صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

پلتفرم راریبل (Rarible) چیست و چه عملکردی دارد؟

پلتفرم راریبل به شما امکان می‌دهد هنر دیجیتال NFT مانند عکس، بازی و میم را ایجاد، خرید و فروش کنید. برای استفاده از Rarible، تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول اتریوم و مقداری ETH است. Rarible RARI، توکن حاکمیتی ERC-۲۰ بومی خود را در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد و قصد دارد از این توکن برای واگذاری تدریجی کنترل پلت فرم به جامعه کاربران خود استفاده کند.

  • پلتفرم راریبل Rarible

آخرین مورد اضافه شده به این پلتفرم، شاخص بازار NFT است. این شاخص از ارزش عرضه در گردش توکن به دست می‌آید. می‌تواند عملکرد و توسعه توکن را در صنعت NFT ردیابی و نشان دهد. این امر به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که در مورد انتخاب آثار هنری مردد هستند مفید است.

یکی دیگر از ویژگی‌های هیجان‌انگیز شبکه Rarible ادغام آن با اکوسیستم DeFi است که هدف آن تشویق صدور بیمه با استفاده از توکن‌های دیجیتال با پیوستن به پروژه yInsure در Yearn Finance است.

پلتفرم راریبل Rarible

  • تاریخچه راریبل

پلتفرم راریبل اولین بار در سال ۲۰۱۷ طراحی شد و به طور رسمی در اوایل سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. بنیانگذاران آن دو توسعه دهنده روسی به نام‌های الکسی فالین و الکس سالنیکوف هستند. یک تیم ۱۲ نفره از آن‌ها حمایت می‌کند، در درجه اول هنرمندان. الکسی فالین یک توسعه دهنده فول استک با چندین سال تجربه بود و در حال حاضر مدیر عامل Rarible است. او همچنین یک شرکت نرم‌افزاری Sticker. Place را تأسیس کرد که میان هنرمندان و مصرف‌کنندگانی که می‌خواهند سکه بخرند، واسطه می‌شود. این تأکید بر نمادسازی کلکسیونی‌ها بود که باعث پیدایش Rarible شد.

اگرچه الکس سالنیکوف یک متخصص مالی مشهور و استراتژیست بازار است، اما او همچنین در سال ۲۰۱۴ با ایوان استارینین بنیانگذار MarginCall بود که در آن زمان پیشرفته‌ترین صرافی از نظر فناوری بود. او همچنین در Humaniq، یک برنامه بلاک چین معروف برای جمعیت بدون بانک شرکت کرد. Rarible توسط سرمایه‌گذاران مختلف، از جمله CoinFund، یک شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چین در نیویورک پشتیبانی می‌شود. به گفته DappRadar، بازار Rarible با بیش از ۵۰۰۰۰ کاربر و بیش از ۱۴۰ میلیون دلار حجم معاملات شلوغ است.

  • بازار Rarible NFT

ارز Rarible یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم است که ایجاد، فروش و خرید حقوق مالکیت آثار هنری دیجیتال را از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تسهیل می‌کند. NFT‌ها دارایی‌های رمزنگاری بی‌نظیری هستند که برای نمایش اقلام منحصر به فرد مانند کلکسیون‌ها و آثار هنری استفاده می‌شوند. Rarible از دو استاندارد توکن NFT استفاده می‌کند: ERC-۷۲۱ که امکان ایجاد آیتم‌های منحصر به فرد یکباره را فراهم می‌کند و ERC-۱۱۵۵ که امکان ایجاد چندین نسخه از یک آیتم را فراهم می‌کند.

اگرچه پلتفرم NFT Rarible به عنوان یک عملیات متمرکز راه‌اندازی شد، سازندگان آن قصد دارند به مرور زمان آن را غیرمتمرکز کنند و در نهایت کنترل را به یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) واگذار کنند که توسط جامعه Rarible اداره خواهد شد. پلتفرم راریبل برای دستیابی به این هدف از طریق توکن حاکمیت RARI خود برنامه‌ریزی می‌کند که به کاربران حق مشارکت در مدیریت پلتفرم را می‌دهد. در سال ۲۰۲۱، راریبل اعلام کرد که بازاری را بر روی بلاک چین Flow Dapper Labs راه‌اندازی خواهد کرد که برای میزبانی برنامه‌ها و تسهیل تراکنش‌های سریع طراحی شده است.

