صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

مدل انباشت به جریان چیست و چگونه کار می کند؟

انباشت به جریان (S2F) معیاری از عرضه جدید یک دارایی است که در طول زمان نسبت به عرضه موجود ایجاد می‌شود. این نسبت را می‌توان به روش‌های مختلفی بیان کرد، از جمله درصدی از عرضه که سالانه اضافه می‌شود، یا تعداد سال‌هایی که عرضه با نرخ فعلی تولید دو برابر می‌شود. سهام به جریان یک معیار رایج در بازار‌های بیت کوین است. با افزایش عرضه، سهام به جریان بیت کوین به طور نامحدودی کاهش می‌یابد و نصف شدن بیت کوین، نرخ تولید را به صورت پلکانی هر چهار سال یکبار کاهش می‌دهد.

مدل انباشت به جریان

در حال حاضر، بیت کوین نسبت سهام به جریان مشابهی با طلا دارد. با این حال، نسبت بیت کوین در سال‌های آینده به طور مداوم کاهش می‌یابد، در حالی که نسبت طلا کاهش می‌یابد. نسبت سهام به جریان بیت کوین نیز در هر مقطع زمانی بسیار قابل پیش‌بینی‌تر و دقیق‌تر است.

مدل انباشت به جریان

 

آیا مدل S2F می‌تواند برای سکه دیگری اعمال شود؟

یکی دیگر از ارز‌های دیجیتال مدل انباشت به جریان، ویژگی‌های عرضه، مدل‌های درآمد پلتفرم‌ها و سایر عوامل متمایز را حفظ می‌کند. بنابراین، پاسخ ساده به این سؤال «نه» است. تغییرات متغیر‌ها منجر به رویکرد متفاوت ارزیابی دارایی‌ها شد. خوب است بدانید که مدل S2F تنها راه برای یافتن راه نیست، سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند بازار کل، معادله مبادله، ارزش‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری شده به‌عنوان شبکه، ارزش‌گذاری هزینه تولید و سایر تئوری‌ها را برای ارزیابی ارز‌های رمزپایه بررسی کنند. ارزش‌ها نیز اطلاعات بیشتر در مورد این نظریه‌ها را می‌توانید اینجا بخوانید.

انباشت به جریان و بیت کوین

افزایش عرضه سالانه بیت کوین تقریباً ۱. ۷٪ در سال ۲۰۲۱ است که کمی بالاتر از نرخ طلا ۱. ۶٪ است. برخلاف طلا، نرخ افزایش بیت کوین برای همیشه کاهش می‌یابد و در نهایت با رسیدن به سقف سخت بیت کوین ۲۱ میلیون بیت کوین، به صفر می‌رسد.

در کوتاه مدت، عرضه جدید بیت کوین از یارانه‌های بلوکی بسیار سازگار است، بنابراین نرخ نسبی افزایش عرضه به دلیل افزایش عرضه موجود به کندی کاهش می‌یابد. علاوه بر این، یارانه بلوک هر ۴ سال به نصف کاهش می‌یابد و میزان بیت کوین جدیدی که در حال ایجاد است به شدت کاهش می‌یابد.

عرضه جدید بیت کوین در نتیجه تغییرات قیمت تغییر نمی‌کند. با افزایش قیمت بیت کوین، منابع بیشتری به استخراج ارز اختصاص داده می‌شود. با این حال، شبکه بیت کوین دشواری استخراج بلوک‌های جدید را تنظیم می‌کند و تضمین می‌کند که نرخ عرضه جدید ثابت است.

قیمت بیت کوین

مدل انباشت به جریان که با هدف پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین انجام می‌شوند، عموماً قیمت هدفی دارند که یک عامل نمایی از انباشت به جریان بیت‌کوین است. این منجر به اهداف قیمتی می‌شود که نشان دهنده بازدهی بسیار بالاتر از آنچه سرمایه‌گذاران می‌توانند از سرمایه‌گذاری‌های معمولی انتظار داشته باشند، می‌شود. کل بازار این مدل‌ها را نپذیرفته است. اگر این کار را انجام می‌دادند، سرمایه‌گذاری به میزان قابل توجهی در بیت کوین انجام می‌شد و قیمت به گونه‌ای افزایش می‌یافت که پیش‌بینی‌های انباشت به جریان بازدهی مشابهی با سایر سرمایه‌گذاری‌ها داشت.

اگرچه مدل انباشت به جریان می‌تواند به خوبی با قیمت‌های تاریخی بیت کوین مطابقت داشته باشد، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند انتظار داشته باشند که به عنوان یک شاخص واحد برای قیمت‌های آینده عمل کند. با این حال، این مدل یک معیار استاندارد از کمبود را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای مقایسه بیت کوین با سایر دارایی‌های کمیاب استفاده شود. علاوه بر این، این مدل ثبات شدید سیاست پولی بیت کوین را نشان می‌دهد.

مدل انباشت به جریان

مدل انباشت به جریان یک متریک است که معمولاً به آن ارجاع می‌شود که عرضه جدید دارایی در حال ایجاد را نسبت به عرضه موجود نشان می‌دهد. این نسبت عموماً به صورت افزایش سالانه مبتنی بر درصد در عرضه یا تعداد سال‌های مورد نیاز برای دو برابر شدن عرضه بر اساس نرخ تولید فعلی بیان می‌شود.

این مدل بیشتر مربوط به دارایی‌هایی است که بیشتر ارزش خود را از کمبود به دست می‌آورند. بازار‌های طلا برای تعیین ارزش بازار منصفانه آن به انباشت به جریان موجودی دارایی متکی هستند.

بنابراین اکنون که این دو معیار را داریم، می‌توانیم به راحتی نسبت انباشت به جریان را محاسبه کنیم. با این حال، معنای اساسی در پشت این چیست؟ بنابراین اساساً این مدل به نشان دادن مقدار عرضه به بازار در هر سال با توجه به یک منبع نسبت به کل عرضه کمک می‌کند. بنابراین، هر چه نسبت موجودی به جریان بیشتر باشد، عرضه جدید کمتری نسبت به کل عرضه وارد بازار می‌شود. و البته، دارایی با نسبت سهام به جریان بالاتر، از نظر تئوری، ارزش نگهداری قوی‌تری در بلندمدت خواهد داشت.

در مقایسه با کالا‌های مصرفی و کالا‌های صنعتی. این نوع محصولات عموماً نسبت سهام به جریان کمتری دارند. دلیل اصلی این امر این است که ارزش از تخریب یا مصرف ناشی می‌شود، بنابراین همیشه موجودی باقیمانده برای پوشش خواسته‌ها وجود دارد. بنابراین این منابع به عنوان دارایی ارزش بالایی ندارند و به عنوان دارایی سرمایه‌گذاری ضعیف عمل می‌کنند. با این حال، در برخی موارد، اگر پیش‌بینی کمبود در آینده وجود داشته باشد، قیمت می‌تواند به سرعت افزایش یابد، اما در غیر این صورت، تولید باید بتواند ادامه یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که کمبود یک منبع دقیقاً به معنای ارزشمند بودن آن نیست. نسبت موجودی به جریان کمک می‌کند تا فقط نشان دهد که یک منبع ارزشمند است زیرا تولید سالانه در مقایسه با موجودی موجود نسبتاً کوچک و ثابت است.

قیمت بیت کوین

آیا بیت کوین نسبت انباشت به جریان دارد؟

البته، اگر بدانید بیت کوین چگونه کار می‌کند، می‌دانید که بیت کوین نسبت انباشت به جریان (S۲F) نیز دارد. مدل Stock to Flow اساساً با بیت کوین به عنوان یک کالا مانند طلا یا نقره برخورد می‌کند. مانند طلا و نقره، بیت کوین با توجه به کمبود و جریان کم آن کاملاً به همان روش عمل می‌کند.

اکنون با نگاهی به اجزای این مدل، بیت کوین را می‌توان به عنوان یک منبع دیجیتال کمیاب دید که می‌تواند ارزش خود را در بلندمدت حفظ کند. علاوه بر این، از آنجایی که نسبت انباشت به جریان آن به طور مداوم کاهش می‌یابد، قیمت بیت کوین می‌تواند در طول زمان افزایش قابل توجهی داشته باشد.

انباشت به جریان و قیمت دارایی

محاسبه ارزش بازار منصفانه برای دارایی‌هایی که جریان نقدی ندارند یک شکل منحصر به فرد از تجزیه و تحلیل است. اگر عرضه دارایی نسبتاً قابل پیش‌بینی باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند قیمت تعادلی آتی را بر اساس تقاضا تخمین بزنند. با این حال، قیمت خود دارایی نیز می‌تواند بر عرضه جدید دارایی تأثیر بگذارد و محاسبات را مختل کند.

به عنوان مثال، قیمت هر اونس طلا تقریباً ۲۰۰۰ دلار است. با این قیمت، شرکت‌های زیادی وجود دارند که عملیات استخراج طلای سودآور را انجام می‌دهند که به استخراج طلای جدید و افزودن به عرضه ادامه خواهند داد. اگر قیمت طلا به ۱۰۰۰۰ دلار در هر اونس افزایش یابد، سود حاصل از استخراج طلا به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. این امر انگیزه‌هایی برای شرکت‌های موجود ایجاد می‌کند تا طلا را با سرعت بیشتری استخراج کنند و شرکت‌های جدید عملیات استخراج را آغاز کنند. افزایش انرژی اختصاص داده شده به استخراج طلا، عرضه را افزایش می‌دهد که منجر به کاهش قیمت تعادل می‌شود.

توانایی بازار‌ها برای تنظیم عرضه بر اساس قیمت دارایی، اثر تثبیت‌کننده‌ای بر قیمت لحظه‌ای دارایی خواهد داشت. این امر افزایش سریع قیمت را دشوار می‌کند، زیرا در درازمدت عرضه دارایی می‌تواند به شدت افزایش یابد و عرضه جدید بخشی از تقاضای جدید را تأمین کند.

سخن آخر

به طور خلاصه، مدل Stock-to-Flow (F2S) یک مکانیسم نظری برای تعیین کمیت ارزش بیت کوین با تلاش برای تصمیم‌گیری‌های تجاری ساختار یافته‌تر است. با تمرکز بر ماهیت عرضه بیت کوین در محدودیت‌های سخت آن و نصف شدن رویداد‌ها، ارزش واقعی بازار ثابت مانده است، این مفهوم اعتبار بخشیده و آن را مورد توجه خریداران ارز‌های دیجیتال در سراسر جهان قرار می‌دهد.

حالا درست مثل هر مدلی، ایرادات و معایب خودش را دارد، هر مدلی بی‌نقص نیست. هر مدلی به اندازه فرضیات شما خوب است. بنابراین قبل از اینکه تصمیم به سرمایه‌گذاری داشته باشید، حتماً همیشه تحقیقات خود را انجام دهید.

منابع:

ممکن است شما دوست داشته باشید