صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

دامیننس BTC چیست؟

Dominance یک واژه انگلیسی است که مفهوم لغوی به معنی سلطه یا تسلط است. شاید برای شما این سؤال ایجاد شد که در بازار رمزارزها مفهوم دامیننس چیست؟ در بازار ارزهای دیجیتال سلطه مطلق در اختیار کدام ارز است؟ پاسخ کاملاً روشن است؛ بیت کوین به عنوان پادشاه بلامنازع رمزارزها شناخته می‌شود. اما منظور از دامیننس بیت کوین یا سلطه آن چیست؟ واقعیت این است که در بازارهای مالی مفاهیم مختلفی به منظور ارزش‌گذاری مطرح می‌شود. شناخت این مفاهیم در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بسیار مؤثر است. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که Bitcoin Dominance چیست و چه تأثیری روی بازار ارزهای دیجیتال دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

Dominance بیت کوین یا تسلط BTC به عنوان نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار بقیه رمزارزها، اندازه گیری میشود. برخی از سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو از تسلط بیت کوین به عنوان راهنما برای تنظیم استراتژی های معاملاتی و ساختار پرتفوی خود استفاده می کنند. 

مقدمه 

 تسلط BTC و ارزش بازار

به زبان ساده، به نسبت ارزش بازار به ارزش کل یک دارایی خاص و درگردش، اشاره دارد.برای بیتکوین، ارزش بازار با ضرب قیمت فعلی در تعداد بیتکوینی که تاکنون استخراج شده است محاسبه میشود.

با این فرمول می توانید تسلط بیت کوین را محاسبه کنید:

تسلط بیت کوین = ارزش بازار بیت کوین / ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

عوامل موثر بر تسلط BTC

تغییر روندها

قبل از ظهور و گسترش آلت کوین ها، معمولا تسلط بیت کوین بالای 90 درصد بود. و به تدریج که آلت کوین ها مورد علاقه کاربران و سرمایه گذاران بیشتری قرار گرفت، تسلط بیت کوین کاهش یافت و بخش قابل توجه ای از تسلط خود را به نفع سایر دارایی های دیگر از دست داد.

در حالی که بیت کوین برای تغییر مدل انتقال دارایی ها ایجاد شد، سایر پروژه های کریپتو با کارکردهای بیشتری توسعه یافتند ، حداقل در وایت پیپر آنها اشاره شده است. برخلاف بیت کوین، بسیاری از آلتکوین ها در بخش های مختلفی از جمله بازی، هنر و خدمات مالی غیرمتمرکز فراتر از انتقال پول ، درگیر هستند. بسته به روند فعلی، ممکن است علاقه و تجارت بیشتری در مورد نوع خاصی از پروژه های کریپتو وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ظهور NFT ها ممکن است باعث شود که تسلط BTC تا حدودی به نفع توکن های مرتبط با NFT کاهش یابد. 

 

با گذشت زمان، بیت کوین موقعیت خود را به عنوان یکی از رمزارزهای پایدار تثبیت کرد. علاقه معامله گران به نوسانات قیمت چشمگیرتر و فرصت های سود مرتبطی که بـرخی آلتکوین های جدید ارائه می دهند نیز می تواند بر تسلط بیتکوین تأثیر بگذارد و منجر به حرکت سرمایه به سمت دارایی های پر ریسک شود. در این مورد، برخی از آلتکوین ها نشان می دهند که ممکن است که سود بالقوه ای نداشته باشند.

 

بازار گاوی یا خرسی

طی چند سال گذشته، محبوبیت استیبل کوین ها افزایش داشته است، و این روندی است که بر تسلط بیت کوین فشار وارد می کند. بخصوص، در بازار نزولی یا در زمان‌های پر نوسان، استیبل کوین‌ها برای محافظت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران استفاده می‌شوند. استیبل کوین در واقع آلتکوینی است که ارزش آن با ارزش دارایی پایدار و ثابت ، مانند ارز فیات دلار برابر است. رمزپول دولت ها و بانک های مرکزی نیز در گروه استیبل کوین ها قرار میگیرند سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو اغلب از استیبل کوین ها برای قفل کردن سود، بدون نیاز به تبدیل کریپتو خود به فیات استفاده می کنند. زمانی که وجوه از بازار بیت کوین خارج شده وبه سمت استیبل کوین ها حرکت می کنند، تسلط بیت کوین ممکن است کاهش یابد.

