صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

اطلاعات تکمیلی درباره آلت کوین ها

بازار ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی محدود به بیت کوین نبوده و در آن ارزهای زیادی در حال فعالیت هستند. آلت کوین‌ها به عنوان جایگزین کوین محسوب شده که با الهام گرفتن از بیت کوین و رفع محدودیت‌ها و مشکلات نخستین رمزارز دنیا طراحی و تولید شده‌اند که در آنها امکانات بیشتر قرار دارد. اگر در مورد عملکرد آلت کوین‌ ها و همچنین معرفی آلت کوین‌ های معتبر سوالاتی برای شما به وجود آمده، در ادامه سعی کرده‌ایم اطلاعات بیشتری را ارائه دهیم.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین یک واژه عام است که به تمامی ارزهایی که پس از بیت کوین توسعه پیدا کرده‌اند گفته می‌شود. ‏آلت کوین‌ها به دلیل وجود بیت‌کوین توسعه پیدا کرده‌ و به منظور ارتقاء یا تصحیح برخی از مشکلات این ارز طراحی شده‌اند. در بررسی آلت کوین‌ها در می‌یابیم که برخی از افراد می‌توانند با استفاده از آلت کوین، پروژه‌های جدید راه اندازی کنند و برخی دیگر آنها را به عنوان پایه کسب و کار خود قرار داده و در طراحی‌های جدید، قوانین مربوط به آلت کوین‌ها به نسبت بیت کوین تغییر پیدا کزده، به نحوی که این تغییرات عملکرد بهتری را به دنبال دارد.

با نگاهی دقیق‌تر و عمیق‌تر به آلت کوین‌ها درمی‌یابیم که این واژه از دو کلمه آلت به معنای ریشه و کوین به معنای سکه تشکیل شده است که به عنوان جایگزین بیت کوین معرفی می‌گردند. بیت کوین اولین رمزارز دنیای دیجیتال بود که به اجرا درآمد و به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرد؛ اما وجود آلت کوین‌ها به کاربران این اطمینان را می‌دهد که دیگر محدودیت‌های موجود در بیت کوین را ندارند و می‌توانند با ویژگی‌های خاص خود افراد را شگفت زده کنند.

اغلب مواقع آلت کوین‌ها بر اساس چهارچوب اصلی بیت کوین طراحی شده‌اند؛ به همین جهت به صورت نظیر به نظیر بوده و تمامی آلت کوین‌ها تلاش دارند، روش‌های کارآمد و ارزان‌ترین راه برای انجام معاملات در اینترنت را ارائه دهند.

معرفی آلت کوین ها

معرفی آلت کوین ها از لحاظ نحوه عملکرد

آلت کوین‌ها بر اساس تمایزی که با بیت کوین دارند، برای خود بازار جدید ایجاد کرده و موجب شده‌اند که با به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان اعتبار مناسبی در معاملات ایجاد نمایند. اما با تغییر برخی از ویژگی‌های بیت کوین، انواع مختلفی از آلت کوین طراحی و تولید شده که هر کدام از لحاظ نحوه عملکرد با دیگری متفاوت می‌باشد.

بسته به ویژگی و ساز و کارهای اجماع، آلت کوین‌ ها در چند مدل خاص طراحی و تولید شده‌اند که می‌توان آنها را در چندین گروه دسته‌بندی کرد. البته ممکن است با توجه به مشخصات و ویژگی‌ها، هر کدام از آلت کوین‌ ها در چند دسته و گروه قرار بگیرند، در ادامه به معرفی برخی از این گروه‌ها می‌پردازیم:

آلت کوین بر پایه استخراج

بیشتر آلت کوین‌ هایی که مبتنی بر استخراج بوده، از روش اثبات سهام استفاده می‌کنند. در واقع با حل مسائل دشوار، کوین‌های جدید تولید می‌شود، تا بلوک جدید خلق گردد. از نمونه‌های معروف آلت کوین‌های مبتنی بر استخراج، می‌توان به لایت کوین اشاره نمود. در سال‌های اخیر اغلب آلت کوین‌های برتر بر پایه استخراج قرار گرفته‌اند. این کوین‌ها از طریق الگوریتم خاصی تولید نشده، بلکه در بازار ارزهای دیجیتال توزیع شده و سپس به صورت رسمی انتشار می‌یابد.

آلت کوین های استیبل

بازار ارز دیجیتال همیشه دچار نوسان می‌شود؛ اما استیبل کوین‌ها یا کوین‌های با ثبات با ایجاد ارزش مانند فلزات گران‌بها یا سایر ارزهای دیجیتال دیگر نوسانات را کاهش می‌دهند و در صورت بروز مشکل برای ارز دیجیتال دارای سبد خرید، به عنوان ذخیره برای بازاریابی سرمایه‌داران عمل می‌‎کند. به طور کلی نوسانات قیمت کوین‌های استیبل از محدوده کمتری برخوردار است. ارز دیجیتال تتر که جزء مشهورترین استیبل‌ها بوده؛ به عنوان پشتیبان دلار در بسیاری از صرافی‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد.

آلت کوین های امنیتی

آلت کوین‌های امنیتی همانند توکن‌های دیجیتالی عمل کرده و به عنوان پشتیبان بلاکچین معرفی می‌شوند. در واقع این توکن‌های امنیتی مانند اوراق بهادار معامله شده در بازارهای سهام و بورس بوده و با هدف پرداخت سود سهام یا مالکیت تمام، بین دارندگان معامله می‌گردد.

آلت کوین های کاربردی

از توکن‌های کاربردی برای ارائه خدمات در داخل شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال برای خرید خدمات مورد استفاده هستند. این آلت کوین‌ ها برخلاف توکن‌های امنیتی برای سود سهام کاربرد ندارند؛ بلکه جهت ذخیره سازی فضا در شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گس کوین ها

گس کوین جزء آلت کوین‌هایی است که شهرت زیادی نداشته و از آنها به منظور کارمزد تراکنش‌های دیگر آلت کوین‌ها، استفاده می‌کنند. برای مثال ارز ویتور در این گروه قرار می‌گیرد.

سرمایه گذاری بر روی آلت کوین

آلت کوین به عنوان یک بازار نوپا در ارزهای دیجیتال شناخته شده؛ اما در سال‌های گذشته تعداد آلت کوین‌ها چند برابر شده و افراد زیادی در این حوزه‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند. آلت کوین‌ها در حال حاضر جزء ارزهایی بوده که برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب هستند؛ زیرا بر پایه قیمت حرکت می‌کنند و سرمایه‌گذاران برای شروع، سرمایه کمی را وارد هر کدام از این آلت کوین‌ها کرده‌اند.

از مهمترین دلایل ایجاد سودهای شیرین در بازار آلت کوین‌ها، بازارهای کوچک و بدون وجود مقررات بوده که با وجود هر نوسان، سودهای خوبی به سهامداران می‌رسد.
از آنجا که بازار آلت کوین هنوز به حد کافی بالغ نشده و هیچ معیار مناسب و مشخصی برای ارزیابی و تصمیم گیری سرمایه گذاری بر روی این ارزها وجود ندارد، ممکن است برخی از آلت کوین‌ها تبدیل به ارز دیجیتال مرده شوند که برای آنها هیچ گونه سفارش خرید و فروشی نباشد.

عملکرد آلت کوین ها

بنابراین بازار آلت کوین‌ ها برای سرمایه گذاران مانند ریسک بزرگ در بازار بی قانون بوده که باید توانایی تحمل فشارهای ناشی از نوسانات شدید قیمت را داشته باشید و گرنه چنین سرمایه‌ گذاری‌هایی فقط باید توسط افراد حرفه‌ای صورت بگیرد که می‌توانند از همین بازارها سود خوبی را خلق کنند.

مزایای آلت کوین ها

آلت کوین‌ها نشات گرفته از رمزارز بیت کوین بوده و پایه و اساس چهارچوب تولید آنها، بیت کوین است. اما پس از بهبود برخی از نواقص این پلتفرم، در بخش‌‌های مختلف آن، آلت کوین‌های جدید طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آنها مزایای بیشتری به نسبت بیت کوین دارند. در این بخش به بررسی مهمترین مزایای آلت کوین می‌پردازیم:

بهبود نقص های موجود در بیت کوین

آلت کوین‌ها در اصل برای رفع نقص‌های موجود در بیت کوین طراحی شده و توانسته‌اند که سرعت و هزینه‌های استخراج را کاهش دهند.

ایجاد رقابت

سازندگان آلت کوین‌ها سعی کرده‌اند، این ارزها را بر اساس قوانین بلاک چین و بیت کوین طراحی کنند و یک فضای مناسب برای رقابت آلت کوین‌ها با بیت کوین ایجاد نموده‌اند.

کارمزد پایین

از مهم‌ترین مزایای آلت کوین‌ها پرداخت کارمزدهای نسبتاً پایین تراکنش‌ها است که برای هر تراکنش به صورت مجزا اعمال می‌گردد.

نحوه عملکرد آلت کوین ها

برای اینکه درک بهتری از نحوه عملکرد آلت کوین‌ ها به دست آورید؛ باید عملکرد فناوری بلاک چین که بستر اغلب ارزهای رمزنگاری شده است را درک نمایید. بلاک چین به ‌عنوان یک دفتر کل توزیع شده، داده‌هایی مانند معاملات ارزهای رمزنگاری، مالکیت  NFT و قراردادهای هوشمند مالی غیرمتمرکز را ذخیره می‌کند. به مجموعه این دفتر کل، زنجیره‌ای از بلاک یا بلاکچین گفته می‌شود که جهت تایید همه داده‌ها کاربرد دارد.

فناوری بلاک چین یک شبکه پرداخت غیر متمرکز بدون نیاز به هیچ مرجع و نهاد ناظری تمامی معاملات را انجام می‌دهد. روش عملکرد آلت کوینها نیز دقیقا به همین صورت بوده و هر کاربر یک کلید خصوصی برای ذخیره دارایی‌ها و یک کلید عمومی برای انجام تراکنش‌ها دارد.
کاربران برای مدیریت دارایی و ذخیره آن به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز داشته، که روش کار کیف پول آلت کوین تا حد زیادی شبیه کیف پول بیت کوین است.
در نهایت هرگونه تراکنشی که در شبکه آلت کوین صورت بگیرد برگشت ناپذیر بوده و امنیت بلاک چین هر رمزارز با کدهای رمزنگاری شده تامین می‌گردد.

معرفی بهترین آلت کوین های بازار

آلت کوین‌ها بر اساس نحوه عملکرد در چندین دسته و گروه قرار می‌گیرند که هر کدام از آنها چندین نوع آلت کوین را پشتیبانی می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین آلت کوین‌ های موجود در بازار می‌پردازیم:

  • اتریوم: اتریوم یک بلاک چین تمرکز زدایی شده است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیر متمرکز را به وجود آورده و رمزارز بومی این بلاکچین اتر است.
  • بایننس کوین: بایننس کوین توسط صرافی ارز دیجیتال بایننس به بازار معرفی شده و با داشتن بلاک چین اختصاصی هر روزه معاملات زیادی در آن صورت می‌گیرد.
  • تتر: تتر به عنوان یک استیبل کوین شناخته می‌شود که قیمت هر تتر معادل یک دلار آمریکا است. در بین کاربران به عنوان ارزی برای حفظ ارزش سرمایه در هنگام تنش‌های بازار محسوب می‌گردد.
  • پولکا دات: پولکا دات یک ارز چند زنجیره‌ای متن باز است که می‌توان هر نوع اطلاعات یا دارایی را در آن انتقال داد. این ارز با داشتن سرعت پردازش تراکنش بالا، به عنوان ارز پرسرعت در بین کاربران محبوبیت دارد.

سخن آخر

با بررسی این مطالب دریافتیم که عملکرد آلت کوین‌ ها با توجه به اینکه در چندین دسته و گروه قرار دارند، بسیار گسترده است و می‎‌توانند گزینه خوبی برای سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال محسوب شوند. در واقع آلت کوین‌ها به عنوان شروع تغییر در سیستم مالی و وجود پتانسیل‌های بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌اند که با بررسی و تحقیقات کامل می‌توان بدون ایجاد خطر، سرمایه گذاری‌های خوبی انجام داد.

منابع

  • وب‌سایت  dr-signal
  • وب‌سایت  khanesarmaye
  • وب‌سایت  zoomarz
  • وب‌سایت  bitp
ممکن است شما دوست داشته باشید