صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

بررسی وضعیت استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها

فناوری ارزهای دیجیتال که این روزها در بین همه مردم شهرت پیدا کرده، در داخل کشور ما نیز تا حد زیادی توسعه یافته است. با بررسی وضعیت استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها در می‌یابیم بسیاری از کشورها با پشتیبانی از سرمایه‌گذاران شرایط خوبی برای استخراج بیت کوین به وجود آورده‌اند. در ایران ماینینگ بیت کوین به طور کامل منع قانونی ندارد، بلکه با دریافت مجوزهای مختلف می‌توان این کسب و کار را راه اندازی کرد. در ادامه به اهمیت استخراج بیت کوین در اقتصاد کشورها بیشتر می‌پردازیم.

استخراج بیت کوین دقیقا به چه معناست؟

استخراج بیت کوین به معنای حل مسائل ریاضی سخت و پیچیده و دریافت پاداش در قبال حل این مسائل است. استخراج کنندگان یا ماینرها در قبال فعالیت‌های خود، بیت‌کوین دریافت می‌نمایند. با قیمت بالای بیت کوین در بازار، این پاداش انگیزه ماینرها را افزایش می‌دهد، در این حوزه متمرکزتر کار کنند.
ماینرها و استخراج کنندگان در شبکه بلاک چین به عنوان حسابرسان و اعتبارسنج فعالیت دارند  و از انجام معاملات حقیقی پشتیبانی کرده و آنها را تأیید می نمایند. همچنین از انجام کارهای غیر قانونی مانند خرید و فروش دوباره بیت کوین، جلوگیری می کنند.
ارزهای دیجیتال ماهیت خاصی داشته که خرج کردن دوباره آنها در شبکه بلاکچین، تهدیدهای زیادی را برای شبکه به وجود می‌آورد؛ به همین جهت راه‌هایی برای کنترل آن قرار داده‌اند. در واقع وظیفه اصلی ماینرها همین است که با هر تراکنش، بیت کوین را بررسی کرده و مطمئن شوند که بیت‌ کوین مورد نظر کپی نشده و در نتیجه توانایی خرج دوباره ندارد.

آیا استخراج بیت کوین در کشور قانونی است؟

بازار ارز دیجیتال بسیار گسترده است و تنها به خرید و فروش ارز محدود نمی شود. استخراج و ماینینگ ارز دیجیتال بیت کوین یکی از این بازارهای اقتصادی بوده که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در حال حاضر در کشور ما استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری منع قانونی ندارد؛ اما برای انجام آن باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. در واقع استخراج ارز دیجیتال بیت کوین بدون مجوز از وزارت صمت غیرمجاز است.

همچنین باید برای راه اندازی مزارع استخراج بیت کوین از وزارت نیرو برای دریافت برق مناسب ماینینگ نیز مجوزهای خاص را دریافت کرد. برای استخراج به صرفه بیت کوین باید از دستگاه آی سیک استفاده شود، در حال حاضر با دریافت مجوز از وزارت صنعت، امکان خرید این دستگاه‌ها به صورت قانونی وجود دارد.

استخراج بیت کوین

فرصت ها، چالش ها و نیازهای ساماندهی صنعت استخراج بیت کوین در کشور

در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت‌های اقتصادی مختلفی صورت می‌گیرد، استخراج و ماینینگ ارزهای دیجیتال یکی از کسب و کارهای وابسته به این بازار است. علاوه بر ایجاد دسترسی به منابع محدود ارزی به دلیل ایمن بودن انجام تراکنش‌های جهانی، این ارزها موجب به وجود آمدن قدرت اقتصادی برای کشور می‌شود.
در ابتدای ورود بازار ارز دیجیتال به کشور ما به دلیل مشخص نبودن تعرفه‌های انرژی و استفاده از برق اقتصادی توانست به خوبی پیشرفت کند. اما رفته رفته برخی از محدودیت‌های قانونی و عدم حمایت از این بازارها موجب متوقف شدن سرعت رشد این بازار شد.

اگر مقامات دولتی و سیاست گذاران این حوزه بتوانند نیازهای برق پروژه‌های ماینینگ را تأمین کنند، می‌توانند ظرفیت‌های اقتصادی قابل توجهی به ویژه در نقاط محروم کشور ایجاد نمایند. همچنین افزایش توان صادرات با کمک صنعت استخراج رمزارز در بخش خصوصی به وجود می آید.

باید برخی از قانون گذاری‌های کاملاً شفاف برای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین ایجاد شود، تا بتوان از تمامی حمایت‌های این ارز در بازارهای جهانی استفاده کرد. در واقع توجه ویژه در صنعت استخراج بیت کوین می‌تواند فرصت‌ها، چالش‌ها، نیازها و ظرفیت‌های مختلفی را به وجود بیاورد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می‌کنیم:

تجارت بدون تحریم

تحریم‌هایی که بر مبادلات مالی متمرکز شده، از مهمترین موانع حضور در بازار تجارت جهانی است. اما به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد ارزهای غیر متمرکز، عدم امکان شناسایی خریدار و فروشنده، موجب می‌شود تا از این ارزها به راحتی در مبادلات بین‌المللی استفاده گردد. در نتیجه بازرگانان و اقتصاددانان می‌توانند بدون توجه به تحریم‌ها با استفاده از رمزارزها به تأمین نیازهای کالایی و خدماتی کشور بپردازند.

تأمین نیروی برق

یکی از چالش‌هایی که در استخراج بیت کوین وجود داشته، تأمین نیروی برق دستگاه‌های ماینینگ است. اما مسئله مهم‌تر این که با بررسی هزینه ها و فایده استخراج رمز ارز بیت کوین در می یابیم که سیاست گذاری‌های خاص بر روی این ارز و تأمین برق مورد نیاز، تأثیر زیادی در اقتصاد دارد. در واقع هزینه برق مصرفی برای استخراج بیت کوین به نسبت هزینه برق مصرفی کارخانجات و مردم از لحاظ ارزش، کمتر است.

بازگشت سریع سرمایه

بازار ارز دیجیتال، استخراج و ماینینگ تا حد زیادی متکی به فناوری بوده و به دلیل سرعت تغییر تکنولوژی و استهلاک بالای دستگاه‌ها دوره عمر کوتاهی دارد. اما با توجه به قیمت فعلی ارز دیجیتال و به خصوص بیت کوین، بازگشت سرمایه کوتاه تری نسبت به سایر صنایع ایجاد می‌کند. موضوع بازگشت سرمایه در دوره کوتاه مدت و شفافیت این بازارها، از عوامل مهمی بوده که باید به آنها بیشتر توجه شود.

ماینینگ بیت کوین

ارزش اقتصادی بیت کوین برای دولت

بازار جهانی ارز دیجیتال پر رونق بوده و قابلیت تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای واقعی سبب به وجود آمدن ظرفیت‌های بالقوه برای دسترسی به منابع ارزی است. در شرایط کنونی صادرات منابع نفت و گاز با تحریم روبرو شده و صادرات برق نیز با توجه به شرایط کشور به آسانی صورت نمی گیرد. پس استخراج رمز ارز به عنوان نوعی صادرات غیر مستقیم برای دولت‌ها محسوب می‌شود. دولت می‌تواند در مقابل تأمین انرژی مورد نیاز استخراج کردن بیت کوین، از فعالان حوزه ارز پس از استخراج، معادل ارزی بهای سوخت را دریافت کند.

سرعت احداث واحدهای ماینینگ

برای ایجاد واحدهای استخراج و ماینینگ هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و با تأمین شبکه سراسری برق و گاز در هر فضایی می‌توان این واحدها را ایجاد کرد. به همین جهت با سرعت بالا می‌توان اقدام به بهره‌برداری از صنعت ارزهای دیجیتال نمود. بهترین راه حل برای ایجاد فرصت‌های شغلی و رفع محرومیت در مناطق محروم کشور، با توسعه صنعت استخراج و ماینینگ است.

