صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

شبکه دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین DOGE در گروه آلت کوین ها است که با تکنولوژی بلاک چین کار می‌کند؛ و بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع شده دیجیتالی است که اطلاعات همه تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند. همه کسانی که مسئول نگهداری و امنیت شبکه هستند (ماینرها)، رونوشت‌هایی مشابه از دفتر کل، که مادام در حال به‌روز شدن است، را نزد خود نگه می‌دارد. اگر با ساختار شبکه‌های رمز ارزی بلاک چینی آشنایی داشته باشید، باید بدانید که دوج کوین غیر متمرکز است، به این معنا که یک سرور مرکزی وجود نداشته و بکه از تعداد زیادی کامپیوتر تحت عنوان نود یا گره تشکیل می‌شود. همه آن‌ها نسخه‌ای از پایگاه داده (رونوشت‌هایی مشابه از دفتر کل) یا همان بلاک چین را نگهداری می‌کنند.

دوج کوین

شبکه دوج کوین DogeCoin همانند دیگر سیستم‌های رمز ارزی مشابه،از رمزنگاری برای حفظ امنیت شبکه استفاده می‌کند. ماینرهای شبکه برای حل مساله پیچیده ریاضی از توان پردازشی کامپیوتر استفاده می‌کنند تا بتوانند تراکنش‌ها را پردازش و آن‌ها را روی بلاک چین ذخیره کنند. به این کار اثبات کار (PoW) می‌گویند. ماینرها در ازای خدماتی که برای شبکه انجام می‌دهند، ارز دیجیتال DOGE پاداش می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند مثل هر رمز ارز دیگری آن را خرج کرده یا نزد خود نگه دارند.

دوج کوین

برای مقایسه، دوج کوین از بیت کوین سریع‌تر استخراج می‌شود، در نتیجه سرعت پردازش تراکنش‌ها در آن بالاتر است. برای شکل گرفتن یک بلاک جدید در شبکه بیت کوین ده دقیقه وقت لازم است، ولی این مقدار در دوج کوین یک دقیقه است. پاداش ماینرها برای ایجاد هر بلاک، 10 هزار واحد دوج کوین است.

دوج کوین چطور استخراج می‌شود؟

بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است. در اینجا دیتا (در شبکه ارزهای دیجیتال دیتا همان تراکنش‌ها هستند)، در قالب یک سری بلاک دسته‌بندی می‌شود. هر مجموعه داده (تعدادی تراکنش)، در یک بلاک قرار گرفته و سپس به دیتابیس اضافه خواهد شد. بین بلاک‌های متوالی ارتباط وجود دارد و آن‌ها به یکدیگر مرتبط هستند. به همین دلیل این تکنولوژی، BlockChain (زنجیره بلاکی) نام گرفته است. همین اتصال سبب شده بعد از نوشتن داده در بلاک چین، دیگر نتوان آن را عوض کرد. به خاطر وابسته بودن بلاک‌ها به یکدیگر، با یک تغییر کوچک، کل ساختار پایگاه داده بهم می‌ریزد.

به واسطه فرآیند هشینگ، قطعه‌های داده در دیتابیس دوج کوین یا هر رمز ارز مبتنی بر بلاک چین دیگر به هم وصل می‌شوند. هشینگ به زبان ساده، ورود یک تکه داده به یک تابع ریاضی و ایجاد یک خروجی از آن است. تابع هش یک تابع ریاضی است که به ازای دریافت ورودی، یک خروجی به نام “هش” تولید می‌کند. برای تولید یه بلاک، ماینرها تعدادی از تراکنش‌های معلق (بر اساس اولویت‌هایی همچون کارمزد و حجمی که می‌توان داخل یک بلاک قرار داد) را انتخاب کرده و به همراه برخی از اطلاعات دیگر، درون تابع هش قرار می‌دهند تا یک هش متناسب با پروتکل شبکه تولید شود. مقدار تولید شده، به عنوان بخشی از محتوای بلاک بعدی استفاده خواهد شد. در نتیجه، هر بلاک دیتا در بلاک چین، متشکل از تعدادی تراکنش و همچنین هش بلاک قبلی است.

یافتن یک Hash متناسب با پروتکل شبکه، به قدرت پردازشی زیادی نیاز دارد. هر ماینری که بتواند زودتر از بقیه هش مناسب را پیدا کند، جایزه (10 هزار DOGE) را دریافت خواهد کرد. زمان انتظار برای انجام یک تراکنش در شبکه دوج کوین، در مقایسه با لایت کوین و مخصوصا بیت کوین پایین‌تر است؛ در شبکه لایت کوین و بیت کوین ساخت یک بلاک (متوسط زمان تایید تراکنش) به ترتیب 2.5 دقیقه و 10 دقیقه زمان نیاز دارد، اما این زمان در دوج کوین به یک دقیقه کاهش پیدا کرده است. این یکی از دلایلی است که DogeCoin را به پلتفرمی ایده‌آل برای پرداخت کمک‌های مالی تبدیل می‌کند.

