صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره گس در اتریوم چه می دانید؟

گس در اتریوم به کارمزد یا ارزش قیمتی اطلاق می‌شود که برای انجام موفقیت‌آمیز تراکنش یا اجرای یک قرارداد در پلت فرم بلاک چین اتریوم لازم است. این گس که در بخش‌های کوچکی از اتر ارز دیجیتال (ETH) نامیده می‌شود، که معمولاً به آن gwei گفته می‌شود و گاهی اوقات به آن nanoeth نیز می‌گویند، برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌شود تا برنامه‌های غیرمتمرکز مانند قرارداد‌های هوشمند بتوانند خود به خود اجرا شوند. به شیوه‌ای امن اما غیرمتمرکز. قیمت دقیق گس بر اساس عرضه و تقاضا بین ماینر‌های شبکه تعیین می‌شود که اگر قیمت گس به آستانه آن‌ها نرسد، می‌توانند از پردازش معامله خودداری کنند.

گس در اتریوم یعنی چه؟

در بلاک چین اتریوم، گس به هزینه لازم برای انجام تراکنش در شبکه اشاره دارد. معدنچیان قیمت گاز را براساس عرضه و تقاضا برای توان محاسباتی شبکه مورد نیاز برای پردازش قرارداد‌های هوشمند و سایر معاملات تعیین می‌کنند. قیمت گاز با کسر‌های کوچک اتر به نام gwei نشان داده می‌شود. ارزش گاز برای پردازش داخلی، که از ارزش‌گذاری توکن‌های اتر برای ارزش‌گذاری واقعی ارز دیجیتال متمایز است، لایه ارزش و لایه پردازش پلت فرم اتریوم را جدا می‌کند.

گس در اتریوم

درک گس در اتریوم

مفهوم گس یا گاز برای حفظ یک لایه ارزش متمایز معرفی شد که صرفاً نشان‌دهنده مصرف هزینه‌های محاسباتی در شبکه اتریوم است. وجود یک واحد مجزا برای این منظور امکان تمایز عملی بین ارزش‌گذاری واقعی ارز دیجیتال (ETH) و هزینه محاسباتی استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) را فراهم می‌کند. در اینجا، گاز به کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم اشاره دارد، نه بنزین ماشین شما.

اتر و بیت کوین

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات شبیه هم هستند: هر کدام یک ارز دیجیتالی است که از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شود و در انواع کیف پول‌های رمزنگاری ذخیره می‌شود. هر دوی این توکن‌ها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مرجع دیگری صادر یا تنظیم نمی‌شوند. هر دو از فناوری دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین استفاده می‌کنند.

با این حال، تمایزات بسیار مهمی نیز بین دو محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال بر اساس ارزش بازار وجود دارد. در زیر نگاهی دقیق‌تر به شباهت‌ها و تفاوت‌های بین بیت کوین و اتر خواهیم داشت.

بیت کوین نشان دهنده ظهور شکل کاملاً جدیدی از پول دیجیتال است که خارج از کنترل هر دولت یا شرکتی عمل می‌کند. با گذشت زمان، مردم متوجه شدند که یکی از نوآوری‌های اساسی بیت کوین، بلاک چین، می‌تواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد. اتریوم پیشنهاد کرد که از فناوری بلاک چین نه تنها برای حفظ یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز، بلکه برای ذخیره کد‌های رایانه‌ای که می‌تواند برای تأمین قرارداد‌ها و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ضد دستکاری استفاده شود، استفاده کند. اتر به جای رقابت با بیت کوین در نظر گرفته شده بود که مکمل بیت کوین باشد، اما با این وجود به عنوان یک رقیب در مبادلات ارز‌های دیجیتال ظاهر شده است.

بیت کوین یا اتریوم؟

همانطور که گفتیم آلت کوین‌ ها تحت تأثیر اتریوم هستند. اما اغلب فرض بر این است که وقتی سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال افزایش می‌یابد، ارزش بیت کوین سریعتر از آلت کوین‌ها افزایش می‌یابد. اما زمانی که میزان سرمایه موجود در بازار کاهش می‌یابد، آلتکوین‌ها رشد می‌کنند. این همان چیزی است که بیت کوین را در بازار ارز‌های دیجیتال پیشرو می‌کند.

قیمت اتریوم کل حرکت بازار را تعیین می‌کند

این باور وجود دارد که اتریوم حرکت کلی بازار را تعیین می‌کند. با افزایش قیمت اتر، قیمت سایر ارز‌های دیجیتال نیز افزایش می‌یابد. و هنگامی که قیمت اتر کاهش می‌یابد، قیمت سایر ارز‌های دیجیتال نیز کاهش می‌یابد.

رهبری اتر

قیمت اتریوم و کل سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال همبستگی مثبتی دارند. یعنی اگر یکی از آن‌ها زیاد شود دیگری نیز زیاد می‌شود. این‌ایده توسط یک تحلیلگر بیان شد و برای بسیاری جالب است. زیرا اتفاق نظر بر این است که بیت کوین ارز دیجیتالی است که بازار را هدایت می‌کند. با این حال، بررسی نمودار‌های مربوطه در این زمینه نشان می‌دهد که در این برهه از زمان، این اتر است که پیشرو است. وقتی ارزش بازار در حال افزایش است، بهتر است اتر بخرید. برعکس، وقتی سرمایه در حال خروج از بازار ارز‌های دیجیتال است، باید اتر‌های خود را بفروشیم.

اصول اولیه اتریوم

فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه‌هایی استفاده می‌شود که فراتر از فعال کردن یک ارز دیجیتال است. اتریوم که در جولای ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد، بزرگترین و شناخته شده‌ترین پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز با پایان باز است. اتریوم امکان استقرار قرارداد‌های هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را فراهم می‌کند تا بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. اتریوم با زبان برنامه‌نویسی خاص خود که بر روی یک بلاکچین اجرا می‌شود، به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

اصول اولیه اتریوم

کاربرد‌های بالقوه اتریوم گسترده است و توسط رمز رمزنگاری بومی آن، اتر (که معمولاً به اختصار ETH نامیده می‌شود) پشتیبانی می‌شود. در سال ۲۰۱۴، اتریوم پیش فروش اتر را راه‌اندازی کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد. اتر مانند سوخت برای اجرای دستورات در پلتفرم اتریوم است و توسط توسعه‌دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه‌های کاربردی بر روی پلت فرم استفاده می‌شود. اتر عمدتاً برای دو منظور استفاده می‌شود: به عنوان یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها به همان روشی که سایر ارز‌های رمزنگاری شده معامله می‌شود، و در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌ها استفاده می‌شود. طبق گفته اتریوم، “مردم در سراسر جهان از ETH برای پرداخت، به عنوان ذخیره ارزش یا به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند.”

هزینه گس یعنی چه؟

هزینه‌های گس در اتریوم، پرداخت‌هایی است که توسط کاربران برای جبران انرژی محاسباتی مورد نیاز برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم انجام می‌شود. “محدودیت گس” به حداکثر مقدار گاز (یا انرژی) اشاره دارد که مایلید برای یک معامله خاص خرج کنید. محدودیت گس در اتریوم بیشتر به این معنی است که شما باید کار بیشتری را برای اجرای تراکنش با استفاده از ETH یا قرارداد هوشمند انجام دهید.

نوسانات قیمت گس اتریوم

استخراج‌کننده‌های اتریوم که تمام وظایف مهم تأیید و پردازش تراکنش‌های شبکه را انجام می‌دهند، در ازای خدمات محاسباتی خود، این هزینه خاص را دریافت می‌کنند. اگر محدودیت قیمت گس خیلی پایین باشد، ماینر‌ها می‌توانند از این قبیل تراکنش‌ها چشم پوشی کنند. به این ترتیب، قیمت گس (قیمت بر حسب ETH) با عرضه و تقاضا برای قدرت پردازش در نوسان است.

در اکوسیستم اتریوم، ETH به عنوان ارز دیجیتال داخلی وجود دارد که برای تسویه نتایج قرارداد‌های هوشمند اجرا شده در پروتکل استفاده می‌شود. ETH را می‌توان برای صرافی‌های ارز‌های دیجیتال با بیت کوین یا ارز‌های فیات مانند دلار آمریکا استخراج و معامله کرد و همچنین برای پرداخت هزینه محاسباتی به کار گرفته شده توسط گره‌ها در بلاک چین استفاده می‌شود.

اتریوم و بیت کوین در مقابل یکدیگر

هم بیت‌کوین و هم اتریوم در حال حاضر از پروتکل توافقی به نام اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند که به گره‌های شبکه‌های مربوطه اجازه می‌دهند تا در مورد وضعیت تمام اطلاعات ثبت‌شده در بلاک‌چین خود به توافق برسند و از انواع خاصی از حملات اقتصادی به شبکه‌ها جلوگیری کنند. در سال ۲۰۲۲، اتریوم به عنوان بخشی از ارتقاء Eth۲ خود به سیستم دیگری به نام اثبات سهام (PoS) منتقل خواهد شد، مجموعه‌ای از ارتقاء‌های به هم پیوسته که اتریوم را مقیاس پذیرتر، ایمن‌تر و پایدارتر می‌کند. یکی از انتقادات اصلی اثبات کار این است که به دلیل قدرت محاسباتی مورد نیاز، بسیار انرژی بر است. اثبات سهام، قدرت محاسباتی را جایگزین سهام‌داری می‌کند – و انرژی را کمتر می‌کند – و ماینر‌ها را با اعتبارسنجی‌ها جایگزین می‌کند، که دارایی‌های ارز دیجیتال خود را برای فعال کردن توانایی ایجاد بلاک‌های جدید به اشتراک می‌گذارند.

نتیجه‌گیری

در نتیجه گس در اتریوم همان کارمزدی است که کاربر در شبکه بلاکچین به ماینر پرداخت می‌کند تا تراکنش او داخل بلاک‌های بعدی قرار بگیرد. برای آشنایی بیشتر با گس در اتریوم مقاله بالا را مطالعه کنید.

منابع: 

  • investopedia
  • iminer