صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

احتمالاً صرافی های ارزهای دیجیتال را می شناسید. با ایمیل خود ثبت نام کنید، یک رمز عبور قوی وارد کنید، حساب خود را تأیید کنید و معامله ارز دیجیتال را شروع کنید.

صرافی های غیرمتمرکز هم همینطور هستند، صرافی های غیرمتمرکز از فناوری قراردادهای هوشمند استفاده میکنند و غالبا بدون دردسر ثبت نام و احراز هویت هستند. برخی کاربران به آن علاقه دارند ، اما دولت ها و بانک های مرکزی در مقابل آن هستند . در بیشتر موارد، هیچ واریز یا برداشت ارز دیجیتالی را پشتیبانی نمیکنند. و معاملات مستقیماً بین کیف پول دو کاربر، و با رعایت مفاد قرارداد انجام می شود.

صرافی های غیرمتمرکز کمی پیچیده تر هستند و ممکن است رمزارز مورد نظر شما را در فهرست خود نداشته باشند. اما، با رشد فناوری و افزایش علاقه کاربران به این قبیل صرافی ها ، میتوان با اطمینان گفت که صرافی های غیرمتمرکز بخش جدایی ناپذیر در اکوسیستم کریپتو هستند و درآینده توسعه بیشتری خواهند داشت.

فهرست

مقدمه

ازابتدای پیدایش بیت کوین، صرافی ها نقشی حیاتی در تطبیق خریداران ارز دیجیتال بافروشندگان داشته اند. بدون وجود صرافی ها جریان نقدینگی در اکوسیستم ها وجود نخواهد داشت و همچنین راهی برای توافق بر سر قیمت دارایی‌ها نیز وجود ندارد. و برای نقد کردن دارایی ها باید به کارگزاران متمرکز متوصل شد.با این حال، با رشد سریع فناوری های موجود، تعداد فزاینده ای از ابزارها برای معاملات غیرمتمرکز به وجود آمده است.

در این مقاله، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را بررسی می‌کنیم، مکان‌هایی که هیچ واسطه‌ای در آن‌ها لازم نیست.

تعریف مبادلات غیرمتمرکز

در تئوری، هرگونه  مبادله همتا به همتا می‌تواند یک تجارت غیرمتمرکز را ایجاد کند.در این مقاله، ما در درجه اول پلتفرم های معاملاتی را بررسی خواهیم کرد و سپس به صرافی های غیر متمرکز خواهیم پرداخت. تفاوت اصلی این دو در این است که صرافی های غیر مترکز در بستر بلاکچین مستقر هستند ، و کاربر نیازی به اعتمادکردن به صرافی های متمرکز را نخواهد داشت. و هیچ کس حافظ وجوه و دارایی کاربران نیست.

نحوه عملکرد یک صرافی متمرکز

روند کار درصرافی متمرکز بدین صورت است که کاربر در ابتدا باید پول یا دارایی خود را  در صرافی سپرده گذاری کند، و کنترل آن را رها کند. نه از نقطه نظر قابلیت استفاده، زیرا کاربر هنوز هم می‌تواند آن را معامله کند یا آن را پس بگیرد، اما از دیدگاه فنی: نمی‌تواند آن را روی بلاک چین خرج کنید.کاربر مالک کلیدهای خصوصی وجوه نیست، به این معنی که وقتی برداشت می‌کنید، از صرافی می‌خواهید معامله‌ای را از طرف شما امضا کند. وقتی معامله می‌کنید، تراکنش‌ها روی زنجیره انجام نمی‌شوند در عوض، صرافی موجودی‌ها را در پایگاه داده خود به کاربران تخصیص خواهند داد و از طریق کیف پول داخلی آن را مدیریت خواهد کرد.

بله درست است ! گردش کار در صرافی های متمرکز به طور باورنکردنی برای کاربران ساده شده است، سرعت پایین بلاک چین ها مانعی برای تجارت کاربر نمی شود و همه چیز در سیستم یک نهاد متمرکز اتفاق می افتد. خرید و فروش ارزهای دیجیتال راحت تر است و کاربر ابزارهای بیشتری در دسترس دارد. اما باید کاربر اعتماد کند و دارایی خود را به صرافی بسپارد.در نتیجه، کاربر خود را در معرض ریسک قرار خواهد داد. 

برای بسیاری از کاربران، این سطح ریسک قابل قبول است.و آنها به سادگی به صرافی های معتبر با سوابق و اقدامات احتیاطی قوی وفادار خواهند شد.

نحوه عملکرد یک صرافی غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز DEX از جهاتی شبیه به همتایان متمرکز خود هستند امادر برخی دیگر تفاوت قابل توجهی دارند. در ابتدا توجه داشته باشیم که انواع مختلفی از صرافی های غیرمتمرکز در دسترس کاربران هستند. موضوع رایج در بین آنها این است که سفارشات کاربران به صورت زنجیره ای از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شوند وکاربران در تمام مراحل مسئول دارایی خودشان خواهند بود. اکثر قراردادهای هوشمنددر بستر شبکه های بلاک چین مانند اتریوم یا بایننس چین  اجرا میشوند هرچند که شبکه های دیگری غیر از این دو وجود دارد.

ORDER BOOK کتاب های سفارش زنجیره ای

در برخی از مبادلات غیرمتمرکز، همه چیز به صورت زنجیره ای انجام می شود و هر سفارش (و همچنین تغییر و لغو) در بلاک چین ثبت می شود. به نظر میرسد که این شفاف‌ترین رویکرد است، زیرا دیگر لازم نیست که شما به شخص ثالثی برای پردازش دستورات و انتقال دارایی ها اعتماد کنید و هیچ راهی هم برای پنهان کردن اطلاعات وجود ندارد. 

متأسفانه، این چنین نیست و کاربران باید به سیستم بلاچین و شبکه ها اعتماد کنند و از طرفی هزینه های قابل توجه برای انجام تراکنش ها پرداخت کنند و این موضوع برای بسیاری از کاربران با دارایی های کم و متوسط ، یک چالش محسوب میشود تا جایی که بسیاری از سفارشات و معاملات ، برای کاربران توجیه اقتصادی و سود آوری نخواهد داشت.

 همچنین از آنجایی که هر گره در شبکه بلاکچین سفارش کاربر را برای همیشه ثبت میکند، کاربر می بایست در نهایت هزینه‌ای را به عنوان کارمزد شبکه پرداخت کند.موضوع دیگر اینکه کاربر باید منتظر بماند تا یک ماینر پیام آن را به بلاک چین اضافه کند، و این تجربه نیز می تواند دست و پا گیر باشد. و این موضوع یک نقص در این مدل شناخته میشود. 

از طرفی اگر همه چیز در یک دفتر کل جهانی ثبت و منتشر شود، دیگر هیچ فرصتی برای دولت ها و بانک های مرکزی وجود نخواهد داشت و درآمدی برایشان ایجاد میکند و نه نظارتی بر جریان پول شویی وجود خواهد داشت .

 به دنبال شروع کار با ارز دیجیتال هستید؟ بیت کوین (BTC) را در کامکس Kamex.ir بخرید!

لیست سفارشات (ORDER BOOK) خارج از زنجیره (متمرکز)

شما می توانید یک صرافی متمرکز داشته باشید تا به طور کامل مسئول دفترچه سفارش شما باشد. ممکن است که آنها برنامه پنهانی داشته باشند و بازارسازی مخرب کنند و غیر متعارف از بازارسازی استفاده کنند و کاربران را مشمول هزینه های پنهان کنند اما کماکان کاربران از ذخیره سازی غیرقانونی سود خواهند برد. پروتکل 0x برای ERC-20 و سایر  توکن های مستقر در بلاک چین اتریوم نمونه خوبی از این موضوع است. به جای اینکه به عنوان یک DEX منفرد عمل کند، قراردادهایی به نام “relayers” برای مدیریت دفترهای سفارش خارج از زنجیره فراهم می کند. و با استفاده از قراردادهای هوشمند 0x و برخی ابزارهای دیگر، میزبان ها می توانند از یک مخزن نقدینگی ترکیبی بهره ببرند و سفارشات را بین کاربران ارسال کنند. این معاملات تنها زمانی به صورت زنجیره ای پردازش می شوند که تمام شرایط قراردادها از جانب طرفین اجرا شود.

این موضوع برای صرافی های متمرکز یک مزیت محسوب می شود زیرا آنها با محدودیت ها و تاخیرهای بلاکچین مواجه نیستند زیرا از بلاک چین چندان استفاده نمی‌کنند. بنابراین مدل غیر متمرکز از نظر سرعت در مقایسه با مبادلات متمرکز پایین تر است..

بازارسازان خودکار (AMM)

آیا از بررسی و مطالعه “لیست سفارشات ” خسته شده اید؟ عالی است، زیرا مدل بازارساز خودکار (AMM) لیست سفارش را به کلی حذف میکند. و دیگر این نیازی به  سفارش گذار و سفارش پذیر ندارد ،یعنی نیاز به لیست خریدار و فروشنده ندارد فقط به مهارت تئوری بازی و کمی جادوی سیاه (فرمول) نیاز دارد. عملکرد AMM ها به الگوریتم آنها بستگی دارد – به طور کلی، آنها مجموعه ای از قراردادهای هوشمند را کنار هم می گذارند و درخواست ها را طبق خواسته های طرفین اجرا کنند.

Uniswap چیست و چگونه کار می کند؟ برای مثالی از نحوه عملکرد Uniswap DEX.امروزه DEX های مبتنی بر AMM موجود نسبتاً کاربرپسند هستند و با کیف پول هایی مانند  MetaMask یا  Trust Wallet ادغام می شوند. با این حال، مانند سایر اشکال DEX، برای تسویه معاملات باید یک تراکنش زنجیره ای انجام شود.

پروژه هایی که در این زمینه کار می کنند عبارتند از Uniswap و Kyber Network (که از پروتکل Bancor استفاده می کند) که هر دو تجارت توکن های ERC-20 را تسهیل می کنند.

مزایا و معایب DEX ها

ما در بخش‌های قبلی به برخی از مزایا و معایب DEX اشاره کردیم.بیایید کمی بیشتر به آنها بپردازیم.

مزایای صرافی غیر متمرکز DEX ها

از ویژگیهای صرافی غیرمتمرکز این است که نیازی به احرازهویت ندارند و بدون انجام مراحل KYC امکان ثبت سفارش برای کاربر فراهم میشود . از آنجایی که DEX ها بدون مجوز هستند، هیچ کس هویت شما را بررسی نمی کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول رمزنگاری شده است.در حالیکه این موضوع برای بسیاری از صرافی های متمرکز یک الزام است. و به دلایل قانونی، باید مدارک هویتی و شناسایی کاربران را مطالبه کنند

بدون ریسک برای کاربران

جذابیت اصلی صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال این است که وجوه مشتریان را نگه نمی دارند. به این ترتیب، حتی در زمان بروز فاجعه مانند حملات هکری سرمایه کاربران در معرض خطر قرار نمیگیردو یا اطلاعات شخصی حساس در معرض خطر قرار نمی گیرد.

توکن های فهرست نشده

توکن‌هایی که در صرافی‌های متمرکز فهرست نشده‌اند، همچنان می‌توانند آزادانه در DEX ها معامله شوند، به شرطی که عرضه و تقاضا وجود داشته باشد.

معایب DEX ها

در واقع، DEX ها به اندازه صرافی های سنتی کاربرپسند نیستند. پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز سرعت در معامله را ارائه می‌کنند که تحت تأثیر تاخیرهای بلاکچین قرار نمی‌گیرند. برای تازه واردانی که با کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال آشنا نیستند، CEX‌ها تجربه بهتر و راحت تری را ارائه می‌کنند. اگر رمز عبور خود را فراموش کردید، به سادگی می توانید آن را بازنشانی کنید. با این حال، اگر  عبارت اولیه خود را گم کنید، سرمایه شما به طور جبران ناپذیری در فضای مجازی از دست می رود.

حجم معاملات و نقدینگی

حجم معامله در CEXها از حجم معاملات DEX بیشتر است. مهمتر از آن،CEX ها نیز تمایل به نقدینگی بیشتری دارند . نقدینگی معیاری است که نشان می دهد چقدر راحت می توانید دارایی ها را با قیمت مناسب بخرید یا بفروشید. در یک بازار با نقدینگی بالا،  پیشنهادات و درخواست‌ها تفاوت کمی در قیمت دارند که نشان‌دهنده رقابت زیاد بین خریداران و فروشندگان است. در بازاری که نقدینگی ندارد، برای یافتن شخصی که بخواهد دارایی را با قیمت مناسب معامله کند، با مشکل بیشتری مواجه خواهید شد.

در صرافی های متمرکز DEX ها همیشه عرضه یا تقاضا برای همه رمزارزها که می خواهید معامله کنید وجودندارد. 

ممکن است نتوانید جفت‌های معاملاتی را که می‌خواهید استفاده کنید پیدا کنید، و اگر پیدا کنید، ممکن است دارایی‌ها با قیمت منصفانه معامله نشوند. 

هزینه ها

کارمزدها همیشه در صرافی های غیرمتمرکز ها DEX بالاتر از صرافی های متمرکز است، به خصوص زمانی که شبکه شلوغ است یا اگر از لیست سفارش زنجیره ای استفاده می کنید.

سخن آخــر

بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز در طول سال‌ها پدیدار شده‌اند، که هر کدام بر اساس تلاش‌های قبلی برای ساده‌سازی تجربه کاربر و ایجاد مکان‌های معاملاتی قدرتمندتر ایجاد می‌شوند. در نهایت، به نظر می رسد که این ایده با اخلاق برخی کاربران سازگار است . و در سال های اخیر شاهد گسترش DeFi و DEX های مبتنی بر اتریوم در اکوسیستم بودیم و اگر این حرکت ادامه یابد، احتمالا شاهد افزایش نوآوری در این فناوری در کل صنعت بلاکچین خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید