صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

درباره شاخص فاندینگ ریت (Funding Rates) چه می‌دانید؟

شاخص فاندینگ ریت، قیمت قرارداد‌های آتی دائمی را به قیمت شاخص نزدیک می‌کند. به قیمت‌های لحظه‌ای نزدیک‌تر می‌شود و بخشی از شکاف ایجاد شده توسط دوره همیشگی را پوشش می‌دهد. همه صرافی‌های مشتقات ارز‌های دیجیتال از نرخ سرمایه برای قرارداد‌های دائمی استفاده می‌کنند و واحد استاندارد یک درصد است. نرخ سرمایه نتیجه رفتار‌های بازار است و می‌تواند برای ایجاد تعبیر در بازار مشتقه که همچنین قیمت ساز غالب در بازار است، استفاده شود. با این حال، همبستگی نرخ‌های بالای تأمین مالی با کاهش اجتناب ناپذیر قیمت می‌تواند تفسیر اشتباهی باشد.

شاخص فاندینگ ریت

یکی از ویژگی‌های کلیدی قرارداد‌های آتی (فیوچر) سنتی تاریخ انقضا است. زمانی که قرارداد منقضی می‌شود، فرآیندی به نام تسویه حساب آغاز می‌شود. به طور معمول، قرارداد‌های آتی سنتی به صورت ماهانه یا فصلی تسویه می‌شود. در زمان تسویه، قیمت قرارداد با قیمت لحظه‌ای همگرا می‌شود و تمام موقعیت‌های باز منقضی می‌شوند.

قرارداد‌های دائمی به طور گسترده توسط صرافی‌های مشتقات رمزنگاری ارائه می‌شوند و شبیه به قرارداد‌های آتی سنتی طراحی شده‌اند. اگرچه، قرارداد‌های دائمی یک تفاوت اساسی را ارائه می‌دهند. برخلاف قرارداد‌های آتی معمولی، معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌هایی را بدون تاریخ انقضا داشته باشند و نیازی به پیگیری ماه‌های تحویل مختلف ندارند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر می‌تواند یک موقعیت کوتاه را تا ابد حفظ کند، مگر اینکه منحل شود. در نتیجه، معاملات قرارداد‌های دائمی بسیار شبیه به معامله در بازار نقدی است. از آنجایی که قرارداد‌های آتی دائمی هرگز به معنای سنتی تسویه نمی‌شوند، مبادلات به مکانیزمی نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که قیمت‌های آتی و قیمت‌های شاخص به طور منظم همگرا می‌شوند. این مکانیسم به عنوان نرخ سرمایه در شاخص فاندینگ ریت نیز شناخته می‌شود.

شاخص فاندینگ ریت

 

نرخ سرمایه چیست؟

نرخ‌های تأمین مالی، پرداخت‌های دوره‌ای به معامله گران است که بر اساس تفاوت بین بازار‌های قرارداد دائمی و قیمت‌های لحظه‌ای طولانی یا کوتاه هستند. بنابراین، بسته به موقعیت‌های باز، معامله گران یا پرداخت می‌کنند یا بودجه دریافت می‌کنند. نرخ‌های تأمین مالی رمزنگاری از واگرایی پایدار در قیمت هر دو بازار جلوگیری می‌کند. چندین بار در روز محاسبه می‌شود – Binance Futures این کار را هر هشت ساعت انجام می‌دهد.

چگونه بر معامله گران تأثیر می‌گذارد؟

از آنجایی که محاسبات تأمین مالی میزان اهرم استفاده شده را در نظر می‌گیرد، نرخ‌های تأمین مالی ممکن است تأثیر زیادی بر سود و زیان فرد داشته باشد. با اهرم بالا، معامله‌گری که برای تأمین مالی پرداخت می‌کند ممکن است ضرر کند و حتی در بازار‌های با نوسان کم نقد شود. از سوی دیگر، جمع‌آوری بودجه می‌تواند بسیار سودآور باشد، به خصوص در بازار‌های محدود. بنابراین، معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی را برای استفاده از نرخ‌های تأمین مالی و سود حتی در بازار‌های با نوسان کم توسعه دهند. اساساً، نرخ‌های تأمین مالی برای تشویق معامله‌گران به اتخاذ موقعیت‌هایی طراحی شده‌اند که قیمت‌های قرارداد دائمی را در راستای بازار‌های نقدی نگه می‌دارند.

مقایسه نرخ‌های مالی تاریخی در پلتفرم‌های رمزارزها

در حال حاضر، هفت صرافی بزرگ قرارداد‌های دائمی ارائه می‌دهند. به طور کلی، معامله‌گران پلتفرم‌هایی را ترجیح می‌دهند که کمترین میزان سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند، زیرا می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سود و زیان داشته باشد.

چرا نرخ بودجه مهم است؟

نرخ تأمین مالی یا شاخص فاندینگ ریت در درجه اول برای وادار کردن همگرایی قیمت‌ها بین قرارداد دائمی و دارایی پایه استفاده می‌شود. برخلاف قرارداد‌های آتی سنتی، قرارداد‌های دائمی تاریخ انقضا ندارند. معامله گران می‌توانند موقعیت‌ها را تا ابد حفظ کنند، مگر اینکه منحل شوند، که باعث می‌شود معامله قرارداد‌های دائمی بسیار شبیه به معاملات نقطه‌ای باشد.
به این ترتیب، صرافی‌های کریپتو مکانیزمی ایجاد کردند تا اطمینان حاصل شود که قیمت‌های قرارداد دائمی با شاخص مطابقت دارد، که به عنوان نرخ سرمایه شناخته می‌شود.

استراتژی فاندینگ ریت

شاخص فاندینگ ریت در بایننس چگونه محاسبه می‌شود؟

نرخ سرمایه با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

  • مبلغ سرمایه = ارزش اسمی موقعیت‌ها × نرخ سرمایه
  • (ارزش اسمی موقعیت‌ها = قیمت x اندازه یک قرارداد)

لطفاً توجه داشته باشید که بایننس هیچ کارمزدی از انتقال نرخ سرمایه دریافت نمی‌کند، زیرا هزینه‌های سرمایه مستقیماً بین معامله‌گران منتقل از پیش تعیین شده، مسئول پرداخت‌های مالی در هر جهت هستند. اگر معامله گران موقعیتی نداشته باشند، مسئولیتی در قبال هیچ گونه بودجه‌ای ندارند. علاوه بر این، معامله گرانی که موقعیت‌های خود را قبل از زمان شاخص فاندینگ ریت می‌بندند، هیچ گونه وجهی را پرداخت یا دریافت نخواهند کرد.

چه چیزی نرخ‌های Funding Rates را تعیین می‌کند؟

دو جزء برای نرخ‌های سرمایه وجود دارد: نرخ بهره و حق بیمه. حق بیمه دلیل همگرایی قیمت قرارداد دائمی با قیمت دارایی پایه است.
بایننس از یک نرخ بهره ثابت استفاده می‌کند، با این فرض که نگهداری معادل نقدی سود بالاتری نسبت به معادل بیت کوین به دست می‌آورد. این تفاوت به طور پیش‌فرض ۰. ۰۳ درصد در روز تعیین شده است (۰. ۰۱ درصد در هر بازه تأمین مالی، زیرا تأمین مالی هر ۸ ساعت انجام می‌شود) و ممکن است بسته به شرایط بازار، مانند نرخ وجوه فدرال، تغییر کند.

ممکن است تفاوت قابل توجهی در قیمت بین قرارداد دائمی و قیمت مارک وجود داشته باشد. در چنین مواقعی، از یک شاخص پرمیوم برای اعمال همگرایی قیمت بین دو بازار استفاده خواهد شد.

نرخ‌های Funding Rates

مرور کلی

شاخص فاندینگ ریت کارمزدی نیست که صرافی دریافت می‌کند. نرخ تأمین مالی مکانیزمی است برای اطمینان از اینکه قیمت قرارداد آتی دائمی نزدیک به قیمت شاخص باقی می‌ماند. همه صرافی‌های مشتقات رمزنگاری از نرخ تأمین مالی در قرارداد‌های دائمی استفاده می‌کنند.
نرخ Funding rate توسط بازار تعیین می‌شود و در طول زمان تغییر می‌کند. هنگامی که funding rate مثبت است، Longs به Shorts پرداخت می‌کند. هنگامی که funding rate منفی است، Shorts به Longs پرداخت می‌کند.

سخن آخر

نرخ‌های سرمایه‌گذاری رمزنگاری نقش مهمی در بازار آتی دائمی دارد. اکثر صرافی‌های مشتقات رمزنگاری از مکانیسم نرخ تأمین مالی استفاده می‌کنند تا قیمت قرارداد را همیشه در راستای شاخص نگه دارند. این نرخ‌ها زمانی که قیمت دارایی‌ها صعودی یا نزولی می‌شوند و توسط نیرو‌های بازار تعیین می‌شوند، تغییر می‌کنند.

به‌علاوه، نرخ‌های تأمین مالی کریپتو نیز در صرافی‌ها متفاوت است – در برخی صرافی‌ها، این نرخ‌ها به‌طور مداوم بالا می‌مانند. در مقابل، سایرین مانند Binance Futures نرخ سرمایه پایینی دارند. این عمدتاً به دلیل تفاوت در ویژگی‌های پلت فرم معاملاتی در صرافی‌ها است. در مبادلاتی که امکان انتقال آرام بین بازار‌های نقدی و آتی را فراهم می‌کند، آربیتراژ برای معامله گران آسان‌تر است. بنابراین، ناکارآمدی‌ها به سرعت از بین نمی‌روند.

منابع:

  • binance
  • medium
  • blog.kraken
ممکن است شما دوست داشته باشید