افزایش درآمدهای ارزی غیر نفتی

دولت‌ نیاز دارد که درآمدهای ارزی غیر نفتی خود را به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه افزایش دهد. تغییر استراتژی در زمینه استخراج و ماینینگ یک فرصت مناسب برای تأمین درآمدهای ارزی بدون کنترل کشورهای دیگر است.

غول های ماینینگ بیت کوین کدام کشورها هستند؟

در حال حاضر کشورهای زیادی اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرده‌اند و از این بازار استفاده اقتصادی می‌کنند. در بررسی کشورهای فعال در حوزه ارز دیجیتال و ماینینگ بیت کوین، قدرت چین و روسیه در بین سایر کشورهای دیگر زیاد است. در چین ماینینگ بیت کوین جایگاه بسیار متعادل داشته و برای هر بیت کوین سود ۷۰ درصد وجود دارد. اخیراً در چین نظارت‌های موشکافانه بر روی بازار ارز دیجیتال صورت گرفته و به شکل کاملاً دقیق وضعیت استخراج کنندگان زیر نظر قرار می‌گیرد.

در کشور روسیه به دلیل ارزان بودن نیروی برق و وجود یارانه های دولتی، برای ماینینگ استقبال از این بازار به شدت افزایش پیدا کرده است. با ایجاد قوانین و کنترل گرهای سیستمی در بحث استخراج، عدالت و رعایت قوانین کامل اجرا می‌گردد. در کشورهای دیگر نیز با توجه به هزینه های مربوط به سوخت و انرژی، استخراج بیت کوین مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال در کشور آمریکای جنوبی به دلیل ارزان بودن هزینه برق مردم سود بالایی از استخراج ارزهای دیجیتال می‌برند.

روال استخراج

آینده استخراج بیت کوین در جهان

برای استخراج بیت کوین اولین و مهمترین هزینه در نظر گرفته شده، انرژی الکتریسیته است. به همین جهت تمامی کشورهایی که هزینه برق ارزان‌تری دارند، برای استخراج شرایط بهتری را به وجود می‌آورند. در حال حاضر که قیمت بیت کوین رو به افزایش بوده، اغلب کشورها سازوکارهای خاصی را برای فعالیت در این بازار و بخصوص استخراج آن به وجود آورده‌اند. همچنین برخی از کشورها که در آنها انرژی گران است، به دنبال یافتن سازوکارهای خاصی بوده که بتوانند به این فضا وارد شوند. در حال حاضر اغلب کشورها قصد دارند، ICO هایی را پیدا کنند که با منابع تجدیدپذیر و سبز نیز کار کنند که با این ترفند بتوانند هزینه استخراج را تا حد زیادی کاهش دهند.

به طور کلی می‌توان گفت در اغلب کشورهای دنیا، استخراج ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آنها هیچ‌گونه منع قانونی ندارد. در بسیاری از کشورها دولت‌ها نیز از این سازوکار به خوبی حمایت می‌کنند. دولت‌ها به جای گارد گیری در برابر ارزهای دیجیتال همگام با تکنولوژی و دانش روز جهان حرکت کرده، تا بتوانند به شکل بهتری انجام معاملات مختلف این بازارها را زیر نظر بگیرند.

سخن آخر

سرعت رشد فناوری در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و به نسبت سرعت قانون‌گذاری بالاتر است. به همین جهت برای ماینینگ بیت کوین در ایران و سایر کشورهای جهان قوانین کاملی وجود ندارد. با مطالعه این مطالب دریافتیم که استخراج بیت کوین در اغلب کشورهای جهان منع قانونی نداشته و نیاز به دریافت مجوز پیدا می‌کند. در ایران نیز با دریافت مجوزهای قانونی، سرمایه گذاران و فعالان بازار ارز دیجیتال می‌توانند کسب و کار خود را توسعه دهند.

منابع

  • وب‌سایت parsalawyers
  • وب‌سایت arzdigital
  • وب‌سایت ilna.news
  • وب‌سایت tasnimnews