صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

سفارش معاملاتی در بازارهای مالی چیست؟

دنیای معاملاتی این روزها با گذشته بسیار فرق کرده است و دچار تحولات عظیمی شده که این تحولات نیازمند دسترسی به ابزار متنوع و جدیدی دارد. امروزه امکانات و لوازم بیشتری در دسترس معامله‌گران قرار گرفته است. فرایند ورود به بازار بورس در صد سال گذشته نسبت به امروز بسیار متفاوت بوده است زیرا سامانه‌های الکترونیکی در آن زمان هنوز وجود نداشت. پس این روزها با پیشرفت تکنولوژی با مواردی از قبیل “سفارش معاملاتی در بازارهای مالی” روبرو هستیم. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی وارد بازار شوید و یا اینکه از حساب معاملاتی خود خارج شوید. هرچند که امروزه این قابلیت‌های جدید طرفداران زیادی را پیدا کرده‌اند ولی باز هم افرادی هستند که نسبت به روش‌های سنتی و ساده تمایل دارند. اگر برای شما هم نحوه ورود و خروج به بازار اهمیت بالایی دارد و می‌خواهید از این امکانات در بازارهای مالی به شکل بهینه و حرفه‌ای استفاده کنید؛ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انواع سفارش معاملاتی در بازارهای مالی

از لحاظ ماهیت این سفارش‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: خرید و فروش.
از قدیم شکل معامله در بازارهای مالی به این صورت بوده که با توافق و رضایت طرفین معامله یعنی فروشنده و خریدار صورت می‌گرفته است. امروزه این این معامله به شکل حرفه‌ای در بازارهای مالی دنبال می‌شود، به این صورت که از طریق سامانه‌های معاملاتی و با ارسال پیشنهادهای خرید و فروش در قالب سفارش‌های معاملاتی انجام می‌شود.

سفارش معاملاتی در بازارهای مالی

بر اساس نحوه ورود و شروط ارسال همین سفارش معاملاتی در بازارهای مالی را به چند دسته کلی می‌توان تقسیم کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:
سفارش بر اساس قیمت جاری بازار (Market Orders) و سفارش‌های شرطی شامل سفارش توقف (Stop Orders)، سفارش محدود (Limit Orders) و سفارش ترکیبی توقف-محدود (Stop Limit)

سفارش بر اساس قیمت جاری بازار (Market Orders)

سفارش بر اساس قیمت جاری بازار رایج ترین و ساده ترین نوع از سفارشات تجاری است. سفارش بازار به سادگی حجم سفارش مورد نظر معامله‌گر را با بهترین قیمت موجود اجرا می‌کند. این امر بیشترین نقدینگی اما کمترین کنترل را بر قیمت گذاری برای معامله‌گر فراهم می‌کند.
به عنوان مثال، یک دستور خرید در بازار برای 5 سهم از شرکت A، 5 سهم را با کمترین قیمت فعلی در دفتر سفارش خریداری می‌کند.

برای سفارشات بازار پیچیده‌تر، معامله با بهترین قیمت‌های متوالی موجود انجام می‌شود. بیایید مثال خود را بیشتر در نظر بگیریم و بگوییم که 500 سهم از شرکت A باید به ترتیب بازار خریداری شود. دفترچه سفارش در زمان معامله به شرح زیر است:

از آنجایی که 500 سهم با بهترین قیمت پیشنهادی موجود نیست، معامله به طور مداوم انجام می‌شود تا زمانی که 500 سهم با بهترین قیمت موجود تامین شود. در این مثال، قیمت کل سفارش تقریباً 101,142.50 دلار خواهد بود. میانگین قیمت سفارش بازار برای این سفارش تجاری 202.29 دلار خواهد بود.
پس از اجرای این دستورات تجاری، کتاب سه ردیف بالا را بروزرسانی و پاک می‌کند. دفتر سفارش جدید 50 سهم باقی‌مانده را با قیمت 203.10 دلار خواهد داشت، به علاوه سایر قیمت‌های درخواستی بالاتر.

سفارش بر اساس قیمت جاری بازار

سفارشات محدود (Limit Orders)

سفارش محدود پیچیده‌تر از سفارش بازار است. این یک سفارش جدید در دفتر سفارش ایجاد می‌کند، اغلب در نقطه ای “پایین‌تر” از بهترین قیمت‌های موجود در هر دو طرف. انجام این کار قیمت ایده آلی را تعیین میکند که یک معامله گر می‌خواهد با آن وارد بازار شود. این امر کنترل قیمت بیشتر اما نقدینگی کمتری را برای معامله‌گر فراهم می‌کند. نقدینگی تنها زمانی ارائه می‌شود که طرف مقابل مایل باشد قیمت آن معامله‌گر را برآورده کند.

  • سفارش فروش محدود فقط با قیمت سفارش یا بالاتر از آن اجرا می‌شود.
  • سفارش خرید محدود فقط با قیمت سفارش یا کمتر از آن اجرا می‌شود.

در مثال بالا، شاید فروشنده‌ای بخواهد برای 50 سهم به قیمت 203.10 دلار یک سفارش درخواست محدود اضافه کند. این امر باعث تغییر دفتر سفارشات به 150 سهم موجود در سطح 203.10 دلار می‌شود. این معامله تنها زمانی اجرا خواهد شد که خریداران مایل به پرداخت آن قیمت باشند، یا زمانی که سفارش‌های بازار به اندازه کافی سفارش‌ها را تا آن سطح پاک کرده باشند.

“بازار” برای تمام سفارشات محدود در یک دفتر سفارش بهترین قیمت موجود است. این بدان معناست که کمترین قیمت فروش (پرسش) و بالاترین قیمت خرید (پیشنهاد) بازار است. قیمت‌هایی که از این قیمت‌ها بدتر هستند (خرید بیشتر، پیشنهاد کمتر) “پشت بازار” نامیده می‌شوند. سفارش‌های جدیدی که بهتر از این قیمت ها هستند “در بازار” نامیده می‌شوند. سفارشات جدید به طور قابل توجهی بهتر از این قیمت‌ها قابل فروش هستند.

سفارشات محدود

سفارشات توقف ضرر (Stop-loss Orders)

دستورهای توقف ضرر دقیقاً برعکس سفارشات محدود عمل می‌کنند. دستور توقف ضرر برای این است که اگر بازار در جهت مخالف مورد نظر معامله‌گر حرکت کند، بیشترین کنترل را برای معامله گر فراهم کند. این نوع سفارش برای به حداقل رساندن زیان در نظر گرفته شده است، در مقابل حداکثر کردن سود طبق استراتژی سفارش محدود. یک دستور توقف ضرر معمولاً به عنوان یک دستور خروج بالقوه برای بستن یک موقعیت تجاری موجود وارد می‌شود، اما در صورت حرکت قیمت به یک سطح مشخص ممکن است برای ورود به بازار نیز استفاده شود.

  • دستور توقف خرید زمانی اجرا می‌شود که بازار در قیمت سفارش یا بالاتر از آن باشد.
  • دستور توقف فروش زمانی اجرا می‌شود که بازار در قیمت سفارش یا کمتر از آن باشد.

سفارشات توقف ضرر

نشان دادن آن با مثال ساده‌تر است. به مثال بعدی دقت کنید:

مثال سفارش توقف ضرر

بیایید فرض کنیم یک معامله گر می‌خواهد سهام X را با قیمت 200 دلار خریداری کند. بازار در حال حاضر با قیمت 202 دلار معامله می‌شود، بنابراین او امیدوار است که تا 200 دلار کاهش یابد تا وارد بازار شود. بنابراین، او یک سفارش خرید محدود به 200 دلار دارد. با این حال، او همچنین یک دستور توقف خرید خوب تا زمان لغو را روی 210 دلار تعیین می‌کند زیرا قطعاً می‌خواهد در صورت افزایش قیمت به 210 دلار در بازار باشد. روز بعد، بازار افزایش یافته و با قیمت 211 دلار باز می شود. معامله او با 211 دلار انجام می‌شود.

در زمانی که معامله‌گر چند ساعت پس از باز شدن بازار را بررسی می‌کند، سهام اکنون با قیمت 215 دلار معامله می‌شود. اگر او دستور توقف خرید را تعیین نکرده بود، باید با سفارش بازار 215 دلار خرید می‌کرد. بدون دستور توقف خرید، این معامله گر 4 دلار از سود احتمالی (215 تا 211 دلار) را از دست می‌داد.

سفارشات تجاری پیشرفته (Advanced Trade Orders)

جالب توجه است، سفارشات تجاری را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد تا استراتژی‌های معاملاتی پیچیده‌ای را شکل دهد. اینها همچنین در رابطه با اختیار خرید سهام/فروش سهام استفاده می‌شوند.

سفارشات تجاری پیشرفته

سفارش خرید توقفی (Buy stop)

به طور مثال هنگامی که قیمت طلا از محدوده مقاومتی 1816 دلار عبور میکند، انتظار داریم یک روند افزایشی را داشته باشیم. در این هنگام بهترین کار استفاده از روش سفارش خرید توقفی است. پس می‌توانید یک سفارش در محدوده خرید در محدوده 1818 دلار قرار داده و بعد از شکست به بازار ورود پیدا کنید.

سفارش خرید توقفی

سفارش فروش توقفی (Sell stop)

فروش توقفی و خرید توقفی کاملا برعکس یکدیگر هستند. یک تحلیل‌گر فنی انتظار دارد که بعد از شکست نزولی محدوده 45.71 دلار، قیمت نفت به روند نزولی وارد شود. پس بهتر است که یک سفارش فروش توقفی از ناحیه حمایتی پایین‌تر قرار دهیم تا اگر با شکست مواجه شده و از ناحیه ذکر شده رد شد، بتوانید به موقعیت فروش وارد شویم.

نکته: همان‌طور که میدانید بازار سهام ایران یک طرفه است؛ به همین دلیل هم در این بازار نمی‌توانید از سفارش فروش توقفی استفاده کنید. بنا بر ماهیتی که این بازار دارد، از سفارش خرید توقفی در سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری‌ها به دو دلیل زیر نمی‌توان استفاده کرد:

  • قیمت سفارش بایستی در محدوده دامنه نوسان روزانه باشد؛ پس امکان ثبت سفارش در تمام قیمت‌های بالاتر دلخواه وجود ندارد.
  • اگر در صف سفارش‌ها، سفارش خریدی را با قیمت بیشتر از بالاترین درخواست موجود در سفارش‌ها ثبت کنید؛ سفارش ثبت شده شما با بالاترین سفارش فروش موجود در صف به صورت اتوماتیک مچ می‌شود. این در حالی است که قیمت از محدوده مدنظر شما عبور نکرده و این یعنی ورود زود هنگام و اشتباه.

نکته: در مورد سفارش خرید سفارش توقفی باید به این نکته دقت کنید که هر چند مفید تریدر این امکان را فراهم کرده است اما باز هم برای اجرای قیمت ثبت شده به وسیله تریدر، تضمینی وجود ندارد. به همین دلیل امکان دارد که دستور خرید در قیمت کمتر یا بیشتری به اجرا دربیاید چون که سفارش شما، سفارش از سفارش بازار است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به بحث حول پیرامون سفارش معاملاتی در بازارهای مالی بپردازیم تا به سوالات شما در این زمینه پاسخ داده باشیم. امیدواریم مفید بوده باشد و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید.

منابع: 

  • خانه سرمایه
  • دنیای اقتصاد
  • corporatefinanceinstitut