صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

استراتژی های تحلیل فنی برای مبتدیان

بسیاری از سرمایه گذاران،  بازارها را بر اساس عوامل بنیادی آنها مانند ترازنامه ها ، میزان درآمد ، یا روند صنعت و امثالهم  ارزش گذاری و تجزیه و تحلیل می کنند، اما معمولا ، فاکتورهای مهم و اساسی دراین اطلاعات منعکس نمی شوند. از سوی دیگر ، تحلیل تکنیکال به دنبال پیش‌بینی روند بازار و با بررسی داده‌های تاریخی،انجام میشود  عمدتاً با بررسی قیمت و حجم معاملات است. اکنون این سوال پیش میاد که استراتژی مناسب برای افراد مبتدی کدام است ؟

این مقاله به معامله گران و سرمایه گذاران کمک می کند تا با استفاده از تکنیک هایی مانند تحلیل آماری و رفتارشناسی در بازار ، شکاف بین ارزش ذاتی و قیمت بازار را برآورد کنند. تجزیه و تحلیل تکنیکال به معامله گران کمک می کند تا با توجه به اطلاعات گذشته، احتمال وقوع رویدادی را تخمین بزنند . البته بیشتر سرمایه گذاران از تحلیل تکنیکال و بنیادی در کنار هم ، برای تصمیم گیری استفاده می کنند.

چند نکته کلیدی
 • تحلیل تکنیکال برای افراد مبتدی ، در ابتدا بسیار سخت به نظر برسد. و برخی تصور میکنند که این موضوع یک استعداد ذاتی است.
 • مبتدیان ابتدا باید بدانند که تحلیل تکنیکال از  روانشناسی بازار برای شناسایی فرصت ها استفاده میکند.
 • بر روی یک رویکرد معاملاتی خاص تمرکز کنید و یک استراتژی منظم ایجاد کنید و آنرا تغییر ندهید و اجازه ندهید که احساسات بر شما غلبه کند و از حدس زدن روند بازار و قیمت ها ، پرهیز کنید.
 • کارگزاری و پلتفرم معاملاتی را پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند تا برنامه خود را با قیمت دلخواه شما و با هزینه و کارمزد مناسب و به صرفه اجرا کند.

 

رویکرد مناسب را انتخاب کنید

به طور کلی دو روش متفاوت برای تحلیل تکنیکال وجود دارد: رویکرد از بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا . اغلب، معامله گران کوتاه مدت از رویکرد  بالا به پایین و سرمایه گذاران بلندمدت از رویکرد پایین به بالا را در پیش می گیرند. علاوه بر این، پنج مرحله اصلی برای شروع تحلیل تکنیکال وجود دارد. 1

بالا پایین

رویکرد از بالا به پایین ، مترکز بر تحلیل اقتصاد کلان است و معامله گر قبل از تمرکز بر بازار یک نماد و رمزارز خاص ، باید به بررسی کلیات اقتصادی  آن نماد بپردازد. یک معامله گر ابتدا روی موضوعاتی مانند  جایگاه اقتصادی ،و اهمیت در مارکت ، و کارکرد آن رمزارز میپردازد و  سپس به بررسی شرکت و تیم توسعۀ و پلتفرم آن رمزارز تمرکز می کند. معامله‌گرانی که از این رویکرد استفاده می‌کنند، اغلب بر سودهای کوتاه‌مدت تمرکز می‌کنند. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است به نمادی که از میانگین متحرک 50 روزه خود خارج شده ، به عنوان فرصت نگاه کند.

پایین به بالا

رویکرد پایین به بالا به طور خاص بروی آن سهام یا نماد یا رمزارز متمرکز است. و معامله گران بیشتر وقت خود را صرف تحلیل و کشف نقاط ورود و خروج بالقوه ، میکنند . به عنوان مثال، یک سرمایه گذار ممکن است یک نماد کم ارزش را در یک روند نزولی بیابد و از تحلیل تکنیکال برای شناسایی یک نقطه ورودی خاص استفاده کند .

علاوه بر این ، انواع مختلف معامله‌گران ممکن است استفاده از اشکال مختلف تحلیل تکنیکال را ترجیح دهند. معامله گران روزانه ممکن است از خطوط روند ساده و شاخص های مبتنی بر حجم ، برای تصمیم گیری استفاده کنند، در حالی که معامله گران نوسان ممکن است الگوها و اندیکاتورها را  ترجیح دهند. همچنین برخی از معامله‌گران علاقه مند هستند که الگوریتم‌های خودکار را توسعه دهند و با ترکیب شاخص‌های حجم و شاخص‌های فنی ، ابزار شخصی را ایجاد میکنند و بر مبنای آن اقدام به ثبت سفارش معامله میکنند .

 

1. یک استراتژی انتخاب کنید یا یک پلن معاملاتی را توسعه دهید

اولین قدم شناسایی یک استراتژی یا توسعه یک پلن معاملاتی است. به عنوان مثال، یک معامله گر مبتدی ممکن است تصمیم بگیرد از استراتژی تقاطع میانگین متحرک ها استفاده کند ، مثلا ، میانگین متحرک (50 روزه و 200 روزه) را بررسی میکند.

برای این استراتژی، اگر میانگین متحرک کوتاه مدت 50 روزه بالاتر از میانگین متحرک بلند مدت 200 روزه باشد، نشان دهنده روند صعودی قیمت است و سیگنال خرید ایجاد میشود . برعکس هم ، برای سیگنال فروش صادق است .

2. رمزارز مناسب را شناسایی کنید

همه نماد و رمزارزها با استراتژی فوق تطابق ندارند، این استراتژی برای نماد هایی مناسب است که قابلیت نقد شوندگی بالایی دارند . هر چند که در بازار کریپتو اغلب نمادها دارای این ویژگی هستند ولی به حال از بررسی عمق بازار و حجم معاملات در حال انجام ، نباید غافل شد . نکته دیگر اینکه نماد های  مختلف نیز ممکن است به  پارامترهای متفاوتی نیاز داشته باشند – مثال میانگین متحرک متفاوتی مانند  15 روزه و 50 روزه مناسب باشد .

 

3. کارگزاری مناسب را پیدا کنید

پلتفرم معاملاتی مناسبی را انتخاب کنید که از رمزارز مورد نظر شما  پشتیبانی کند و امکان ثبت درخواست به قیمت مد نظر شما را داشته باشد . پلتفرم های معاملاتی در بازار کریپتو  اغلب دو نوع سبک معامله ارائه میشود ، صرافی و بازار . در بخش صرافی امکان معامله در قیمت اعلام شده از طرف پلتفرم وجود دارد ولی در بخش بازار،  کاربر میتوان قیمت و مقدار دلخواه خود را ثبت کند و منتظر روند بازار بماند تا درخواست معامله انجام شود . همچنین بررسی کنید که پلتفرم مورد نظر هزینه مخفی نداشته باشد و کارمزد منصفانه ای دریافت کند تا از این طریق ، هزینه معاملاتی شما به حداقل برسد.

4. پیگیری و نظارت بر معاملات

معامله گران ، بسته به استراتژی خود ممکن است به عملکرد مختلفی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، معامله‌گران روزانه بهتر است برای بررسی و تحلیل بازار ، از حسابهای پرومیوم استفاده کنند احتمالا به دیتای بهتر و سریع تری دسترسی خواهد داشت که دسترسی به قیمت‌های سطح دوم و دید بازارسازی را فراهم می‌کند. اما برای مثال ما در بالا، ممکن است یک حساب پایه و رایگان به عنوان یک گزینه کم هزینه ، برای بررسی اطلاعات ، ترجیح داده شود.

 

5. از نرم افزار و پلتفرم های بیشتری استفاده کنید

ممکن است ویژگی های دیگری برای به حداکثر رساندن عملکرد مورد نیاز باشد. برخی از معامله گران ممکن است به هشدارهای تلفن همراه یا دسترسی به معاملات در حال حرکت نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از سیستم های معاملاتی خودکار برای انجام معاملات از طرف خود استفاده کنند.

 

نکات و عوامل خطر

تجارت می تواند چالش برانگیز باشد، به این معنی که انجام تکالیف خود فراتر از نکات فوق مهم است. برخی از ملاحظات کلیدی دیگر عبارتند از:

 • درک منطقی و زیربنایی پشت تحلیل تکنیکال را درک کنید .
 • استراتژی های معاملاتی را بک تست کنید تا ببینید در گذشته چگونه عمل می کردند .
 • تمرین معامله در یک حساب آزمایشی قبل از سرمایه گذاری واقعی انجام دهید.
 • با محدودیت های تحلیل تکنیکال آشنا شوید این برای جلوگیری از شکست و غافلگیری لازم است .
 • مدیریت ریسک را بخوبی فرا بگیرید.
 • مدیریت مالی را هم بخوبی اجرا کنید.
 • در ابتدا کم شروع کنید و با کسب تجربه ، گسترش دهید.

 

سخن آخـــر

بسیاری از سرمایه گذاران هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری از تحلیل بنیادی و تکنیکال در کنار هم ، استفاده می کنند زیرا تحلیل بنیادی دارای شکاف اطلاعاتی است و استفاده از تحلیل تکنیکال به پر کردن شکاف اطلاعاتی کمک می کند. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند با توسعه درک تحلیل تکنیکال ، ریسک معاملات را مدیریت کنند ، اما درک و تمرین این تکنیک‌ها قبل از سرمایه گذاری واقعی ، برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه مهم است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید