صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال چیست؟

در این مقاله درباره ۶ اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال (TA) صحبت خواهیم کرد. اگر تازه وارد تجارت هستید، توصیه می‌کنیم اصول تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید. تحلیل تکنیکال (TA) یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که برای تحلیل بازار‌های مالی استفاده می‌شود. TA را می‌توان برای همه انواع بازار‌های مالی مانند سهام، فارکس، طلا یا ارز‌های دیجیتال اعمال کرد. بخش مهم در یادگیری این است که باید بدانیم اشتباهات در تحلیل تکنیکال چیست!

اشتباهات در تحلیل تکنیکال

در حالی که درک مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال نسبتاً آسان است، تسلط بر موضوع بسیار دشوار است. به طور طبیعی، هنگام یادگیری یک مهارت جدید، اشتباهات بسیاری رخ می‌دهد. اما وقتی نوبت به معامله یا سرمایه‌گذاری می‌رسد، این اشتباهات می‌توانند به ویژه آسیب‌رسان باشند. اگر مراقب نباشید و از اشتباهات خود درس نگیرید، بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست خواهید داد. مهم این است که از اشتباهات درس بگیریم، اما مهم‌تر از آن است که تا حد امکان از اشتباه اجتناب کنیم. حال به سراغ اشتباهات در تحلیل تکنیکال می‌رویم…

اشتباهات در تحلیل تکنیکال

۱. آگاهی به ضرر و زیان

این ممکن است یک مرحله ساده به نظر برسد، اما باید بر اهمیت آن تأکید کرد. وقتی صحبت از تجارت و سرمایه‌گذاری می‌شود، محافظت از سرمایه شما باید همیشه اولویت اصلی شما باشد. شروع کار با تجارت می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. وقتی تازه شروع کرده‌اید، می‌توانید این رویکرد قدرتمند را در پیش بگیرید:

اولین قدم این است که برنده نشوید، اما نبازید. بنابراین بهتر است با اندازه موقعیت‌های کوچکتر شروع کنید و حتی سرمایه‌های واقعی را ریسک نکنید. به عنوان مثال، Binance Futures دارای یک شبکه آزمایشی است که در آن می‌توانید استراتژی‌ معاملاتی خود را قبل از به خطر انداختن سرمایه خود آزمایش کنید. به این ترتیب می‌توانید از سرمایه خود محافظت کنید و تنها پس از مشاهده نتایج خوب آن را به خطر بیندازید.

ترتیب دادن توقف ضرر به معنای اقدام معقولانه است. معاملات شما باید یک نقطه خالی داشته باشد. این نقطه‌ای است که در آن “وضعیت را می‌پذیرید” و اعتراف می‌کنید که‌ایده معاملاتی شما اشتباه بوده است. اگر این دیدگاه را در معاملات خود اعمال نکنید، احتمالاً در بلندمدت موفق نخواهید بود. حتی یک معامله بد می‌تواند برای پرتفوی شما بسیار آسیب‌رسان باشد و ممکن است با سبد خطر روبرو شوید به این‌امید که بازار بهبود یابد. پس این مورد از اشتباهات در تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود.

۲. معامله بیش از حد

این یک اشتباه رایج است که فکر کنید وقتی فعالانه معامله می‌کنید، همیشه باید معامله کنید. تجارت نیاز به تجزیه و تحلیل زیادی دارد و در واقع، بیشتر اوقات، صبورانه نشسته و منتظر است. با برخی از استراتژی‌های معاملاتی، ممکن است مجبور شوید مدت زیادی منتظر بمانید تا بتوانید سیگنال قابل اعتمادی برای ورود به معامله دریافت کنید. برخی از معامله گران کمتر از سه معامله در سال انجام می‌دهند و هنوز نتایج بسیار موفقی دارند.

جسی لیورمور، یکی از پیشگامان تجارت روزانه، می‌گوید:

\”پول با نشستن به دست می‌آید، نه با معامله. \”

از وارد شدن به معامله صرفاً برای اینکه وارد شده‌اید، خودداری کنید. همیشه لازم نیست در یک معامله باشید. در واقع، در برخی شرایط بازار، کاری سودآورتر است که کاری انجام ندهید و منتظر فرصتی باشید. به این ترتیب از سرمایه خود محافظت می‌کنید و آن را برای استفاده در زمانی که یک فرصت تجاری خوب دوباره ایجاد می‌شود، آماده نگه می‌دارید. باید در نظر داشته باشید که فرصت‌ها همیشه دوباره ظاهر می‌شوند، فقط باید منتظر آن‌ها باشید.

یک اشتباه تجاری مشابه، تأکید بیش از حد بر بازه‌های زمانی کوتاه است. تجزیه و تحلیل برای دوره‌های زمانی بزرگتر به طور کلی قابل اعتمادتر از تجزیه و تحلیل برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تر است. بنابراین، تایم فریم‌های کوتاه حجم بالایی از نویز بازار را در بر می‌گیرد و شما را به سمت معاملات بیشتر سوق می‌دهد. در حالی که بسیاری از معامله گران هستند که در معاملات فوری و کوتاه مدت موفق هستند، معاملات در بازه‌های زمانی کوتاه اغلب نسبت ریسک/بازده ضعیفی را نشان می‌دهند. برای مبتدیان توصیه نمی‌شود زیرا این یک استراتژی معاملاتی پرخطر است.

۳. معامله انتقامی

اغلب ممکن است با معامله گرانی روبرو شوید که سعی می‌کنند ضرر خود را بلافاصله پس از یک ضرر قابل توجه جبران کنند. به این معامله انتقامی می‌گویند. صرف نظر از اینکه می‌خواهید یک تحلیل‌گر فنی، یک معامله‌گر روزانه یا یک معامله‌گر شناور باشید، بسیار مهم است که از تصمیمات احساسی مانند احساس ترس و طمع خودداری کنید.

وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود و حتی وقتی اشتباهات جزئی مرتکب می‌شوند، آرام ماندن آسان است. اما آیا می‌توانید خونسردی خود را در زمانی که اوضاع کاملاً اشتباه پیش می‌رود حفظ کنید؟ آیا می‌توانید به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید حتی زمانی که دیگران در هراس هستند؟

تحلیل نمودارها

به کلمه تحلیل در تحلیل تکنیکال دقت کنید. طبیعتا این کلمه به معنای رویکرد تحلیلی به بازار است، درست است؟ پس چرا می‌خواهید در چنین چارچوبی تصمیمات عجولانه و احساسی بگیرید؟ اگر می‌خواهید یکی از موفق‌ترین معامله‌گران باشید، باید بتوانید حتی پس از بزرگ‌ترین اشتباهات در تحلیل تکنیکال، آرامش خود را حفظ کنید. از تصمیمات احساسی خودداری کنید و روی حفظ دیدگاه منطقی و تحلیلی خود تمرکز کنید.

معامله بلافاصله پس از یک ضرر بزرگ منجر به زیان بیشتر می‌شود. بنابراین، برخی از معامله گران حتی ممکن است تصمیم بگیرند که پس از زیان زیاد، برای مدت معینی اصلاً معامله نکنند. به این ترتیب، می‌توانید تازه شروع کنید و با ذهنی روشن به تجارت بازگردید.

۴. سرسخت بودن برای تغییر نظر

اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذار موفق باشید، از تغییر نظر خود نترسید و این کار را اغلب انجام دهید. شرایط بازار می‌تواند به سرعت تغییر کند و یک چیز مسلم است: شرایط بازار به تغییر خود ادامه خواهد داد. وظیفه شما به عنوان یک سرمایه‌گذار این است که متوجه این تغییرات شوید و با آن‌ها سازگار شوید. استراتژی‌ای که در یک شرایط بازار واقعاً خوب عمل می‌کند ممکن است در شرایط دیگر اصلاً کارساز نباشد.

سرمایه‌گذار افسانه‌ای پل تودور جونز در مورد موقعیت‌های خود چنین می‌گوید:

«هر روز تصور می‌کنم که تمام سمت‌هایی که دارم اشتباه هستند. »

این رویکرد درستی است که در استدلال‌های متقابل فکر کنید تا بتوانید نقاط ضعف احتمالی استدلال خود را ببینید. به این ترتیب، پایان‌نامه (و تصمیمات) سرمایه‌گذاری شما می‌تواند جامع‌تر شود.

این موضوع یک نکته دیگر را مطرح می‌کند: سوگیری‌های شناختی. سوگیری‌ها می‌توانند به شدت بر فرآیند‌های تصمیم‌گیری شما تأثیر بگذارند، تصمیمات شما را مخفی کنند و تعداد احتمالاتی را که می‌توانید در نظر بگیرید محدود می‌کند. حداقل، می‌توانید مطمئن شوید که سوگیری‌های شناختی را که ممکن است بر برنامه‌های معاملاتی شما تأثیر بگذارد، درک کنید تا بتوانید به طور مؤثرتری از عواقب آن سوگیری‌ها اجتناب کنید.

۵. نادیده گرفتن شرایط شدید بازار

در برخی موارد، ویژگی‌های پیش‌بینی تحلیل تکنیکال کمتر قابل اعتماد می‌شوند. این موقعیت‌ها ممکن است رویداد‌های قو سیاه یا سایر شرایط غیرعادی بازار مرتبط با احساسات و روانشناسی جمعی باشد. در نهایت، بازار‌ها بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرند و وقتی یک طرف بیش از حد مسلط باشد، می‌تواند یک عدم تعادل بزرگ ایجاد شود.

بیایید شاخص قدرت نسبی (RSI) را مثال بزنیم، یک شاخص حرکت. به طور کلی، اگر مقدار RSI کمتر از ۳۰ باشد، دارایی نمودار شده بیش از حد فروخته شده در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، آیا به محض اینکه RSI به زیر ۳۰ رسید، سیگنال خرید و فروش می‌دهد؟ به هیچ وجه! به سادگی به این معنی است که حرکت بازار توسط فروشندگان تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، فقط نشان می‌دهد که فروشندگان قوی‌تر از خریداران هستند.

RSI می‌تواند در شرایط غیرعادی بازار به سطوح شدید برسد. حتی می‌تواند به یک رقم کاهش یابد و به کمترین مقدار ممکن (صفر) نزدیک شود. حتی چنین ارزش بیش از حد فوق‌العاده‌ای نشان دهنده تغییر روند فوری نیست.

تصمیم‌گیری کورکورانه در مورد ارزش ابزار فنی که به مقادیر بسیار زیاد می‌رسد یکی از اشتباهات در تحلیل تکنیکال است که می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. این امر به ویژه در رویداد‌های قو سیاه، زمانی که خواندن عملکرد قیمت بسیار دشوار است، صادق است. در چنین مواقعی، بازار می‌تواند به یک جهت ادامه دهد و هیچ ابزار تحلیلی نمی‌تواند آن را متوقف کند. به همین دلیل مهم است که فقط از یک ابزار استفاده نکنید و عوامل دیگر را نیز در نظر بگیرید.

۶. دنبال کورکورانه از معامله گران دیگر

اگر می‌خواهید بر هر مهارتی مسلط شوید، باید به طور مداوم مهارت‌های خود را ارتقا دهید. این امر به ویژه برای معاملات در بازار‌های مالی صادق است. در واقع، تغییر بازار‌ها این امر را به یک ضرورت تبدیل می‌کند. یکی از بهترین راه‌های یادگیری، دنبال کردن تحلیلگران فنی و معامله گران با تجربه است.

وارد کردن یک معامله بر اساس تجزیه و تحلیل شخص دیگری ممکن است چندین بار کار کند. اما اگر کورکورانه سایر سرمایه‌گذاران را بدون درک زمینه اصلی دنبال کنید، مطمئناً در دراز مدت کارساز نخواهد بود. نکته مهم این است که آیا شما با‌ایده معاملاتی موافق هستید و آیا با سیستم معاملاتی شما مطابقت دارد یا خیر. شما نباید کورکورانه سرمایه‌گذاران دیگر را دنبال کنید، حتی اگر آن‌ها با تجربه و معتبر باشند.

تحلیل تکنیکال

سخن آخر

ما برخی از اشتباهات در تحلیل تکنیکال را ذکر کرده‌ایم که هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال باید از آن‌ها اجتناب کنید. به یاد داشته باشید، معامله آسان نیست و اغلب امکان پذیرتر است که از دیدگاه بلند مدت به معامله بپردازید.
موفقیت مداوم در معاملات فرآیندی زمان بر است. برای بهتر کردن استراتژی‌های معاملاتی خود، به تمرین و یادگیری زیادی نیاز دارید که چگونه‌ایده‌های معاملاتی خود را ارائه دهید.

منابع:

sincecoin

delta

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید