صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

ارز دیجیتال کامپاند چیست؟

کامپاند نرم‌افزاری است که روی اتریوم اجرا می‌شود و هدف آن تشویق شبکه توزیع‌شده رایانه‌ها برای اداره بازار پول سنتی است. Compound از چندین دارایی رمزنگاری برای ارائه این خدمات استفاده می‌کند که وام‌دهی و استقراض مورد نیاز را بدون واسطه مالی مانند بانک امکان‌پذیر می‌کند.

در رابطه با ارز دیجیتال کامپاند چه می‌ دانید؟

تکامل بلاک چین و ارز‌های دیجیتال یک اکوسیستم کاملاً جدید با سرمایه‌گذاران، معامله گران و علاقه‌مندان زیادی ایجاد کرده است. این اکوسیستم شامل تبادل منظم دارایی‌های زنجیره بلوکی متعدد است. از سوی دیگر، پیچیدگی بازار‌های مالی آنطور که انتظار می‌رفت تکامل نیافته است. شرکت‌کنندگان قابلیت‌های محدودی برای معامله ارزش زمانی دارایی‌ها دارند.

نرخ بهره نقش مهمی در رسیدگی به تفاوت‌های بین دارایی‌های اضافی که نمی‌توانستند از آن استفاده کنند و افراد بدون دارایی ایفا می‌کند. اینجاست که ارز دیجیتال کامپاند وارد می‌شود. بحث زیر یک نمای کلی از Compound و اینکه چگونه بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم DeFi در حال ظهور است را به شما ارائه می‌دهد. به زبان ساده، Compound به کاربران این امکان را می‌دهد که ارز‌های دیجیتال را به حساب‌های وام دهی برای دسترسی وام گیرندگان واریز کنند. سپس وام‌دهندگان بابت دارایی‌هایی که سپرده‌گذاری می‌کنند سود دریافت می‌کنند.

ارز دیجیتال کامپاند

پس از انجام سپرده، Compound ارز دیجیتال جدیدی به نام cToken (که نشان دهنده سپرده است) به وام دهنده اهدا می‌کند. نمونه‌هایی از cToken‌ها عبارتند از cETH، cBAT و cDAI. هر cToken را می‌توان بدون محدودیت منتقل یا معامله کرد، اما فقط برای ارز دیجیتالی که ابتدا در پروتکل قفل شده است، قابل بازخرید است. کل این فرآیند خودکار است و توسط کد مرکب انجام می‌شود، به این معنی که وام‌دهندگان می‌توانند سپرده‌ها را در هر زمان برداشت کنند. برای ایجاد انگیزه در این فعالیت، کامپاند از یک ارز دیجیتال بومی دیگر سرویس خود به نام COMP استفاده می‌کند. هر بار که کاربر با یک بازار مرکب (با قرض گرفتن، برداشت یا بازپرداخت دارایی) تعامل می‌کند، با توکن‌های COMP اضافی پاداش می‌گیرد. اگرچه این مدل پیچیده است، اما ثابت کرده است که در جذب کاربران و تشویق سایر ارز‌های دیجیتال DeFi به اتخاذ مدل آن مهارت دارد.

کامپاند چگونه کار می‌کند؟

کامپوند وام‌دهندگان و وام گیرندگان را با استفاده از ترکیب قرارداد‌های هوشمند اجرا شده بر روی اتریوم و مشوق‌های پرداخت شده با ارز‌های دیجیتال به یکدیگر متصل می‌کند. دو کاربر اصلی این پلتفرم عبارتند از:

  • وام‌دهندگان – هر کسی که مایل به قرض دادن یک ارز دیجیتال در Compound باشد می‌تواند توکن‌های خود را به یک آدرس اتریوم که توسط Compound کنترل می‌شود ارسال کند تا سود کسب کند.
  • وام گیرندگان – هر کسی که وثیقه را در Compound به شکل یک ارز دیجیتال ارسال می‌کند. آن‌ها مجازند ارز‌های رمزپایه پشتیبانی شده توسط Compound را با درصدی از ارزش ارسال شده قرض بگیرند.

کاربرانی که دارایی‌هایی را به ارز دیجیتال قرض می‌دهند، می‌توانند به هر ارز دیجیتال دیگری که Compound ارائه می‌دهد، تا میزان وثیقه ارسال شده، وام بگیرند. نکته مهم این است که وام گیرندگان می‌توانند در صورتی که دارایی وام گرفته شده از نظر ارزش افزایش یابد و از وثیقه ارسال شده با ارزش‌تر شود، نقد شوند.

چرا COMP ارزش دارد؟

نکته قابل توجه برای سرمایه‌گذاران این است که توکن‌های COMP جدید هر روز توسط شبکه صادر می‌شود. از سال ۲۰۲۰، حدود ۲۸۸۰ توکن COMP روزانه به وام‌دهندگان و وام گیرندگان داده می‌شود، به این معنی که هرکسی که از Compound استفاده می‌کند می‌تواند توکن‌های COMP، متناسب با مبلغ قرض داده شده به سیستم را، کسب کند.

نیاز به تأمین مالی مرکب

مکانیسم‌های وام‌گیری بسیار محدود، مسئول قیمت‌گذاری نادرست دارایی‌ها است. بازده منفی دارایی‌های بلاک چین نیز یک نگرانی مهم ناشی از هزینه‌ها و خطرات قابل توجه ذخیره‌سازی است، بدون اینکه نرخ‌های بهره طبیعی برای جبران هزینه‌ها وجود داشته باشد. فقدان انگیزه برای دارایی‌ها عموماً منجر به نوسانات بالاتر دارایی‌های بلاک چین می‌شود.

صرافی‌های متمرکز تسهیلاتی را برای تجارت دارایی‌های بلاک چین با بازار‌های استقراض داخلی در صرافی ارائه می‌دهند. با این حال، مبادلات متمرکز عنصر اعتماد را در کنار محدودیت‌هایی برای گروه‌های مشتریان خاص به همراه می‌آورد. از سوی دیگر، پروتکل‌های همتا به همتا می‌توانند وام‌های دارای وثیقه و بدون وثیقه را در میان فعالان بازار ارائه دهند. با این حال، تمرکززدایی می‌تواند منجر به هزینه‌ها و درگیری‌های برجسته برای کاربران شود. بنابراین، بلاک چین کامپاند به عنوان راه حلی برای فعال کردن استقراض بدون اصطکاک و وام دادن توکن‌های اتریوم ظاهر شد.

اتصال Compound DeFi

با درک مختصری از DeFi، می‌توانید دریابید که چگونه ارز دیجیتال کامپاند با چشم انداز بزرگتر کریپتو همسو می‌شود. یک فرد می‌تواند بدون معامله با هیچ بانک یا واسطه خدمات مالی، بیت کوین را به فرد دیگری پرداخت کند.

برعکس، کاربران باید از طریق شبکه بیت‌کوین که شامل یک شبکه غیرمتمرکز است، عبور کنند. با این حال، دامنه خدمات مالی فراتر از پرداخت‌ها است و شامل خدمات دیگری مانند بیمه، چک و پس انداز، مالیات و حسابداری، و قرض و وام می‌شود. DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز عملاً بر تمرکززدایی کلیه خدمات مالی از طریق پروتکل‌های رمزنگاری و بلاک چین متمرکز است.

اتریوم به عنوان پایه اولیه چشم انداز DeFi موجود عمل می‌کند. این یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است که قابلیت‌های قرارداد هوشمند را برای توسعه سایر برنامه‌های غیرمتمرکز با ارز‌های رمزنگاری شده بومی خود ارائه می‌دهد. ارز دیجیتال کامپاند اساساً بر تمرکززدایی از خدمات مالی وام‌گیری و وام‌دهی کریپتو متمرکز است. بنابراین، نقش Compound در حوزه DeFi چیست؟

اتصال Compound DeFi

کامپاند یا Compound Finance اساساً یک بازار غیرمتمرکز برای سرمایه‌گذاران کریپتو است که قابلیت‌هایی را برای وام دادن و قرض گرفتن دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد. رمزارز مرکب اساساً یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر روی یک بلاک چین ایجاد شده است. از منظر فنی، می‌توانید کامپاند را به عنوان یک سیستم قرارداد‌های هوشمند توسعه‌یافته بر روی اتریوم با دسترسی آزاد در نظر بگیرید. این ارز دیجیتال بر امکان‌پذیر ساختن وام گیرندگان برای گرفتن وام و وام‌دهندگان برای ارائه وام از طریق قفل کردن دارایی‌های رمزنگاری شده خود در ارز دیجیتال تأکید می‌کند.

جالب توجه است که عرضه و تقاضای هر دارایی رمزنگاری به تعیین نرخ بهره‌ای که وام گیرندگان و وام‌دهندگان می‌توانند پرداخت و دریافت کنند کمک می‌کند. استخراج هر بلوک منجر به ایجاد نرخ‌های بهره می‌شود. علاوه بر این، وام گیرندگان می‌توانند وام‌ها را در هر زمان در کنار انعطاف‌پذیری برای برداشت دارایی‌های قفل شده، بازپرداخت کنند.

نکات منحصر به فرد ارز دیجیتال کامپاند

نکته بعدی به منحصر به فرد بودن کامپاند اشاره دارد. چه چیزی آن را در DeFi بسیار خاص می‌کند؟ این ترکیب ممکن است مانند یک ارز دیجیتال وام غیرمتمرکز دیگر به نظر برسد که از دارایی‌های کریپتو به عنوان وثیقه برای استقراض دارایی‌های کریپتو اضافی استفاده می‌کند. با این حال، کامپلند دارای یک ویژگی برجسته منحصر به فرد در این واقعیت است که با استفاده از توکن‌های COMP، توکن‌سازی دارایی‌های قفل شده در سیستم را امکان‌پذیر می‌کند.

توکن‌های COMP یا cToken فقط توکن‌های ERC-۲۰ هستند که نشان‌دهنده وجوه کاربر در بلاک چین Compound هستند. هنگامی که شما ETH یا هر توکن ERC-۲۰ دیگری مانند USDC را قرار می‌دهید، مقدار معادل cToken دریافت می‌کنید. سپس توکن‌ها به طور خودکار برای شما سود کسب می‌کنند. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که cToken‌های خود را برای توکن‌های معمولی در کنار سود پرداخت شده در توکن‌ها بازخرید کنند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که هر دارایی دارای بازار خاصی است و عرضه یا تقاضای دارایی در بازار نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین نرخ بهره دارد.

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد ارز دیجیتال کامپاند با هدف تسهیل امور وام دادن و وام گرفتن طراحی شده است. کامپاند و دیفای (Difi)  به طور گسترده می‌خواهند به مردم کمک کنند تا به پول و درآمد خودشان دسترسی داشته باشند و بتوانند کنترل حرفه‌ای تری داشته باشند.

منابع: 

  • kraken
  • 101blockchain
ممکن است شما دوست داشته باشید