صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

چاین لینک (LINK) چیست؟

چاین لینک (Chainlink) با نماد(LINK) یکی از پرکاربردترین پروژه ها در فضای ارزهای دیجیتال است. چاین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که می‌تواند داده‌های خارجی را برای قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم پردازش کند و بلاکچین ها را با دنیای واقعی مرتبط می کند.

به عبارت دیگر می‌توان چاین لینک را انجمنی از افراد هوشمند در نظر گرفت که همیشه به دنبال حقیقت یابی و اعتبار سنجی دادهای مربوط به قراردادهای هوشمند هستند. اما آیا می توان به این انجمن اعتماد کرد؟ و آیا این ادعای چاین لینک مورد اعتماد جامعه کاربران قرار خواهد گرفت ؟ اجازه بدید ببینم.

مقدمه 

قراردادهای هوشمند، توافق‌نامه‌های مربوط به بلاک چین را خودکار می‌کنند. آنها اطلاعات را ارزیابی می کنند و اگر شرایط خاصی برآورده شود، توافق‌نامه‌ را اجرا می کنند. با این حال، این یک مشکل ایجاد می کند.

بلاک چین ها واقعاً راه خوبی برای دسترسی به داده های خارجی ندارند. دشواری اتصال داده های خارج از شبکه با داده های روی بلاکچین یکی از چالش های بزرگ پیش روی قراردادهای هوشمند است.چاین لینک با ارائه یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز، سعی در حل این مشکل دارد. به طور خلاصه، اوراکل یک نرم افزار است که داده های خارجی را به زبانی ترجمه می کند که قراردادهای هوشمند می توانند آن را درک کنند (و بالعکس). اما چه چیزی چاین لینکرا از دیگر اوراکل های بلاک چین متمایز می کند؟ 

چاین لینک (Chainlink) چیست؟

چاین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا به منابع داده خارجی متصل شوند. داده های خارجی شامل API ها و سیستم های داخلی یا انواع دیگر فیدهای داده خارجی هستند . LINK یک توکن ERC-20 است که برای پرداخت هزینه این سرویس اوراکل در شبکه استفاده می شود. بنابراین چه چیزی چاین لینک را غیرمتمرکز می کند ؟ خوب، ابتدا باید بفهمیم که اوراکل متمرکز چیست. حدس زدن آن کار سختی نیست ! چاین لینک یک ارائه دهنده اطلاعات خارجی برای یک قرارداد هوشمند است. اکنون این سوال پیش میاد ، اگر چاین لینک یک اوراکل داده های نادرست را ارائه کند؟ تکلیف قرارداد چگونه میشود؟  در این صورت تمام سیستم هایی که به آن متکی هستند شکست خواهند خورد. این موضوع “مشکل اوراکل” نامیده می شود و این همان چیزی است که چاین لینک در تلاش برای حل آن است.

چاین لینک چگونه کار می کند؟

چاین لینک از شبکه ای از گره ها استفاده می کند تا داده های ارائه شده به قراردادهای هوشمند را تا حد امکان اعتبار سنجی و قابل اعتماد کند.

فرض کنید یک قرارداد هوشمند به داده های دنیای واقعی نیاز دارد و درخواستی برای آن ارسال می کند. پروتکل چاین لینک این رویداد را ثبت می کند و آن را به اپراتورهای خود ارسال می کند تا اطلاعات مناقصه را دریافت کنند. چیزی که این فرآیند را قدرتمند می‌کند این است که چگونه چاین لینک می‌تواند داده‌های دریافت شده از منابع متعدد را تأیید کند . با توجه به یک سیستم داخلی، اعتبار آنها را با دقت نسبتا بالایی مشخص کند. این فرایند می تواند دقت نتایج را تا حد زیادی افزایش دهد و از قراردادهای هوشمند در برابر انواع حملات محافظت کند.

قراردادهای هوشمندی که داده‌ها را درخواست می‌کنند، به اپراتورهای چاین لینک در ازای خدمات آن مقداری LINK به عنوان کارمزد پرداخت می‌کنند. مقدار کارمزد توسط اپراتورهای چاین لینک و بر اساس شرایط بازار برای آن داده ها تعیین می شود.اپراتورهای چاین لینک نیز برای اطمینان از تعهد طولانی مدت به پروژه، در شبکه سهیم هستند. مشابه مدل اقتصاد رمزنگاری شده بیت کوین . اپراتورهای گره چاین لینک تشویق می شوند تا به جای مخرب بودن، به شیوه ای قابل اعتماد عمل کنند.

چاین لینک و دیفای

از زمانی که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، علاقه به خدمات با کیفیت اوراکل وجود آمده است. به هر حال، بیشتر این پروژه‌ها از قراردادهای هوشمند به روش های مختلف استفاده می‌کنند و همچنین برای اجرای صحیح قرارداد به داده‌های خارجی نیاز دارند.با خدمات متمرکز اوراکل، پلتفرم‌های DeFi می‌توانند خود را در برابر طیف وسیعی از حملات، از جمله  حملات وام فلش مصون کنند. این قبیل حملات و حوادث در گذشته زیاد رخ داده است، و اگر اوراکل های متمرکز هنوز رایج باشند، احتمالاً وقوع آن کمتر خواهد شد.

برخی از کاربران ممکن است فکر کنند که چاین لینک می تواند همه این مشکلات را حل کند – این ممکن است درست نباشد. با وجود پروژه هایی مانند Synthetix، Aave و سایر پروژه هایی که همگی به فناوری چاین لینک متکی هستند، انواع جدیدی از ریسک ها نیز معرفی شده اند. اگر پلتفرم‌های زیادی به یک سرویس اوراکل متکی باشند، اگر چاین لینک به طور ناگهانی کار خود را متوقف کند، همه آنها با قطعی مواجه خواهند شد.

این ممکن است بعید به نظر برسد.اما به هر حال، چاین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که ظاهراً هیچ نقطه شکست واحدی ندارد. با این حال، در سپتامبر 2020، گره‌های چاین لینک دچار یک “حمله هرزنامه” شدند که در آن مهاجم به طور بالقوه تا 700 اتریوم را از کیف پول‌ها در گره ها تخلیه کرد. این حمله به سرعت حل شد، اما این یادآوری است که همه سیستم ها به طور کامل در برابر فعالیت های مخرب ، مقاوم نیستند.

تامین و صدور توکن لینک

چاین لینک حداکثر 1 میلیارد توکن LINK را عرضه کرده است. 35٪ از توکن ها در زمان انتشار ICO در سال 2017 فروخته شد. و حدود 300 میلیون در اختیار شرکت موسس قراردارد. برخلاف بسیاری از رمزارز های دیگر، LINK هیچ فرآیند استخراج یا سهامداری ندارد که عرضه در گردش آن را افزایش دهد.

نحوه ذخیره LINK

LINK بلاک چین بومی خود را ندارد. به عنوان یک توکن در بستر بلاک چین اتریوم قرار دارد. توکن های LINK از استاندارد ERC-667 پیروی می کنند که نسخه توسعه یافته استاندارد ERC-20 است. به طور خلاصه، می‌توانید LINK را در هر کیف پولی که از این استاندارد پشتیبانیی می کند مانند  Trust Wallet یا  MetaMask ذخیره کنید.

LINK برای چه استفاده می شود؟

همانطور که اشاره کردیم، اپراتورهای چاین لینک می توانند توکن LINK را به عنوان روشی برای ارائه پیشنهاد به خریدار داده ها در نظر بگیرند.  و گره ای که در این مناقصه “برنده” می شود باید اطلاعات را به قرارداد هوشمند درخواست کننده ارائه دهد. و تمام این پرداخت ها برای اپراتورهای چاین لینک در قالب توکن های LINK انجام می شود.

این رویکرد اپراتورهای چاین لینک را تشویق می کند تا به انباشت و ذخیره آن ادامه دهند. چونکه ذخیره و انباشت توکن های بیشتر به معنای دسترسی به قراردادهای داده های بزرگتر است. اگر یک اپراتور و گره تصمیم بگیرد قوانین را زیر پا بگذارد، در نتیجه توکن های LINK خود را از دست خواهد کرد.

 

➟  به دنبال شروع کار با ارز دیجیتال هستید؟ خرید لینک در صرافی کامکس kamex.ir

 

تفنگداران دریایی لینک چه کسانی هستند؟

این یک تاکتیک بازاریابی موثر است که پروژه های کریپتو ، به اعضای جامعه خود یک نام مستعار بدهند. چاین لینک یکی از اولین و موفق ترین نمونه ها در اجرای این تکنیک هست که نام مستعار “LINK Marines” به معنای تفنگ دار دریایی را برای خود انتخاب کرد.

این تاکتیک بازاریابی در حال تبدیل شدن به یک روش موثر در فضای ارزهای دیجیتال است. حامیان اصلی می توانند تعامل و توجه رسانه های اجتماعی زیادی را برای پروژه ایجاد کنند.

سخن آخــر

فناوری چاین لینک ثابت کرده است که یکی از مهمترین ستون های دیفای و اکوسیستم رمزنگاری در سطح گسترده ای در اکوسیستم قرارداد های هوشمند است. در حالی که همیشه حملات و ریسک هایی را برای سیستم های اتریوم و دی‌فای رخ میدهد، وجود منابع و داده های قابل اعتماد یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد اطمینان واعتماد برای یک اکوسیستم و بلاکپین سالم و امن هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید