صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره لایه دوم اتریوم و راهکارهای آن چه می دانید؟

کنجکاو هستید که در مورد راه حل‌های لایه ۲ اتریوم بدانید؟ در اینجا یک راهنمای جامع برای دانستن بهترین راهکارهای لایه دوم اتریوم وجود دارد. اتریوم یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های بلاک چینی است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ شکی در این مورد وجود ندارد. تعداد کل برنامه‌های غیرمتمرکز روی اتریوم تا می‌۲۰۲۰، ۲۸۵۵ بوده است، با تعداد زیادی برنامه در حال توسعه. علاوه بر این، پتانسیل اتریوم برای تقویت فضای DeFi (مالی غیرمتمرکز) همچنین نشان دهنده احتمال افزایش گسترده تعداد برنامه‌ها و کاربران در شبکه اتریوم است. افزایش مداوم تعداد کاربران در شبکه اتریوم منجر به محدودیت‌های خاصی در شبکه شده است. اینجاست که بهترین راه حل‌های لایه ۲ اتریوم به تصویر کشیده می‌شود. راه حل‌های لایه دوم اتریوم چیست؟

نیاز به راهکارهای لایه دوم اتریوم یعنی چه؟

افزایش تعداد اپلیکیشن‌ها و کاربران در اتریوم مسئول افزایش بار روی شبکه است. ظرفیت شبکه اتریوم محدود است. بنابراین، با رقابت بیشتر و بیشتر کاربران با یکدیگر برای افزودن تراکنش‌ها به شبکه اتریوم، هزینه استفاده از شبکه به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. بنابراین، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم ابزاری حیاتی برای رسیدگی به مشکلات عملکرد شبکه در نظر گرفته می‌شوند. بسیاری از راه حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم در حال تحقیق، آزمایش و پیاده‌سازی با رویکرد‌های مختلف برای دستیابی به مقیاس‌پذیری هستند. بنابراین، چگونه می‌توانید بدانید که می‌توانید با راه حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم به مقیاس‌پذیری واقعی دست پیدا کنید؟

راهکارهای لایه دوم اتریوم

اهداف اولیه مقیاس‌پذیری برای شبکه اتریوم به بهبود سرعت تراکنش در کنار خروجی تراکنش اشاره دارد. در عین حال، راه حل‌های مقیاس‌بندی نباید امنیت یا عدم تمرکز شبکه اتریوم را به خطر بیندازند. اتریوم همچنین نگرانی‌های مربوط به قیمت‌های غیر منطقی بنزین و معاملات کندتر روی بلاک چین راهکارهای لایه دوم اتریوم را تجربه می‌کند. در حال حاضر، اتریوم دو گزینه متمایز در قالب راه حل‌های اشتراک‌گذاری و لایه ۲ برای رسیدگی به مشکلات مقیاس‌پذیری، هزینه‌های بالای تراکنش و تأخیر در تسویه تراکنش دارد.

راه حل‌های لایه ۲ اتریوم چیست؟

حتی اگر اتریوم در حال کار بر روی معرفی شاردینگ به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیری عملی برای ETH ۲. ۰ باشد، هنوز از استقرار واقعی فاصله دارد. بنابراین، انتخاب بدیهی، در این مورد، به طور خودکار به سمت محبوب‌ترین راهکارهای لایه دوم اتریوم اشاره می‌کند. حال، اجازه دهید قبل از بررسی چند نمونه از راه حل‌های لایه ۲ اتریوم و نحوه کار آن‌ها را درک کنیم.

راه حل‌های لایه ۲ اساساً از نام خود چیز‌های زیادی در مورد آن‌ها می‌دهد. لایه ۲ شبکه متفاوتی است که در بالای شبکه اصلی اتریوم یا لایه ۱ اجرا می‌شود. راه حل‌های لایه ۲ اتریوم در قالب قرارداد‌های هوشمند در شبکه اتریوم باقی می‌مانند. راه حل‌های لایه ۲ برای تعامل با شبکه اصلی نیازی به تغییر در پروتکل سطح پایه ندارند. راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ اتریوم می‌توانند عملکرد‌های مختلفی مانند محاسبات خارج از زنجیره و مقیاس‌پذیری پرداخت‌ها را انجام دهند.

کار تمام راهکارهای لایه دوم اتریوم بر یک عنصر متمایز متمرکز است، یعنی انتقال اکثر تراکنش‌ها به خارج از زنجیره. در نتیجه، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم می‌توانند سرعت پردازش تراکنش را بهبود بخشند و در عین حال هزینه‌های گاز مورد نیاز برای تراکنش‌ها را کاهش دهند. در یک بازه زمانی نسبتاً کوچک، بسیاری از راه حل‌های لایه ۲ اتریوم موفق بوده‌اند. در اینجا برخی از بهترین راه حل‌های لایه ۲ اتریوم که در حل بسیاری از مسائل حیاتی موفق بوده‌اند آورده شده است.

