صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

افق زمانی در سرمایه گذاری چیست؟

افق زمانی در سرمایه‌ گذاری و پایبند بودن به آن از فاکتورهای بسیار مهم در سرمایه‌ گذاری‌های موفق به شمار می‌آید. در صورت تصمیم گیری برای ورود به بازارهای مالی مشخص کردن اهداف آینده و تبدیل کردن دارایی به سرمایه سودمند، افق زمانی اهمیت پیدا می‌کند. در واقع اهمیت افق زمانی در ارز دیجیتال به دلیل داشتن ریسک بیشتر برای جلوگیری از خسارت‌های جبران ناپذیر ضرورت دارد.

افق زمانی در سرمایه گذاری چیست؟

برای انجام سرمایه‌ گذاری‌های موفق، داشتن افق‌های زمانی و پایبند بودن به آنها نشان می‌دهد که افراد قصد سرمایه ‌گذاری جدی و کاملا حرفه‌ای را در بازارهای مالی مختلف دارند. در چنین شرایطی لازم است که با نحوه مشخص کردن افق زمانی در سرمایه ‌گذاری با توجه به اهداف و نوع بازارهای مالی به طور کامل آشنا شوند.

دلایل بسیاری وجود دارد که هر فرد تصمیم به ورود به یک بازار مالی می‌گیرد، مهمترین این دلایل حفظ ارزش پول، کسب سود بیشتر و افزایش سرمایه یا استفاده از امکاناتی مانند خودرو، مسکن و موارد دیگر است. افرادی که برای دسترسی به این اهداف خود طی مدت زمان مشخص برنامه ریزی می‌کنند از افق زمانی در سرمایه ‌گذاری بهره می‌برند.

افق زمانی در سرمایه گذاری

معمولاً سرمایه ‌گذاران موفق قبل از شروع به هر کاری ابتدا اهداف و نیازهای خود را مشخص می‌کنند تا در طی مدت زمان مشخص به آن دست پیدا کنند. هرگاه ابهامی در مدت زمان و اهداف خود ببینند، سعی در برطرف کردن آن کرده و با جبران اشتباه، شرایط رسیدن به اهداف خود را آسان‌تر می‌نمایند.
با داشتن یک دانش صحیح و حساب شده، جهت ترسیم افق زمانی سرمایه گذاری متناسب با اهداف و بودجه موجود و انتخاب بستر مناسب برای سرمایه گذاری امکان دسترسی به افق آسان‌تر می‌شود.

دسته بندی افق زمانی در سرمایه‌گذاری

افق زمانی یا تایم فریم، اصلی‌ترین مفهوم در بازارهای مالی، به خصوص بازار ارزهای دیجیتال است که به تحلیلگران کمک می‌کند تا به درستی قیمت بازار و نوسانات موجود در آن را مشخص کنند. تایم فریم بر اساس اهداف مالی افراد و اولویت بندی آنها تفاوت پیدا می‌کند. به همین جهت ، این موضوع در سرمایه ‌گذاری در چندین دسته بندی قرار می‌گیرد، تا هر سرمایه‌ گذار با توجه به اهداف و شرایط خود بتواند از آن استفاده کند.

در واقع سطح انتظار سرمایه‌ گذار برای رسیدن به اهداف مالی خود در حالت معقول نشان دهنده مسیر درست بوده که در طی مسیر، ممکن است با برخی از مقاومت‌ها یا تصمیم گیری‌های هیجانی روبرو شود، که با برنامه می‌توان از آنها بدون خطر عبور کرد. افق زمانی در سرمایه گذاری را به چند دسته بندی تقسیم می‌کنند که در این بخش به بررسی آن می‌پردازیم:

افق سرمایه گذاری کوتاه مدت

دو عامل میزان سرمایه و مدت زمان رسیدن به اهداف ، در انتخاب تایم فریم تأثیر دارد. افق سرمایه گذاری کوتاه مدت بیشتر به معنی اهداف کوچکتر و سرمایه‌های معقول‌تر کاربرد دارد و افراد قصد دارند مخارج زندگی و خرید برخی از تجهیزات و کالاهای الکترونیکی کوچک را در بازه زمانی کوتاه به دست آورند.

افق سرمایه گذاری میان مدت

هر زمان که اهداف بزرگتر شود و سرمایه اولیه تغییر پیدا نکند، لازم است که برای رسیدن به اهداف زمان بیشتری صرف گردد. معمولا افراد برای به دست آوردن اهداف خود در مدت زمان مشخصی پس انداز کرده تا بتوانند به هدف خود دست پیدا کنند.

افق سرمایه گذاری بلند مدت

تایم فریم بلند مدت که مد نظر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بوده، با اهداف بزرگ و سودهای کلان وارد بازارهای مالی می‌شوند. هدف این سرمایه گذاران تهیه هزینه‌های مربوط به ساخت املاک، راه اندازی کسب و کارهای بزرگ و تبدیل دارایی به سرمایه‌های مولد است. اما برای موفقیت در این پروسه، نیاز به دریافت اطلاعات کامل و درک شرایط بازار است.

افق سرمایه گذاری ایده آل

افق سرمایه گذاری ایده آل به اهداف و خصوصیات اخلاقی هر فرد بستگی پیدا می‌کند، اگر تمایل دارید که در کارهای ریسک پذیر بیشتری شرکت کنید، می‌توانید سرمایه ‌گذاری‌های خود را بلند مدت کرده و نتایج خوبی به دست آورید. اما اگر از ریسک ترسیده و به صورت محافظه‌ کارانه فعالیت می‌نمایید، بهتر است به سمت سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بروید.

اهمیت افق زمانی در ارز دیجیتال چیست؟

در حال حاضر که بسترهای سرمایه گذاری به صورت آنلاین افزایش یافته، کاربرد افق زمانی در سرمایه گذاری نیز مشخص می‌گردد. زیرا با نگاه کردن به وضعیت بازارها در طول روز در می‌یابیم که برای رسیدن به اهداف مالی خود باید در این حوزه‌ها نیز سرمایه گذاری را شروع کنیم.

یکی از بازارهای مالی پرطرفدار حال حاضر، بازار ارز دیجیتال است که برای رشد در این بازار داشتن استراتژی و نقشه راه اهمیت پیدا می‌کند. اهمیت افق زمانی در ارز دیجیتال زمانی مشخص می‌گردد که افراد ثروتمند در این بازارها موفق می‌شوند و افراد معمولی شاید همان دارایی کم خود را هم از دست بدهد.

اهمیت افق زمانی در ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال میدان‌های پررقابتی است که قیمت‌ها در آن مدام در حال بالا و پایین شدن بوده و همه افراد برای کسب بیشترین سود به این بازارها ورود می‌کنند برای تحلیل بهتر بازار باید به صورت لحظه‌ای قیمت‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. اما نکته مهم این که تریدرهای حرفه‌ ای در بازار ارز دیجیتال به هیچ عنوان به تحلیل‌های لحظه‌ای بسنده نمی‌کنند. بلکه با بررسی بازه‌های زمانی مشخص، روند رشد رمز ارزها را تحلیل کرده و در این بازه‌های مشخص زبان معامله‌گران را می‌فهمند.

تایم فریم از نکات مهمی بوده که تریدرها در هنگام تحلیل تکنیکال از آن استفاده می‌نمایند. به همین جهت در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی پیدا می‌کند، زیرا با این تحلیل‌ها مشخص شده که در بازه‌های زمانی خاص بهتر است که  کدام ارز دیجیتال و به چه میزان معامله کرد.

شناخت ریسک در افق سرمایه گذاری

ریسک جزء جدایی ناپذیر سرمایه گذاری در بازارهای مالی بوده که استراتژی‌های سرمایه گذاری را به خطر می‌اندازد و در صورت نداشتن برنامه ریزی درست بسیاری از کسب و کارها در چنین شرایطی با شکست مواجه می‌شوند. شناخت انواع ریسک که در سرمایه گذاری‌ها تأثیرات منفی می‌گذارند به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند، تا با داشتن افق مناسب در سرمایه گذاری در مواجهه با این شرایط تصمیمات بهتری بگیرند. برخی از اشکال ریسک و اثرات آنها در سرمایه گذاری عبارتند از:

ریسک تورم

ریسک تورم موجب شده تا ارزش واقعی یک سرمایه به صورت غیرمنتظره کاهش پیدا کرده و نرخ سود دهی آن نیز کم گردد.

ریسک کسب و کار

ممکن است که در برخی از سرمایه‌ گذاری‌ها کسب و کار اصلی با ورشکستگی روبه‌رو شود که در چنین شرایطی سهام و ارزش واقعی آن نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد. هیچ شرکت یا بازاری از این ریسک در امان نبوده و فقط با داشتن تحلیل‌های درست می‌توانید از قرار گرفتن در معرض چنین ریسکی جلوگیری کنید.

ریسک بازار

ریسک بازار و ایجاد نوسان در آن در صورتی به وجود می‌آید که کاربران بازار رفتارهای منفی داشته و از آنجایی که بازارها در برنامه ‌ریزی‌های بلندمدت روند صعودی دارند، پس با انتخاب بازار درست و داشتن افق سرمایه گذاری بلند مدت، از این ریسک می‌توانید در امان بمانید.

کاربرد افق زمانی در سرمایه‌گذاری

کاربرد افق زمانی در سرمایه‌گذاری

کاربرد افق زمانی در سرمایه گذاری در گام اول سعی در مشخص شدن اهداف مالی دارد و میزان سرمایه ‌گذاری و علت سرمایه ‌گذاری نیز کاملاً مشخص می‌شود، سپس افراد با ترکیب قدرت و پول در کنار یکدیگر سعی می‌کنند تا منافع خود را گسترش دهند. داشتن افق زمانی در سرمایه گذاری با تفکر واقع گرایانه کمک می‌کند تا افراد به شکل بهتری برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمایند. همچنین از مهمترین کاربردهای افق زمانی مشخص کردن یک برنامه منظم برای انجام فعالیت‌های مالی است.

مهم‌ترین کاربرد افق زمانی در سرمایه ‌گذاری‌ها این بوده که هر زمان که اوضاع طبق انتظار سرمایه‌ گذار پیش نرود، زمان کافی برای جبران خسارت‌ها نیز وجود دارد و با در نظر گرفتن تمامی شرایط می‌توان در بحران‌ها بهترین تصمیم‌ها را گرفت.

سخن آخر

در حال حاضر در بسترهای معاملاتی آنلاین توجه کردن به افق زمانی در سرمایه گذاری موجب می‌شود تا با داشتن اطلاعات کافی از بازارها برای رسیدن به اهداف مالی بهترین تصمیمات را بگیرند. در واقع اهمیت افق زمانی در ارز دیجیتال بسیار بیشتر بوده؛ زیرا نوسان در این بازار زیاد است و برای انجام سرمایه ‌گذاری‌های موفق ضرورت دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید