صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

روانشناسی معامله گران در بازار

اغلب تریدرهای معمولاً ابزارهای لازم برای ترید در بازار را در اختیار دارند و در عین حال از تکنیک های خوبی هم برای معامله گری در این بازار استفاده می‌کنند؛ اما در عمل شاهد هستیم که بسیاری از تریدرها بازار را با ضررهای هنگفت تمام کرده و از ادامه راه منصرف می‌شوند.

واقعیت بازار رمز ارزها متأسفانه آنچنان که باید، به کاربران معرفی نشده است. خیلی‌ها نمی‌دانند که این بازار چه شرایطی دارد و با تصور اینکه درآمد میلیونی در انتظار آنها است، وارد بازار می‌شوند؛ اما حقیقت این است که بازار ارز دیجیتال در عین داشتن شرایط مناسب برای کسب سود، به همان اندازه هم می‌تواند بی رحم و نابود کننده باشد. روانشناسی و رفتارشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال راه‌حلی است که می‌تواند این ریسک ها را تا حد زیادی از سرمایه گذاران دور کرده و شرایط را برای آنها بهتر نماید.

روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال چیست؟

علم روانشناسی دانشی است که به بررسی حالات ذهنی و احساسات و اندیشه انسانها در شرایط مختلف میپردازد، اما رفتارشناسی به کشف و مشاهده رفتارهای افراد در شرایط خاص توجه دارد.

وقتی صحبت از رفتارشناسی بازار و ترید می شود ما به دنبال شناخت و پیشبینی رفتار ها و عکس العمل های خود در موقعیت های معاملاتی هستیم.

از آنجا که مباحث روانشناسی بازار و خودشناسی فردی،بسیار تخصصی است نمیتوان با خواندن یک مقاله به آن مسلط شد و بسیاری از اشتباهات و ضررهای رفتاری معامله گران تماما از روش اشتباه زندگی آن ها و عادت های بد آن ها از کودکی تا به حال است.

در نظر بگیرید وقتی که بیت کوین شروع به قرمز شدن کرده و روند آن نزولی می‌شود، تعداد زیادی از رمز ارزها نیز به تبعیت از بیت کوین در یک روند نزولی قرار می گیرند. در چنین مواقعی اصلا مهم نیست که آن رمز ارز چه ماهیتی دارد و چه مزیت هایی می‌تواند در آینده ایجاد کند. تصمیم شما برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال در چنین مواقعی چیست؟

 • یا در شرایط برعکس وقتی بیت کوین وارد یک روند صعودی قدرتمند می شود، بدترین رمز ارزها نیز در آن مواقع چراغ سبز به کاربران نشان می‌دهند. تصمیم شما برای ورود به بازار ارز دیجیتال در چنین مواقعی چیست؟
 • با فرصت های ایجاد شده در بازار رمز ارز ها چگونه برخورد می کنید؟
 • آیا با دیدن یک سود ۲۰۰ درصدی تنها در یک هفته شما هم وسوسه می شوید تا آن رمزارز را خریداری کنید؟
 • این روزها بازار توییت ها و ورود نهنگ ها به رمز ارزهای میم کوین و شت کوین داغ شده است. است آیا شما هم با دیدن این توییت ها و اخبار وارد این دسته از رمز ارزها می شوید؟
 • ارز دیجیتال شیبا اینو را در نظر بگیرید در یک سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار برابر شده است. است آیا این جمله برای اقدام به خرید این رمز ارز برای شما کافی است؟
 • روزهایی که بازار رمز ارزها سبز است، صحبت از بیت کوین یک میلیون دلاری در اینترنت تبدیل به یک ترند بزرگ می شود و روزهایی که بازار قرمز است، همه صحبت از نابودی بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌کنند. تصمیم شما درباره بیت کوین در چنین مواقعی چیست؟
 • آخرین ارز دیجیتالی که خریداری کرده‌اید، وارد ۷۰ درصد ضرر شده است. آیا زمان آن نرسیده که این ارز دیجیتال را در این مقدار ضرر بفروشید و رمز ارز دیگری را بخرید؟

پاسخ این سوالات در واقع همان پاسخی است که در تیتر این مقاله عنوان شد. روانشناسی ترید . بله روانشناسی و رفتارشناسی در بازار ارز دیجیتال ، علمی است که به این سوالات پاسخ می دهد. هر تریدری و هر معامله گری در مواجهه با شرایط بالا تصمیم خاص خود را می گیرد که از میزان تسلط وی به رفتارشناسی بازار و روانشناسی خودش نشات میگیرد.

همانطور که دانش و مهارت تحلیل تکنیکالی و فاندامنتال را میتوان فرا گرفت ، دانش روانشناسی در بازار و مهارت مدیریت بر رفتار را نیز میتوان فرا گرفت و در مهارت استفاده از آن به تسلط رسید. کاربران می‌توانند با آموزش نکات و تقویت احساسات خود در مواجهه با شرایط مختلف ، تصمیمات منطقی بگیرد و خود و سرمایه اش را از ریسک های مربوط به چنین شرایطی مصون کند. با اطمینان گفت که در بازار کریپتو ، دانش روانشناسی معامله گری ، مقدم بر دانش تکنیکال و فاندامنتال است. و اصلی ترین رکن در تدوین پلن معاملاتی است.

چرا روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال مهم است؟

به صورت کلی ۴ دانش برای موفقیت در بازار برای یک معامله گر نیاز است تا وی در ایده‌آل‌ترین شرایط در بازار فعالیت کند.

۱- دانش تحلیل فاندامنتال

۲-  دانش تحلیل تکنیکال

۳-  دانش مدیریت ریسک و سرمایه

۴- دانش روانشناسی بازار

البته من مورد پنج را به این لیست اضافه میکنم

5- مهارت استفاده و بکارگیری هر 4 مورد

دانش، یعنی فراگیری اطلاعات پایه و عمومی در مورد یک موضوع خاص .

دانش به تنهایی باعث تغییر رفتار در کاربران نمیشود بلکه صرفا انتقال مفاهیم پایه اتفاق میافتد که در عمل کارآیی و اثربخشی لازم را ندارد . و چه بسا که در عمل ، نتیجه معکوس داشته باشد. و در واقعیت میبینیم که بسیاری از کاربران با اکتفا به دانش پراکنده ای که کسب کردند وارد بازار میشود ولی متاسفانه نه تنها نتیجه مطلوبی کسب نمیکند بلکه دچار شک و تردید نسبت به اصل موضوع میشود.

هر کدام از این 4+1 فاکتور تاثیر خاص خود را در روند معاملات یک تریدر در بازار دارند. نبود هر کدام از آنها می‌تواند شرایط را برای معاملات پیچیده کرده و فضا را به سمتی پیش ببرد که تریدر موفق به اجرای صحیح خواسته‌های خود نشود.

تاثیر روانشناسی معامله گری در بازار کریپتو بیشتر از سایر بازارها است.  حال نکته جالب‌تر این است که روند آموزش ترید در این بازار کاملاً برعکس بوده و کاربران بیشتر وقت و انرژی خود را صرف آموزش مباحث مربوط به تحلیل فاندامنتال و تکنیکال می‌کنند.

حتی مشاهده میشود که بخش قابل ملاحظه ای از تریدر ها؛ نسبت به روانشناسی بازار شناخت آنچنانی ندارند. و بدون هیچ درک علمی نسبت به موضوع، وارد بازار ارزهای دیجیتال شده اند. پرواضح است که چنین فرآیندی در نهایت باعث ایجاد ضرر های سنگین برای کاربران شده و آنها حتی نمی‌توانند علت این ضررها را نیز پیدا کنند.

اهمیت روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال در سود و زیان کاربران


اهمیت روانشناسی را حتی می‌توان در میزان سود و زیان تریدرها در بازار نیز مشاهده کرد. رفتار کسانی را که تسلط کافی به اصول روانشناسی معامله گری در این بازار نداشته و بیشتر با دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در این بازار سرمایه گذاری می‌کنند، در دو حالت زیر مورد بررسی قرار میدهیم

حالت اول ، بعد از خرید بلافاصله وارد یک سود قابل توجه شده و با روند صعودی روبرو می‌شود.

حالت دوم ، بعد از یک خرید بلافاصله وارد یک ضرر قابل توجه شده و با روند نزولی روبرو می‌شود.

رفتار درست در هر یک از این مواقع چیست؟

قبل از مطالعه پاسخ این سوالات، شما را به چالش دعوت میکنم ، آیا تسلط کافی بر روان و رفتار خود در بازار دارید ؟.. یا خیر، شما ! در شرایط گفته شده چه رفتاری خواهید کرد؟ و پس از این رویدادها ، به طور معمول چه احساسی را تجربه میکنید؟ لطفا پاسخ آنها را در ذهن خود مرور کنید.

در ادامه پاسخ هر دو حالت را هم از دید یک تریدر موفق و هم از دید یک تحلیلگر ناآشنا به اصول روانشناسی در بازار ارز دیجیتال با هم مرور خواهیم کرد.

وقتی معامله انجام گرفته وارد یک سود قابل توجه شده و بلافاصله روند سبز آغاز می شود


 تحلیلگر: تجربه نشان می دهد که نمودار هر رمزارزی ، بعد از یک سود قابل توجه، به روند نزولی برگشته و حتی ممکن است معامله‌ای صورت گرفته را وارد ضرر کند. لذا برای جلوگیری از چنین شرایطی باید ذخیره سازی کرد یعنی، باید معامله را بسته و سرمایه خود را از آن پوزیشن خارج کرد. حتی اگر هنوز نشانه های شکست روند، رویت نشده باشد، این اتفاقی است که برای گروه موفق رخ میدهد. این گروه حس طمع را در خود کنترل میکنند و منتظر رویت قله نمیشوند ، بلکه با رضایت کامل ، میز معامله را ترک میکنند

تریدری که آینده رمزارز مورد نظر را به صورت کامل بررسی کرده و از طرفی می داند که تمام روندها بر اساس عرضه و تقاضا صورت می پذیرد و روزی به پایان خواهند رسید، منتظر زمانی می ماند که روند فعلی، دیگر قدرت کافی نداشته باشد. وقتی نشانه های ضعف در روند مشاهده شد، با کنترل حس طمع ، پوزیشن را میبندند و با آرامش منتظر نقطه ورود بعدی میمانند . تاکید میکنم که با حفظ آرامش منتظر میمانند. و احساس تعجیل در خود را کنترل می کنند.

افرادی هم که به دنبال ذخیره کردن طولانی مدت رمزارز هستند، تحت تاثیر شرایط فعلی قرار نمیگیرند و حس ترس را سرکوب میکنند و آن را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند. حس ترس از عدم آگاهی از آینده ، ایجاد میشود و تریدری که روندهای بلند مدت را بررسی کرده و اطلاعات و آگاهی کافی به موضوع دارد ، دیگر دچار ترس نمیشود.

وقتی بلافاصله بعد از خرید ، معامله وارد یک ضرر بزرگ می شود


 پوزیشن قرمز ، چندین حس منفی را در معامله گر ایجاد میکند. ترس از دست دادن سرمایه – حس بازندگی – شک و تردید به روش تحلیلی ! … کاربران نا آشنا با روانشاسی، تسلط خود به روش تحلیلی و پلن خود از دست میدهند و با دعا و مناجات منتظر می ماند تا دوباره قیمت به شرایط اولیه برگردد. معمولاً در چنین شرایطی قدرت تصمیم گیری خود را از دست میدهند و حتی در اغلب موارد، بازار و سرمایه خود را به حال خود رها می کنند تا بازار برای آنها تصمیم بگیرد.و درگیر حس منفی سرخوردگی میشوند.

اما تریدر موفق و با تجربه و آشنا به اصول روانشناسی معامله گری در چنین مواقعی برنامه ریزی کاملاً دقیق و مشخصی برای خود دارد. وی برای تحلیل اولیه خود حد ضرر تعیین کرده و تا زمانی که قیمت رمز ارز در حد ضرر نرسیده باشد، دست به سرمایه خود نخواهد زد. در صورتی هم که قیمت از حد ضرر عبور کند، بهترین تصمیم برای تریدر، خارج شدن از آن پوزیشن است. به عبارت دیگر، کاربر دچار ترس نمیشود ، به خودش اجازه نداد که دچار یاس و حس بازندگی شود – به تحلیل خود شک نمی کند چونکه از قبل، این موضوع را پیشبینی کرده بود و حد ضرر را در نظر گرفته بود.

در دو بند بالا ملاحظه کردید که روانشناسی چقدر می‌تواند در میزان سود و ضرر یک معامله گر در بازار تاثیر داشته باشد. در واقع قسمت اعظم سود و ضرر کاربران در این بازار ناشی از همین این اصول روانشناسی است.


روانشناسی ترید وجه تمایز تریدر ها


تحقیقات صورت گرفته در حوضه روانشناسی و رفتارشناسی بازار ، بیانگر یک واقعیت عجیب است. در بازارهای مالی ،یک فرد تحلیلگر و یک فرد معامله گر از یکدیگر متمایز هستند، و از مقیاس شاخص های روانشناسی تفاوت های فاحشی دارند، درحالیکه شاید تاکنون میان این دو فرد هیچ تفاوتی قائل نشده باشید؛ اما تجربه نشان داده که این دو دسته از افراد رفتارهای متفاوتی در بازار از خود نشان میدهند و در بیشتر مواقع پرتفوی سرمایه‌ گذاری آنها کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

یک مثال ساده برای درک بهتر موضوع : با یک جستجوی ساده در شبکه های اجتماعی می‌توانید تحلیل های بسیار زیبا و جذابی را مشاهده کنید که از سوی تحلیلگران منتشر شده است. و در اکثر مواقع، نتیجه این تحلیل ها به وقوع پیوسته؛ اما در بررسی سبد دارایی شخصی تحلیل گران، نتایج معنی داری مشاهده شد.

 • درصد قابل توجهی از این تحلیلگران هیچ فعالیت و سرمایه ای در بازار ندارند.
 • تعدادی از این افراد با وجود یک سپرده گذاری قابل توجه در بازار، در ضررهای سنگینی قرار گرفته و خیلی زود بازار را ترک کردند.
 • برخی نیز در تحلیل های خود که منتشر کردند ، پوزیشن هایی با سود دهی 100 تا 200 را بیان کردند ، اما خودشان در همان پوزیشن با سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی از بازار خارج می شوند.

بخش قابل توجهی از تحلیلگران با وجود داشتن علم و دانش قوی در تحلیل فاندامنتال و تکنیکال، ولی با عدم تسلط به اصول روانشناسی و رفتارشناسی بازار ، نتوانستند که به درستی سرمایه های خود را مدیریت کنند . همین موضوع باعث شده تا حتی این دسته از تحلیلگران نیز جزو افراد شکست خورده در بازار قرار گیرند.

تحلیل گری اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت در این بازار دارد؛ اما دانش تحلیل گری همه آن چیزی نیست که برای موفقیت در بازار نیاز است. برخی از اقتصاددانان و سرمایه گذاران بزرگ و قدیمی معتقدند که صرفا با تسلط به روانشناسی ورفتار شناسی بازار میتوان سبد سود آوری را مدیریت کرد.

نکته جالب دیگر اینکه بسیاری از افرادی که در حال حاضر به عنوان یکی از سهامداران اصلی شبکه بیت کوین محسوب شده و بیت کوین های بسیار زیادی در کیف پول خود دارند، کمترین دانش تحلیلی نداشته و تنها در همان اوایل سال‌های پیدایش این رمزارز، را در قیمت های بسیار پایین خریداری و ذخیره کرده‌اند.

در همان سال‌ها بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان کریپتوکارنسی ، با وجود خرید بیت کوین، بعد از رسیدن به یک سود مختصر ارز های دیجیتال خود را واگذار کردند.

روانشناسی معامله گری، کلید اصلی موفقیت در بازار ارز دیجیتال


معامله گری در بازار ارز دیجیتال با چالش ‌های بسیار زیادی همراه است.  از انتخاب بهترین استراتژی های تحلیل گری گرفته تا انتخاب رمز ارزهای مناسب برای سرمایه گذاری و همچنین مدیریت سرمایه ، این موارد چالش هایی هستند که کاربران باید در مواجه با آنها بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند تا موفقیت در بازار را به دست آورند و کلید این چالش ها چیزی نیست مگر روانشناسی و رفتارشناسی.

برای بسیاری از کاربران پیش آمده که بعد از خروج از یک ارز دیجیتال شاهد یک روند صعودی بسیار قدرتمند در آن بوده و از خروج خود افسوس خورده باشند.و این تجربه را بارها تکرار کردند. و با وجود اینکه سود های اولیه کسب کرده اند ولی زیان های قابل توجهی در سبد سرمایه خود مشاهده می کنند. تمام این موارد به عدم تسلط به نکات و اصول روانشناسی باز می‌گردد.

به عنوان اولین اصل از اصول روانشناسی معامله گری در بازار کریپتو، لازم است تا به یک اصل مهم اشاره شود. آموزش و تمرین. خیلی از کاربران وقتی روند صعودی و رو به رشد قیمت رمز ارزها را مشاهده می‌کنند، با تصور اینکه دیگر چنین فرصتی نخواهند داشت و فرصت بسیار بزرگی در حال از دست رفتن است، بدون داشتن آموزش های تکنیکالی و فاندامنتالی لازم و حتی آگاهی نسبت به خطرات بازار ارز دیجیتال، سریعاً سعی در ورود به بازار داشته و بدون شناخت کافی اقدام به خرید یکی از نمادها می‌نمایند. این تصمیم ناشی از هیجان موجود در بازار است و در نهایت ثمره ای جز ضرر به دنبال نخواهد داشت.

 

اصل شماره ۱: “فرصت ها در بازار کریپو، مانند اتوبوس هایی هستند که هر چند دقیقه وارد ایستگاه می‌شوند. فرصت برای سوار شدن به یکی از این اتوبوس ها همیشه برای شما وجود خواهد داشت. ابتدا مسیر خود را مشخص کنید تا به بیراهه نروید.”

در ادامه سعی خواهیم کرد سایر اصول روانشناسی ترید در بازار رمز ارزها را در دو دسته زیر به شما معرفی کنیم:

 • اصول روانشناسی ترید در حوضه صنعت و مارکت
 • اصول روانشناسی ترید در حوضه فردی و کاربری

اصول روانشناسی ترید در حوضه صنعت و مارکت


ارتباط میان بازار و تریدر را در این بخش بررسی خواهیم کرد. با بررسی تجربیات معامله گران در بازار کریپتو جزئیاتی بسیار عالی از این بازار را نمایش میدهد.در واقع آموزش های مربوط به این بخش از علم روانشناسی ، از خود بازار نشات گرفته شده است. در واقع بازار را به عنوان یک معلم واقعی و صادق ملاک قرار میدیم. جزئیاتی که دقت به آنها باعث می شود تا تحلیل گران امروزه از وارد شدن در مسیر های  اشتباه، اجتناب کنند.

اصل شماره ۲: “بازار ارز دیجیتال خود بهترین، صادق ترین و سخت گیر ترین معلم برای تریدرها است.”

بازار وجود دارد چون همه تریدرها مثل هم فکر نمی‌کنند


تصور کنید که همه تریدرها و معامله گران در بازار ارز دیجیتال مانند هم فکر می کردند. در این صورت دیگر اصلاً بازاری وجود نداشت؛ زیرا ماهیت بازار بر این اساس استوار است که در دو سوی معامله یک نفر به عنوان خریدار و یک نفر به عنوان فروشنده وجود داشته باشد. وقتی همه مانند هم فکر کنند یا همه خریدار خواهند بود و یا همه فروشنده و هیچ معامله‌ای صورت نخواهد گرفت.

اما اینکه یک تریدر در یک لحظه فروشنده باشد یا خریدار، به عوامل مختلفی باز می گردد که یکی از این عوامل موضوع روانشناسی در بازار ارز دیجیتال است. شاید شما هم این مهم را به تنوع تکنیک ‌ها در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مرتبط بدانید. باید در نظر داشت که درصد کمی از معامله گران ، دانش تکنیکالی لازم برای حضور در این بازار را دارند. از این رو قسمت اعظم این موضوع به شرایط روانشناسی کاربران و وضعیت آنها در بازار باز می  گردد.

اصل شماره ۳: “همه تریدرها مانند هم فکر نمی‌کنند.”

هر ایده ای در بازار جایگاه خاص خود را دارد


باید یاد بگیریم تا به سایر ایده‌ها احترام گذاشته و آنها را نیز محتمل بدانیم. خیلی از افراد و کاربران هستند که بعد از یک تحلیل، احتمال اشتباه بودن آن را صفر در نظر می‌گیرند و با خیال راحت درصد قابل توجهی از سرمایه های خود را وارد ارز دیجیتال مورد نظر می‌کنند. اعتماد داشتن و معتبر دانستن تحلیل شخصی بعد از دریافت آموزش های لازم، اهمیت زیادی دارد و می‌تواند اعتماد به نفس کاربران را در بازار بالا ببرد؛ اما فراموش نکنید که هر ایده‌ای با احتمال اشتباه در این بازار همراه است.

” حتما پلن معاملاتی و استراتژی داشته باشید و در آن تمام ایده‌ها و نظرات محتمل را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و مطابق و همسو با ایده قدرتمندتر وارد معامله شوید.”

قبل از اجرا و پیاده سازی یک استراتژی قدرتمند، باید بپذیرید که ممکن است ایده و سناریو اشتباه باشد و نتیجه مطلوب را بروز ندهد. در خیلی از مواقع بازار غیر قابل پیش بینی بوده و ممکن است برخلاف شرایط مطلوب حرکت کند.

اصل شماره ۴: ” برای همه ایده‌های تحلیلی موجود در بازار رمز ارزها احترام قائل باشیم.”

هیچکس بیشتر از بازار نمی داند


یکی دیگر از اصول مهم روانشناسی، مقدم دانستن شرایط بازار به شرایط تحلیلگران و تکنیک های تحلیلی است. اندیکاتور ها و الگو ها بازار را نمی سازند ، بلکه این بازار است که به ابزار و اندیکاتورها ماهیت میبخشد احتمالاً شما هم شنیده‌اید که برخی از تحلیلگران و معامله گران احتمال وجود تقلب در بازار رمز ارز ها را جدی میدانند و مدعی می‌شوند که دست‌های پشت پرده وجود دارد تا بازار سازان خودشان از این بازار کسب سود کنند. نظر شما در این باره چیست؟

اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و یا با افرادی مواجه شده اید که چنین ایده ای در ذهن دارند، در حال روبرو شدن با یکی از اصول مهم روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال هستید. باید در نظر داشته باشید که روند حرکت بازار مقدم بر تحلیلی است که شما انجام داده اید. ممکن است نکته‌ای از ذهن شما دور مانده و به همین دلیل موفق نشده‌اید روند بازار را به درستی پیش‌ بینی کنید.

اصل شماره ۵: "هیچ کس بیشتر از بازار نمی داند.”

