‌هایی را خریداری می‌کنند که در صدها و میلیون‌ها کامپیوتر و موبایل دیگر هم وجود دارد.
استقبال از NFTها دلایل مختلفی داشته؛ اما مهمترین دلیل آن را می‌توان حس کلکسیونر بودن دانست که افراد علاقه داشته، تا با داشتن مجموعه‌های خاص و آثار نفیس دربین سایرین مطرح گردند.

یکی دیگر از دلایل این استقبال از NFTها داشتن نام و آوازه است که با خرید برخی از کالاها به صورت مجازی برای همیشه اسم خریدار در لینک محصول قرار می‌گیرد و با خرید یک اثر هنری با مبلغ نجومی در قالب NFT میلیون‌ها نفر با نام خریدار آشنا شده و اسم او برای همیشه به خاطر سپرده می‌شود. پیش بینی آینده NFTها کاری ساده‌ای نیست؛ اگر با همین منوال پیش برود، افرادی که در حال حاضر بر روی آثار NFT سرمایه گذاری کرده‌اند در سال‎‌های آینده نه تنها به سودهای بالایی دست پیدا می‌کنند؛ بلکه نام و آوازه آنها نیز بسیار مطرح می‌گردد.

ویژگی‌ های توکن‌ های غیر قابل معاوضه

NFTها در واقع توکن‌های غیر قابل معاوضه‌ بوده که قابلیت تعویض ندارند؛ اما هر کدام از ارزش خاصی برخوردار می‌باشند. اما برخی از ویژگی‌های خاص NFTها موجب شده، تا بیشتر به آنها توجه شود. در ادامه به بررسی مهمترین آنها می‌پردازیم:

 • کمیاب بودن: توکن‌های غیر قابل معاوضه کمیاب بوده و توسعه‌ دهندگان NFT هر اندازه بخواهند می‌توانند از این توکن‌ها بسازند؛ اما با محدود کردن تعداد آنها ارزش NFT را بالا می‌برند.
 • تقسیم نشدنی: اغلب توکن‌های غیر قابل معاوضه به واحدهای کوچکتر تقسیم نمی‌شوند، در واقع در هنگام خرید باید به طور کامل یک اثر را خریداری کرد، یا نمی‌توان آن را تهیه نمود.
 • یکتایی: یکتا بودن NFTها از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها محسوب شده که همواره اطلاعات آن ثابت و یکتا است و به عنوان گواهی اصالت NFTها می‌باشد.
 • داشتن اصالت: توکن‌ها بر تکنولوژی بلاکچین تولید می‌شوند و زیرساخت بلاک چین‌ها بر اساس امنیت است.
 • حفظ حق مالکیت: پس از ثبت در پلتفرم‌های نامتمرکز هیچ گونه تغییری در اطلاعات آنها ایجاد نمی‌گردد.

موارد استفاده از NFT

موارد استفاده از NFTها

NFTها می‌توانند به عنوان یک کلید اصلی در اقتصاد دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، عمل کنند؛ زیرا در حوزه‌های مختلفی منتشر شده و در کسری از ثانیه برای مالکیت اشیا به کار می‌روند. انتقال آسان و مدیریت ساده، موجب کمتر شدن کارمزد و ترید در اقتصاد جهانی می‌شود؛ به همین جهت کاربرد NFTها روز به روز در حال گسترش است. از مهمترین موارد کاربرد NFT عبارتند از:

گیمینگ

‏NFTها در صنعت گیمینگ از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشند؛ چرا که این نوع توکن‌ها مشکلات ذاتی در بازی‌ها را برطرف می‌کنند. در هر بازی با داشتن توکن‌های غیر قابل معاوضه می‌توان امکانات بازی را به بازی‌های دیگر منتقل کرد.

سرمایه‌های دیجیتال

با استفاده از NFT امکان خرید و فروش مجازی ملک و سرمایه‌های مختلف دیگر به وجود می‌آید.

تشخیص هویت

از توکن‌های غیر قابل معاوضه برای جلوگیری با جعل هویت استفاده می‌شود. در واقع با دیجیتال کردن مدارک دانشگاهی و مدارک پزشکی می‌توان از جعل آنها جلوگیری کرد. همچنین هنرمندان می‌توانند به دلیل جلوگیری از کپی رایت، آثار خود را به NFTها تبدیل کنند.

آثار کلکسیونی

توکن‌های غیر قابل معاوضه، شروع هیجان انگیز برای کلکسیونرها است که می‌توانند به جای داشتن کلکسیون در دنیای عادی، وارد سرمایه‌های دیجیتال شوند.

تاثیر متاورس بر NFT

حال قرار است به بررسی تاثیر متاورس بر NFT ها بپردازیم. متاورس در حال حاضر یکی از بحث‌های داغ ارزهای دیجیتال بوده که محبوبیت این حوزه در شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد. حضور ارزها و توکن‌ها بر پایه گذاری اقتصاد مجازی، تأثیر زیادی می‌گذارد؛ به همین جهت از NFT ها برای پیشبرد مسئله مالکیت مجازی در دنیای متاورس استفاده می‌کنند. ارزهای رمزنگاری شده و NFTها به عنوان تنها پول‌های قانونی برای انجام معاملات در متاورس مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت که NFT ها الگوی سنتی شبکه اجتماعی کاربران را تغییر داده و تأثیر زیادی بر نحوه کارکرد دنیای دیجیتال دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از این تأثیرات می‌پردازیم:

تاثیر متاورس بر NFT

اقتصاد باز و منصفانه

در حال حاضر کاربران و کسب و کارها می‌توانند دارایی‌ها و خدمات خود را به دنیای غیر متمرکز مجازی منتقل کنند که از مهمترین راه‌های وارد شدن به این فضا، استفاده از بازی‌های نوآورانه بربستر بلاک چین است. با تکیه کردن بر NFT ها بازیکنان بازی‌های مختلف می‌توانند در اقتصادهای مالی درون بازی شرکت کرده و برای ارزشی که به بازی اضافه می‌کنند، جوایزی را دریافت نمایند. ورود به این بازی‌ها به شکل کاملاً منصفانه بوده؛ زیرا توسط هیچ بخشی کنترل نمی‌شوند؛ بلکه بازیکن مالک دارایی‌های خود در بازی می‌باشد.

ارتباط هویت اجتماعی و تجارت اجتماعی

‏NFT ها در هویت نقش بسیار مهمی دارند؛ زیرا نگهداری از دارایی و NFT خاص، نشان دهنده حمایت کاربر از یک پروژه در دنیای مجازی است. این مالکیت به افراد همفکر اجازه می‌دهد تا تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

مالکیت ملک

با استفاده از NFT ها کاربران می‌توانند مالک کامل زمین‌ها و فضاهای مجازی در متاورس باشند؛ زیرا بلاک چین زیربنایی را ایجاد کرده تا افراد بتوانند مالکیت دارایی‌های خود را اثبات کنند. خرید و فروش زمین در متاورس برای کاربردهای خاصی مانند به دست آوردن سود، اجاره زمین برای درآمد غیر فعال، ساختن ساختارهای مختلف مانند فروشگاه‌های آنلاین در زمین موجود یا میزبانی از رویدادهای اجتماعی است. یکی از نمونه‌های متاورس در مالکیت زمین‌ها می‌توان به برگزاری نمایشگاه مد مجازی با همکاری آدیداس اشاره کرد.

محبوب ترین بازارهای خرید و فروش NFT

با توجه به اهمیت بالای NFT در حوزه دیجیتال و بازار کریپتوکارنسی، برخی از بازارها جهت خرید و فروش‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در اینجا به معرفی مهمترین آنها می‌پردازیم:

OPENSEA

اپن سی جزء مشهورترین بازارهای دیجیتال است که بر پایه ارز دیجیتال اتریوم کار می‎کند. کاربران در این بازار با تبادل توکن‌های غیر مثلی خود با رمزارزها و شبکه، تعامل برقرار می‌نمایند. در این بازار میلیون‌ها محصول قرار گرفته که امکان خرید و فروش کلکسیون‌های رمزنگاری اقلام مختلف بازی، آثار هنری و سایر موارد دیگر را به وجود می‌آورند.

Super rare

سوپرریر بازار دیگری که بر پایه اتریوم ساخته شده و بیشتر بر بخش هنر دیجیتال تمرکز دارد. این پلتفرم با هنرمندان خاصی همکاری داشته و امکان دسترسی به وب‌سایت هنرمندان مورد علاقه شما را فراهم می‌آورد. کاربران می‌توانند از طریق پلتفرم منحصر به فرد ‏NFTهای خود را خرید و فروش کنند.

NIFTY GATEWAY

نیفتی گیت وی از بزرگترین بازارها در حوزه NFT بوده و با هدف دسترسی آسان تر به NFTها توسط صرافی جمینی پدید آمده است. این بازار با هنرمندان مشهوری همکاری کرده و آثار آنان را در بازار اصلی خود منتشر می‎‌نماید.

RARIBLE

رریبل جزء بازارهای برتر محسوب می‌شود که هنرمندان و سازندگان عرصه دیجیتال می‌توانند دارایی‌های رمزنگاری شده خود را در آن بفروشند و بر پایه شبکه اتریوم کار می‌کند. در این بازار همه هنرمندان اجازه دارند تا آثار خود را ارائه دهند. و همچنین می‌توانند درصد خود را برای حق فروش ثانویه حفظ نمایند. تمامی آثار هنری دیجیتال، میم‌ها و حتی قطعات زمین در متاورس قابلیت خرید و فروش داشته و با ارتقاء این پلتفرم تصمیم گیری‌ها به عهده کاربر می‌باشد.

FOUNDATION

فاندیشن پس از تاسیس، با سیر رشد زیادی روبرو شد و با ایجاد یک محیط خلاقانه برای هنرمندان و مجموعه‌ داران شرایط فعالیت و خرید و فروش آسان را برای آنها فراهم کرده است. نحوه عملکرد این پلتفرم به گونه‌ای بوده که هر فرد می‌تواند به آسانی عضو آن شود. اما برای به فروش گذاشتن آثار خود نیاز به یک دعوت نامه از اشخاصی که قبلا آثارشان در این پلتفرم به فروش رفته پیدا می‌کند. اما اگر در پلتفرم اپن سی، آثار شما به فروش رفته، خود پلتفرم فاندیشن برای شما دعوت نامه ارسال می‌نماید.

آیا NFT کلید متاورس است؟

تمامی رمزارزها و NFT ها در نهایت کلیدهای دسترسی به واقعیت مجازی متاورس هستند. با استفاده از NFTها می‌توان دارایی‌های دیجیتال از جمله خانه‌های مجازی، مشاغل، لباس‌های دیجیتال، هنر دیجیتال و تمامی موارد مجازی را کنترل کرد. ‏NFTها توسط
بلاکچین متاورس ایمن می‌شوند و از انواع دیجیتال در برابر تکرار شدن یا هک شدن محافظت می‌کنند.

ارتباط متاورس و NFT

فناوری متاورس همچنان در حال تکامل و رشد است؛ اما این فناوری امنیت بالایی داشته و با وجود اثبات NFT ها به عنوان پتانسیل رشد، از سمت مردم مورد استقبال جهت سرمایه گذاری قرار گرفته‌اند. در واقع تمامی ارزهای متاورس این پتانسیل را دارند که امکانات متعددی را برای کاربران فراهم آورند و از طریق کسب درآمد از صنایع دستی دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال خود سودهای قابل ملاحظه‌ای به دست بیاورند.

سخن آخر

با مطالعه این مطلب در می‌یابیم که متاورس‌ها به عنوان واقعیت مجازی محسوب شده که در حال توسعه می‌باشند. اما با استفاده از NFT ها فرصت‌های اجتماعی و مالی بزرگی را برای افرادی که در حوزه دیجیتال فعالیت می‌کنند، به وجود می‌آورد. در واقع NFT یک کلید برای استفاده از فرصت‌های نوظهور در فضای دیجیتال است.

منابع

 • وب‌سایت gadgetnews
 • وب‌سایت blog.ok- ex.io
 • وب‌سایت iranicard
 • وب‌سایت bitpin
 • وب‌سایت factcoins
 • وب‌سایت faq.irpsc