صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

Aave (AAVE) چیست؟

AAVE علامت تجاری پروتکل Aave است. دارندگان ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم می‌توانند در مورد پیشنهادهایی که بر جهت پروژه تأثیر می‌گذارند، بحث کرده و رأی دهند.با توجه به  اینکه Aave یکی از پروتکل های مالی غیرمتمرکز و پیشرو در حوزه DeFi است، توکن AAVE یکی از بزرگترین رمزارزهای DeFi از نظر ارزش بازار است. فعالان و سرمایه گذاران اتریوم می توانند به راحتی و از طریق Aave ارزهای دیجیتال خود را به صورت غیرمتمرکز ، وام دهند ویا وام بگیرند.

مقدمه

هسته اصلی هر اکوسیستم مالی مدرن، رسانه و شبکه هایی است که افراد می توانند از طریق آنها وام گرفته و یا دارایی های خود را وام دهند. وام گرفتن به فرد این امکان را می دهد تا از ارزش سرمایه خود برای انجام امور تجاری روزمره خود استفاده کند، و از طرفی وام دادن به کاربران این امکان را می دهد که بازدهی منظم و مطمئنی از سرمایه غیرفعال خود بدست آورند.

توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال به این موضوع و نیازی که در جامعه وجود دارد ، پی بردند و به بازارهای پول را راه اندازی کردند. Aave یکی از بزرگترین و موفق ترین این بازارها است.

Aave چیست؟

Aave یک  بازار پولی مبتنی بر اتریوم است که در آن کاربران می‌توانند طیف گسترده‌ای از دارایی‌های دیجیتال، از استیبل کوین گرفته تا آلت‌کوین را قرض کنند و یا وام بدهند. پروتکل Aave توسط مالکان AAVE اداره می شود.

برای درک بهتر عملکرد توکن AAVE بهتر است پروتکل زیرین Aave را بشناسیم،در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

ETHLend

منشأ Aave به سال 2017 باز می گردد. استانی کولچوف و تیمی از توسعه دهندگان ETHLend را در یک  

پیشنهاد اولیه سکه (ICO) در نوامبر 2017 منتشر کردند. ایده اولیه این بود که کاربران بتوانند درخواست های وام منتشر ، کنند و از یکدیگر ارزهای دیجیتال قرض بگیرند و قرض بدهند .در حالی که ETHLend یک ایده بود، این پلتفرم به همراه نماد LEND خود، در سال 2018 در بازار نزولی قرارگرفت حرکت صعودی خود را از دست داد. مشکل اصلی این پلتفرم کمبود نقدینگی بود و مشکل دیگر آن عدم تطبیق صحیح درخواست‌های وام با پیشنهادات بود.

بنابراین، در بازار نزولی سال های 2018 و 2019، تیم ETHLend مجبور شدند محصول خود را بازنگری کنند و مجددا Aave را در ابتدای سال 2020 منتشر کردند.

کولچوف در یک پادکست گفت که بازار نزولی یکی از بهترین اتفاقاتی بود که می توانست برای ETHLend بیفتد. این اشاره به فرصتی است که به او و تیمش داده شد تا مفهوم وام‌دهی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را اصلاح کنند و چیزی را ایجاد کنند که اکنون به نام Aave می‌شناسیم.

Aave چگونه کار می کند

Aave جدید و بهبود یافته از نظر مفهومی مشابه ETHLend است. هر دو به کاربران اتریوم اجازه می‌دهند تا وام‌های ارز دیجیتال دریافت کنند یا با وام دادن به دارایی‌های خود سود کسب کنند. اما، در هسته آنها، آنها متفاوت هستند.

Aave یک بازار پول الگوریتمی است، به این معنی که درخواست های وام‌، مستقیما از وام‌دهنده، دریافت نمی شود بلکه از طریق یک استخر دریافت می‌شود.

نرخ بهره محاسبه شده وام به “نرخ استفاده” از دارایی ها در یک مجموعه بستگی دارد. اگر تقریباً از تمام دارایی‌های یک استخر استفاده شود، نرخ بهره بالاست تا تأمین‌کنندگان نقدینگی را به سپرده‌گذاری بیشتر ترغیب کند. اگر تقریباً هیچ دارایی در یک مجموعه استفاده نشود، نرخ بهره پایین است تا وام گیرندگان را جذب کند.Aave همچنین به کاربران این امکان را می دهد که با ارز دیجیتال متفاوتی نسبت به سپرده گذاری وام دریافت کنند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است اتریوم (ETH) را سپرده گذاری کند، سپس استیبل کوین های متفاوتی را برای واریز به عنوان وام دریافت کند. 

مانند ETHLend ، همه وام ها بیش از  حد وثیقه هستند . این بدان معناست که اگر کسی بخواهد 100 دلار ارز دیجیتال را از طریق Aave قرض کند، باید بیش از آن مبلغ را واریز کند.به دلیل نوسانات ارزهای دیجیتال، Aave شامل فرآیند انحلال است. اگر وثیقه ای که ارائه می کنید به نسبت وثیقه مندرج در پروتکل باشد، ممکن است وثیقه شما نقد شود. توجه داشته باشید که در صورت انحلال ، کل کارمزد دریافت می شود. قبل از ارسال وثیقه، مطمئن شوید که خطرات واریز وجوه به Aave را خوب متوجه شدید.

سایر ویژگی های کلیدی

Aave در حال گسترش دامنه فعالیت خود فراتر از بازارهای پولی است. این پلتفرم به عنوان مکانی که کاربران DeFi میتوانند وام های فلش دریافت کنند، محبوبیت پیدا کرده است  .

اغلب اوقات، نقدینگی در بازار پول Aave بیشتر از وام های مورد نیاز وام گیرندگان است. این نقدینگی استفاده نشده می‌تواند توسط کسانی که وام‌های فوری می‌گیرند، که وام‌های بدون وثیقه هستند و فقط برای یک بلاک اتریوم وجود دارند، استفاده می‌شود.

اساساً، وام فلش به کاربر این امکان را می دهد که مقدار زیادی از ارز دیجیتال را بدون ارسال وثیقه قرض کند، سپس وام را در همان تراکنش برگرداند (تا زمانی که کارمزد بهره یک بلوکی را پرداخت کند).این به کسانی که سرمایه زیادی  ندارند اجازه می‌دهد تا فرصت‌های دیگر را آربیتراژ کنند – همه در یک تراکنش بلاک چین. به عنوان مثال، اگر مشاهده کردید که اتریوم با 500 USDC در  Uniswap و 505 USDC در یک صرافی غیرمتمرکز دیگر معامله می‌شود، می‌توانید با وام گرفتن مقدار زیادی USDC و انجام معاملات سریع، تفاوت قیمت را آربیتراژ کنید.جدا از وام های فلش و سایر ویژگی ها، Aave روی یک بازی توکن غیر قابل تعویض (NFT) به نام Aavegotchi نیز کار می کند.

وارد AAVE شوید

در حالی که ETHLend به Aave تغییر نام داد، کلید و نشان LEND در محیط وب ماندگار شد. و این یک نگرانی برای تیم موسسین بود زیرا LEND کد مناسبی نبود و در راستای اهداف تیم توسعه نیست. یعنی دارندگان LEND نمی‌توانستند جهتی را که پروتکل Aave در حال حرکت است کنترل کنند.

این یک مشکل بود زیرا Aave مقدار قابل توجهی نقدینگی را از بازار جذب کرد و کاربران آن نمی توانستند تغییری در پروتکل اعمال کنند. سپس، پیشنهاد شد که LEND به یک سکه جدید به نام AAVE تبدیل شود. و چنین شد که AAVE به عنوان یک توکن جدید در بستر ERC-20 متولد شد و خیلی سریع توانست نظر کاربران را خود جلب کند.

اولین ، دارندگان AAVE به عنوان پشتیبان برای پروتکل عمل کردند. و AAVE توانست با معرفی مفهوم جدیدی به نام “Safety Module” سیستم را از کمبود سرمایه محافظت می کند. این بدان معنی است که اگر در پروتکل سرمایه کافی برای پوشش وجوه وام دهندگان وجود نداشته باشد، AAVE برای پوشش کسری وجه فروخته می شود.

دومین کارکرد AAVE که به حاکمیت پروتکل Aave مربوط می شوداین است که دارندگان ارز دیجیتال می توانند در مورد پیشنهادهای بهبود Aave بحث و رأی دهند، که در صورت پذیرفته شدن با حداقل تعداد توکن AAVE قابل اجرا است.

 این شامل تغییر پارامترهای بازار پول Aave، همراه با مدیریت وجوه موجود در ذخیره اکوسیستم است. مانند بسیاری از رمزارزهای حکومتی دیگر، یک AAVE برابر با یک رای است. AAVE برنامه DeFi را بیشتر غیرمتمرکز می کند و یک بک استاپ مهم به اکوسیستم اضافه می کند.

چالش های پیش روی Aave

یکی از چالش‌هایی که Aave با آن مواجه است این واقعیت است که همه وام‌ها بیش از حد وثیقه هستند. برخلاف سیستم مالی سنتی، هیچ سیستم امتیاز اعتباری یا روشی وجود ندارد که به طور سیستماتیک تعیین کند که آیا وام گیرنده قادر به بازپرداخت وام با بهره خواهد بود یا خیر.

این بدان معناست که برخلاف وام‌های سنتی ارائه شده توسط بانک‌ها، که ممکن است به وثیقه‌گذاری رسمی کمی نیاز داشته باشد، کاربران Aave مجبورند ارزهای رمزپایه‌ای را به ارزش بسیار بیشتر از وامی که درخواست می‌کنند قفل کنند.چنین محدودیتی نشان می دهد که Aave یک سیستم ناکارآمد سرمایه است. Aave از کاربران می خواهد که سرمایه زیادی را برای دریافت وام وثیقه کنند که این کار را برای کاربران کوچک سخت می کند. در حالی که این موضوع برای محافظت از وام دهنگان انجام می شود، این سیستم به طور طبیعی اندازه بدهی Aave را محدود می کند.

سخن آخر

بازارهای پول غیرمتمرکز مانند Aave یا Compound راه را برای یک سیستم مالی باز و در دسترس عموم ، هموارتر میکند.

 Aave یک پروژه جالب DeFi است که به کاربران ارزهای دیجیتال امکان دسترسی شفاف به وجوه و خدمات وام را می دهد. 

توکن AAVE نیز یک توسعه امیدوارکننده است. این به دارندگان آن اجازه می دهد تا بر تغییر در پروتکل Aave تأثیر بگذارند. همچنین از پروتکل در برابر رویدادهای سیاه محافظت کنند.