ویژگی‌های نادر: حق امتیاز NFT و ضرب کردن

برای استفاده از بازار NFT مبتنی بر اتریوم Rarible، ابتدا باید یک کیف پول اتریوم مانند کیف پول Metamask، Argent یا Coinbase و مقداری اتر (ETH) داشته باشید. می‌توانید ETH را از طریق یک صرافی یا در پلتفرم رمزنگاری Rarible با کارت اعتباری خریداری کنید. هنگامی که کیف پول خود را ایجاد کردید، می‌توانید در بازار NFT Rarible برای خرید اقلام بگردید. این پلتفرم فروشندگان برتر و مجموعه‌های هنری NFT را نمایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد NFT‌ها را از طریق دسته‌بندی‌هایی مانند عکاسی، بازی‌ها و می‌م‌ها جستجو کنید. فروشندگان NFT می‌توانند انتخاب کنند که آیا قیمت فروش ثابتی برای دارایی خود تعیین کنند یا حراجی انجام دهند.

 

علاوه بر این، اگر هنرمند یا خالق هستید، می‌توانید از پلتفرم راریبل برای برش NFT‌های خود استفاده کنید. اگر NFT‌ها را ضرب می‌کنید، ملزم به فروش آن‌ها نیستید و فقط می‌توانید آن‌ها را روی پلتفرم قرار دهید. اولین باری که NFT می‌زنید، باید دو کارمزد بپردازید – یکی برای دادن مجوز به کیف پول خود برای تعامل با Rarible و دیگری برای «تلفن تابع mint» که فایل شما را در فایل سیستم (IPFS) و بلاک چین اتریوم قرار می‌دهد.

هر دو کارمزد شبکه هستند – قیمت تعامل با بلاک چین به راریبل تعلق نمی‌گیرد. برای این کار، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه‌های تراکنش خواهید بود، اگرچه این هزینه‌ها بسته به ازدحام شبکه متفاوت است. هنگامی که تصمیم به فروش NFT‌هایی که ایجاد کرده‌اید، می‌کنید، بازار هنر Rarible این امکان را برای شما فراهم می‌کند که حق امتیاز NFT را از فروش دریافت کنید، به این معنی که می‌توانید درصدی از قیمت فروش را نه تنها در اولین فروش NFT خود، بلکه به طور بالقوه نیز دریافت کنید. در نهایت، Rarible با OpenSea، یکی دیگر از بازار‌های NFT ادغام شده است، به این معنی که شما می‌توانید NFT‌های خود را در OpenSea مشاهده و مدیریت کنید، علاوه بر این که آن‌ها را در OpenSea برای ETH یا RARI بفروشید.

بازار Rarible NFT

RARI Token

توکن RARI که در سال ۲۰۲۱ ایجاد شد، یک توکن حکومتی ERC-۲۰ است که به دارندگانش این حق را می‌دهد که بر توسعه Rarible تأثیر بگذارند. برای مثال، دارندگان توکن RARI می‌توانند پیشنهاد‌هایی را برای تغییر کارمزد‌های معاملاتی یا افزودن ویژگی‌های جدید ارسال کرده و به آن رأی دهند.

Rarible چگونه کار می‌کند؟

Rarible بازاری است که هدف آن پیوند دادن فروشندگان (معمولاً سازندگان محتوا مانند هنرمندان دیجیتال، سازندگان مدل یا سازندگان می‌م) با خریدارانی است که می‌توانند قطعاتی را که می‌خواهند خریداری کنند، انتخاب کنند. برای تبدیل کار خود به NFT، سازندگان ابتدا باید یک توکن را با استفاده از نرم‌افزار Rarible «ضربه» کنند. برای انجام این کار، آن‌ها فرمی را در وب‌سایت پر می‌کنند و تصویر و سایر داده‌های خود را، مانند قیمت فهرست، که نشان‌دهنده کارشان است، پیوست می‌کنند.

پلتفرم Rarible سپس یک توکن جدید در بلاک چین اتریوم ایجاد می‌کند. مشابه دیگر توکن‌های موجود در اتریوم، NFT را می‌توان با استفاده از نرم‌افزار Rarible بین کیف پول‌ها منتقل کرد. Rarible از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند تا تاریخچه کامل صاحبان و تراکنش‌های آن را در کد NFT جاسازی کند. نکته قابل توجه، زمانی که یک تراکنش انجام می‌شود، خریدار و فروشنده باید هزینه‌های تراکنش را که به شبکه راریبل می‌رود، بپردازند.

پرداخت‌ های حق امتیاز

یکی از ویژگی‌های جالب NFT‌ها، توانایی برنامه‌ریزی حق امتیاز یا حقوق جریان‌های نقدی آتی در این دارایی‌ها است. این بدان معناست که سازندگان در Rarible می‌توانند درصدی از فروش‌های آینده را تعیین کرده و با صدور یک توکن، آن‌ها را به طور خودکار جمع‌آوری کنند. این یکی از ویژگی‌های اصلی است که سازندگان را به سمت این فناوری می‌کشد، زیرا برخلاف پلتفرم‌های محتوای سنتی، NFT‌ها را می‌توان برای پرداخت فوری حق امتیاز طراحی کرد.
به عنوان مثال، اگر یک اثر هنری دیجیتال ۱۰٪ حق امتیاز را درج کند، خالق ۱۰٪ از فروش بعدی آن هنر را دریافت می‌کند.

  • توکن RARI و DAO چیست؟

هدف Rarible تبدیل شدن به یک DAO، یک سیستم مبتنی بر نرم‌افزار است که توسط کاربرانش کنترل می‌شود و توسط بلاکچین توانمند می‌شود. یک DAO از فناوری بلاک چین مانند برنامه‌ها و کد‌ها برای اطمینان از شفافیت و عدم تمرکز بر روی پلت فرم استفاده می‌کند. بنابراین، یک جزء کلیدی، برنامه است.

اینجاست که RARI وارد عمل می‌شود، به‌عنوان نشانه حکومت‌داری Rarible که توسط آن Rarible DAO می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌ها تأثیر بگذارد و هر گونه مشارکتی را تشویق کند. Rarible DAO را می‌توان به عنوان سازمانی تعریف کرد که در آن تمام تصمیم‌گیری‌ها بر عهده کاربران پلتفرم است. توکن RARI که به کاربران فعال داده می‌شود، به‌عنوان یک ابزار حاکمیتی عمل می‌کند و جمع‌آوران و سازندگان را قادر می‌سازد تا در مورد ارتقا‌های متعدد رأی دهند و تصمیم بگیرند که چگونه پلتفرم باید تکامل یابد.
این امر باعث می‌شود که راهبری پلتفرم Rarible مستقیماً به فعال‌ترین کاربران آن وابسته باشد و Rarible را به عنوان یک کالای عمومی که توسط جامعه آن اداره می‌شود، قرار دهد.

هدف توکن RARI

RARI همچنین برای جذب کاربران بازار و تشویق معامله‌گران NFT در پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استخراج نقدینگی در بازار نامیده می‌شود. کاربران توکن‌های RARI را با خرید یا فروش در بازار راریبل به دست می‌آورند، زیرا هدف این است که به Rarible DAO خودمختاری بدهند. علاوه بر این، مکانیسم توزیع RARI کاربران را تشویق می‌کند تا NFT‌های خود را در خود پلتفرم Rarible فهرست کنند.

با این حال، هدف اصلی DAO این است که اطمینان حاصل شود که کاربران پلتفرم مسئول تصمیم‌گیری هستند. در مورد راریبل، نشانه حاکمیت RARI اساس است. از این نظر، دارندگان توکن RARI آینده Rarible را در فضای NFT شکل خواهند داد.

 

  • سخن آخر

ارز Rarible یکی از محبوب‌ترین بازار‌های NFT است. این بازار با توکن ERC-۲۰ RARI به عنوان اولین بازار NFT متعلق به جامعه تعیین شده است. با توجه به اینکه توانایی آن در نوآوری با NFT‌های اعلام شده DeFi، مالکیت کسری NFT و شاخص‌های آن نشان داده شده است، مزیت حرکت اول راریبل در زیرمجموعه DeFi NFT، انتخاب درستی است.

منابع:

  • gemini
  • learn.bybit
  • kraken
ممکن است شما دوست داشته باشید