صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

وب 3.0 چیست و چرا اهمیت دارد؟

اینترنت یک فناوری دائما در حال تکامل است که به نوآوری خود ادامه می دهد. تا کنون، ما وب 1.0 و 2.0 را تجربه کرده ایم و بحث های زیادی در مورد انتظارات از وب 3.0 وجود دارد. وب 1.0 بدون توانایی ایجاد سایت های غنی از محتوا که امروز داریم، تجربه ای ثابت را برای کاربران فراهم کرد. وب 2.0 ما را با رسانه های اجتماعی و وب سایت های پویا گرد هم آورد، اما به قیمت تمرکز.

وب 3.0 به نظر می رسد کنترل اطلاعات آنلاین خود را به ما بدهد و همچنین یک وب معنایی ایجاد کند. این بدان معنی است که ماشین ها به راحتی محتوای تولید شده توسط کاربر را می خوانند و پردازش می کنند. بلاک چین قدرت تمرکززدایی، هویت دیجیتال رایگان با کیف پول های رمزنگاری و اقتصادهای دیجیتال باز را فراهم می کند.

روش‌های تعامل ما با شبکه با گزینه‌های سه بعدی موجود بیشتر فراگیر می‌شود. از مزایای کاربر نیز می توان به مرور کارآمد، تبلیغات مرتبط و بهبود پشتیبانی مشتری اشاره کرد. برخی از پرکاربردترین فناوری Web 3.0 را می توان با دستیارهای مجازی مانند سیری و الکسا و خانه های هوشمند متصل مشاهده کرد.

مقدمه

در طول بیست گذشته، شاهد تغییرات زیادی در اینترنت بودیم. ما از چت رله اینترنتی (IRC) به شبکه های اجتماعی مدرن رسیدیم. پرداخت های دیجیتال پایه به خدمات بانکداری آنلاین تبدیل شده و حتی فناوری‌های کاملاً جدید و مبتنی بر اینترنت مانند بلاک چین را نیز تجربه کرده‌ایم. اینترنت به بخشی حیاتی از تعاملات و ارتباطات انسانی و اجتماعی تبدیل شده و کماکان در حرکت بسوی تکامل است. تاکنون، وب 1.0 و وب 2.0 را دیده ایم، اما دقیقاً چه انتظاری از وب 3.0 باید داشته باشیم؟ و منتظر چه تغییراتی باشیم؟ در ادامه به دنبال پاسخ این سوالات خواهیم بود.

وب 3.0 چیست؟

وب 3.0 (Web3) نسل بعدی فناوری اینترنت است که بر یادگیری ماشین،هوش مصنوعی (AI) و فناوری بلاک چین متکی است. این توصیف توسط گاوین وود، بنیانگذار Polkadot و یکی از بنیانگذاران اتریوم بیان شد. ابتدا مروری بر WEB2 داشته باشیم. وب 2.0 بر محتوای ایجاد شده توسط کاربر و نحوه انتشار محتوا در پلتفرم ها متمرکز است.اما وب 3.0 به کاربران کنترل بیشتری بر داده های آنلاین می دهد. 

هدف از وب 3 ایجاد وب‌سایت‌ها و برنامه‌های باز و هوشمند است و با درک بهتر از داده‌ها و مبتنی بر ماشین است. همچنین تمرکززدایی و توسعه اقتصادهای دیجیتال نیز جایگاه مهمی در وب 3.0 دارند، زیرا به کاربران این امکان را می دهد که برای محتوای تولید شده در شبکه ، ارزش افزوده ایجاد شود. همچنین درک این نکته مهم است که وب 3.0 یک مفهوم در حال توسعه است و در حال حاضر هیچ تعریف واحدی برای آن وجود ندارد و معنای دقیق آن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

وب 3.0 چگونه کار می کند؟

وب 3.0 با استفاده از هوش مصنوعی و تکنیک های یادگیری ماشینی پیشرفته، قصد دارد اطلاعات شخصی و مرتبط را سریعتر ارائه دهد.برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از الگوریتم‌های جستجوی هوشمند و توسعه یافته استفاده میشود و ماشین‌ها می‌توانند به طور مستقیم محتوا را درک کرده و توصیه کنند. همچنین وب 3.0 بر مالکیت کاربر بر محتوای تولید شده و پشتیبانی از اقتصادهای دیجیتالی قابل دسترس برای عموم جامعه تمرکز دارد.

وب‌سایت‌های فعلی معمولاً اطلاعات ثابت یا محتوای کاربر محور، مانند انجمن‌ها یا رسانه‌های اجتماعی را نمایش می‌دهند. در حالی که وب 3.0 این اجازه را میدهد تا داده ها برای کل اکوسیستم منتشر شود، و صرفا نیاز کاربران خاص برآورده نمی شود. یک وب سایت باید اطلاعاتی را که در اختیار هر کاربر قرار می دهد، شبیه به ارتباطات انسانی پویایی و واقعی باشد. اما در وب 2.0، هنگامی که اطلاعات منتشر و آنلاین شود، کاربران مالکیت و کنترل خود را از دست میدهند.

برنرز لی از دانشمند مطرح و چهره های کلیدی در مفهوم وب 3.0 در سال 1999 نظر خود را چنین بیان کرد:

من رویایی برای وب دارم [که در آن رایانه ها] قادر به تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود در وب ، اعم از محتوا، پیوندها، و تراکنش های بین افراد و رایانه ها هستند. هنوز برای تحقق این موضوع یک مفهوم جامع شکل نگرفته است، اما زمانی که به وجود آمد، مکانیسم‌های رایج در تجارت، بوروکراسی و زندگی روزمره ما انسان ها ، توسط ماشین‌هایی اداره خواهند شد که توانایی صحبت با دیگر ماشین ها را خواهند داشت.

از آن زمان تا کنون دیدگاه برنرز لی با پیام گاوین وود ترکیب شد. و امروز با اقیانوسی از اطلاعات غیرمتمرکز و سایت ها و برنامه های در دسترس مواجه هستیم که به‌ طور معنی‌داری ، تک تک کاربران می توانند آنرا درک کرده و از آن استفاده کنند. و این ارتباط و تعامل بین ماشین ها و کاربران و محتوا ها به لطف وجود بلاک چین محقق شده است.

تاریخچه مختصری از تکامل وب

وب 1.0

Darci DiNucci نویسنده و طراح وب، در سال 1999 در توصیف تمایز بین Web 1.0 و Web 2.0 چنین بیان کرد که ” وب 1.0 به عنوان اینترنت اصلی، تجربه ی ارتباط یک طرفه با کاربر را ارائه میکند” چونکه در اوایل دهه 1990، وب سایت ها با استفاده از صفحات HTML و بصورت ایستا ساخته می شدند و فقط می توانستند اطلاعات را نمایش دهند. هیچ راهی برای کاربران وجود نداشت که داده ها را تغییر دهند یا داده های خود را آپلود کنند. تعاملات اجتماعی فقط به پیام رسان ها و انجمن های گفتگوی بسیار ساده محدود می شد.

وب 2.0

در اواخر دهه 1990، تغییر به سمت اینترنت شکل تعاملی تر ی به خود گرفت. با وب 2.0، کاربران میتوانستند از طریق سایت ها و پایگاه داده ها، پردازش سمت سرور، فرم ها و رسانه های اجتماعی به تعامل با یکدیگر بپردازند. این ابزارها تجربه وب را از حالت ایستا به پویا تغییر دادند. وب 2.0 تاکید بیشتری بر محتوای تولید شده توسط کاربر و قابلیت همکاری بین سایت ها و برنامه های مختلف داشت. وب 2.0 کمتر در مورد مشاهده و بیشتر در مورد مشارکت بود. در اواسط دهه 2000، بیشتر وب‌سایت‌ها به وب 2.0 منتقل شدند و فناوری‌هایی از قبیل شبکه‌های اجتماعی و خدمات مبتنی بر تعاملات ابری، رشد قابل توجع ای کردند.

آینده و وب 3.0

با نگاهی به تاریخچه اینترنت، متوجه خواهیم شد که مفهوم تکامل در یک وب، بر هوشمند سازی آن تاکید دارد. در ابتدا داده ها به صورت ایستا به کاربران ارائه می شد. سپس کاربران توانستند که به صورت پویا با آن داده ها تعامل داشته باشند و اکنون، الگوریتم‌ها از همه آن داده‌ها برای بهبود تجربه کاربر و شخصی‌سازی وب استفاده می‌کنند. فقط کافی است به یوتیوب یا نتفلیکس نگاهی بیندازید تا قدرت الگوریتم‌ها و توسعه آنها را ببینید.وب 3.0، اگرچه هنوز به طور کامل معرفی نشده است، اما می تواند از  فناوری های همتا به همتا (P2P) مانند بلاک چین، نرم افزار منبع باز، واقعیت مجازی، اینترنت اشیا (IoT) و غیره استفاده کند. Web 3.0 همچنین قصد دارد اینترنت را گسترش داده و غیرمتمرکزتر کند. در چارچوب فعلی، کاربران به ارائه دهندگان متمرکز وابسته هستند. ارائه دهندگان متمرکز معمولا به داده ها و اطلاعات شخصی کاربران دسترسی دارند. اما با ظهور فناوری‌های دفتر کل توزیع شده، یا همان بلاکچین ممکن است به زودی ، شاهد تغییرات در تمرکز زدایی باشیم و طی این رویداد کاربران میتوانند مالکیت داده‌های خود را پس بگیرند.

 


ویژگی های کلیدی وب 3.0

وب 3.0 تا پذیرش کامل هنوز فاصله دارد، اما مفاهیم اصلی آن عمدتاً از قبل تعریف شده اند. چهار موضوع زیر معمولاً به عنوان مهمترین جنبه های وب 3.0 در آینده بیان شده است.

نشانه گذاری معنایی

با گذشت زمان، ماشین‌ها در درک داده‌ها و محتوایی که انسان‌ها ایجاد می‌کنند توسعه یافتند. ولی با این حال، هنوز راه زیادی برای ایجاد یک تجربه یکپارچه و کامل وجود دارد. به این مثال توجه کنید، استفاده از کلمه “بد” در برخی موارد می تواند به معنای “خوب” باشد. برای یک ماشین درک این موضوع می تواند فوق العاده سخت باشد. در این صورت هوش مصنوعی فقط با اتکا به پایگاه داده های بزرگ و اطلاعات بیشتر برای مطالعه، میتواند به درک بهتر این موضوع برسد.

بلاک چین و ارزهای دیجیتال

مالکیت داده ها، اقتصاد آنلاین و تمرکززدایی از جنبه های ضروری وب 3 هستند. اما با قاطعیت میتوان گفت که سیستم بلاکچین برای تحقق بسیاری از این اهداف بهترین گزینه است و آزمایش خود را نیز پس داده است. تقریبا هر کسی میتواند با استفاده از خصوصیات وب 3.0 دارایی هایش را توکنیزه کند ، یعنی با ایجاد هویت دیجیتال برای دارایی ها و و قرار دادن اطلاعات آن در بلاکچین به دنیای اقتصاد آنلاین وارد شود و این یک نوآوری بسیار جالب که وب به خود دیده است.

تجسم سه بعدی و ارائه تعامل

به زبان ساده، ظاهر وب به شدت تغییر خواهد کرد. ما در حال حاضر شاهد حرکت به سمت محیط های سه بعدی هستیم که حتی واقعیت مجازی را نیز در خود جای داده اند. متاورس یکی از حوزه‌هایی است که در این تجربه پیشگام است . جامعه کاربران قبلا از طریق بازی‌های ویدیویی سه بعدی با این موضوع آشنا هستند. 

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی کلید تبدیل محتوای ساخته شده توسط انسان به داده های قابل خواندن توسط ماشین است. ما قبلاً با ربات‌های خدماتی آشنا هستیم، اما این تازه شروع کار است. هوش مصنوعی هم می تواند داده ها را به ما ارائه کند و هم آنها را مرتب کند و آن را به ابزاری همه کاره برای وب 3.0 تبدیل کند. همچنین، هوش مصنوعی خود را توسعه دهد و بهبود ببخشد.

چه چیزی وب 3.0 را نسبت به نسخه های قبلی خود برتر می کند؟

ترکیبی از ویژگی های Web 3.0 منجر به مزایای مختلفی در تئوری خواهد شد. فراموش نکنید که همه اینها به موفقیت فناوری زیربنایی بستگی دارد:

1. نقطه مرکزی برای کنترل وجود ندارد – از آنجایی که واسطه ها از معادله حذف می شوند، آنها دیگر داده های کاربر را کنترل نخواهند کرد.و این آزادی خطر سانسور توسط دولت ها یا شرکت ها را کاهش می دهد و اثربخشی حملات Denial-of-Service (DoS) را کاهش می دهد.

2. افزایش ارتباط متقابل اطلاعات – همانطور که محصولات بیشتری به اینترنت متصل می شوند، حجم داده ها افزایش میابد و الگوریتم ها، اطلاعات بیشتری برای تجزیه و تحلیل در اختیار خواهند داشت. این می تواند به توسعه هوش مصنوعی کمک کند و در نهایت باعث افزایش کارآمدی سیستم میشود.

3. مرور کارآمدتر – هنگام استفاده از موتورهای جستجو، گاهی اوقات یافتن بهترین نتایج با چالش مواجه میشود.هر چند که در طی سال ها در یافتن نتایج مرتبط بهتر شده اند. این منجر به یک تجربه راحت تر می شود که می تواند به هر کسی کمک کند اطلاعات دقیق مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کند.

4. تبلیغات و بازاریابی بهبود یافته – هیچ کس دوست ندارد با تبلیغات آنلاین بمباران شود. با این حال، اگر تبلیغات با نیازهای شما مرتبط باشد، به جای اینکه آزاردهنده باشند، می توانند مفید باشند. هدف وب 3.0 بهبود تبلیغات با استفاده از سیستم های هوش مصنوعی است تا تبلیغات بصورت کاملا هدفمند اجرا شود و در نهایت کاربر نهایی و مصرف کننده در معرض تبلیغات قرار خواهند گرفت.

5. پشتیبانی بهتر از مشتری – خدمات مشتری برای کاربران وب سایت ها و برنامه های کاربردی ،بسیار حیاتی است. با این حال، این موضوع هزینه های هنگفتی را بدنبال دارد. با استفاده از چت ربات‌های هوشمندتر ، در بستر وب3 می‌تواند به طور همزمان با چندین مشتری صحبت کرد و خدمات پشتیبانی ارائه کرد و کاربران نیز تجربه کاربری بهتر و رضایت کاملی خواهند داشت

رمزارز چگونه در وب 3.0 قرار می گیرد؟

وقتی صحبت از وب 3.0 به میان می آید، بلاک چین و کریپتو پتانسیل بالایی دارند. شبکه‌های غیرمتمرکز با موفقیت انگیزه‌هایی را برای مالکیت داده‌ها و حاکمیت و تولید محتوا ایجاد می‌کنند. برخی از مرتبط ترین جنبه های آن برای Web 3.0 عبارتند از:

1.  کیف پول های دیجیتال – هر کسی می تواند کیف پولی ایجاد کند که به کاربر امکان انجام تراکنش ها را بدهد و به عنوان یک هویت دیجیتال عمل کند. و دیگر نیازی به ذخیره اطلاعات کاربر و یا ایجاد یک حساب کاربری بصورت متمرکز نیست. در نهایت کاربران کنترل کاملی بر کیف پول خود خواهند داشت و اغلب می توان از همان کیف پول نیز در چندین بلاک چین استفاده کرد.

2. تمرکززدایی – انتشار شفاف اطلاعات در میان مجموعه وسیعی از افراد با بلاک چین ساده ، یک مزیت و قدرت محسوب میشود این برخلاف وب 2.0 است، جایی که غول‌های فناوری بزرگ بر حوزه‌های مهم زندگی آنلاین کاربران تسلط دارند.

3. اقتصادهای دیجیتال – توانایی داشتن داده ها در یک بلاک چین و استفاده از تراکنش های غیرمتمرکز، اقتصادهای دیجیتال جدیدی را ایجاد می کند. و به کاربران این امکان را میدهد که بدون نیاز به اطلاعات بانکی یا شخصی، کالاها، خدمات و محتواهای آنلاین را به راحتی ارزش گذاری و معامله کنند. این موضوع باعث ایجاد کسب و کارهای جدید خواهد شد.

4. قابلیت همکاری – DAppها و داده های زنجیره ای به طور فزاینده ای سازگارتر می شوند. بلاک چین‌هایی که با استفاده از ماشین مجازی اتریوم ساخته می‌شوند می‌توانند به راحتی از DApps ، کیف پول و توکن‌ها را پشتیبانی کنند  . این امر به بهبود فراگیر بودن که مورد نیاز برای Web 3.0 است کمک می کند.

موارد استفاده از وب 3.0

اگرچه وب 3.0 هنوز در حال توسعه است، ما نمونه هایی داریم که امروزه در حال استفاده هستند:

دستیار مجازی سیری و الکسا

هم سیری اپل و هم الکسای آمازون، دستیارهای مجازی را ارائه کردند که بسیاری از خصوصیات Web 3.0 را پوشش میدهند. هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی به هر دو سرویس کمک می کند تا دستورات صوتی انسان را بهتر درک کنند. هرچه افراد بیشتر از سیری و الکسا استفاده کنند، هوش مصنوعی آنها توسعه یافته و تعاملات خود را بهبود می بخشند. این باعث می شود که آنها را به نمونه ای کامل از مفهوم وب 3.0 است تبدیل شوند.

خانه های هوشمند متصل

یکی از ویژگی های کلیدی وب 3.0 فراگیر بودن آن است. این بدان معنی است که ما می توانیم به داده ها و خدمات آنلاین خود در چندین دستگاه دسترسی داشته باشیم. سیستم‌هایی که گرمایش، تهویه مطبوع و سایر وسایل برقی خانه شما را کنترل می‌کنند، اکنون می‌توانند این کار را به صورت هوشمند و متصل انجام دهند. خانه هوشمند شما می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی خانه‌تان را ترک می‌کنید، می‌رسید و چقدر گرم یا سرد خانه‌تان را دوست دارید. می تواند از این اطلاعات و موارد دیگر برای ایجاد یک تجربه شخصی استفاده کند. پس از آن می توانید بدون توجه به جایی که هستید از تلفن یا سایر دستگاه های آنلاین خود به این سرویس دسترسی داشته باشید.

سخن آخــر

اینترنت برای تکامل خود مسیر طولانی را طی کرده است و مطمئناً در ادامه مسیر نیز تجربه های فراوانی خواهد داشت یافت. با انفجار گسترده در حجم داده‌های موجود، وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها در حال انتقال به وب کارآمد تر و همه‌جانبه‌تر هستند. در حالی که هنوز هیچ تعریف مشخصی برای وب 3.0 وجود ندارد، اما نوآوری ها حرکت خود را شروع کردند. هنگامی‌که وب ۳.۰ به‌طور کامل عرضه شود، اینترنت به‌طور تصاعدی در زندگی روزمره ما یکپارچه‌تر می‌شود. تقریباً همه ماشین‌های معمولی آفلاین امروزی از لوازم‌خانگی گرفته تا حمل‌ونقل، بخشی از اقتصاد اینترنت اشیا شده و با سرورهای مستقل و برنامه‌های غیرمتمرکزشان (DApps) تعامل می‌کنند و قلمروهای دیجیتال جدیدی را به وجود می‌آورند. بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال نیز تعداد بی‌شماری از معجزه‌های فناوری جدید را برای قرن بیست و یکم به ارمغان خواهند آورد. 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید