صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

کریپتوپانکس چیست؟

توکن کریپتوپانکس یکی از اولین پروژه‌های توکن غیرقابل تعویض است که بر روی بلاک چین اتریوم توسعه یافته است. این پروژه شامل ۱۰۰۰۰ پرتره پیکسلی ۲۴×۲۴ الگوریتمی است که دارای ویژگی‌های تصادفی مانند فردی است که کلاه بر سر دارد یا پیپ می‌کشد. در حالی که در ابتدا می‌توانستید یک CryptoPunk را به‌طور رایگان (به غیر از هزینه انتقال) خریداری کنید، کمیاب بودن پرتره‌های دیجیتال و افزایش تقاضا برای NFT باعث افزایش سرسام‌آور قیمت آن شده است.

توکن کریپتوپانکس چگونه آغاز شد؟

CryptoPunks توسط Larva Labs ایجاد شد، یک تیم توسعه دو نفره که بر روی انواع پروژه‌ها از بازی‌های موبایل و ابزار‌های کاربردی گرفته تا زیرساخت‌های وب تا طراحی دیجیتال و هنر کار می‌کند. این تیم با الهام از صحنه پانک لندن و فیلم‌ها و رمان‌های سایبرپانک، یک شخصیت‌پردازی پیکسل‌شده را توسعه دادند.

آن‌ها ۱۰۰۰۰ کاراکتر منحصربفرد تولید کردند و آن‌ها را در بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۷ میزبانی کردند. هر کسی که علاقه‌مند باشد می‌تواند توکن کریپتوپانکس را به صورت رایگان درخواست کند. آن‌ها فقط باید هزینه گاز را برای پوشش انرژی محاسباتی بپردازند که قبل از شروع NFT و DeFi بسیار کمتر بود.

توکن کریپتوپانکس

چه چیزی CryptoPunks را خاص می‌کند؟

چند چیز وجود دارد که CryptoPunks را به عنوان یک پروژه خاص می‌کند. اول از همه، این یکی از اولین پروژه‌های NFT در بلاک چین اتریوم است. ماه‌ها قبل از راه‌اندازی CryptoKitties، یک بازی پرطرفدار بلاک‌چین/پروژه NFT برای پرورش گربه آغاز شد. یکی از اولین پروژه‌ها در نوع خود بودن به آن ارزش می‌بخشد.

دوم، تنها ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک وجود خواهد داشت. این باعث کمبود در بین مجموعه‌داران می‌شود.
برخی از تصویر‌های توکن کریپتوپانکس ممکن است بر اساس ویژگی‌هایشان (یا فقدان آن‌ها) ارزشمندتر از بقیه باشند.

یک CryptoPunk با چندین ویژگی کمیاب می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد. اما نادر بودن تنها عامل ارزش یک کریپتوپانک نیست. برخی از تصویر‌ها صرفاً به این دلیل است که یک کلکسیونر ظاهر را دوست دارد.

نحوه خرید CryptoPunks NFT

قبل از خرید NFT در بازار NFT، باید یک کیف پول رمزنگاری مانند MetaMask راه‌اندازی کنید. کیف پول شما یک آدرس منحصر به فرد در بلاک چین است که هر کسی می‌تواند محتویات آن را ببیند، اما فقط شما می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

هنگامی که کیف پول خود را ایجاد کردید، به مقداری اتر (CRYPTO: ETH) نیاز دارید. می‌توانید توکن کریپتوپانکس را از طریق سرویس ارائه شده توسط کیف پول خریداری کنید یا اتری که قبلاً در صرافی مانند Coinbase (NASDAQ) : COINدارید را به آدرس کیف پول خود ارسال کنید.
اطمینان حاصل کنید که کیف پول خود را طوری تنظیم کرده‌اید که با مرورگر وب خود با استفاده از پسوند آن کار کند.

با در دست داشتن اتر، به اصطلاح، آماده خرید یک توکن کریپتوپانکس هستید. می‌توانید کریپتوپانک‌های فروش را در وب‌سایت آزمایشگاه لارو مشاهده کنید. وقتی کریپتوپانکی را پیدا کردید که می‌خواهید بخرید، روی آن کلیک کنید و سپس روی دکمه خرید در صفحه آن کلیک کنید. مرورگر شما از شما می‌خواهد که کیف پول خود را متصل کرده و تراکنش را تأیید کنید.

پس از تأیید تراکنش، اتر به حساب فروشنده می‌رود و NFT را در کیف پول خود خواهید دید.

آینده ارز CryptoPunks چگونه است؟

CryptoPunks از رونق اقلام کلکسیونر در طول همه‌گیری COVID-۱۹ همراه با افزایش علاقه به ارز‌های دیجیتال و سایر پروژه‌های بلاک چین سود برد. این یک طوفان عالی برای بالا بردن قیمت‌ها بود.

در نهایت، قیمت توکن کریپتوپانکس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. با ثابت بودن عرضه، سؤالی که سرمایه‌گذاران NFT باید از خود بپرسند این است که آیا فکر می‌کنند تقاضا همچنان افزایش می‌یابد یا به اوج خود رسیده‌ایم؟

این امکان وجود دارد که کریپتوپانک‌ها از اقلام نسبتاً حاشیه‌ای کلکسیونر‌ها به آثار هنری رایج تبدیل شوند، زیرا چندین مورد در حراجی کریستیز و ساتبیز به حراج گذاشته شده‌اند. این می‌تواند پیشنهاد‌دهندگان جدیدی را برای NFTهای محبوب به ارمغان بیاورد. اما به نظر می‌رسد که علاقه‌مندان به پروژه فناوری/هنر از قبل در مورد آن می‌دانند.

به عبارت دیگر، ممکن است از قبل به اوج تقاضا برای NFTها رسیده باشیم. با این اوصاف، هنوز هم ممکن است کریپتوپانک‌های منفرد با ویژگی‌های مطلوب، قیمت خود را حفظ کنند یا افزایش دهند، حتی اگر بازار کلی به اندازه خود ارزشمند نباشد.

ارز CryptoPunks

چرا کریپتوپانک‌ها اینقدر گران هستند و ارزش زیادی دارند؟

با گذشت زمان، CryptoPunks به عنوان یک سرمایه‌گذاری و یک نماد خوب شناخته شده است.
افراد در جامعه NFT تمایل دارند که صاحبان کریپتوپانک‌ها را سازنده و رویایی ببینند. درست یا نادرست، آن‌ها به عنوان افرادی در نظر گرفته می‌شوند که پیش‌بینی کردند NFTها به کجا ‌می‌روند و جلوتر از منحنی قرار گرفتند.

علاوه بر این، با توجه به تاریخچه آن‌ها و نحوه رشد و توسعه آن‌ها از روز‌های اولیه در کنار بلاک چین اتریوم، برخی استدلال می‌کنند که داشتن پانک مانند شرط‌بندی روی اهمیت NFTها و بلاک چین اتریوم است. حامیان اولیه پانکس، در بیشتر موارد، این پروژه را شانسی می‌پنداشتند.
به طور خلاصه، این پروژه به دلیل اهمیت تاریخی و شیوه‌ای که در آن اعتقاد به اتریوم را نشان می‌دهد، بسیار ارزشمند است.

اما نسبت ارزش اجتماعی به مالی هرچه باشد، افراد مشهور، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری انبوه به مسابقه کریپتوپانک‌ها پیوسته‌اند. و وقتی همه چیز گفته می‌شود و انجام می‌شود، به سختی می‌توان پروژه‌ای را که کلکسیونر‌ها را تقریباً یک شبه به میلیونر تبدیل کرد، نادیده گرفت. این مجموعه به دلیل موفقیتی که کلکسیونر‌های اولیه توانستند به دست آورند، همچنان ارزشمند است.

۱۰ نکته که باید در مورد کریپتوپانک‌ها، NFTهای اصلی بدانید:

۱. CryptoPunks به عنوان یک آزمایش شروع شد

در سال ۲۰۱۷، مت هال و جان واتکینسون، بنیانگذاران شرکت نرم‌افزاری Larva Labs مستقر در نیویورک، یک برنامه نرم‌افزاری ایجاد کردند که هزاران شخصیت متفاوت و عجیب و غریب را تولید می‌کرد. در ابتدا، آن‌ها فکر کردند که ممکن است ساخت یک برنامه یا بازی تلفن هوشمند را داشته باشند. چیزی که آن‌ها در نهایت به آن دست یافتند، یک مدل تغییر پارادایم برای بازار هنر دیجیتال و چالشی برای خود مفهوم «مالکیت» بود.

۲. Larva Labs CryptoPunks را در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ راه‌اندازی کرد

توکن کریپتوپانکس از تصاویر هنری پیکسلی ۲۴x۲۴ از افراد نامتناسب و غیرعادی است. دقیقاً ۱۰۰۰۰ مورد از آن‌ها وجود دارد که هر کدام دارای شخصیت ظاهری و ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌های متمایز و تصادفی هستند.

هر Larva Labs Punk، به لطف ویژگی‌های متمایز و تصادفی تولید شده، از عینک گرفته تا کلاهک و هودی، شخصیت خاص خود را دارد.

۳. هر کس می‌تواند هر یک از کریپتوپانک‌ها را مشاهده کند

یک تصویر ترکیبی از تمام ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک در وب سایت Larva Labs وجود دارد. هر کسی می‌تواند یک کپی از فایل تصویری را در حافظه یا هارد دیسک خود ذخیره کند. هر پانک همچنین صفحه مخصوص به خود را دارد که ویژگی‌های خاص و تاریخچه کامل تراکنش‌های آن را شرح می‌دهد.

۴. فقط یک نفر می‌تواند رسما صاحب کریپتوپانک شود

مالکیت رسمی هر اثر، با کدی که توسط یکی از طرفداران نوشته شده است، در قراردادی بر روی بلاک‌چین اتریوم که برای عموم قابل دسترسی است، مشخص شده است.

۵. مجموعه ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک قطعی و غیرقابل تغییر است

مطابق با ماهیت بلاک چین، زمانی که پروژه راه‌اندازی شد، Larva Labs نمی‌توانست سری موجود را تغییر دهد‌. سازندگان هر اثر را به‌عنوان تکه‌های هنری مولد در نظر می‌گیرند، در حالی که اجازه می‌دهند که کل پروژه به عنوان یک قطعه مفهومی بزرگ‌تر در نظر گرفته شود.

اولین پانک‌ها به صورت رایگان داده شدند

اولین پانک‌ها

جالب اینجاست که‌ایده محبوب‌ترین پروژه NFT جهان به عنوان یک آزمایش آغاز شد. در سال ۲۰۱۷، مت هال و جان واتکینسون، بنیانگذاران Larva Labs، یک برنامه نرم‌افزاری توسعه دادند که هزاران تصویر پیکسلی مختلف از افراد ناسازگار ایجاد می‌کرد.

ایده استفاده از این برنامه و آواتار‌ها در یک برنامه یا بازی گوشی هوشمند بود. اما آن‌ها نمی‌دانستند که پروژه کوچک آن‌ها در صنعت عظیم NFT که امروز می‌شناسیم، پیشگام خواهد بود.

پس از آن، مجموعه‌ای از ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک در زمانی که استاندارد توکن ERC-۷۲۱ حتی چیزی نبود، روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد. CryptoPunks در ابتدا به صورت رایگان منتشر شد و هر دارنده کیف پول اتریوم به مجموعه NFT دسترسی داشت. مدت کوتاهی پس از آن، ۹۰۰۰ پانک موجود ربوده شدند و بقیه را به توسعه‌دهندگان واگذار کردند.

به سرعت تا سال ۲۰۲۰، بازار NFT منفجر شد. تقاضا برای تصاویر دیجیتال با حقوق مالکیت بر روی بلاک چین افزایش یافت و کریپتوپانک‌ها به بیشترین تقاضا تبدیل شدند.

سخن آخر

برخلاف CryptoKitties که دارای عناصر گیمیفیکیشن است، هر پانک فردی چیزی بیش از یک تصویر ساده نیست. شما هنوز هم می‌توانید محبوبیت گسترده آن‌ها را با تعداد پروژه‌هایی که مستقیماً از کریپتوپانکس الهام گرفته‌اند مشاهده کنید.

منابع:

  • cryptopotato
  • nftnow
  • christies
  • fool
ممکن است شما دوست داشته باشید