دوج کوین چه تفاوتی با سایر ارزهای دیجیتال دارد؟

با اینکه دوج کوین (Dogecoin) از بلاکچین لایت کوین مشتق شده و خودِ بلاکچین لایت کوین نیز با اعمال اصلاحاتی در منبع کد بیت کوین ساخته شده است، اما DOGE تفاوت‌های بسیاری با این دو ارز دیجیتال دارد. دوج کوین از اصول عملیاتی رایج ارزهای دیجیتال مانند شبکه کاملاً غیرمتمرکز، الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) و روش‌های پردازش تراکنش برخوردار است. تفاوت اصلی دوج کوین با سایر ارزهای دیجیتال در ادامه مطرح شده است:

استخراج دوج کوین
 • استفاده از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) به جای استفاده از استاندارد SHA-256، استخراج دوج کوین را به فرآیندی آسان تبدیل کرده است، به نحوی که برای استخراج آن نیازی به استفاده از تجهیزات پیچیده نیست.
 • در ابتدا قرار بود که عرضه دوج کوین 100 میلیارد باشد اما پس از مدتی سازندگان پروژه تصمیم گرفتند که عرضه به صورت بی‌نهایت باشد.
 • کارمزد تراکنش دوج کوین در مقایسه با کارمزد سایر شبکه‌ها بسیار کم است. مبلغ کارمزد دوج کوین (Dogecoin) معمولا بیشتر از 0.01 دلار نیست، در حالی که مبلغ کارمزد بیت کوین بعضاً به بیش از 10 دلار هم می‌رسد.
 • سرعت پردازش تراکنش به واسطه کاهش زمان استخراج هر بلاک بالا است.
 • قیمت کم دوج کوین موجب شده که افراد بتوانند صرف نظر از مقدار سرمایه‌ای که دارند، این ارز دیجیتال را خریداری کنند.
 • دوج کوین (Dogecoin) یک اپلیکیشن کاربردی است: کاربران شبکه از آن برای پرداخت اینترنتی کالا و خدمات مختلف استفاده می‌کنند و استفاده از دوج کوین حتی در کشورهایی که بیت کوین ممنوع است، منع قانونی ندارد.
 • استخراج دوج کوین در مقایسه با استخراج بیت کوین هزینه زیادی ندارد و بدون استفاده از تجهیزات پیچیده و گران‌قیمت قابل استخراج است.

علی‌رغم اینکه بسیاری دوج کوین را دقیقاً کپی شبکه لایت کوین می‌دانند، اما از لحاظ فنی تفاوت زیادی با سایر ارزهای دیجیتال دارد.

 • زمان استخراج بلاک دوج کوین 1 دقیقه است، در حالی که برای لایت کوین دو و نیم دقیقه است.
 • مدت‌زمان تأیید تراکنش دوج کوین 6 دقیقه است، در حالی که این مدت برای لایت کوین حدود 15 دقیقه است.
 • گاهی اوقات پاداش بلاک دوج کوین به صورت رندوم و تصادفی محاسبه می‌شود و ثابت نیست. از سال 2014 تا به حال پاداش بلاک آن 100 هزار کوین است که درصدی از کارمزد تراکنش نیز به آن اضافه می‌شود.
 • مزایای دوج کوین (Dogecoin)

بررسی مزایا و معایب دوج کوین می‌تواند در تحلیل تکنیکال دوج کوین تأثیرگذار باشد. دوج کوین (Dogecoin) نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ابزار پرداخت بهتری محسوب می‌شود. مثلاً در مقایسه با بیت کوین که هدف اصلی آن تبدیل شدن به یک روش پرداخت است، بهتر عمل می‌کند. دوج کوین یک روش عالی برای پرداخت‌های آنلاین نیز به شمار می‌آید. مزایای دیگری که دوج کوین را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز می‌سازد به این شرح است:

 • دوج کوین مناسب آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که فاقد سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال گران‌‌قیمت هستند. دوج کوین می‌تواند تازه‌واردان را با بازار ارزهای دیجیتال آشنا سازد و تجربیات لازم را در اختیار آنان قرار دهد.
 • تراکنش‌های دوج کوین سرعت بالایی دارد و هزینه کارمزد آن کم است.
 • جامعه دوج کوین بسیار فعال است. ارزهای دیجیتال در ابتدا جدی گرفته نمی‌شد، اما این بازار به تدریج محبوب شد. بازار ارزهای دیجیتال کم‌کم باثبات شد و رشد کرد و در این میان افراد مشهوری مانند ایلان ماسک طرفداری خود را از این بازار اعلام کردند.
 • دوج کوین در میان رتبه‌بندی 50 رمزارز برتر بر حسب ارزش بازار قرار دارد و این جایگاه نمایانگر ثبات بالا و اعتبار یک رمزارز است.
 • دوج کوین برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال در زمینه مقیاس ‌پذیری مشکلی ندارد.
 • سرعت تراکنش دوج‌ کوین بسیار بالا و نرخ کارمزد آن بسیار پایین است.
 • بسیاری از صرافی‌ها و پلتفرم‌های آنلاین از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند.
خرید و فروش ارز دیجیتال

یکی از مزیت‌های اصلی دوج کوین امنیت بالای آن است. بی‌شک سیستم‌های غیر متمرکز امنیت بالاتری نسبت به سیستم‌های متمرکز دارند؛ زیرا فقدان سرور کنترلی درجه بالاتری از امنیت را فراهم می‌کند. دیر یا زود بلاکچین به عنوان بهترین تکنولوژی تأمین امنیت کاربران در جهان شناخته خواهد شد. دوج کوین یکی از معدود شبکه‌هایی است که تمرکززدایی را اعمال کرده است، در حالی که اکثر ارزهای دیجیتال دارای ویژگی‌های متمرکز هستند.

ویژگی مهم دیگری که ارز دوج کوین را از شیوه‌های پرداخت و انتقالات مالی سنتی متمایز می‌سازد این است که برخلاف بانکداری سنتی، تراکنش‌ها صرفا توسط کاربر انجام

می‌شود. در نتیجه هیچ تراکنشی نمی‌تواند بنا به دلایلی فارغ از اراده کاربر فسخ شود. اهمیتی ندارد که انتقال وجوه به کجاست یا برای کیست یا بابت چه کالا و خدماتی پرداخت می‌شود، در هر صورتی تراکنش انجام می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید