صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

GBPUSD : رکورد جدید پوند و سقوط به زیر 1.18

تحلیل بنیادی

پوند انگلیس به زیر 1.18 دلار تضعیف شد که پایین‌ترین سطح آن در بیش از دو سال گذشته است.

ادامه این روند کاهشی در بحبوحه هجوم گسترده جامعه به سمت حفظ امنیت دلار، آن هم  پس از افزایش بیش از حد تورم ایالات متحده باعث شده تا فدرال رزرو در این ماه احتمالا 100 واحد دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

پوند از ماه می سال 2021 کاهشی است چونکه سرمایه گذاران تردید دارند که بانک مرکزی انگلستان بتواند تورم را بدون آسیب رساندن به اقتصاد کنترل کند.

بانک مرکزی انگلستان در حال حاضر نرخ ها را 115 واحد درصد افزایش داده است، اما تورم نشانه ای از اوج خود را نشان نمی دهد و احتمالاً خانوارها در ماه های آینده بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت.
در جبهه سیاسی، حزب محافظه کار حاکم بریتانیا رقابت خود را برای یافتن نخست وزیر بعدی آغاز کرده و اکنون 6 نامزد از جمله ریشی سوناک وزیر دارایی سابق در رقابت هستند.
از سویی دیگر شاخص دلار در روز جمعه در حدود 108.6 ثابت ماند و نزدیک به بالاترین سطح 20 سال اخیر قرار دارد.
در روز گذشته در سطح 109 واحد رشد بی امان خود را متوقف کرد، زیرا دو سیاستگذار فدرال رزرو گمانه زنی ها برای افزایش 100 واحدی نرخ پایه را نادیده گرفتند.

کریستوفر والر و جیمز بولارد، در بیانیه‌های جداگانه‌ای گفتند که با وجود ارقام تورم بالاتر از حد انتظار، از افزایش ۷۵ واحد پایه دیگر برای ماه ژوئیه حمایت می‌کنند.

آخرین داده ها نشان می دهد که تورم ایالات متحده در ژوئن 2022 نسبت به سال گذشته 9.1 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از سال 1981 رسید و فشار بر فدرال رزرو برای پاسخگویی را افزایش داد.
با این حال، دلار در مسیر سومین صعود متوالی هفتگی خود قرار دارد زیرا از جریان‌های ورودی امن ناشی از ترس فزاینده از رکود اقتصادی نیز سود می‌برد.

در آخرین روز هفته دوم ماه جولای قرار است داده های بخش خرده فروشی آمریکا اعلام شود. اطلاعات بدست آمده همچنان تقاضای بالا را نشان می دهد که  ، موید این نکته است که فدرال رزرو باید حتما به سرکوب شدیدتری دست بزند.

زمان بندی انتشار داده های اقتصادی امروز مربوط به این جفت ارز:

* در ساعت 17:00 به وقت تهران برای ایالات متحده آمریکا:
– شاخص ماهانه خرده فروشی. (انتظار رشد از %0.3- به %0.8)

– شاخص ماهانه خرده فروشی کنترل گروپ. (انتظار رشد از %0 به %0.3)

– شاخص ماهانه خرده فروشی به غیر از اتومبیل. (انتظار رشد از %0.5 به %0.6)

– شاخص فصلی انتظارات تورمی مشترک فدرال رزرو. (بدون پیش بینی ، نرخ قبلی 2.09)

18:30 شاخص ماهانه احساسات مصرف کننده میشیگان. (انتظار کاهش از 50 به 49.9)

همبستگی:

برای امروز در بازه زمانی یک ساعته GBPUSD با GBPJPY در بالاترین همبستگی مثبت و با USDCHF در بالاترین همبستگی منفی قرار دارد.

تحلیل تکنیکال:

همچنان در بازه زمانی یک ساعته روند را تحت بررسی داریم. در روز گذشته روند مطابق با انتظاری که از الگوی پیشروی کننده امواج داشتیم به محدوده مورد انتظار 1.1780 رسید.
در این منطقه واگرایی در اندیکاتور RSI تشکیل شده است. منطقه قیمتی 1.1780 یک محدوده با پتانسیل بازگشت است که با توجه به این که در آخر هفته معاملاتی نیز هستیم احتمال کاهش حجم بازار و تعدیل قیمت نیز وجود دارد.
بهتر است برای تائید این نظر، شکست محدوده قیمتی 1.1835 – 1.1855 و تثبیت بالای آن را در همین تایم فریم ملاک قرار دهیم که درصورت تداخل در موج اصلاحی قبلی تائیدی بر تضعیف جریان فروش نشان داده می شود. در این صورت می توان به رشد تا محدوده ابتدایی 1.1940 امید داشت.

بیانیه افشای ریسک:

از آنجایی که بازارهای مالی تحت فشار نوسانات بالایی قرار دارند و هر عاملی می تواند در آن نوسان ایجاد کند. در نظر داشته باشید که تحلیل های ارائه شده، صرفا جهت اطلاع رسانی از فضای عمومی بازار ارائه می شود و نظرات تحلیلگران هستند. این مقاله تحلیلی هیچ گونه توصیه و پیشنهادی برای معامله نیست و صرافی کامکس هیچ گونه مسئولیتی در قبال معاملات کاربران ندارد.