اغلب اخبار اینترنتی ، خبرهای سوخته هستند


بیایید با هم روند قرارگیری یک خبر درباره یک ارز دیجیتال در یک سایت اینترنتی را با هم بررسی کنیم. فرض کنید شما در یک سایت خبری ، اخباری را درباره یک رمزارز مشاهده می کنید. این خبر از کجا بدست آمده است؟

قبل از اینکه شما این خبر را ببینید، افراد دیگری، زودتر از شما در جریان آن قرار گرفته و مسلماً امکان تصمیم گیری زودتر نسبت به شما را داشتند. یک سایت خبری می‌تواند صدها و هزاران کاربر را پوشش دهد که همگی آنها همزمان و زودتر از شما از این خبر آگاه شده‌اند.

خود خبرگزاری ، هم اخبارش را معمولاً از یک منبع و سایت خبری بزرگتر دریافت می کند؛ بنابراین افراد زیادی قبل از شما در جریان خبر قرار گرفته اند و نسبت به آن عکس العمل های لازم را داشته‌اند.

در نظر داشته باشید که سایت ها و منابع معتبر خارجی هم اخبار خود را از سایت های رسمی ارزهای دیجیتال برگرفته و یا در شبکه های اجتماعی افراد فعال در شبکه آن رمز ارز مشاهده می‌نمایند. افراد ثروتمندی که می‌توانند تاثیر زیادی در روند بازار یک رمز ارز داشته و با خریدها یا فروش های سنگین جهت آن را تغییر میدهند یا حتی با بیان اظهار نظر نیز میتوانند در روند بازار تاثیر گزار باشند.

حتی قبل از این افراد نیز خود سازنده‌های این اخبار از چندین ماه قبل درباره آنها اطلاع داشته‌اند. فراموش نکنید که وقتی نهنگی مانند ایلان ماسک توییتی درباره سرمایه گذاری خود در یک رمز ارز قرار می دهد، از هفته ها قبل جلسات مشاوره لازم درباره آن را پشت سر گذاشته و با افراد زیادی مشورت کرده است. حتی با افراد توسعه دهنده آن رمز ارز نیز در این باره به گفتگو نشسته است.

همه این موارد نشان می‌دهند که یک خبر اینترنتی درباره ارز دیجیتال، وقتی به گوش ما می‌رسد که هفته ها و شاید هم ماه‌ها از زمان جوانه زدن آن گذشته است. تمام افراد و سرمایه گذاران بزرگ واکنش های خود را نسبت به این خبر نشان داده و در حال حاضر تنها منتظر اقدام سرمایه گذاران خود هستند تا سرمایه های آنها را چند برابر کنند. شما هم مانند یک سرمایه گذار خورد با تصور اینکه یک خبر دست اول و ایده آل به دست شما رسیده، تمام سرمایه های خود را در جهت مورد علاقه این سرمایه گذاران وارد بازار کرده و باعث رشد سرمایه های آنها می شوید.

اصل شماره ۶: معامله گری بر اساس اخبار سوخته را تمام کنید.

ترس و طمع عناصر جدایی ناپذیر بازار ارز دیجیتال


احتمالاً درباره فومو (FOMO)  یا همان ترس تریدرها، نکاتی را شنیده‌اید. داشتن ترس و طمع تنها مختص به بازار ارز دیجیتال نبوده و در سایر بازارهای سرمایه نیز شاهد آن هستیم. وجود مقداری از هر دوی این احساسات در هر تریدری اجتناب ناپذیر بوده و حتی لازم هم هست. نداشتن طمع باعث می‌شود تا معامله گر خود را از فروش های هنگفت موجود در بازار را دور نگه دارد و نبوده ترس نیز باعث می شود تا سرمایه گذار تمام سرمایه خود را وارد یک ارز دیجیتال اشتباهی کند. از این رو وجود مقداری از این احساسات در همه معامله گران امری ضروری است.

اما نکته مهم و مرتبط با روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال در این باره کنترل این  احساسات است.تریدرها باید بتوانند در صورت مواجه شدن با این احساسات، تصمیم درستی اتخاذ کنند؛ بنابراین این ترس و طمع را باید به عنوان یکی از اصول روانشناسی مربوط به بازار ارز دیجیتال لحاظ کنیم.

اصل شماره ۷: با ترس و طمع معامله کنید اما زندگی نه

اصول روانشناسی ترید در حوضه فردی و کاربری


کاربر و تریدر باید قبل از ورود به بازار ، ابتدا باید ذهن و روان خود را آماده کند. شناخت و تسلط بر ذهن و روان بسیار مهم تر از مسلط شدن بر اصول تکنیکالی و روش های تحلیلی مختلف خواهد بود.

تمرین کردن یکی از مواردی است که باعث می‌شود تا کاربران قبل از ورود واقعی به بازار رمز ارزها، شرایط مختلف موجود در این بازار را تجربه کرده و از این پس هیچ حالت تازه‌ای را در بازار مشاهده نکنند؛

اصل شماره ۸: تنها تصمیم گیرنده برای زدن دکمه خرید یا فروش خود شما هستید.”

تصمیمات مبتنی بر احساسات برای تریدر مهلک است


هر تصمیمی در بازار ارز دیجیتال برای معامله و ترید باید بر اساس منطق و اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال صورت پذیرد. اینکه در شرایط فعلی با توجه به ریزش بیت کوین سایر ارزهای دیجیتال نیز در حال ریزش هستند، پس باید تمام سرمایه های خود را از بازار خارج کنیم، یا اینکه در شرایط سبز بودن تمام بازار، تمام سرمایه های خود را وارد بازار کنیم، از جمله تصمیماتی هستند که بدون دقت به اصول روانشناسی و اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتخاذ می‌شوند.

از اصولی ترین نکات در بازار کریپتو، راه ندادن احساسات و عواطف در تصمیمات معامله گر است. احساسی تصمیم گرفتن حتی اگر در زمانی که تریدر سود قابل توجهی از پوزیشن خود کسب کرده ، نیز در نهایت او را  به سمت ضررهای بسیار بزرگ خواهد کشاند.

نظر هر فردی درباره شرایط بازار رمز ارزها در حالات زیر ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد:

 • وقتی در یک معامله سرمایه بسیار هنگفتی را از دست داده‌اید و از این بابت ناراحت هستید.
 • وقتی در یک معامله، سرمایه بسیار هنگفتی به دست آورده و از این بابت خوشحال هستید.
 • وقتی یک بدهکاری بر ضد ذهن و روان شما تاثیر گذاشته و مانع از تصمیم گیری بر اساس عقل و منطق می شود.
 • وقتی نیاز مالی شدیدی در لحظه دارید.
 • وقتی سرمایه وارد شده به بازار ارز دیجیتال هیچ تاثیری در زندگی اقتصادی شما ندارد و نگران از دست رفتن آن نیستید.

در تمام این مواقع ممکن است شما برای یک وضعیت مشخص و ثابت در بازار ارز دیجیتال، تصمیمات متفاوتی بگیرید؛ اما آیا بازار از این موارد و روحیات شما خبر دارد و بر اساس آنها رفتار می کند؟

اصل شماره ۹: ” بازار ارز دیجیتال از احساسات درونی و شرایط روحی شما خبر ندارد.”

آگاهانه و با منطق عمل کردن، هر چند به نظر ساده می‌رسد اما به این راحتی ها نیست. توصیه ما به کاربران و تریدرهای بازار ارز دیجیتال این است که در صورت داشتن احساسات و هیجانات مضاعف از تصمیم گیری برای ورود به بازار خودداری کرده و ورود به بازار را به زمان دیگری که در شرایط نرمال ذهنی هستند موکول کنند.

برای عمل آگاهانه باید اطلاعات مفید و کاربردی داشته باشید


داشتن آگاهی و دانش کافی برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال یکی از مواردی است که می‌تواند روی احساسات و شرایط ذهنی و روانی کاربران ، تاثیر مستقیم داشته باشد. وقتی که مکررا تحلیل ها با شکست روبه‌رو شده و خواسته های کاربر محقق نشود. اعتماد به آن تحلیل و استراتژی از بین میرود و شک و تردید جای آنرا میگیرد و این لحظه ای است که شرایط برای تریدر بسیار سخت و پیچیده خواهد شد. در واقع حتی در صورت درست بودن ایده‌ و تکنیک اصلی، دیگر روانشناسی این اجازه را به تریدر نمی دهد که دوباره بر اساس آن سناریو قبلی معامله کند.

کاربرانی که به دنبال رفتار آگاهانه در بازار رمز ارزها هستند، بایستی ابتدا آموزش های مفید و اطلاعات کاربردی مربوط به بازار را به دست بیاورند.  این مهم باعث می شود تا از نظر ذهنی و روانی نیز قدرت مقابله با احساسات موجود در بازار را داشته باشند.

اصل شماره ۱۰: “از بهترین آموزش ها استفاده کنید.”

اشتباهات خود را بپذیرید و روی آنها لجبازی نکنید


پدیرفتن نتایج حاصل از معاملات در بازار نیز یکی دیگر از اصول روانشناسی برای معامله گری در بازار است. وقتی تریدر مسئولیت معاملات خود را پذیرفته باشد، به دنبال بررسی نقاط ضعف و قدرت خود رفته و ژورنال معاملاتی خود را آپدیت میکند و می‌تواند در آینده شرایط ایده‌آل‌تری برای خود ایجاد کند؛ اما در شرایط برعکس به هیچ وجه هیچ نقطه ضعفی در خود پیدا نمیکند و دائماً همان روش های اشتباهی را تکرار خواهد کرد. این مهم مخصوصاً در معاملات اشتباه و ترید هایی که همراه با ضرر هست اهمیت بیشتری خواهد دارد.

اصل شماره ۱۱: “مسئولیت پذیر باشید و تقصیرها را گردن بازار نیندازید.”

نسبت به بازار کریپتوکارنسی ها تعصب نداشته باشیم


برخی از کاربران نسبت با یک بازار تعصب افراطی دارند ، مثلا بازار کریپتوکارنسی را تنها بازار مالی در جهان برای خود می پندارند. آنها تمام زندگی خود را بر پایه همین بازار بنا کرده و در صورت نابود شدن بازار رمز ارزها ، آنها نیز نابود خواهند شد. داشتن این دید نسبت به بازار نیز معضلات خاص خود را دارد. این مهم باعث می شود تا بسیاری از تصمیمات کاربر در بازار تحت تاثیر قرار گرفته و نتواند با آگاهی و تجزیه و تحلیل درست در بازار سرمایه گذاری کند.

اصل شماره ۱۲: “بازار ناموس شما نیست.”

هیچ ارز دیجیتالی برای سود دادن مستمر ، توسعه نیافته است


باید یاد بگیریم که نسبت به خود رمزارزها نیز تعصب نداشته باشیم. برخی از کاربران بر این باور هستند که یک نماددیجیتال تنها برای سود دادن به آنها توسعه پیدا کرده است. این موضوع باعث می شود تا کاربر و معامله گر بسیاری از فرصت های موجود در بازار را از دست داده و سرمایه خود را درگیر یک بازار و یک یک نماد خاص کند. داشتن دید متنوع در سبد سرمایه گذاری، یکی از اصول بسیار مهم محسوب می شود.

اصل شماره ۱۳: “تعصب نسبت به یک ارز دیجیتال را تمام کنید.”

وقتی شما می فروشید یکی دیگر در حال خریدن است


وقتی یک اندیکاتور سیگنال خرید صادر میکند، تمام کاربران در سرتاسر دنیا می‌توانند این سیگنال را مشاهده نمایند؛ اما وقتی شما با این سیگنال درصدد خرید یک ارز دیجیتال باشید، در همان لحظه کاربرد دیگری تصمیم فروش ارزهای موجود در کیف پول خود می کند. آیا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا طرف مقابل در حال فروش است؟ یا برعکس ممکن است شما در حال فروش باشید و فرد دیگری در طرف مقابل در همان لحظه برای خرید رمز ارز مورد نظر شما اقدام کرده باشد.

این دیدگاه که در لحظه یک نفر در حال است و شخص دیگری در حال فروش است، باعث می شود تا معامله گر جزئی‌تر و دقیق‌تر به تحلیل خود نگاه کرده و اشتباهات خود را حذف کند.

اصل شماره ۱۴: ” لحظه‌ای خود را به جای طرف مقابل فروشنده یا خریدار قرار دهید.”

تفکر هولدر بودن را در خود بپرورانید


یکی دیگر از اصول بسیار مهم برای معامله گری ، بخصوص در بازار ارز دیجیتال، تفکر هولدر بودن است. تفکر هولد کردن یک رمز، نیاز به قدرت ذهنی بسیار بالایی دارد. هر کسی چنین قدرتی را ندارد و اغلب نمیتوانند این باور را در ذهن خود بپروراند. فرض کنید ارز دیجیتالی که فاندامنتال خوبی دارد را در قیمت‌ های بسیار پایین خریداری کرده و اکنون در سود قابل ملاحظه‌ای هستید. به یکباره کل بازار ارز دیجیتال وارد یک چرخه نزولی شده بخش اعظمی از سود شما را نیز از بین می‌برد. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که در چنین مواقعی روی اصل هولدر بودن خود باقی بماند.

اصل شماره ۱۵: “هولدر بودن را در بازار رمز ارزها در ذهن خود تقویت کنید.”


کلام آخر


برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای ، باید به طور مداوم در حال یادگیری و تمرین کردن بود. یادگیری اصول روانشناسی و رفتارشناسی معامله گران ، شرط لازم است ولی کافی نیست ، دانش تحلیل فنی و بنیادی در کنار تسلط بر ذهن و افکار و داشتن پلن معاملاتی و استراتژی جامع ، همه در کنار هم ، برای موفقیت لازم است. اما باز هم به کار گرفتن آنها در بازار و رعایت آنها به این سادگی‌ها نخواهد بود و چند نفر تریدر را می‌توانیم پیدا کنیم که به تمام این اصول پایبند باشند.

به همین دلیل است که اکثریت جامعه معامله گران رمز ارزها ، بیشتر از اینکه در سود قرار بگیرند سرمایه های خود را از دست می دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید