صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

مزایا و معایب صرافی های ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال یک پایگاه و مرکز است که در آن می‌توان ارزهای دیجیتال مختلف را مورد معامله قرار داد. مهم‌ترین مزایای صرافی ارز دیجیتال می‌توان به ایجاد یک بستر مناسب برای معاملات آنلاین بدون صرف وقت و هزینه برای دسترسی به مراکز معاملاتی است، همین صرافی‌ها نیز شاید معایبی را به وجود می‌آورند. کلاهبرداری‌های اینترنتی نداشتن امنیت و بسیاری از مشکلات دیگر که در ادامه به طور کامل به مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال یک بستر مناسب برای خرید و فروش و هرگونه معامله ارز دیجیتال است. در فضای صرافی می‌توان ارز دیجیتال را به پول ملی تبدیل کرد. صرافی‌ها به صورت اپلیکیشن یا سایت بر روی تلفن همراه و تحت وب عمل می‌کنند که با ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر می‌توان در مقابل پول ملی ارز دیجیتال خریداری کرد و یا اینکه ارز دیجیتال را فروخته و تبدیل به پول نمود.

نحوه کارکرد صرافی ارز دیجیتال

معمولاً صرافی‌های ارز دیجیتال به دو صورت کار می‌کند که با توجه به تصمیم کاربرد در انتخاب نوع صرافی شرایط معاملات به وجود می‌آید. کاربر به شکل مستقیم با صرافی معامله می‌نماید، یعنی از صرافی ارز مورد نظر را خریداری کرده، یا آن که در زمان فروش به خود صرافی می‌فروشند. درآمد این صرافی‌ها از تفاوت قیمت ارز خریداری شده و ارز فروخته شده است. در بین صرافی‌های ایرانی بیشتر به این گونه عمل می‌کنند.

مزایای صرافی ارز دیجیتال

برخی از صرافی‌ها نیز مورد معامله قرار نمی‌گیرد و فقط به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌نمایند و از انجام معاملات کارمزد می‌گیرند. درآمد این صرافی از میزان کمیسیونی است که در هر معامله از کاربران که فروشنده و خریدار کسر می‌شود، در سراسر جهان بیشتر صرافی‌ها با این روش فعالیت دارند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

معمولاً صرافی‌های ارز دیجیتال را با توجه به ویژگی‌ها و نحوه کارکرد آنها به صورت نسبی طبقه بندی می‌کنند به همین جهت در صرافی‌ها نیز در چندین دسته مختلف قرار می‌گیرند. اما از دیدگاه کلی صرافی‌های ارز دیجیتال در دو گروه فعالیت دارند:

  • صرافی ارز دیجیتال متمرکز
  • صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

برای اینکه به شکل بهتری با نحوه کارکرد هر کدام از این صرافی‌ها آشنا شوید، در ادامه به ذکر برخی از ویژگی‌های آنها می‌‌پردازیم:

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

این صرافی توسط یک نهاد، یا شرکت خاص اداره می‌شود، کنترل کامل صرافی و دارایی‌های کاربرانی که در این صرافی فعالیت می‌کنند در دست مدیران صرافی است. طبق گزارش‌های سایت کوین مارکت کپ بیشتر از ۹۰ درصد حجم معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز صورت می‌گیرد. در صرافی‌ها کنترل کامل دارایی دیجیتال افراد به عهده صرافی است. در حقیقت می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال کاربران، ‌در کیف پول صرافی نگهداری می‌شود و فقط موجودی حساب آنها به صورت عددی مشخص می‌گردد.

ارزهای دیجیتال دارای خاصیت ذاتی غیر متمرکز بوده، صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز به عنوان نقطه ضعف این معاملات محسوب می‌گردد و به دلیل تحریم بودن ایرانی‌ها هر لحظه احتمال مسدود شدن حساب آنها وجود دارد.

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

صرافی‌های ارز دیجیتال غیر متمرکز در حال افزایش است و در سال‌های آینده بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص می‌دهند. معاملات در صرافی غیر متمرکز توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین با رعایت پروتکل‌های مختلف مانند تبدیل دارایی‌ها به شکل مستقیم از طریق کیف پول شخصی فرد صورت می‌گیرد.

یعنی هر کاربر پس از وارد شدن به سایت صرافی کیف پول خود را به صرافی متصل می‌نماید. سپس با کمک کیف پول خود قراردادهای هوشمند را ارسال می‌نمایند و صرافی می‌تواند از انجام معامله کاربر کارمزد دریافت کند.

صرافی‌های غیر متمرکز بر اساس زیرساخت‌های بلاکچین عمل کرده و تغییرات در بلاک چین‌ها می‌تواند بر روی این صرافی‌ها نیز تأثیر بگذارد. در حال حاضر که بلاک چین‌های متفاوتی تولید شده‌اند، لازم است که صرافی‌ها نیز با هر بلاک چین هماهنگ گردند، تا امکان انجام عملیات و معامله را برای کاربران به وجود بیاورند.

معایب صرافی ارز دیجیتال

مزایا و معایب صرافی های ارز دیجیتال کدامند؟

تا اینجا دریافتیم که صرافی‌های ارز دیجیتال و دو گروه متمرکز و غیرمتمرکز قرار دارند و هر کدام از این صرافی‌ها به شکل خاصی فعالیت می‌کنند. اما به طور کلی صرافی‌های ارز دیجیتال نسبت به سایر مارکت‌های معاملاتی در بازار از برخی مزایا و معایب برخوردار است. اما با توجه به نحوه کارکرد و فعالیت صرافی‌ها و مزایا و معایب آنها با یکدیگر تفاوت دارد.
در ادامه این مطلب به بررسی مزایا و معایب هر کدام از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌پردازیم، تا به شکل بهتری بتوانید برای وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب صرافی های ارز دیجیتال متمرکز

مهمترین مزیت‌ها و معایب صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز به شرح ذیل است:

مزایای صرافی ارز دیجیتال مرکز

کاربر پسند بودن

صرافی متمرکز به دلیل اینکه شرایط آسانی برای انجام معاملات ارز دیجیتال به وجود می‌آورد، مورد توجه بسیاری از افرادی است که به تازگی قصد استفاده از تجارت ارزهای دیجیتال را دارند. زیرا کاربر صرافی متمرکز می‌تواند با حساب خود وارد معامله شده و مانده را مشاهده کند و نیازی به دردسرهای استفاده از کیف پول و آشنایی به شیوه کار آن ندارد.

قابل اعتماد

صرافی‌های متمرکز در مورد معاملات و مبادلات خود امنیت زیادی را در نظر می‌گیرند و با آسان‌تر کردن معامله از طریق سیستم عامل متمرکز توسعه پیدا کرده، مبادلات خود را بسیار آسان و راحت ارائه می‌کنند.

معایب صرافی دیجیتال متمرکز

خطر هک شدن

صرافی‌های متمرکز توسط شرکت‌ها مدیریت می‌شود که مسئولیت نگهداری دارایی‌های مشتریان را به عهده دارد. در هر صرافی تعداد زیادی از ارز دیجیتال بیت کوین و ارزهای دیگر جای گرفته که همیشه خطر هک شدن آن توسط افراد طماع نیز به وجود می‌آید. در صورت هک شدن ممکن است تمامی سرمایه کاربر از بین برود.

هزینه‌های معامله

صرافی‌های متمرکز بر خلاف معاملات مستقل هزینه‌های معامله بالایی را دریافت می‌کنند. برای هر نوع خدماتی هزینه‌های خاصی را در نظر گرفته‌اند، این دریافت هزینه‌ها در معاملات بزرگ مقرون به صرفه به نظر نمی‌آید.

مزایا و معایب صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز

صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز که در حال افزایش بوده بر پایه فناوری بلاک چین فعالیت می‌کنند. به این دلیل که صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر مورد توجه کاربران ارز دیجیتال قرار می‌گیرند، خوب است که با تمامی ویژگی‌ها و مشخصات این صرافی‌ها نیز آشنا شوید.

این نوع از صرافی نیز به مانند صرافی‌های متمرکز مزایا و معایب مختلفی داشته که با بررسی هر کدام از آنها با توجه به اهداف سرمایه‌گذاری می‌توانید بهترین را انتخاب کنید. در ادامه قصد داریم تا به مهمترین مزیت‌ها و معایب صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز بپردازیم.

مزایای صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

کم بودن خطر هک شدن

به دلیل این که کاربران در این صرافی نیازی به انتقال دارایی‌های خود به شخص دیگر ندارند، در نتیجه خطر هک شدن شرکت و سازمان کم می‌شود و کاربران از ایمنی بیشتری برخوردار می‌گردند.

پیشگیری از دستکاری بازار

در صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل اینکه تمامی معاملات نظیر به نظیر اتفاق می‌افتد نمی‌توانند در قیمت‌ها دستکاری کنند و کاربران را از تجارت‌های جعلی و پولشویی نیز محافظت می‌نمایند.

حفظ حریم خصوصی کاربر

در صرافی غیر متمرکز نیازی به دادن اطلاعات شخصی به صرافی  و در واقع با این کار حریم خصوصی کاربران کاملا محفوظ باقی می‌ماند.

صرافی های چنج ارز

معایب صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

عدم پرداخت مالیات

ارز فیات به پول‌هایی می‌گویند که ارزش نداشته و تنها با دستور دولت یا قانون ارزش پیدا می‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز امکان معامله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال را ندارند و این برای افرادی که در ابتدا ارز‌های پایه دیجیتال را در اختیار نداشته‌اند، معاملات سخت‌تر صورت می‌گیرد.

پیچیدگی مبادلات

کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز باید رمزهای عبور کیف پول رمزنگاری شده خود را به خاطر بسپارند. در غیر این صورت شاید برای همیشه سرمایه خود را از دست بدهند، چرا که رمز کیف پول را نمی‌توان بازیابی کرد. محیط کاربری صرافی‌های غیرمتمرکز پیچیدگی‌های خاصی داشته و نیاز است که کاربر اقدام به یادگیری و آشنایی با این سیستم عامل‌ها و روند کار آنها نمایند.

چالش‌های نقدشوندگی

از آنجا که در حال حاضر حجم زیادی از معاملات در صرافی‌های متمرکز صورت می‌گیرد. به همین جهت کمبود حجم مبادلات غیرمتمرکز غالباً با کمبود نقدینگی کاربران و یافتن خریدار و فروشنده روبرو می‌شود.

پشتیبانی از ارزهای دیجیتال محدود

در این صرافی‌ها با توجه به بستر فعالیت آنها که بر پایه بلاک چین است، امکان انجام معاملات محدود ارزهای دیجیتال وجود دارد. زیرا شرایط پشتیبانی کردن از همه ارزهای دیجیتال را نداشته و فقط ارزهای محدودی را ارائه می‌دهند.

سخن آخر

با مطالعه این مطالب دریافتیم که برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال لازم است که یک صرافی را برای انجام معاملات انتخاب نمایید. صرافی‌های ارز دیجیتال که بر دو دسته کلی متمرکز و غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند، هر کدام مزایا و معایبی دارند که با بررسی دقیق آنها می‌توانید، متناسب اهداف و نیازهای خود یکی از این صرافی‌ها را انتخاب نمایید.

منابع

  • وب‌سایت nezsrat
  • وب‌سایت arzdigital
  • وب‌سایت virgool
  • وب‌سایت halyard.co
ممکن است شما دوست داشته باشید