صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

ارزهای دیجیتال رسمی ایران کدامند؟

تهران در حال حاضر به ارز‌های رمزنگاری شده مانند بیت کوین اجازه استخراج در ایران را می‌دهد و به استخراج‌کنندگان دارای مجوز برق ارزان قیمت ارائه می‌دهد و در عین حال آن‌ها را ملزم می‌کند که ارز‌های دیجیتال را به بانک مرکزی بفروشند. ارز‌های رمزنگاری شده را می‌توان برای پرداخت هزینه واردات مورد استفاده قرار داد، در نتیجه احتمال مجازات ایالات متحده برای هر تأمین‌کننده تحت تحریم‌های اعمال شده توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی کاهش می‌یابد. ارز رسمی ایران کدام است؟

ارز رسمی ایران

به گفته مقامات، اکثر مزارع ماینینگ ارز دیجیتال در ایران به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند و بر اساس آمار وزارت صنایع، معادن، سالانه ۶۶۰ میلیون دلار ارز دیجیتال تولید می‌کنند که ۴ تا ۶ درصد از کل جهان حدود ۱۱ میلیارد دلار است. مقامات قول داده‌اند که مزارع غیرقانونی را که تا ۱۵۰۰ مگاوات در روز در فرآیند پر انرژی مصرف می‌کنند، تعطیل کنند و بر اساس تعرفه‌های عمومی برق ایران که یارانه‌های زیادی دریافت می‌کند، استفاده کنند. در اواخر ماه مه، به دلیل افزایش تقاضای برق با تابستان، استخراج ارز رسمی ایران به مدت تقریباً چهار ماه ممنوع شد تا قطعی برق را مهار کند.

ارز رسمی ایران

قانون پیشنهادی «حمایت از استخراج ارز‌های دیجیتال و تنظیم تجارت داخلی ارز‌های دیجیتال»، بانک مرکزی را موظف می‌کند تا ظرف سه ماه از تاریخ تصویب قانون، تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال را در سطح ملی تنظیم کند. تمامی مزارع استخراج رمزارز موظف به اعلام دارایی‌های خود به CBI خواهند بود.
قانون پیشنهادی به وزارت صنایع، معادن و بازرگانی اجازه نظارت بر استخراج ارز رسمی ایران را می‌دهد. این وزارتخانه مجوز، نظارت و حمایت از شرکت‌های استخراج‌کننده ارز‌های دیجیتال بین‌المللی را با هدف جذب ۵۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال برای ایالت در سال تقویم آینده ایران (از ۲۱ مارس ۲۰۲۲) صادر می‌کند و این میزان را سالانه ۱۰ درصد افزایش می‌دهد.

برای دستیابی به هدف ۵۰۰ میلیون دلاری، قانونگذاران پیشنهاد می‌کنند که وام‌های استخراج‌کننده رمزارز از صندوق توسعه ملی برای ساخت یا سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌ها ارائه شود و در صورت سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های مناطق محروم، از برخی مالیات‌ها و تعرفه‌ها معاف شوند. مزارع استخراج رمزارز در صورت استفاده از برق شبکه سراسری باید با نرخ تعیین شده توسط بانک مرکزی به وزارت انرژی با ارز‌های رمزنگاری شده‌ای که تولید می‌کنند، پرداخت کنند.

ویژگی رمز ارز ملی برای ایران

اکثر کشور‌ها به دنبال رمز پول ملی (رمز ارز ملی) هستند، سایر رمز ارز‌ها در جامعه جهانی با نام رمز دارایی شناخته شده‌اند. اگر ایران رمز پول ملی را فعال کند، استفاده‌های خوبی برای کشور خواهد داشت و بانک مرکزی می‌تواند، از افراد رمز دارایی‌هایی مثل بیت کوین، اتریوم و… را دریافت کند و به رمز پول ملی یا ریال دیجیتال تبدیل کند.

ارز دیجیتال ملی

ریال دیجیتال به درخواست بانک مرکزی توسط شرکت خدمات انفورماتیک طراحی شده تا در راستای توسعه خدمات نظام بانکی کشور و استفاده از فناوری‌های نوین به کار گرفته شود.

ریال کوین

این ارز رسمی ایران در بستری غیرمتمرکز و توزیع شده و بدون نیاز به کنترل نهادی واسط، عرضه و تبادل خواهد شد. ارز ملی با هدف سنجش امکانات و قابلیت‌های تکنولوژی بلاک چین و ارز‌های دیجیتال و توسعه خدمات مالی و پرداخت‌های بانکی در سطوح بین بانکی و بانکداری خرد ارائه خواهد شد.

قوانین ارز‌های دیجیتال ایران

در سال ۲۰۱۸، ایران تجارت و مالکیت ارز‌های دیجیتال را به دلیل نگرانی‌های مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم ممنوع کرد. تمامی مؤسسات مالی ایرانی مانند بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها از کار با ارز‌های دیجیتال یا تبلیغ آن‌ها به هر نحوی منع شدند. با این حال، در سال ۲۰۱۹، دولت شروع به لغو این ممنوعیت کرد زیرا تحریم‌ها پول محلی آن‌ها را فلج می‌کرد. ارز دیجیتال به عنوان یک تسکین احتمالی از اتکا به دلار ایالات متحده در نظر گرفته شد. مقررات جدید بانک مرکزی ایران، مالکیت و استخراج ارز‌های دیجیتال را مجاز می‌داند، اما همچنان ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال به‌عنوان سیستم پرداخت را شامل می‌شود. بعلاوه، «ایرانیان را از داشتن مقادیر زیادی از ارز‌های دیجیتال جهانی منع می‌کند، همان‌طور که رسماً از داشتن بیش از ۱۰۰۰۰ یورو منع شده‌اند». در اواخر سال ۲۰۲۰، دولت ایران بار دیگر بررسی امکان اجرای مجدد کنترل‌های بیشتر روی ارز‌های دیجیتال را آغاز کرد زیرا قیمت بیت‌کوین در حال افزایش بود و بازار سهام و ارز ایران به شدت در حال سقوط بودند. تنها تغییری که تاکنون در مقررات رخ داده است، محدودیت‌های بیشتر برای استخراج‌کنندگان ارز‌های دیجیتال به دلیل مصرف زیاد انرژی است.

بیت کوین و ارز دیجیتال

مزارع استخراج بیت کوین

مزارع استخراج بیت کوین، همانطور که شناخته شده‌اند، در سال‌های اخیر در سراسر ایران ظهور کرده‌اند. آن‌ها از مجموعه‌های بزرگی از سرور‌های رایانه‌ای برای تأیید تراکنش‌های دیجیتالی بیت‌کوین (یعنی «مال من») استفاده می‌کنند، فرآیندی بسیار پر انرژی که می‌تواند صد‌ها مگاوات از شبکه برق را کاهش دهد. با استفاده از برق ارزان، یارانه‌ای و تأیید ضمنی یا حتی کامل دولت، شرکت‌های خارجی از کشور‌هایی مانند ترکیه و چین نیز در ایران فروشگاه‌هایی را برای استخراج ارز دیجیتال راه‌اندازی کرده‌اند و از مزایای رقابتی داخلی مانند یک شرکت پتروشیمی بهره می‌برند. از خوراک ارزان با ساخت کارخانه در یک کشور تولیدکننده گاز طبیعی.

این مزارع بخشی از یک جنبش بزرگ‌تر ارز‌های دیجیتال هستند که در ایران شکل گرفته است. در سال‌های اخیر، هم دولت ایران و هم شهروندان عادی به دنبال استفاده از ارز‌های رمزپایه برای مشارکت در تجارت بین‌المللی بدون اتکا به سیستم بانکی تحت تسلط ایالات متحده بوده‌اند – سیستمی که در سال‌های اخیر به دلیل اقتصاد گسترده ایالات متحده به روی ایرانیان بسته شده است. جدایی از سیستم مالی جهانی، تورم، رشد پایین، و به طور کلی وضعیت بد اقتصادی، ایرانیان را وادار کرده است تا در ارز‌های دیجیتال به عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری و روش پرداخت دست به کار شوند.

تحریم‌ها همچنین ارتباط ایران را با سیستم مالی جهانی قطع کرده و توانایی آن را برای تجارت بین‌المللی با مشکل مواجه کرده است. شرکت‌هایی مانند پی پال، ویزا، مسترکارت و سایر سیستم‌های پرداخت آنلاین در ایران خدماتی ارائه نمی‌دهند و این امر، انتقال پول و خرید آنلاین را برای ایرانیان دشوار می‌کند. کاهش ذخایر ارزی و تردید شرکت‌های خارجی در تجارت، واردات کالا و تجارت عمومی را برای کشور دشوار کرده است.

بهترین صرافی ارز دیجیتال در ایران

  • صرافی بیت ۲۴
  • صرافی آبان تتر
  • صرافی تبدیل
  • صرافی بیت پین
  • صرافی اکسیر
  • صرافی والکس
  • صرافی نوبیتکس

سخن آخر

ما در این مقاله به معرفی صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی معتبر و ارز رسمی ایران پرداختیم. اما اینکه کدام‌یک را برای انجام معاملات خود انتخاب کنید، بستگی به شرایط و میزان نیاز شما دارد.

منابع:

  • old.iranintl
  • freemanlaw
  • mei
ممکن است شما دوست داشته باشید