صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین (LTC) یک آلت کوین است که در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی تأسیس شد.هدف آن این بود که نسخه ای از بیت کوین باشد که پرداخت های تقریباً فوری و کم هزینه را امکان پذیر کند. لایت کوین از کد ها و برخی از ویژگی‌های بیت‌کوین را در بلاک چین خود پذیرفته است، اما سرعت تایید تراکنش ها و زمان تولید بلاک ها را کوتاه‌تر از بیت کوین کرده است.

بلاک چین لایت کوین به دلیل شباهت هایی که با شبکه بیت کوین دارد ، به عنوان محلی برای آزمایش های توسعه دهندگان بیت کوین تبدیل شده است آنها معمولا فناوری هایی که میخواهند روی بیت کوین پیاده سازی کنند را ابتدا در بلاک چین لایت کوین اجرا و تست میکنند. برای مثال، Segregated Witness (SegWit) و Lightning Network بر روی بلاک چین لایت کوین قبل از بیت کوین اجرا شدند.

لایت کوین در مجموع 84 میلیون عرضه دارد.و مشابه بیت کوین، ماهیت آن کاهش دهنده است و سختی استخراج آن هر 840000 بلاک (تقریباً هر 4 سال) به نصف کاهش می یابد. انتظار می رود نصف شدن بعدی در آگوست 2023 اتفاق بیفتد. لایت کوین را می توان در صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال از جمله کامکس Kamex.ir خریداری کرد. 

مقدمه

لایت کوین (LTC) یکی از قدیمی ترین آلتکوین های موجود در بازار است.هنگامی که برای اولین بار درسال 2011 معرفی شد، بلاک چین LTC عمدتا بر اساس کد بیت کوین است. برخی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال،بیت کوین را به عنوان یک ذخیره خوب و با ارزش می دانند، ولی لایت کوین را به دلیل زمان تایید و کارمزد تراکنش کمتر، اغلب به عنوان گزینه بهتری برای پرداخت های همتا به همتا در نظر میگیرند.

لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین (LTC) یکی از اولین آلت کوین ها است. در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی ایجاد شد، بلاک چین آن بر اساس کدهای منبع باز بیت کوین توسعه یافت.اما لایت کوین اصلاحات خاصی مانند نرخ تولید بلاک سریعتر و الگوریتم استخراج اثبات کار(PoW) متفاوت، به نام Scrypt را معرفی کرد.لایت کوین دارای عرضه محدود است. مشابه بیت کوین، لایت کوین را می توان از طریق استخراج به دست آورد و سختی استخراج آن هر 840000 بلاک (تقریباً 4 سال) اتفاق می افتد. آخرین نصف کردن LTC در آگوست 2019 بود، جایی که پاداش بلوک از 25 LTC به 12.5 LTC نصف شد. انتظار می رود نیمه بعدی در آگوست 2023 انجام شود.

لایت کوین چگونه کار می کند؟

لایت کوین به عنوان نسخه اصلاح شده بیت کوین و برای تراکنش های ارزان تر و کارآمدتر از شبکه بیت کوین طراحی شده است. مانند بیت کوین، از مکانیسم اثبات کار استفاده می کند تا استخراج کنندگان را قادر می سازد تا با افزودن بلاک های جدید به بلاک چین، سکه های جدیدی به دست آورند. با این حال، لایت کوین از الگوریتم SHA-256 بیت کوین استفاده نمی کند. در عوض، LTC از الگوریتم هش Scrypt استفاده می‌کند، این الگوریتم می‌تواند تقریباً هر 2.5 دقیقه یک بلاک‌ جدید تولید کند، در حالی که زمان تأیید بلاک بیت‌کوین به طور متوسط ​​12 دقیقه طول می‌کشد. Scrypt در ابتدا توسط تیم توسعه لایت کوین توسعه داده شد تا اکوسیستم استخراج غیرمتمرکز خود را از سیستم بیت کوین دور کند و حمله 51 درصدی به LTC را دشوارتر کند. در ابتدا ، Scrypt امکان استخراج آسان‌تر را برای کسانی که از کارت‌های GPU و CPU استفاده می‌کردند، فراهم کرد. در آن زمان هدف این بودکه از تسلط ماینرهای ASIC بر روند استخراج LTC جلوگیری شود.ولی، ماینرهای ASIC بعدها برای استخراج کارآمدتر LTC توسعه یافتند و این موضوع باعث منسوخ شدن استخراج GPU و CPU شد.از آنجایی که بیت‌کوین و لایت‌کوین تا حدودی شبیه هم هستند، لایت‌کوین اغلب به‌عنوان «محل آزمایش» برای توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود تا فناوری‌های بلاک چینی را که در بیت‌کوین به کار می‌رود، آزمایش کنند. به عنوان مثال، Segregated Witness (SegWit) قبل از بیت کوین در سال 2017 در لایت کوین پذیرفته شد. SegWit که در سال 2015 برای بیت کوین پیشنهاد شد، قصد دارد زنجیره بلوکی را با جدا کردن امضای دیجیتال از هر تراکنش برای استفاده بهتر از فضای محدود یک بلوک، مقیاس بندی کند. این به بلاکچین ها اجازه دادتا تراکنش های بیشتری را در ثانیه پردازش کنند (TPS) .راه حل مقیاس‌پذیری دیگر،شبکه لایتنینگ ، قبل از بیت کوین نیز روی لایتکوین پیاده‌سازی شده بود. شبکه لایتنینگ یکی از اجزای کلیدی است که تراکنش های لایت کوین را کارآمدتر می کند. این یک پروتکل لایه 2 است که در بلاک چین لایت کوین ایجاد شده است.و این شامل کانال‌های پرداخت خرد هم میشود که توسط کاربران ایجاد می‌شود و کارمزد تراکنش‌های کمتری را ممکن می‌سازد.علاوه بر این، لایت کوین قصد دارد با اتخاذ یک پروتکل حریم خصوصی به نام بلوک گسترش دهنده MimbleWimble (MWEB) با مشکل حریم خصوصی تراکنش ها مقابله کند. نام آن برگرفته از طلسم بستن زبان در کتاب های هری پاتر است که از افشای اطلاعات قربانی جلوگیری می کند. مشابه طلسم، MimbleWimble اجازه می دهد تا اطلاعات تراکنش، از جمله آدرس فرستنده و گیرنده و مقدار ارز دیجیتال ارسال شده، کاملاً ناشناس باقی بماند. در عین حال، MWEB اطلاعات تراکنش های غیر ضروری را حذف می کند و اندازه بلوک ها هم فشرده تر هستند. از دسامبر 2021، پروتکل Litecoin MWEB هنوز در حال توسعه است.

موارد استفاده لایت کوین

لایت کوین به عنوان یکی از اولین آلتکوین ها، کد بیت کوین را بهبود بخشید تا مقیاس پذیری آن را برای انجام تراکنش ها، سریع تر و ارزانتر کند. علیرغم اینکه قادر به رقابت با بیت کوین از نظر ارزش بازار نیست، ولی دارای مزیت رقابتی به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا است. در واقع، بنیاد لایت کوین در نوامبر 2021 اعلام کرد که LTC می تواند به عنوان یک روش پرداخت از طریق کارت نقدی VISA استفاده شود. علاوه بر این، برخی از کسب و کارها لایت کوین را به عنوان یک روش پرداخت اضافه کرده‌اند و اکنون در برخی از شرکت‌های مسافرتی، فروشگاه‌های رفاه، آژانس‌های املاک و فروشگاه‌های آنلاین گسترش یافته است.نکته دیگری که باید به آن توجه کرد انتشار MimbleWimble در شبکه لایتکوین است. MimbleWimble نه تنها می تواند آدرس های کیف پول را در یک تراکنش رمزگزاری کند، بلکه می تواند TPS لایت کوین را نیز دو برابر کند. و این برنامه در صورت اجرای موفقیت آمیز، می تواند حفظ حریم خصوصی و قابلیت تعویض تراکنش های LTC را بیشتر کند. با این حال، هنوز تاریخ انتشار مشخصی برای آن اعلام نشده است.

چگونه لایت کوین را بخریم؟

می توانید لایت کوین را از صرافی های ارز دیجیتال مانند  کامکس Kamex.ir خریداری کنید. 

1. وارد حساب کامکس خود شوید و به “بخش معاملات” وارد شوید و سپس، “LTC” را جستجو کنید تا لیستی از جفت های معاملاتی موجود در کامکس را ببینید.به عنوان مثال میتوانید از  LTC/USDT و یا LTC/TMN استفاده کنید.

سخن آخر

لایت کوین از زمان عرضه خود در سال 2011 در تلاش مداومی برای توسعه است. در حالی که از نظر ارزش بازار به اندازه بیت کوین یا اتریوم (ETH) محبوب نیست، از طرفی جامعه فعالان و علاقه مندان لایت کوین، انتظار توسعه بیشتری را دارند. و این موضوع باعث می شود که شاهد ویژگی های پیشرفته و بهبود کارکرد لایت را در پی داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید