صرافی آنلاین رمزارز
صرافی کامکس٫ خریدوفروش ارزدیجیتال٫

تفاوت های ارزدیجیتال و سهام چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده دارایی های دیجیتالی هستند که بر روی بلاکچین ، به صورت ایمن رمزنگاری شده و اجرا می شوند. و از آن به عنوان ابزاری برای مبادله و یا ذخیره ارزش استفاده می شود. در مقابل آن ، سهام است که نشان از مالکیت در یک شرکت دارد. در حالی که ارز دیجیتال و سهام، اشکال مختلفی از دارایی هستند، اما هر دو قابلیت معامله دارند و می توانند به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری طلقی شوند. 

مقدمه

سهام یک طبقه از انواع دارایی با سابقه طولانی است که می تواند بازدهی بلندمدت و کوتاه مدت داشته باشد. کریپتو یک ابزار مالی جدیدتر است که دارای نوسانات بالا و ریسک معاملاتی بالاتری نسبت به سهام است. به هر حال هر دو ابزار ، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را جذب خود کرده اند، ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان جایگزینی برای دارایی‌های سنتی‌تر دیده می‌شوند.بسیاری معتقد هستند که در این دو بازار استراتژی های سودآوری وجود دارد. این مقاله تفاوت های کلیدی بین این دو دارایی و همچنین مزایا و معایب آنها را شرح می دهد. 

 

https://kamex.ir/

 رمزارز چیست؟ 

به زبان ساده، رمزارزها دارایی های دیجیتالی هستند که با فناوری بلاک چین پشتیبانی میشوند. آنها برای ایمن سازی و تأیید تراکنش ها به تکنیک های رمزنگاری متکی هستند و معمولاً به عنوان وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش استفاده می شوند. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده بر روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می شوند و ارزش بازار آنها بر اساس عرضه و تقاضا است.

سهام چیست؟

سهام نشان دهنده مالکیت جزئی از حقوق صاحبان سهام در یک تجارت است و ارزش یک شرکت فعال را منعکس می کند. گاهی صاحب یک سهام نیز به صورت سود سهام، سهمی از سود شرکت را تعلق می گیرد. ارزش سهام می تواند با توجه به عملکرد شرکت و سایر عوامل مانند اطلاعیه های خبری مرتبط حرکت کند. 

تفاوت های اصلی بین ارزهای دیجیتال و سهام چیست؟

هم ارزهای دیجیتال و هم سهام می توانند توسط سرمایه گذاران برای ایجاد ثروت استفاده شوند. با این حال، سرمایه گذاری در سهام با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال متفاوت است. 

برخلاف سهام، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست. سرمایه گذاران کریپتو نیز به معنای سنتی سود سهام دریافت نمی کنند. در عوض، می‌توانند توکن‌های خود را برای درآمد غیرفعال قرض دهند یا به اشتراک گذارند. 

در نحوه معامله ارزهای دیجیتال و سهام نیز تفاوت هایی وجود دارد. صرافی ها و بازار رمزارزها به صورت 7/24 هستند و در هر ساعتی از شبانه روز میتوان در آنها معامله کرد در حالی که بازار سهام با ساعات کاری محدود و فقط در روزهای هفته کار می‌کنند. 

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بهتر است یا سهام؟

هر دو کلاس دارایی، مزایا و محدودیت های مخصوص خود را دارند. انتخاب بازار مناسب به سلیقه کاربر و منابع در اختیارش بستگی دارد. به عنوان مثال میزان ریسک پذیری افراد و یا سود مورد انتظار کاربر از مواردی است که سلیقه معامله گران را توصیف میکند. در نهایت، آنچه باعث موفقیت در سرمایه‌گذاری می‌شود، توانایی معامله گر در سنجش و ارزیابی ریسک‌ها و پاداش‌ها است و نه ابزارهای سرمایه‌گذاری که از آن استفاده می‌کند. بسیاری از سرمایه گذاران باتجربه ، سبد پرتفوی خود را متنوع می کنند و در آن از دو طبقه دارایی یعنی رمزارزها و سهام قرار میدهند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

از دیدگاه طرفداران 

قابلیت دسترسی برای عموم دارد :  کریپتو بدون حاشیه است و هر کسی که به اینترنت متصل است می تواند از آن استفاده کند. 

غیرمتمرکز است :  اکثر سیستم‌های ارزهای دیجیتال به یک نهاد یا مرجع مرکزی وابسته نیستند و این موضوع رمزارزها را در برابر سانسور و کنترل، مقاوم می‌کند.

مقاوم در برابر تورم است:  رمزارزهای پایه، مستقیماً تحت تأثیر سیاست های پولی بانک های مرکزی نیستند، بنابراین قیمت آنها در برابر تورم انعطاف پذیری کمتری دارد . با این حال، ارزهای دیجیتال همه یکسان نیستند، بنابراین مهم است که نرخ انتشار و عرضه هر دارایی رمزنگاری را در نظر بگیرید.

انعطاف پذیر هستند:  در مقایسه با سهام، راه های بیشتری برای سرمایه گذاران وجود دارد که باعث میشود علاوه بر تجارت، دارایی های خود را نیز افزایش دهند. 

سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند از روش های مختلفی سود ببرند. محصولاتی مانند Binance Earn مثالی خوبی برای این موضوع ایست. 

متنوع هستند:  ارزش بسیاری از توکن ها فقط پولی نیست. به عنوان مثال برخی از توکن ها می توانند مزایا و امتیازات خاصی به دارندگان توکن ارائه کنند ، مثل حمایت از تیم ها یا مارک های ورزشی مورد علاقه. برخی از رمزارزها هم توکن های حاکمیتی هستند که به دارندگان حق مشارکت در توسعه پروژه یا پروتکل مربوطه را می دهند.

معایب و نکات منفی رمزارزها

نوسانات قیمت:  بازار کریپتو مستعد نوسانات چشمگیری در روند قیمت است. پتانسیل سودهای سریع می تواند برای سرمایه گذاران جدید بسیار جذاب باشد. با این حال، باید آگاه باشند که در مقابل پتانسیل سود آور ، حتما پتانسیل ضررده ایستاده است و به عنوان یک قانون ” هر بازاری که سود هیجان انگیز دارد ، حتما ضرر خانمان سوز هم دارد.”

مقررات ناقص: مبادله و معاملات ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها ، بلامانع است ، اما به طور کامل و گسترده تحت نظارت نیستند. سرمایه گذاران باید به مسائل حقوقی مربوط به آن توجه داشته باشند و تحقیقات کاملی را با توجه به موقعیت مکانی خود انجام دهند. 

خطرات نگهداری:  ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به یک کلید خصوصی برای دسترسی به توکن های ذخیره شده در  

کیف پول دیجیتال نیاز دارند . فراموش کردن کلید یا عبارت اولیه کیف پول یا از دست دادن کیف پول، منجر به از دست رفتن رمزارز شما برای همیشه میشود.

بازده تضمین نشده است: مانند اغلب بازارهای مالی، بازار ارز دیجیتال هم هیچگونه حاشیه سود تظمین شده ای ندارد وجود ندارد. در حالی که بیت کوین و سایر آلت کوین ها در بلندمدت عملکرد خوبی داشتند، ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده به رشد خود ادامه دهند و همیشه این احتمال وجود دارد که در یک دوره سرمایه گذاری کوتاه ، عملکرد زیان دهی داشته باشند. 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سهام

از دیدگاه طرفداران

به طور گسترده در دسترس  است: با ظهور بسیاری از پلتفرم های آنلاین و برنامه های تلفن همراه در بازار، سرمایه گذاری در سهام آسان تر شده است. و استفاده از رابط های بصری و سایر خدمات مالی در اختیار کاربران قراردارد.

تنظیم شده:  بسیاری از دولت ها به شدت بر بازار سهام نظارت می کنند. و شرکت‌های سهامی عام باید اطلاعاتی را که می‌تواند بر ارزش سهام آنها تأثیر بگذارد، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه کنند و اغلب یک سازمان نظارتی دولتی که مسئول حمایت از سرمایه‌گذاران است، مسئول بررسی و انتشار این اطلاعات است. 

(تا حدودی) در برابر تورم مقاوم است:  انواع خاصی از سهام، مانند اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه داری (TIPS)، می توانند به عنوان پوششی در برابر تورم عمل کنند .

تنوع:  طیف گسترده ای از سهام در صنایع و بخش های مختلف وجود دارد که در دسترس سرمایه گذاران خرده فروشی است. معامله گران می توانند سهام را بر اساس معیارهای زیادی انتخاب کنند، از مدل کسب و کار و مکان شرکت گرفته تا اینکه آیا سود سهام پرداخت می کنند یا نه.

معایب و افکار منفی در مورد سهام

نوسانات:  بازار سهام نیز از تغییرات ناگهانی قیمت ها در کوتاه مدت مصون نیست. اگر یک شرکت خوب کار کند، احتمالاً قیمت سهام آن بالا خواهد رفت. به طور مشابه، اگر یک شرکت گزارش زیان ارائه دهد یا اخبار بد دریافت کند، احتمالاً ارزش سهام کاهش می یابد. علاوه بر این، برخی از سهام ها ممکن است نوسانات بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. به عنوان مثال، ارزش سهام های در حال رشد بیشتر از سایر سهام شرکت‌های معتبر نوسان دارد.

کارمزدهای بالاتر: در بیشتر موارد، کارمزدهای مرتبط با معاملات بورس اوراق بهادار نسبتاً بالا هستند و در مقایسه با معاملات ارزهای دیجیتال، مقدار آن بیشتر است. علاوه بر کارمزد کارگزاری و کمیسیون، هزینه های دیگری نیز در هنگام خرید یا فروش سهام وجود دارد.

بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی در سهام وجود ندارد.و این احتمال وجود دارد که در یک دوره سرمایه گذاری کوتاه تر، عملکرد خوبی نداشته باشند.

 

سخن آخــر 

اگرچه تفاوت های واضحی بین ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد، اما شباهت هایی نیز دارند. هم ارزهای دیجیتال و هم سهام، گزینه‌های سرمایه‌گذاری معتبری هستند و می‌توانند اهداف مختلفی را در سبد شما داشته باشند. صرف نظر از اینکه کدام یک را انتخاب می کنید، همیشه مطمئن شوید که از خطرات مرتبط و  مسائل حقوقی آن ها آگاه هستید .

ممکن است شما دوست داشته باشید