کارتزی

یکی دیگر از نمونه‌های برجسته در میان راه‌حل‌های محبوب مقیاس‌پذیری اتریوم، Cartesi است. جالب توجه است که Cartesi بیش از پرداختن به مسائل مقیاس‌پذیری و کارمزد‌های بالای تراکنش انجام می‌دهد. راه حل لایه ۲ Cartesi همچنین از حل مشکلات سازگاری با فناوری قدیمی و پشته‌های نرم‌افزار پشتیبانی می‌کند.

به منظور ر‌هایی از مشکلات سازگاری، Cartesi از Cartesi Machine استفاده می‌کند. Cartesi Machine انعطاف‌پذیری را در اجرای خارج از زنجیره منطق غیرمتمرکز در یک محیط مبتنی بر لینوکس ارائه می‌دهد. در نتیجه، می‌تواند اپراتور‌های گره را برای تعامل صادقانه و شفاف با شبکه تشویق کند.

کارتزی

آربیتروم

آربیتروم یکی دیگر از ورودی‌های قابل توجه در میان راه حل‌های محبوب مقیاس لایه ۲ اتریوم است. آزمایشگاه‌های خارج از زنجیره، Arbitrum را با ویژگی‌هایی برای همکاری نزدیک با اتریوم توسعه داده‌اند، در نتیجه توسعه‌دهندگان Solidity را قادر می‌سازند تا قرارداد‌های هوشمند خود را آسان‌تر جمع‌آوری کنند. سه جزء اصلی Arbitrum شامل اعتبار سنجی، کامپایلر و EthBridge است. کامپایلر به جمع‌آوری مجموعه‌ای از قرارداد‌های هوشمند Solidity در یک فایل اجرایی سازگار با اجرای بر روی AVM یا ماشین مجازی دلخواه کمک می‌کند.

جالب اینجاست که Arbitrum توکن بومی ندارد و هیچ برنامه‌ای برای راه‌اندازی آن به این زودی ندارد. یکی دیگر از نکات مهم Arbitrum به عنوان یکی از بهترین راهکارهای لایه دوم اتریوم ، پشتیبانی از تجمع تراکنش‌های زنجیره جانبی است که به آن فناوری جمع‌آوری نیز می‌گویند. مهمتر از همه، ورودی‌های مختلف قابل توجه در لیست شرکای Arbitrum عبارتند از Chainlink، Graph Protocol، OKEx، و بسیاری دیگر.

آربیتروم

شبکه اتریوم (ETH) با افزایش سرسام‌آور هزینه‌های گاز و کندی زمان تأیید تراکنش‌ها در تلاش برای گسترش است. به دنبال انفجار مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در دو سال گذشته، فشار وارده بر شبکه محسوس شده است که منجر به توسعه بسیار مورد نیاز راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ برای کاهش هزینه‌ها و رفع احتقان شده است.

سخن آخر

بهترین راه حل‌های لایه ۲ اتریوم به عنوان پاسخی برای مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالای تراکنش در شبکه اتریوم تکامل یافته‌اند. در واقع، مقیاس‌پذیری یک نیاز‌امیدوارکننده برای اطمینان از پذیرش گسترده شبکه بلاک چین است. علاوه بر این، کارمزد‌های کم تراکنش می‌تواند کاربران بیشتری را به استفاده از بلاک چین اتریوم ترغیب کند. راه حل‌های لایه ۲ با فعال کردن محاسبات خارج از زنجیره، پاسخ بهینه را برای افزایش بار در شبکه اتریوم ارائه می‌دهند.

راه‌حل‌های مختلف لایه ۲ اتریوم که در اینجا معرفی شده‌اند، پتانسیل زیادی برای برهم زدن چشم‌انداز بلاک چین به روشی مثبت دارند. راه حل‌های لایه ۲ اساساً چیز بزرگ بعدی در حصول اطمینان از استفاده مدبرانه از شبکه‌های بلاک چین هستند. از سوی دیگر، توجه به این نکته نیز مهم است که بسیاری از راه حل‌های لایه ۲ اتریوم در مراحل توسعه یا آزمایش هستند. بنابراین، ممکن است مدتی طول بکشد تا راه‌حل‌های کامل لایه ۲ را ببینیم که بر چشم‌انداز اتریوم تسلط دارند.

منبع: 

101blockchains

ممکن است شما دوست داشته باشید