صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

ارزهای ممنوعه برای کشورهای مختلف

ارز دیجیتال همتا به همتا بیت کوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و مفهوم مالی غیرمتمرکز را به جهان معرفی کرد. در حالی که مقامات مالیاتی، سازمان‌های اجرایی و تنظیم‌کننده‌های جهانی هنوز در حال بحث در مورد چگونگی کنترل آن هستند، بسیاری از کاربران در تعجب هستند که آیا می‌توانند از بیت کوین به طور قانونی استفاده کنند. اینکه آیا می‌توانید از بیت‌کوین استفاده کنید یا نه، بستگی به کشوری دارد که در آن هستید. درباره وضعیت قانونی بیت‌کوین و نحوه تنظیم یا عدم تنظیم آن توسط مقامات در سراسر جهان بیشتر بدانید. رابطه بین دولت‌ها و ارز‌های دیجیتال همیشه پرتنش بوده است. در برخی کشور‌ها، این امر منجر به ممنوعیت کامل خرید و وجود ارزهای ممنوعه، مالکیت و تجارت شده است.

وجود ارزهای ممنوعه برای کشور‌های مختلف

ممنوعیت صریح ارز‌های دیجیتال عمدتاً در حدود سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و مصادف با رشد صعودی بیت‌کوین (BTC) اتفاق افتاد. از آنجایی که بانک‌های مرکزی و دولت‌ها متوجه افزایش علاقه به ارز‌های دیجیتال شدند، نادیده گرفتن این بازار رو به رشد دیگر گزینه‌ای نبود. برخی از کشور‌ها همچنان ممنوعیت‌هایی را برای این ارز‌های دیجیتالی که نمی‌توانند کنترل کنند، در نظر می‌گیرند و دارای ارزهای ممنوعه هستند.

ارزهای ممنوعه

ترکیه پرداخت‌های رمزنگاری شده را ممنوع کرد

اخیراً، بانک مرکزی ترکیه ممنوعیت پرداخت با ارز‌های دیجیتال را تصویب کرده است. با این حال، این حرکت غافلگیرکننده نبود، زیرا این کشور در چند ماه گذشته محدودیت‌های مبادلات ارز‌های دیجیتال را تشدید کرده است. دلیل ترکیه برای این ممنوعیت فقدان مقررات و یک مرجع مرکزی برای سکه‌ها است. آن‌ها این را خطری برای سرمایه‌گذارانی می‌دانند که نمی‌توانند هیچ ضرری را جبران کنند.

هند همچنان تهدید به ممنوعیت دارد

دولت هند هنوز مقررات ضد رمزنگاری را تصویب نکرده است. با این حال، پیش‌نویس لایحه‌ای که ارزهای ممنوعه خصوصی را پیشنهاد می‌کند به زودی به پارلمان هند ارائه خواهد شد. یکی از دلایل این است که معتقد است ارز‌های رمزپایه فعالیت‌های غیرقانونی را تأمین مالی می‌کنند. با این حال، دولت به طور کامل با ارز‌های دیجیتال مخالف نیست. این کشور همچنین به ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) یعنی روپیه دیجیتال نگاه می‌کند.

نیجریه به صرافی‌ های رمزنگاری نه می‌گوید

نیجریه در فوریه ۲۰۲۱ ممنوعیت رمزنگاری خود را دو برابر کرد. بزرگترین بازار ارز‌های دیجیتال در آفریقا از سال ۲۰۱۷ بانک‌ها و مؤسسات مالی را ممنوع کرده است که خدمات رمزنگاری داخل و خارج از رمپ را ارائه دهند. علاوه بر این، این اطلاعیه حتی حساب‌های بانکی را که با استفاده از صرافی‌های ارز‌های دیجیتال پیدا می‌شوند، می‌بندد.

قطر بانک‌ها را از معامله با ارز‌های دیجیتال منع می‌کند

قطر در سال ۲۰۱۸ به بانک‌ها درباره تجارت با ارز‌های دیجیتال هشدار داد. بخشنامه‌ای از بخش نظارت و کنترل مؤسسات مالی در بانک مرکزی قطر به بانک‌ها هشدار داد که «با بیت کوین معامله نکنند، آن را با ارز دیگری مبادله نکنند، یا برای معامله با آن حساب باز نکنند. ”

در مصر کریپتو حرام است

ارز‌های دیجیتال به طور مستقیم در مصر ممنوع نیستند. با این حال، قانونگذار اسلامی در سال ۲۰۱۷ معاملات با ارز‌های دیجیتال را بر اساس قوانین شرع حرام (ممنوع) اعلام کرد. دارالافتا ارزهای ممنوعه را احتمالاً به امنیت ملی و سلامت اقتصادی مصر آسیب می‌رساند.

ارزهای دیجیتالی مجاز

بنگلادش از ارز دیجیتال پشتیبانی نمی‌کند

از سال ۲۰۱۷، بنگلادش ارز‌های دیجیتال را ممنوع کرده است. بانک مرکزی نسبت به تراکنش‌های بیت کوین هشدار داد. همانطور که گفته شد این‌ها غیرقانونی هستند. در نتیجه، تجارت با افراد ناشناس ممکن است برخلاف قانون پیشگیری از پولشویی کشور باشد. این سازمان از شهروندان خواسته است «از انجام، کمک و تبلیغات همه نوع تراکنش‌ها از طریق ارز‌های مجازی مانند بیت‌کوین خودداری کنند تا از آسیب‌های مالی و قانونی جلوگیری کنند».

کشور‌هایی که ارز دیجیتال قانونی است

بیت کوین می‌تواند به صورت ناشناس برای انجام تراکنش بین هر صاحب حساب در سراسر جهان استفاده شود. این موضوع باعث ایجاد برخی نگرانی‌های ارزی برای دولت‌ها شده است. در حالی که برخی از قانونگذاران و مقامات ممکن است به دلیل عدم کنترل و روابط غیرقانونی از استفاده از آن حمایت نکنند، بسیاری از آن‌ها مقرراتی را تحت قوانین مبارزه با پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) در کشورشان در تلاش برای کاهش استفاده از آن برای این اهداف قرار داده‌اند.
کنگره LOC همچنین کشور‌های بسیاری را شناسایی کرد که اجازه استفاده از ارزهای ممنوعه را می‌دهند. در اینجا تعداد کمی از آن‌ها هستند.

ایالات متحده

شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده (FinCEN) از سال ۲۰۱۳ راهنمایی در مورد بیت کوین صادر کرده است. وزارت خزانه داری بیت کوین را به عنوان یک ارز قابل تبدیل با ارزش معادل در ارز واقعی یا ارزی که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ارز واقعی عمل کند، تعریف کرده است.

هر نهادی که بیت کوین را مدیریت یا مبادله می‌کند، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال و پردازشگر‌های پرداخت، تحت تعریف کسب و کار خدمات پولی (MSB) قرار می‌گیرد. به این ترتیب، یک MSB مشمول قانون رازداری بانکی است و باید در خزانه‌داری ایالات متحده ثبت نام کند و گزارش‌های مربوط به تراکنش‌های بیش از ۱۰۰۰۰ دلار، خرید با استفاده از ارز دیجیتال را ارسال کند.

علاوه بر این، FinCEN در حال تدوین مقرراتی برای مؤسسات مالی و غیر مالی است تا اولویت‌های ملی را برای ردیابی و گزارش ارزهای ممنوعه تعیین کند. این مقررات از این مؤسسات – مانند بانک‌ها و صرافی‌های ارز‌های دیجیتال – می‌خواهد تا تراکنش‌های خاص و فعالیت‌های مشکوک را گزارش کنند. این گزارش به آن‌ها اجازه می‌دهد تا جرایم مالی مشکوک و فعالیت‌های غیرقانونی انجام شده با ارز‌های دیجیتال را بررسی کنند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا بیت کوین و سایر ارزهای ممنوعه را به عنوان دارایی‌های رمزنگاری شده به رسمیت می‌شناسد. استفاده از بیت کوین در اتحادیه اروپا غیرقانونی نیست. با این حال، سازمان بانکداری اروپا، مرجع تنظیم‌کننده ارز در اتحادیه، اعلام کرده است که فعالیت‌های دارایی‌های رمزنگاری خارج از کنترل آن است و همچنان به مردم و مشاغل درباره خطرات ارز‌های دیجیتال هشدار می‌دهد.

در سال ۲۰۲۰، کمیسیون اروپا پیشنهاد قانونی برای تنظیم دارایی‌های رمزنگاری شده را نهایی کرد، که بسیاری از آژانس‌ها در اتحادیه تأیید کرده‌اند. این قانون در نظر گرفته شده است تا چارچوب‌های نظارتی مالی را از تکه تکه شدن حفظ کند و زمینه بازی مالی را در سراسر اتحادیه اروپا یکسان کند. این کمیسیون همچنین می‌خواهد اطمینان حاصل کند که مردم به ارز دیجیتال دسترسی دارند و می‌توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

کانادا

کانادا مانند همسایه جنوبی خود موضع عموماً دوستدار بیت کوین دارد، بیت کوین ایالات متحده توسط آژانس درآمد کانادا (CRA) برای اهداف مالیات بر درآمد به عنوان یک کالا در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که هرگونه درآمد حاصل از تراکنش با استفاده از بیت کوین به عنوان درآمد کسب و کار یا سود سرمایه در نظر گرفته می‌شود و باید به این صورت گزارش شود

کانادا صرافی‌های ارز‌های دیجیتال را کسب و کار خدمات پولی می‌داند. این آن‌ها را تحت اختیار قانون درآمد‌های ناشی از جرم (پولشویی) و تأمین مالی تروریسم (نسخه کانادایی قوانین AML/CFT) قرار می‌دهد. در نتیجه، صرافی‌های ارز‌های دیجیتال باید در مرکز تحلیل تراکنش‌های مالی و گزارش‌های کانادا (FINTRAC) ثبت نام کنند، هرگونه تراکنش مشکوک را گزارش کنند، از برنامه‌های انطباق پیروی کنند و حتی سوابق خاصی را حفظ کنند.

استرالیا

مانند کانادا، اداره مالیات استرالیا بیت کوین را یک دارایی مالی با ارزش می‌داند که می‌تواند در صورت وقوع رویداد‌های خاص مشمول مالیات شود. اگر معامله کنید، مبادله کنید، بفروشید، هدیه دهید، آن را به ارز فیات تبدیل کنید یا از بیت کوین برای خرید استفاده کنید، مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می‌شود. همچنین باید سوابق هر تراکنشی که با استفاده از بیت کوین برای مقاصد مالیاتی انجام می‌دهید را نگه دارید.

السالوادور

السالوادور تنها کشوری در جهان است که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی اعلام کرده است. در ژوئن ۲۰۲۱، کنگره این کشور رئیس جمهور نایب بوکله را تأیید کرد تا بیت کوین را به طور رسمی به عنوان یک روش پرداخت بپذیرد. سایر کشور‌هایی که در آن بیت کوین و ارز‌های دیجیتال قانونی هستند. چندین کشور دیگر اجازه استفاده از بیت کوین در تراکنش‌ها را می‌دهند، چند نمونه عبارتند از:

 • دانمارک
 • فرانسه
 • آلمان
 • ایسلند
 • ژاپن
 • مکزیک
 • اسپانیا
 • انگلستان

کشور‌هایی که ارز دیجیتال غیرقانونی و ممنوع است

در حالی که بیت کوین در بسیاری از نقاط جهان مورد استقبال قرار می‌گیرد، چندین کشور نسبت به نوسانات و ماهیت غیرمتمرکز آن محتاط هستند. برخی نیز آن را تهدیدی برای سیستم‌های پولی فعلی خود می‌دانند در حالی که نگران استفاده از آن برای حمایت از فعالیت‌های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر، پولشویی و تروریسم هستند. چندین کشور کاملاً ارز دیجیتال را ممنوع کرده‌اند، در حالی که برخی دیگر تلاش کرده‌اند هر گونه حمایت بانکی و سیستم مالی ضروری برای تجارت و استفاده از آن را قطع کنند.

ارزهای مجاز

کشور‌های با ممنوعیت‌های ضمنی

کنگره ملی در نوامبر ۲۰۲۱، ۴۲ کشور را با ممنوعیت ضمنی استفاده از ارز‌های دیجیتال شناسایی کرد. برخی از کشور‌هایی که فهرست می‌کند عبارتند از:

 • بحرین
 • بوروندی
 • جمهوری آفریقای مرکزی
 • گابن
 • گرجستان
 • کویت
 • لیبی
 • ماکائو

سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال و سایر پیشنهادات اولیه سکه (\”ICO\”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف تحریریه کامکس یا نویسنده برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال یا سایر ICO‌ها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. تیم تحریریه کامکس هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی‌دهد.

سخن آخر

این فهرست کامل نیست و ارزهای ممنوعه اغلب تغییر می‌کند. با افزایش پذیرش جریان اصلی بیت کوین، این امکان وجود دارد که چشم انداز قانونی در سطح جهانی حتی بیشتر تغییر کند. در حالی که به نظر می‌رسد برخی از کشور‌ها به سمت سیاست‌های محدودتر حرکت می‌کنند، دولت‌های دیگر در حال بررسی راه‌هایی هستند که بتوانند در آینده پول دیجیتال مشارکت کنند. در بیشتر موارد، این از طریق ارز دیجیتال بانک مرکزی است. نحوه تعامل هر کشور با آینده پول نامشخص است، اما ارز‌های دیجیتال در همه اشکال احتمالاً به این زودی‌ها به جایی نخواهند رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید