صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

اصطلاحات پرکاربرد دنیای رمزارز ها

 

متوجه شدن واژگان پرکاربرد و یا اصطلاح های موجود در زمینه رمز ارزها برای تازه واردان کار ساده ای نیست. شما می توانید با کمی تلاش، با دست کم پرکاربرد ترین آن ها آشنا شوید. و راهنمایی که ما در اینجا برای شما آماده کرده ایم به عنوان یک منبع کاربردی طراحی شده است.

 

 • واژه هودل (HODL) به چه معنی است؟

 

واژه‌ی هودل یک اصطلاح است و به این معنی است که یک رمز ارز را در زمانی که بازار خوبی دارد آن را خریداری و نگه داری کنید و نفروشید، استراتژی buy-and-hold.
فردی که تصمیم به هودل کردن دارد ، باور دارد که در آن لحظه بهترین و سودآورترین کار نگه داشتن رمز ارزها و نفروختن آنها است تا زمانیکه قیمت ها بالاتر برود است.

گفته می‌شود که این واژه از اصطلاحی در زبان انگلیسی گرفته شده است که می‌گوید “hold on for dear life” و به معنی “برای زندگی عزیز صبر کن” است که به روشنی صبر کردن در معنی هودلینگ را نشان می‌دهد.

در واقع این اصطلاح در جای دیگری ساخته شده که شنیدنی است، برای نخستین بار در یک انجمن اینترنتی بیت کوین ، بدست یک کاربر که گویا خواب‌آلود بوده است نوشته شده، پیداست که این کاربر فکرش را هم نمی‌کرد که روزی این غلط املایی او یک اصطلاح در جهان رمزارزها شود!

 

 • واژه‌های bearish و bullish به چه معنی هستند؟

 

این دو واژه یا اصطلاح توسط حرفه ای ها و تازه کار های دنیای رمزارز ها و برای تشریح اوضاع کنونی بازار به کار می‌روند. هر دو این اصطلاح ها از وال استریت آغاز شده اند.
اسطلاح bearish که در زبان پارسی به معنی «مانند خرس» است، زمانی به کار می‌رود که بالا رفتن قیمت یک ارز و یا ارز هایی پیش‌بینی می‌شود. اما اصطلاح bullish که در زبان ما به معنی «مانند گاو نر» است زمانی به کار می رود که روند قیمت‌های بازار رو به پایین پیش بینی می‌شود.

گاهی واژه های “bulls” و “bears” برای اشاره به استراتژی یک شخص نیز به کار می‌رود. «خرس یا bear» به کسی گفته می شود که پیش بینی می کند قیمت به پایین خواهد رفت و بنابراین با توجه به این پیش بینی ممکن است هودل HODL کند. «گاو نر یا bulls» کسانی هستند که خوشبینانه پیش‌بینی می‌کنند قیمت ها به سوی بالا خواهند رفت و روند بازار برایشان سودآور خواهد بود ‌

یکی از واژه هایی که زیر دسته‌ی bulls به شمار می رود «whale» یا نهنگ است. نهنگ به کسانی گفته می‌شود که دارای سرمایه بسیار بالایی هستند و بدون هیچ‌گونه دانش حرفه ای و گاهی با تحریک دیگران میزان بسیار بالایی از یک رمزارز را خریداری می کند. به فردی که سرمایه اش از نهنگ ها کمتر است، «dolphin» یا دلفین گفته می‌شود، و در نهایت کسانی که سرمایه بسیار اندکی نسبت به دلفین ها و وال ها دارند و طعمه‌ی این شکارچیان بزرگ میشوند را «fish» یا ماهی می‌نامند.

با این همه، خرس ها یک چیز دیگر نیز دارند که باید نگران آن باشید: دام خرس. دام خرس به کاهش دادن مصنوعی قیمت یک ارز و فروش آن در همان زمان توسط تریدرهای دارای سرمایه‌ی بالا گفته می‌شود. این روند باعث می‌شود تا بسیاری از تریدرهای مشکوک به فروش ارز خود با قیمت پایین روی بیاورند. و دام خرس درست همین جاست، سپس کسانی که دانش را پنهان کرده اند رمز ارز مربوطه را با قیمت بسیار پایین تری از قیمت خرید خود با امید بازگشت قیمت و سوددهی می خرند و همیشه هم سود می کنند.

 

 • واژه‌ی فومو یا FOMO به چه معنی است؟

 

فومو یکی دیگر از واژه های پرکاربرد و اصطلاح هایی است که در جهان کریپتو ها رایج شده. درست وارونه دیگر اصطلاح ها، شما معنای ساده و روشنی دارد، FOMO کوتاه شده‌ی جمله‌ی “fear of missing out” است که به زبان پارسی «ترس از دست دادن» معنی می‌شود. این واژه نیز مربوط به نوسان‌های بازار است، کسانی که زیر دست فرمون قرار می گیرند از شکست خوردن پیش بینی خود در افزایش قیمت یک ارز می‌ترسند. آنها به صورت دیوانه وار شروع به خرید یک ارز می کنند و در بیشتر زمان ها در دام کسانی می‌افتند که می‌خواهند بازار را دستکاری کنند.

درست رو به روی فومو واژه و اصطلاحی هست که به آن جومو یا JOMO گفته می‌شود، جومو کوتاه شده‌ی جمله‌ی “joy of missing out” است که در زبان پارسی «لذت از دست دادن» معنی می‌شود، جومو به افرادی گفته می‌شود که هیچ ترسی نسبت به از دست دادن رمزارز خود و یا پایین رفتن قیمت آن و یا رخ دادن یک کلاهبرداری در رابطه با آن ندارند. گاهی به این افراد نو کوینرز یا “no coiners” هم گفته می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 • پامپ و دامپ چیست و “shill” کردن یعنی چه؟

واژه های پامپ یا “pumps”، دامپ یا “dump”، شیل یا “shill” بسیار به واژه های بالا نزدیک هستند. زمانی که کسی می خواهد امید و انگیزه مصنوعی برای یک رمز ارز خاصی ایجاد کند اصطلاحاً به این کار شیلینگ یا shilling گفته می‌شود. حال ممکن است این کار برای او سود داشته باشد و یا اینکه از روی یک باور نادرست آن را انجام دهد.

پامپ و دامپ هر دو به ایجاد یک حرکت بنیادین قیمت یک رمزارز گفته می‌شوند، در این حرکت قیمت رمزارز با سرعتی بالا افزایش یافته و سریعا سقوط می‌کند.

 

 • منظور از سرپوش بازار یا Market Cap چیست؟

 

سرپوش بازار یا مارکت کپ در بازار ارزهای رمزنگاری شده درواقع کوتاه شده ی دو واژه‌ی market capitalization بوده و در زبان پارسی به معنای میزان دارایی سرمایه‌گذاری شده در بازار است. سرپوش بازار با ضرب کردن شمار میزان توکن ساخته شده تا به لحظه‌ی محاسبه در قیمت هر یک واحد از آن توکن یا رمزارز برآورد می‌شود. وبسایت هایی مانند Coinpaprika یک چشم انداز گسترده برای ارزهای گوناگون را نشان می‌دهند.

 

 • مارجین تریدینگ

ترید کردن یکی از مهمترین چیزها در صنعت ارزهای رمزنگاری است و مارجین تریدینگ یک اصطلاح است برای اشاره به زمانی است که می‌خواهید بیش از میزان دارایی خود ترید کرده و حتی توکن هایی که دارید را به خطر بیاندازید. گاهی ممکن است یک تریدر میزانی دارایی را برای ترید کردن از یک کارگزار رمزارزی قرض بگیرد، به اینکار مارجین تریدینگ گفته می‌شود.

بر این اساس، طولانی پیش رفتن یا Going Long یعنی مارجین تریدیگ به خوبی پیش خواهد رفت و قیمت ها نیز رو به بالا جهش خواهند داشت، و کوتاه رفتن یا Going Short به یک کنش مشابه به طولانی پیش رفتن گفته می‌شود با این تفاوت که قیمت ها در آن افت می‌کنند.

 

 • پیشنهاد عرضه اولیه یا (ICO)  و (IEO) چیست ؟

 

در دنیای رمزارزها از روزهای پیدایش این صنعت ،ICO ها همیشه نقشی کلیدی داشته اند، ا

پیشنهاد آغاز کار سکه یا عرضه اولیه ، در واقع نخستین تلاش یک شرکت، نهاد و یا سازمان برای انتشار عمومی ارز رمزنگاری شده‌ی اختصاصی خود و دستیابی به منابع مالی از این راه است. این رویداد همواره در گامهای نهایی توسعه‌ی رمزارز و پیش از انتشار همگانی رخ می‌دهد.

این واژه ا‌ی پرکاربرد نزدیک به اصطلاحی است که در دادوستد ارزهای سنتی به کار میرود. مانند عرضه اولیه سهام (initial public offering) که شرکت‌ها برای کسب سرمایه راه اندازی میکنند.

در سوی دیگر داستان IEO ویژگی‌های بسیار نزدیکی به ICO ها دارند، و تنها تفاوت آنها این است که IEO  برای خرید و فروش در یک صرافی رمز ارزی در اختیار کاربر قرار می گیرند و نه برای سرمایه گذاری مستقیم. اما ICO ها بیشتر همگانی هستند، همواره IEO ها همیشه گروه کوچکی از افراد که سود خواهند برد را دور یکدیگر جمع می‌کنند و این مسئاله ICO هارا ریسکی تر می‌کند.

 

 

 • ایردراپ / Airdrop

 

ایردراپ در زبان انگلیسی بیشتر نزدیک به یک مانور ارتشی است، ولی خوشبختانه به جای به کار بردن تفنگ ها و هواپیماها، با پویش(کمپین) ها و بازاریابی سر و کار دارد. این واژه برای اشاره به توزیع توکن ها میان مردم برای بالا بردن میزان دوستداری و کاربری توکن در میان مردم به کار گرفته می‌شود. از آنجایی که هیچ چیزی در جهانی که ما در آن زندگی می کنیم رایگان نیست، کاربر برای بهره‌مندی از “ایردراپ” همواره باید در پخش آگهی های آن کوشا باشد و یا اینکه آن را به دوستان خود بشناساند.

 

 • داد و ستد اتمی / Atomic Swap

 

پشتیبانی از دادوستد اتمی به کاربران این امکان را می دهد که مستقیما  یکی از رمزارز  را به رمزارز  دیگری بدون نیاز به یک صرافی تبدیل کند

 

 • نگهداری سرد و گرم

 

جای نگهداری رمز ارز میتواند سرد یا گرم باشد، این که شما می‌خواهید توکن ها و یا کلید خصوصی خود را کجا نگهداری کنید. نگهداری آنها به صورت آنلاین مانند  دستگاهی که همیشه به اینترنت پیوند دارند، روش نگهداری گرم یا “hot storage” به شمار می‌رود. و نگهداری رمزارز ها به صورت آفلاین برای نمونه بر روی کاغذ و یا بر روی یک کامپیوتر که به اینترنت دسترسی ندارد یا کیف پول های سخت افزاری  زا نگهداری سرد یا “cold storage” می نامند.

 

 • دابل اسپندینگ یا دوبار کار

 

واژه دوباره کار اشاره به این دارد که ممکن است یک توکن دیجیتالی بیش از یکبار به کار گرفته شود. این یک الگوی بسیار مناسب برای طرح سوالات  امنیتی است.

 

 • KYC و AML

 

این دو واژه بیشتر در بخش آیین نامه و قوانین و مقررات در دنیای رمز ارزها به چشم می‌خورند. KYC کوتاه شده‌ی جمله‌ی “know your customer” است که به زبان پارسی برابر با «خریدار خود را بشناس» بوده و به قانونمندی در بازار رمزارز ها و احرازهویت کامل کاربران، چه یک کاربر و چه هزاران سرمایه‌گذار اشاره دارد.

AML این واژه از دید معنی بسیار نزدیک به KYC بود و کوتاه شده‌ی جمله‌ی “anti-money laundering” است که به پارسی «مبارزه با پولشویی» می‌باشد. AML آیین نامه است که بندهای آن برای پیشگیری از پولشویی با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده و تبدیل به پول های نقد ، نوشته شده است.

 

 • دادوستد بیرون از بازار / over the counter

 

دادوستد بیرون از بازار یا OTC به تراکنش هایی گفته می شود که بیرون از یک سامانه رایج رخ می‌دهند، برای نمونه بیرون از صرافی ها. اینگونه تراکنش‌ها به صورت خصوصی و از کانالهای P2P انجام می‌شوند. اینگونه تراکنش‌ها گاهی می‌توانند بخشی از یک دادوستد مشکوک باشند، ولی با این همه تریدرها همیشه در زمانی که صرافی و یا کانال دیگری در دسترس نیست از آن بهره‌بری می کنند

 

ممکن است شما دوست داشته باشید