صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره سفارش گروهی در بازار مالی چه می‌دانید؟

سفارش گروهی در بازار مالی به آن دسته از سفارشاتی اطلاق می‌شود که به صورت همزمان برگزار و اجرا می‌شوند. سفارشات گروهی دارای مزایای متعددی از جمله: صرفه‌جویی در زمان و پردازش خرید و فروش به طور همزمان هستند.

منظور از سفارش گروهی در بازار مالی یعنی چه؟

سفارشات گروهی یعنی آن دسته از خرید و فروش‌هایی که به صورت دسته‌ای و همزمان پردازش می‌شوند. به طور کلی سفارش گروهی در بازار مالی انجام می‌شوند که حجم آن‌ها بسیار زیاد است. اکثر اوقات به دلیل اینکه قیمت‌ها منصفانه باشند و سفارشات گروهی نتوانند قیمت را تحت ناثیر خود قرار دهند این نوع سفارشات در زمان باز شدن بازار قابل ثبت هستند.

سفارش گروهی در بازار مالی

بازار مالی چیست؟

بازار‌های مالی طیف وسیعی از مکان‌ها را در بر می‌گیرد که در آن افراد و سازمان‌ها دارایی‌ها، اوراق بهادار و قرارداد‌ها را با یکدیگر مبادله می‌کنند و اغلب بازار‌های ثانویه هستند. از سوی دیگر، بازار‌های سرمایه عمدتاً برای تأمین منابع مالی، معمولاً برای یک شرکت، برای استفاده در عملیات یا رشد استفاده می‌شوند.

در بخش بعدی به انواع کلی ساختار‌های گروه مالی و هزینه‌های بالقوه می‌پردازیم. مزایای یکپارچه‌سازی این نیاز به نگاه فراتر از ساختار به رفتار یک مؤسسه برای به دست آوردن یک‌ایده روشن از موضوع را یادآور می‌شود. این بحث با بررسی انواع مشکلاتی که معمولاً گروه‌های مالی را درگیر کرده است، دنبال می‌شود. ‌ایده ارائه شده این است که مشکلاتی که در ساختار‌های گروه مالی ایجاد می‌شود منعکس‌کننده همان ضعف‌های اصلی است که به طور کلی در امور مالی به وجود می‌آیند: خطرات برای ایمنی و سلامت نهاد‌های فردی (نگرانی‌های احتیاطی)، خطرات برای سیستم به عنوان یک کل (نگرانی‌های ریسک سیستمی)؛ و خطرات برای مشتریان (نگرانی‌های تجاری). اما این خطرات را می‌توان با توجه به یک زمینه فرابخشی و فرامرزی بزرگتر کرد. با در نظر گرفتن این پیچیدگی‌های اضافه شده، باید مراقب خطرات و ریسک‌های احتمال باشید.

انواع گروه‌های مالی

بحث درباره گروه‌های مالی سابقه طولانی دارد و جنبه‌های متعددی از فعالیت‌های آن‌ها، از جمله نگرانی در مورد قدرت بازار و سایر ملاحظات رفتار تجاری، نگرانی‌های محتاطانه مربوط به ایمنی و اعتبار در سطح مؤسسه، و همچنین سیستم‌های گسترده‌تر را در بر می‌گیرد. مسائل گسترده وجود ریسک‌های مرتبط با گروه‌های خدمات مالی یکپارچه به ویژه در جامعه نظارت مالی شناخته شده است.

انواع گروه‌های مالی

ریسک‌های مرتبط درباره سفارش گروهی در بازار مالی

فهرستی از ریسک‌های مرتبط با سفارش گروهی در بازار مالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ریسک معاملات: تمامی ریسک‌های موجود در معاملات درون گروهی که ممکن است شفاف نباشند، منجر به نقل و انتقالات نامناسب به خصوص بین نهاد‌های نظارتی و غیرقانونی شود و بر اعتبار نهاد‌های نظارتی و غیره تأثیر بگذارد.
  • خطرات مخاطره اخلاقی: زمانی که یک واحد از یک گروه با این فرض که گروه به عنوان یک کل یا موجودیت گروه دیگری، در بروز مشکلات رویداد به آن کمک می‌کند، درگیر ریسک بیش از حد می‌شود.
  • ریسک دو دنده‌ای: ریسک اینکه وجوه چندین بار تعهد می‌شود، یعنی هم برای شرکت مادر و هم برای شرکت‌های تابعه. این می‌تواند به این معنی باشد که پرداخت بدهی \”خالص\” یا \”تلفیقی\” آن‌ها بسیار کمتر از مجموع وجوه متعلق به اعضای گروه است.
  • خطر سرایت: در اینجا اشاره به این خطر است که مشکلات مالی، به ویژه ورشکستگی، یکی از اعضای یک گروه باعث وخامت وضعیت سایر اعضا شود.
  • خطر شهرت: حتی در صورت جدایی شدید قانونی، خطر سرایت همچنان می‌تواند در مواردی وجود داشته باشد که شهرت و دسترسی به بازار گروه مالی به عنوان یک واحد تجاری به دلیل ناراحتی مالی یک عضو آسیب دیده باشد.
  • خطر کاهش رقابت و سوء استفاده از قدرت: این خطر که مؤسسات از قدرت برتر بازار خود به ضرر مصرف‌کنندگان یا سرمایه‌گذاران سوء استفاده ناعادلانه کنند یا از موقعیت مسلط بازار در مقابل سایر فعالان بازار سوء استفاده کنند.
  • خطر تضاد منافع: با مؤسسات مالی که در هر دو طرف رابطه سرمایه‌گذاری پس انداز فعالیت می‌کنند و اغلب از وجوه دیگران استفاده می‌کنند، خطر تضاد منافع بالقوه کم و بیش همیشه وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که خطر چنین تضاد منافع با تعداد فعالیت‌ها یا محصولات ارائه شده افزایش می‌یابد.

یک واسطه مالی چیست؟

یک واسطه مالی نهادی است که به عنوان واسطه بین دو طرف در یک تراکنش مالی مانند بانک تجاری، بانک سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق بازنشستگی عمل می‌کند. واسطه‌های مالی تعدادی از مزایا را برای مصرف‌کننده معمولی ارائه می‌دهند، از جمله ایمنی، نقدینگی و صرفه‌جویی در مقیاس درگیر در بانکداری و مدیریت دارایی. اگرچه در برخی حوزه‌ها، مانند سرمایه‌گذاری، پیشرفت‌های فناوری تهدیدی برای حذف واسطه‌های مالی است، اما در سایر حوزه‌های مالی، از جمله بانکداری و بیمه، خطرات کمتری برای واسطه‌گری وجود دارد.

یک واسطه مالی

نکات مهم مربوط به ساختار گروه بازار مالی

در اکثر اقتصاد‌های OECD، صنعت خدمات مالی به طور کلی دارای طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات، انواع مختلفی از ارائه‌دهندگان خدمات و انواع مختلفی از مشتریان است. برخی از مؤسسات مالی در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند یا در ارائه محصولات و خدمات خاص تخصص دارند، اما بسیاری دیگر محصولات متعددی را ارائه می‌کنند.

اصطلاح گروه همگن به گروه‌هایی اطلاق می‌شود که فعالیت‌های خود را به یک بخش معین (مانند فعالیت‌های بانکی، بیمه یا اوراق بهادار) محدود می‌کنند. گروه‌های مالی با فعالیت‌هایی که بخش‌های خدماتی را در بر می‌گیرند، گروه‌های ترکیبی نامیده می‌شوند. اصطلاح یکپارچه‌سازی به روش‌های مختلفی اشاره دارد که در آن موجودیت‌های تشکیل دهنده ممکن است به یک گروه اضافه شوند. در این زمینه، ادغام می‌تواند در یک بخش (یعنی ادغام) یا در بین بخش‌ها (یعنی همگرایی)، داخلی یا بین‌المللی (برون مرزی) رخ دهد.

بازار اولیه در مقابل ثانویه چیست؟

سرمایه جدید از طریق سهام و اوراق قرضه‌ای که در بازار سرمایه اولیه منتشر و به سرمایه‌گذاران فروخته می‌شود، جذب می‌شود، در حالی که معامله گران و سرمایه‌گذاران متعاقباً این اوراق را در بازار سرمایه ثانویه بین یکدیگر خریداری و می‌فروشند، اما جایی که سرمایه جدیدی توسط شرکت دریافت نمی‌شود.

نتیجه‌ گیری

سفارش گروهی در بازار مالی یعنی آن دسته از بازار‌هایی که در همان ساعات اولیه باز شدن بلافاصله پردازش می‌شوند. این نوع سفارشات باعث ایجاد تعادل در بازار می‌شوند.

منابع:

  • oecd
  • investopedia
  • خانه سرمایه
ممکن است شما دوست داشته باشید