صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

رالی بازار چیست؟ تعریف، تاریخچه و علل

مقدمه

“رالی بازار” به زمانی گفته میشود که روند قیمتی یک نماد ( کریپتو ، سهام، کالا ، جفت ارز) برای یک دوره زمانی قابل توجه افزایش می یابند. رالی ها معمولا پایدار هستند و در همه بازارهای مالی اتفاق میافتند و روند کلی بازار هم تفاوتی ندارد و در روندهای صعودی یا روندهای نزولی هم رخ میدهند.

رالی بازار چیست؟

رالی بازار جایی است که قیمت ها برای یک دوره زمانی نامشخص اما پایدار افزایش می یابد. این افزایش ها عموماً شدید یا سریع هستند و در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق می افتند. رالی معمولاً پس از یک روند ثابت یا کاهشی قیمت اتفاق می‌افتد و راهی برای بازگشت بازار با سودهای مثبت است. در مورد رالی نزولی هم ، وضع به همین منوال است و پس از یک روند ثابت یا صعودی دراز مدت ، باید منتظر رالی نزولی باشیم.

 

 

معنی رالی بازار خرسی

رالی بازار خرسی زمانی اتفاق می افتد که بازار در یک دوره طولانی و کاهشی قیمت گیر افتاده باشد. در چنین شرایطی ، بازار برای مدت طولانی در روند نزولی است و در حالیکه بسیاری از معامله گران انتظار شکست روند و بهبود شرایط را دارند، اما مجددا شکست نزولی اتفاق میافتد و پوزیشن های BUY را منحل میکند.

 برخی از کاربران برای توصیف این وضعیت از اصطلاح ” رالی مکنده ” نیز یاد میکنند. چونکه هیچ دلیل اساسی برای وقوع رالی وجود ندارد ولی بازار روند نزولی خود را تکرار میکند.

نکته: انتهای روند نزولی را هرگز پیشبینی نکنید و پوزیشن BUY را شروع نکنید. 

اگر اصول بازار تغییر نکرده باشد، احتمالاً همچنان شاهد کاهش طولانی مدت قیمت ها خواهید بود.

پرش گربه مرده

گربه بی حرکت افتاده است و کسی از آن انتظار راه رفتن ندارد و همه اطمینان دارند که گربه مرده است.اما ناگهان گربه با یک جهش غافلگیر کننده ، پا به فرار میگذارد.

اغلب معامله گران چنین چیزی را دیده اند و تجربه آنرا داشتند و در اغلب مواقع در طول یک بازار نزولی اتفاق میافتد. اصطلاح ” پرش گربه مرده ” به شرایط بیمارگونه اشاره میکند اما به درستی مفهوم این شرایط را توصیف می کند.

بزرگترین رالی بازار در تاریخ

بیایید نگاهی به بزرگترین رالی های نزولی در بازار بیندازیم:

میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) یک شاخص بورس است. این شاخص عملکرد سهام 30 شرکت بزرگ را که در بورس اوراق بهادار در ایالات متحده هستند، اندازه گیری می‌کند. شاخص داوجونز نشان می‌‌دهد که چگونه این شرکت ‌ها در بازار سهام در زمان های مختلف معامله شده اند. داو یک شاخص اقتصادی برای بیش از یک قرن بوده ‌است. همچنین یکی از شاخص ‌هایی است که بیشترین استفاده را دارد و نقش اساسی در بازار بورس را ایفا می‌کند. با این شاخص، مردم درآمد و سرمایه ‌گذاری های خود را مدیریت می‌کنند. اغلب سرمایه گذاران از شاخص DJIA برای مقایسه عملکرد دارایی ‌های خود استفاده می‌کنند و حتی می‌توانند در همان DJIA سرمایه ‌گذاری کنند.

 • 30 اکتبر 1929 : پس از کاهش 40 درصدی میانگین داوجونز در صنعت ، بازار شاهد جهش گربه مرده 12.34 درصدی بود.
 • دسامبر 1929 : شاخص DJIA پس از پنج ماهه روند نزولی ، یکباره افت 50 درصدی را تجربه کرد.
 • 21 اکتبر 1987 : رالی 10.15 درصدی DJIA را به عدد 2027 رساند.
 • 13 اکتبر 2008 : DJIA با افزایش 11.08 درصدی 936.42 امتیاز افزایش یافت.
 • 28 اکتبر 2008 : یک رالی دیگر در بازار نزولی 10.88٪
 • 13 مارس 2020 : DJIA 1985 امتیاز افزایش یافت و 9.36 درصد در هر جلسه افزایش یافت.

علت ایجاد رالی در بازار

عوامل متعددی باعث ایجاد رالی در بازار میشود که در ادامه علت های اصلی و اثر گذار درایجاد شرایط رالی را بررسی میکنیم :

 • وقوع اخبار جدید در رویدادهای داخلی کشور
 • ورود صندوق های بزرگ به بازار و خرید بخش قابل توجهی از آن نماد یا سهام
 • معرفی محصول جدید و هیجان انگیز توسط مالکین یا توسعه دهندگان محصول
 • تغییرات در سیاست های کلان مالی
 • تغییرات در پروتکل مالیاتی
 • تغیرات یا کاهش نرخ بهره

رالی بازار چقدر می تواند دوام بیاورد؟

هیچ تعریف دقیقی از اینکه رالی چقدر می تواند ادامه داشته باشد، وجود ندارد.از لحاظ آماری بیشتر رالی ها در بازار نزولی دو الی سه روز طول می کشند. با این حال، مواردی هم مشاهده شده که رالی در بازار هفته ها یا ماه ها ، تکرار شده است.

سرمایه گذاری در طول یک رالی

این فرصت برای سرمایه‌گذاران موجود دارد که در روند رالی صعودی از بازار کسب سود کنند و در بلندمدت بازدهی بیشتری کسب کنند. در اینجا چند نمونه از کارهایی که سرمایه گذاران می توانند برای استفاده از رالی انجام دهند آورده شده است:

 1. سهام یا رمزارز با ارزشی را بخرید که رشد سود بهتری در مقایسه با نماد های در حال رشد ایجاد می کند.
 2. در بازار نزولی مراقب باشید که در تله گربه مرده گرفتار نشوید . صبر کنید و اخبار بنیادی را زیر نظر بگیرید و از ابزار تحلیل زمان استفاده کنید تا جهش گربه را ببینید و پس از آن به خرید دارایی و افزایش پرتفوی خود بپردازید.
 3. سهام و نمادهایی که دامیننس بالا دارند را انتخاب کنید، این به افزایش بازدهی شما کمک میکند و مراقب باشید که رمزارزهای در حال توسعه به شرط بندی های پرریسک تبدیل می شوند.
 4. زمان‌بندی رشد بازار می‌تواند دشوار باشد، زیرا ممکن است که رویدادها در کوتاه مدت، تغییر کنند. معامله‌گران باید پارامترهای کوتاه‌مدت را در معاملات خود لحاظ کنند.

نکته مهم: قبل از ایجاد پوزیشن معاملاتی حتما تغییرات بنیادی(فاندامنتال) ، افق زمانی، مدیریت ریسک و درآمد و استراتژی‌های پلن فعلی خود را در نظر بگیرید. و قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری بزرگ با یک مشاور مالی مشورت کنید، به خصوص در زمان رویدادهایی مانند رالی بازار.

سخن آخر

رالی‌های بازار معمولاً در دوره‌های ثابت (RANGE) یا بازار های خرسی و نزولی بیشتر اتفاق می‌افتند و اثرات آن بر سرمایه گذاران در بازار های نزولی بسیار مخرب است. در بازار خرسی ، فشارهای احساسی و روانی بر کاربران زیاد است و هر گونه اخبار و اطلاعات منفی باعث تکرار رالی در بازار میشود اما در بازار های صعودی ، تکرار رالی ، نهایتا منجر به از دست دادن بخشی از سود میشود . در بازار خرسی ، سرمایه‌گذاران باید مراقب باشند که هر گونه افزایش قیمتی لزوماً نشانه‌ای از صعودی شدن روند بازار نیست.


سوالات متداول

میتوان وقوع یک رالی را با مشاهده روندهای صعودی شدید در بازار شناسایی کرد. همچنین تمایل به بالا رفتن قیمت در کنار حجم های قوی نشان از رالی دارد.

پس از رالی صعودی، بازار با سقوط یا اصلاح شدید مواجه میشود. سرمایه گذاران شروع به بیرون کشیدن پول از بازار می کنند و در نهایت دارایی زیادی در کنار کاهش شدید قیمت ها باقی می گذارند.

گاو نر جعلی یا تله گاو نر بیان کننده شرایطی است که به نظر میرسد قیمت ها برای مدت طولانی افزایشی خواهند اما ناگهان روند بازار شکسته شده و وارد فاز نزولی میشود . دقیقا برعکس حالت گربه مرده

پرش گربه مرده راه دیگری برای توصیف تله گاو است. در تله گاو نر یا جهش گربه مرده، به نظر می‌رسد که بازار دوباره به سمت خود باز می‌گردد و سرمایه‌گذاران را دوباره جذب می‌کند. با این حال، افزایش پایدار نیست و بازار به روند نزولی باز می گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید