صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره پل بلاکچین چه می‌ دانید؟

پل بلاک چین یک اتصال بین دو اکوسیستم بلاک چین برقرار می‌کند و اجازه می‌دهد تا توکن‌ها و داده‌ها آزادانه در دو بلاک چین ارسال شوند. یکی از چالش‌های مهم کاربران در این فضا مواجه  با عدم همکاری بلاکچین‌ها با یکدیگر است. در حال حاضر با توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و امکان ایجاد پل‌های بلاکچینی تا حد زیادی این مشکل حل می‌شود. در مورد نحوه عملکرد پل بلاک چین و مزایای آن اطلاعات بیشتری در ادامه ارائه خواهیم داد.

آشنایی با پل بلاک چین در ارز دیجیتال

شناخته ‌شده‌ترین کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال بوده؛ زیرا این فناوری برای ثبت و ایمن سازی هر تراکنش در این فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلاک چین در واقع به عنوان یک انقلاب در دنیای فناوری سبب کاهش ریسک در فعالیت‌های دیجیتالی می‌گردد و امکان تقلب را از بین می‌برد.
ارزهای دیجیتال که شکلی از دارایی و پول بوده بر بستر این فضا بدون نقص قابلیت جابجایی و انتقال دارند. بستر بلاک چین به دلیل داشتن ارتباط با سایر بلاک چین های دیگر به یک محیط امن و کاربردی تبدیل می شود که قابلیت انتقال و جابجایی ارزها را به وجود می‌آورد.

پل بلاک چین

پل بلاکچین چیست؟

پل بلاک چین نوعی ارتباط است که امکان انتقال توکن‌ها یا داده های مختلف را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر به وجود می‌آورد. هر کدام از بلاکچین‌ها قوانین و پروتکل‌های متفاوتی دارند؛ اما پل می‌تواند به عنوان راهکار سازگار، جهت ایجاد تعامل بین دو بلاک‌چین محسوب گردد.
یکی از مشکلات بسیار مهمی که در بلاک چین وجود داشته، عدم تعامل پذیری این سیستم به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که پس از پیاده سازی یک پلتفرم، کارایی نرم‌افزار محدود به همان پلتفرم می‌شود و برای استفاده از پلتفرم‌های دیگر راهکاری وجود ندارد.

به عنوان مثال بلاک چین اتریوم به عنوان یکی از بلاکچین‌های محبوب مزایای بسیار زیادی از جمله جامعه بزرگ استانداردهای توکنی، قراردادهای هوشمند کاربردی دارد. اما این بلاک چین با مشکلات مقیاس پذیری زیادی روبرو می گردد.
توسعه دهندگان برای حل این مشکل از پل بلاکچینی استفاده می‌کنند که در صورت انتقال توکن از اتریوم به بلاک چین دیگر بتوان ضمن داشتن جامعه بزرگ از قراردادهای هوشمند نیز استفاده کرد. در واقع توسعه دهندگان با ایجاد پل‌ها شرایط استفاده از مزایای هر دو اکوسیستم بلاک چین را به وجود می‌آورند.

نحوه عملکرد پل بلاکچین چگونه است؟

پل‌های بلاک چین دقیقا مانند بلاک چین‌ها در دو طیف متمرکز و غیرمتمرکز طراحی شده‌اند و پل‌های بلاکچین در دو دسته بندی قرار می‌گیرند:

پل بلاک چین بدون نیاز به اعتماد traustless

نحوه عملکرد پل بلاکچین بدون نیاز به اعتماد به این صورت است که در شبکه های غیر متمرکز نیز می‌توان از آنها استفاده نمود. برعکس نوع فدرالی در این پل‌ها هر کسی می‌تواند نماینده محسوب شود و تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرده تا از درست بودن آنها مطمئن گردد. به عنوان مثال در پل سیسکو این نمایندگان باید میزان مشخصی از اتریوم را در شبکه سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند برای تأیید تراکنش‌ها کارمزد دریافت نمایند.

پل بلاکچین فدرالی federated

نحوه عملکرد پل‌های خصوصی برای انجام هر پروژه، با در نظر گرفتن قرارداد و تعدادی قانون معیار مشخص می‌شود که چه کسی می تواند عضو اتحادیه شده و بتواند در مورد تایید یا رتبه تراکنش ها نظر دهد. نحوه کار پل بلاکچین فدرالی در واقع به این صورت است که بر روی بلاک چین تعدادی از نیروهای مخصوص را که به آنها انباردار می گویند، قفل می کنند و به اندازه ارزش این توکن‌های قفل شده، توکن تولید می‌نماید، تا اشخاص بتوانند دارایی‌های خود را به اتریوم بازگردانند. هر یک از این انبارها دارای کلیدهای خصوصی بوده که با ورود کلید خصوصی امکان استفاده از این انبارها به وجود می‌آید.

نحوه عملکرد پل بلاکچین

مزایای پل ‌های بلاکچین برای کاربران

استفاده از پل‌های بلاکچینی؛ مزایای زیادی برای توسعه دهندگان به وجود می ‌آورند. به عنوان مثال یک توسعه دهنده که در کار تولید نرم‌افزارهای غیر متمرکز بوده و برای این کار از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کند. این افراد در اغلب مواقع با سرعت پایین انجام تراکنش‌ها روبه رو می‌شوند که این مشکل به عنوان یک تهدید محسوب می گردد. همچنین پرداخت کارمزدهای زیاد به خصوص در زمان اوج ترافیک تراکنش‌ها یک نقطه ضعف یک بلاک چین است.

این توسعه دهنده می‌تواند توکن‌های خود را به یک بلاک چین دیگر منتقل کرده، تا از سرعت بالاتر انجام تراکنش ها و کارمزد کمتر بهره ببرد. اما نرم‌افزار خود را بر روی بلاکچین اتریوم همچنان حفظ ‌کند. و می‌تواند از توکن‌های استاندارد ERC-20 استفاده کرده و در جامعه پرجنب وجوش کاربران و توسعه دهندگان اتریوم نیز تعامل نماید.
در واقع می‌توان گفت که این منافع فقط برای کاربر نیست، بلکه بلاک چین‌ها نیز از این پل‌ها استفاده می‌نمایند. بدین صورت که استفاده کاربران از توکن‌های دیگر موجب کم شدن حجم ترافیک در شبکه بلاک چین شده و در نتیجه افزایش مقیاس پذیری در شبکه به وجود
می‌آید. به طور کلی می توان مزایای پول بلاک چین را در دسته بندی‌های زیر قرار داد:

تسهیل در پرداخت

از مهم‌ترین مزایای پل بلاک چین تسهیل در پرداخت است، پرداخت‌های ارزی با مشکلات مختلفی روبرو بوده و برای هر شبکه بلاک چین روش پرداخت خاصی وجود دارد. در حالی که برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا از ارزهای دیجیتال مختلف برای پرداخت‌های خود استفاده کنند. همچنین در برخی از شبکه‌های بلاک چین کارمزد‌های بالایی برای خرید کالا دریافت می‌شود که با عدم استقبال عموم روبرو می‌گردد. بریج‌ها با امکان ایجاد ارتباط بین شبکه‌های مختلف این مشکلات را می‌توانند حل نمایند.

ارتقاء مقیاس پذیری شبکه‌های بلاک چین

مقیاس‌‌پذیری معمولاً به سرعت توان عملیاتی در شبکه‌ها اشاره دارد. در مجموع مقیاس‌پذیری به معنای حفظ عملکرد طبیعی یک شبکه است که می‌تواند تعداد تراکنش‌ها و میزان کاربران را افزایش دهد. با بزرگتر شدن شبکه‌ها، پردازش‌ها و تراکنش‌ها با مشکل مواجه نمی‌شود. چرا که پل‌ها این فشار را از روی شبکه برداشته و از ایجاد اختلال در نقل و انتقال توکن به آنها جلوگیری می‌کند.

کشف بلاک چین‌های کوچکتر

توکن‌ها را می‌توان به شبکه‌های کمتر شناخته شده منتقل کرد که هزینه و کارمزد کمتری نسبت به شبکه‌های اصلی دریافت می‌نمایند. در نتیجه این پل‌ها تأثیر زیادی در معرفی شبکه‌های کوچکتر و گسترش آنها دارند.

کاهش هزینه کارمزد

پل بلاک چین این امکان را به کاربر می‌دهد تا شبکه‌ای را برای پرداخت انتخاب کند که هزینه کمتری از تراکنش‌ها دریافت می‌نمایند. این کار در نهایت هزینه انجام تراکنش را تا حد چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

انواع پروژه های پل بلاکچین

پل بلاکچین مرتب در حال توسعه و پیشرفت است و تاکنون پروژه‌های بسیار زیادی از نخستین پل‌های بلاک چین منتشر شده‌اند. برخی از پل‌های بلاک چین از سوی  web3 یعنی اینترنت نسل سوم پشتیبانی و حمایت می‌شوند. برخی از پل‌های شناخته شده در صنعت بلاکچین عبارتند از:

انواع پروژه های پل بلاکچین

Syscoin

یک پل بلاک چین است که قابلیت همکاری غیرمتمرکز بین شبکه‌های سیسکو این و شبکه های دیگر مانند اتریوم را به وجود می‌آورد. با کمک این قابلیت می‌توان توکن‌های شبکه را به شبکه‌های دیگر منتقل کرد.

Rask

یک پل هوشمند که جهت انتقال دارایی و توکن‌ها بین شبکه اتریوم و شبکه‌های‌ دیگر است. این پل به توکن‌های اتریوم اجازه داده تا از یک شبکه به شبکه دیگر به صورت رفت و برگشتی منتقل گردند. کاربران فعال در شبکه های بلاک چین می‌توانند توکن‌های خود را با استفاده از این پل بین شبکه‌ها جابجا کنند.

Wanchain

این پل جزء اولین پروژه هایی بوده که در زمینه بلاکچین طراحی شده و با قابلیت تعامل بلاک چین می‌تواند شبکه‌های مختلف مانند اتریوم، بیت کوین و غیره را به شبکه‌های کوچک متصل کند.

ChainBridge

یک پل مدولار بوده که جهت تعامل و ارتباط با چندین شبکه و به طور عمده شبکه اتریوم و اتریوم کلاسیک طراحی شده که به گفته توسعه دهندگان بریج، برای کاهش سطح تمرکز در حال انجام است.

Centrifuge

یک پروژه پل مدولار بوده که بستر مناسبی برای مبادله توکن‌های قابل تعویض با NFTها ارائه می دهد.

مکانیسم پل‌ها چگونه است؟

پل‌های بریج اصولاً می‌توانند هر نوع تبادل داده و از جمله سلول‌های قراردادهای هوشمند، شناسه های غیر متمرکز و حتی اطلاعات خارج از شبکه مانند قیمت سهام را نیز منتقل کنند. زمانی که یک توکن از یک شبکه به شبکه دیگر انتقال پیدا می‌کند پروتکل بلاک چین توکن را می‌سوزاند و توکن مشابهی را در شبکه دیگر به وجود می‌آورد. در ساز و کار پل بلاک چین تقریباً هیچ دارایی و توکنی منتقل نمی‌شود، بلکه دارایی اصلی در شبکه قفل شده و به همان میزان در شبکه جدید ایجاد می‌گردد.

به عنوان مثال پل ارتباطی بین شبکه بیت کوین و اتریوم بدین صورت عمل می‌کند که ارز بیت کوین در شبکه بیت کوین نگه داشته می‌شود و معادل آن در شبکه اتریوم برای فرد ایجاد می‌گردد. در صورتی که دوباره به شبکه بیت کوین برگردید، ارز شما در دسترس بوده و می‌توانید همان مقدار بیت کوین را به کیف پول خود برگردانید.

سخن پایانی

پس از سال‌ها تحقیق و توسعه در ساختار شبکه های بلاک چین در حال حاضر تعداد شبکه‌‌های بلاکچین افزایش پیدا کرده و جهت ارتباط بیشتر و بهتر در بین این شبکه‌ها از پل‌های ارتباطی استفاده می‌شود. چرا که با رشد روز افزون ارزهای دیجیتال، این محدودیت‌ها بیشتر از گذشته به چشم می‌آیند که لازم است تا بین شبکه‌های مهم بلاک چین ارتباط خوبی به وجود بیاید.

منابع

  • وب‌سایت khanesarmaye
  • وب‌سایت bitpin
  • وب‌سایت zoomarz
  • وب‌سایت ramzarz.news
ممکن است شما دوست داشته باشید