اما در بازار صعودی جریان معکوس وجود دارد . وقتی بازار رو به رشد است، معامله‌گران تشویق میشوند که دارای خود را از استیبل کوین‌ها به دارایی‌های بی‌ثبات‌تر منتقل کنند که فرصت‌های معاملاتی بیشتری مانند بیت‌کوین ارائه می‌دهند. با این حال، معامله‌گران ریسک پذیر ممکن است گزینه‌های مخاطره‌آمیزتری را انتخاب کنند و نقدینگی را به آلت‌کوین‌هایی که حتی بی‌ثبات‌تر از بیت‌کوین هستند، پمپ کنند، بنابراین تأثیرات کلی شرایط مطلوب بازار بر تسلط بیت‌کوین بسیار وابسته به روند بازار است.

رمپینگ از طریق استیبل کوین ها

استیبل کوین ها در مقایسه با فیات، کارکرد مناسب تری برای فعالیت در مارکت ارزهای دیجیتال ارائه می دهند. و این موضوع بر دوش صرافی های کریپتو است که تبدیل استیبل کوین به فیات را انجام میدهند .صرافی‌هایی که بر پایه فیات فعالیت میکنند بازار را محدود میکنند و فقط ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌های محبوب‌تر را ارائه میدهند. در حالیکه ، صرافی‌های کریپتو به کریپتو، لیست جامع‌تری از ارزهای دیجیتال برای معامله با استیبل کوین‌ها ارائه می‌دهند. از این رو، افرادی که می خواهند رمزارزهای خاصی را معامله کنند، ممکن است از طریق استیبل کوین وارد بازار شوند. به طور طبیعی، اگر مقدار قابل توجهی از وجوه جدید از طریق استیبل کوین ها و نه بیت کوین وارد بازار شود، ارزش کل بازار کریپتو افزایش می یابد و باعث کاهش تسلط بیت کوین می شود.

ظهور رمزارز های جدید

گاهی اوقات، سکه های جدیدی که وارد بازار می شوند می توانند به سرعت محبوبیت پیدا کنند و باعث کاهش تسلط BTC می شوند. به یاد داشته باشید که بیت کوین با هر ارز دیجیتال دیگری در بازار “مبارزه” دارد، بنابراین ظهور چندین آلتکوین محبوب به طور همزمان ممکن است بر آن تأثیر بگذارد. با این حال، این احتمال وجود دارد که آلت‌کوین‌ها پس از از بین رفتن تبلیغات محبوبیت خود را از دست بدهند. اگر این اتفاق بیفتد و وجوه از این آلتکوین ها به بیت کوین یا به طور کامل از بازار کریپتو خارج شود، تسلط بیت کوین دوباره افزایش میابد.

تاثیر دامیننس بیت کوین در تحلیل بازار رمز ارزها

روش Wyckoff

روش Wyckoff که در اوایل دهه 1930 توسعه یافت، مجموعه ای از اصول است که برای معامله گران و سرمایه گذاران در بازارهای مالی سنتی طراحی شده است. برخی از این اصول، مانند قانون علت و معلول، می‌توانند برای جستجوی فرصت‌های سود و با استفاده از تسلط BTC استفاده شوند. 

بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران از روش Wyckoff برای شناسایی روند بازار، و تخمین احتمال معکوس شدن روند و معاملات زمانی استفاده می کنند. طبق نظر Wyckoff، رفتار معاملاتی در چهار مرحله سازماندهی می شود: انباشت، نشانه گذاری، توزیع و کاهش ارزش. و این موضوع برای برخی از معامله گران که به تایم فریم بازار متکی هستند، بسیار مهم است. 

معامله گران و سرمایه گذاران اغلب از این رویکرد برای شناسایی روندهای قوی استفاده می کنند. در زیر چندین سناریو وجود دارد که در آن از روش Wyckoff استفاده می شود.

استفاده از تسلط BTC برای شناسایی فصل آلت کوین

با افزایش تعداد آلتکوین ها در بازار، تعجب آور نیست که تسلط بیت کوین در حال کاهش است. در سال‌های اخیر، برخی از آلت‌کوین‌ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، که باعث شده ارزش کل بازار همه آلت‌کوین‌ها برای مدت کوتاهی از بیت‌کوین پیشی بگیرند. دوره‌هایی که آلت‌کوین‌ها به‌طور پیوسته از بیت‌کوین بهتر عمل می‌کنند، به‌عنوان «فصل آلت‌کوین» یا « فصل alt » شناخته می‌شوند . بر اساس اصول Wyckoff، چنین جابه جایی وجوه از بیت کوین به آلت کوین چرخه ای است.

از آنجایی که آلتکوین ها در طول فصل آلتکوین عملکرد بهتری دارند، بیت کوین ممکن است شاهد تضعیف تسلط خود در این مرحله از چرخه بازار باشد. بنابراین، افرادی که هم بیت کوین و هم آلت کوین را معامله می کنند، ممکن است بر تسلط بیت کوین نظارت داشته باشند تا پرتفوی خود را مطابق با آن تنظیم کنند.

استفاده از تسلط BTC با قیمت فعلی بیت کوین

تا اینجا بررسی کردیم dominance bitcoin چیست. شناخت و تحلیل درست از روند دامیننس BTC تنها مختص خریداران بیت کوین نیست. بلکه برای خرید و فروش آلت کوین‌ها نیز باید نیم‌نگاهی به روند‌هایی که در BTC Dominance رخ می‌دهد، داشت. به طور کلی روندهای صعودی یا نزولی دامیننس بیت کوین چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

افزایش دامیننس بیت کوین

بالارفتن شاخص BTC Dominance معرف سه نکته اساسی و مهم است:

  1. جریان نقدینگی در بازار رمزارزها به سمت بیت کوین در حرکت است.
  2. تقاضا برای خرید بیت کوین در بازار در حال افزایش پیداکردن است؛ در نتیجه قیمت بیت کوین روند صعودی به خود می‌گیرد.
  3. از طرف دیگر با افت نقدینگی در آلت کوین‌ها عملاً شاهد کاهش ارزش بازار و قیمت آن‌ها خواهیم بود.

کاهش دامیننس بیت کوین

افت شاخص BTC Dominance نیز چند نکته اساسی را به تریدرها گوشزد می‌کند:

  1. جریان نقدینگی در حال خروج از بیت کوین است.
  2. برخلاف انتظار افت دامیننس بیت کوین لزوماً موجب کاهش قیمت آن نمی‌شود. بلکه این امکان وجود دارد که سرمایه هنگفت جدیدی به بازار وارد شده باشد که صرف خرید آلت کوین‌ها شده است. این مسئله عملاً موجب کاهش سهم بیت کوین در کل بازار رمزارزها می‌شود.
  3. در بسیاری از مواقع با افت BTC Dominance قیمت بیت کوین در یک روند رنج شروع به نوسان می‌کند و افت یا صعود چشمگیری را تجربه نمی‌کند.

 

  • زمانی که قیمت و تسلط بیت کوین در حال افزایش است، می تواند نشانه ای از یک بازار بالقوه صعودی بیت کوین باشد. 

  • زمانی که قیمت بیت کوین در حال افزایش است اما تسلط بیت کوین در حال کاهش است، می تواند نشانه ای از بازار صعودی بالقوه آلت کوین باشد. 

  • زمانی که قیمت بیت کوین در حال کاهش است اما تسلط بیت کوین در حال افزایش است، می تواند نشانه ای از بازار نزولی آلت کوین باشد.

  • زمانی که قیمت و تسلط بیت کوین در حال کاهش است، می تواند نشانه روند نزولی بالقوه برای کل بازار کریپتو باشد.

در حالی که این دو عامل بر یک بازار گاوی یا خرسی مشخص اشاره نمی کنند، مشاهدات تاریخی یک همبستگی را نشان می دهد. 

واکنش مناسب در زمان افزایش دامیننس بیت چیست؟

پاسخ این سؤال کاملاً وابسته به دیدگاه تریدر نسبت به بازار رمزارزها دارد. همه معامله‌گران می‌دانند که ذات بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات قیمتی بسیار شدیدی همراه است؛ بنابراین اعتبار تحلیل‌ها در کوتاه‌مدت به شدت قابل خدشه است. اما اگر در خصوص یک رمزارز تحلیل روشنی در خصوص آینده بلندمدت آن وجود داشته باشد، آنگاه به مراتب احتمال موفقیت در تحلیل‌ها افزایش می‌یابد.

اگر روند افزایشی BTC Dominance در بازار به وقوع پیوست، بازار آلت کوین‌ها کوچک می‌شود. این فرصت مناسبی را برای خرید برخی آلت کوین‌های آینده‌دار در کف قیمتی فراهم می‌کند. این نکته‌ای است که به راحتی نباید مبنای تصمیم‌گیری قرار بگیرد. هر معامله‌گر در بازار استراتژی مخصوص به خود را باید اتخاذ کند. در اینجا صرفاً جنبه‌های مختلفی که در تصمیم‌گیری باید مورد توجه قرار بگیرد، اشاره می‌شود.

پیش‌بینی‌ها درباره دامیننس بیت کوین در سال 2022

تا به امروز سلطه بیت کوین بر آلت کوین‌ها بسیار زیاد بوده است. سؤالی که برای بسیاری از معامله‌گران بازار وجود دارد، این است که آیا بالاخره روزی می‌رسد که آلت کوین‌ها مسیر مستقل خودشان را پیش بگیرند؟

عده بسیار زیادی از تحلیل‌گران معتقدند که این مهم هیچ‌گاه رخ نمی‌دهد و بیت کوین همواره بر بازار رمزارزها مسلط خواهد بود. گروه دیگری نیز هستند که معتقدند این مسئله قطعاً رخ خواهد داد اما نه در آینده نزدیک. از نظر این کارشناسان زمان زیاد لازم است تا آلت کوین‌ها بتوانند به صورت مستقل به حرکت خود در بازار ادامه دهند.

اما دسته سومی از تحلیل‌گران نیز هستند که معتقدند نشانه‌های افول بیت کوین دامیننس بر بازار رمزارزها کاملاً هویدا شده است. مبنای تحلیل این کارشناسان نیز افت دامیننس بیت کوین در سال‌های اخیر است. با توجه به روند نزولی BTC Dominance در سال 2021 علی‌رغم افزایش قیمت چشمگیری که در این سال به وقوع پیوست، تحلیل کردن سرنوشت بیت کوین در سال 2022 دشوار خواهد بود.

 

جمع بندی

دامیننس BTC ابزاری است برای کشف روند بازار و با استفاده از آن میتوان احتمال وقوع روند و یا معکوس شدن روند بازار را بهتر تخمین زد. برخی از معامله گران از آن برای تنظیم استراتژی های معاملاتی خود استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از آن برای مدیریت پرتفوی های متنوع خود استفاده می کنند. توجه داشته باشید که دامیننس بیت کوین هم مانند سایر ابزار تحلیلی ، قطعیت ندارد و عملکرد بیت کوین یا هر رمزارز دیگری را تضمین نمی کند، بلکه به عنوان یک راهنما عمل می کند تا به معامله گران کمک کند تا رویکرد تجاری خود را برنامه ریزی و آپدیت کنند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید